Jump to content

SMD- Tinol pasta?


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Znam da medju nama ima strucnjaka koji SMD rade svakodnevno, daleko sitnije stvari no sto sam ja ikad uradio

Probao pre par godina sa tinol-pastom (neki kazu i tecni tinol), kupio par fela sto ima kod nas u tubi i spricu, al me nesto nije islo - msm, lemljenje jos i jeste ali od tube/sprica sam mogao da iskoristim samo malkice - ono ostalo se skori i mozes ga baciti ..... nema veze da li je u fioci ili u frizideru

sta profesionalci medju nama koriste?

Hvala unapred na savetima

(oni koji nemaju iskustva no samo ideju, ne trudite se odgovarati, taj sam isti, zato i pitam :smesna: )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ga ruja objasnio

 

Uzmes odavde rosin

https://novi.kupujemprodajem.com/muzika-i-instrumenti/gudacki-instrumenti-oprema-i-delovi/kalafonijum/oglas/145139318?filterId=2020175801

Alkohol u apoteci. I pravis koliko ti treba i koje ti gustine treba sam .:D

Nijedan nije dobar koliko ovaj rastvoren u alkoholu. Da ne kazem da isparenje nije toksicno. Ko da kadis tamjanom je dim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rosin se kod nas kaze kalafonijum. Uzmes bilo koji ali cist bez dodataka. Rastvoris ga u 90% etanolu i drzis u odvojenoj teglici. Za rad ga dodatno razredis i drzis u drugoj teglici posto alkohol brzo hlapi pa se zgusnjava. U onaj originalni rastvor ide i kap dve ricinusovog ulja (castor oil).

Nije toksicno ali se isparenja smole taloze u bronhijama i plucima i mogu da prouzrokuju probleme pa zato nije lose koristiti neki ventilatorcic.

Mirise bozanstveno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Zen Mod said:

imam sve vrste i tecnih fluxova i kalafon

pitah za felu solder-paste (tecni tinol) koja radi posao

Neozbiljni su Zen... Ja bih pojedince ban na nekoliko dana 🤗😁

Pretpostavljam da te interesuje ovako nesto? 

24348832171_224323e736_z.thumb.jpg.2a79cb8f77ab7b0ad5d69e1577c916a8.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bice ya probu stara stvrdnuta, iyvadjena iy jbmti tsttru sprica, pa rastvorena sa nekim od tecnih fluxova sto imam

kao ovde otprilike

 

ostaje da upitam Dekija u Sprint da li ima pastu u kutejici, da se ima nova

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj tečni tinol nije bas najzgodnija stvar za ručno lemljenje SMDa, hoće da ostaju kuglice između čipa i PCBa, kuliraju tu i čekaju da ti poseru pos’o kad se zvezde poklope. To mimo činjenice da se svi do jednog stvrdnuti kad se ne koriste. Sjajno je kad se nanese korišćenjem maske i zapeče sa IC, ali to je već drugi par opanaka.

Za SMD je dobar kalafonijum u alkoholu ili čak nitro razređivaču (premažeš PCB, ostaviš da se osuši), zgodno za pozicioniranje elemenata (lepe se kad se samo malo podgreju) i sjajno se leme, ali za pravo “factory look” lemljenje ERSA flux je jednostavno nepobediv. Malo vežbe, odgovarajući vrh (sa rezervoarom) i ovo se lemi za 5 min

image.thumb.jpeg.191d8d1d0c3b837de348964855ee379c.jpeg

Pozicioniranje je veći problem, pinovi su toliko sitni, stvarno treba mirna ruka i dobro oko. Sa Ersinim fluxom sve SMD lemim kapilarno i skoro nikad nema greske iz prve. Skup jeste (oko 25-30€) ali radi jebeno savršeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Btw ima Wurth tinol pasta u kutiji, proguglaj, kutija je ogromna (tipa 250g), koristio sam je i za SMD nekoliko puta. Koriste je za lemljenje bakarnih cevi (umočiš cefku u kutiju, zabodeš u muf i ugrejes brenerom) i ta se stvrdnjavala dramatično sporije od ovih namenjenih za SMD. Vukla se po radionici godinama, po malo trošila i na kraju izgubila.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

..........

ali za pravo “factory look” lemljenje ERSA flux je jednostavno nepobediv. Malo vežbe, odgovarajući vrh (sa rezervoarom) i ovo se lemi za 5 min

image.thumb.jpeg.191d8d1d0c3b837de348964855ee379c.jpeg

Pozicioniranje je veći problem, pinovi su toliko sitni, stvarno treba mirna ruka i dobro oko. Sa Ersinim fluxom sve SMD lemim kapilarno i skoro nikad nema greske iz prve. Skup jeste (oko 25-30€) ali radi jebeno savršeno.

pojasni ......

msm, terminoloski se meni pomesalo - kad kazes "flux" mislis na pomocnu tecnu stvar?

a tinol koristis u kom obliku ? 

normalan tinol naneses , pomazes fluxom, ili koristis suve re-balling kuglice ili sta ?

msm, spreman sam da naucim najsigurniji i najbolji nacin, e mora da bude najjeftiniji :smesna:

mda- "vrh (sa rezervoarom)" ....... nisam bio na casu ...... mozda i znam na sta mislis ali ne tako opisano ....... tako da je isto kao da ne znam

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nanesem ersin flux u gelu, stavim malo tinola na vrh i vučem po pinovima redom. Flux omogući vrlo precizno kapilarno lemljenje, na svim pinovima ostaje taman tinola koliko treba. Vežbao sam malo sa temperaturom da dobijem pokriven i “heel” i “toe” pina jednako, da svaki pin bude jednako i 100% zalemljen.

Bitno je da vrh ima rezervoar za tinol, malu rupicu na ravnoj površini. Goot ima fantastične lemilice i vrhove za to. Sad ću potražiti vid na yt, ima par likova koji su bas lepo objasnili sve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledaj od 2:20