Jump to content

Nova godina, novi projekat - brainstorm


Brijac

Preporučeni Komentari

u celoj stvari je bitno da je FR baffle-less ili minimalan baffle, kako ti volja

a kako ce napravis da izgleda, koga briga

poenta je u tome da je neverovatno veliki izbor starostavnih drivera za koje ljudi i ne znaju kako rade van (vrljave) kutije ....... uz malo paznje - za 100E moze da se napravi pemzijski par kuteja - da svira sve i da svira glasno (kad treba)

al to ne valja mnogo obnarodovati - eto primera sta ispade sa 8" Iskra, ne mozes naci par kuteja od Garrarda bez 70E, kad se pojavi 3 para godisnje

da nisam mnogo pricao, i dalje bi ih kupovao po 20E

al ajde, bar su se neki ovde okoristili od moje price

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Brijac said:

Jedno pitanjce, @Woland @Zen Mod 

Da li je moguce da bude drugacijeg dizajna, naime da li je bitno da bude odvojena 8ica i twitter? Zamislio bih malo meni lepsi dizajn. 

Postoji izvedba i bez supertvitera, ipak on radi posao - nešto nedostaje kada ga isključiš, tako da ga treba staviti; Zen je odgovorio da Fulrejndžer može (treba) biti sa minimalnim baflom, tako da novi dizajn treba tu stvar da ispoštuje.. a ta stvar u vezi lepote kutija - jbg, posvećenost zahteva izvesne žrtve, moj MLTL Tannoy liči na vertikalni zamrzivač od 400 litara :)

bitno je znati da Sonido bas driver ima platneno vešanje i da je potrebno da protekne dosta vremena i struje kroz njega da bi se usvirao i prosvirao; u međuvremenu se interveniše na skretnici, da bi se kasnije ta intervencija uklonila.. mene je ceo projekat onomad koštao oko 1.3K€, što je tada bio best bang for the buck.. ne znam kolike su današnje cene Sonido drajvera, ali verujem da bi i danas bilo isto

pametno bi bilo upitati Vargu za sadašnje cene drajvera: 

SONIDO.HU

 

 

 

Izmenjeno od Woland
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, Woland said:

...bitno je znati da Sonido bas driver ima platneno vešanje i da je potrebno da protekne dosta vremena i struje kroz njega da bi se usvirao i prosvirao...

Vidi se to na svim drajverima ali pogotovo na timm platnenim vešanjima. Nisam bio lenj da razrađujem zvučnik i merim T/S parametre. Kod Pearless basića blizu 10h da se ustale ali se glavna stvar desi u prvih sat vremena. Zvu merio na nekom srednjetoncu svojevremeno, tu je dosta duže trajalo.

Elem, rasturio sam jedan ispravljač 6V od onih matorih sa trafoom, povadio grec i kondove i spojio direktno. Aligator štipaljke na kraj. Kad dođe nov zvučnik ili više njih, poređam na patos u sobi gde nisam, povežem na trafo i uključim da drndaju na 50Hz. Ako su osetljivi dobiju i neki keramički otpor na red da baš nije prevelika ekskurzija. 100h rada se skupi, pa za 100h ili 4 dana. Taj razrađivač koristi nekoliko nas i završi posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram priznati da mi je jako ruzan baffle less 😅 Moram naci nacin da to resim da bude estetski lepo ako se budem upustao u tu ekskurziju. Verujem da i crno prozracno platno (ono koje se koristi za mrezice obicno) kvare sonicno BL? 

Sto se tice konda, to bih radio diy (dovoljno sam blesav da). Uzeo sam svojevremeno dosta alu folije i voskiranog papira na rolni za tu namenu. 

20220418_144004.thumb.jpg.29fb8d452b4b441e1b533ceabd5a4e83.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
On 12/27/2022 at 9:53 AM, Brijac said:

to bih radio diy (dovoljno sam blesav da)

Bocna strana srebrna pasta-lepak, nekada je elektronska to imala sa visokom koncentracijom srebra.

Sada za audio, mogla bi pastica za popravku grejaca na staklu uz dodatak srebrnog praha. Trebalo bi motati na inventivniji nacin nego ovaj impulsni..

Kondenzator.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Bocna strana srebrna pasta-lepak, nekada je elektronska to imala sa visokom koncentracijom srebra.

Sada za audio, mogla bi pastica za popravku grejaca na staklu uz dodatak srebrnog praha. Trebalo bi motati na inventivniji nacin nego ovaj impulsni..

Kondenzator.jpg

Pravih ja jedared vec, ali bakar pa je bilo lakse lemljenje. Impregnacija mineralnim uljem je radjena u vakuumu. 

20220405_155535.thumb.jpg.8f314db5920a70651e27eff98773e33b.jpg

Za aluminijum sam bas u rebusu kako je lajlakse terminisati/spojiti bok.. Ima agresivnih fluxeva za aluminijum, ali nisam siguran koliko je to ok s obzirom na terminaciju(izvod) bakarnom ili srebrnom zicom? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Mikorist said:

A RAAL 140-15D ?

RAAL_140-15d-chart.gif

Дупло скупљи од горе предложених, и то са попустом за локалне купце..

Водити рачуна да је због величине екстремно усмерен, мада има ко баш то воли.. ја сам баш због тога изабрао верзију руског рибона са звуководом, сада планирам мундорф амт као потпуну супротност томе..

Мислим да би ова нова осмица свакако била сјајно решење, на горњем линку симулирана је и портована и затворена верзија кутије, запремине која би лако могла да иде и на сталак мада и не мора..

197CDED8-CB17-4D87-8296-BC197DBC4688.thumb.png.b43716be2ff73e81eb4a928997f161c8.pngE3CB8CF0-4AD0-404E-8030-F990CC7042C9.thumb.png.d3626119e68699d22489f3668096bd8d.png

2C731674-D5D7-4008-883A-70971E334920.thumb.png.957c630facb582fe4274001a03af0466.png6AFAF91A-C11A-4E11-AE53-F732B3274FA5.thumb.png.cc24aaa3985f474ab193a2ab12e1bc74.png1D239097-4AF1-450C-BE0B-05537E41FA9B.thumb.png.9f06fa0ea02f62174b1dd04895e4100e.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Mikorist said:

Ko zna možda za nas ovde na forumu ima kupon od -15% dodatnih :D

Само нама овде и има неког смисла односно логике куповати их, и то опет више из романсирано-локалпатриотско-садомазохистичко-ентузијастичких него практичног мотива..

Када би упоређивали цене напољу које иду уз рачун, плаћен порез итд.. не видим шта се добија за неколико пута више новца..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Taj dizajn je jedan od najboljih po pitanju odziva visokotonca i srednjetonca - nema oštrih ivica u blizini drajvera.

Ti drajveri nisu preskupi a solidni su. Pitanje kakva je troelsova skretnica, rezne frekvencije su mu malo upitne.

Ja sam imao na umu nešto slično, kao neki klon JBL L212 (jednostavnija kutija), sa SB23NBACS45-8 u kompresiji i SB15NBAC30-8. Za visokotonac nisam još odlučio, može bilo šta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dosta je poznat lik u diy komuni, kapiram da je sa razlogom skockao tako skretnicu. Ako sam dobro razumeo tekst, peta iteracija skretnice mu je najbolje zvucala i tu je ostavio. 

Da simpa su ti jbl, samo te "stepenice" napred su mi malo ruznjikave 😅 

Jesu pristojne cene, ~600e sveukupno drajveri sa sound importsa. Nisu ni komponente za skretnicu skupe (mada bih isao na druge kondenzatore). Za puriwave projekat bi me samo drajveri i pasivni izasli vise nego duplo to. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Superfi je pravio Troels-ove Ekta Grand i mozda jos nesto pa kasnije Jeff Bagby-jeve kutije - pitaj njega jer on je pominjao da Troels ima neki svoj shmek za razne zvucnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...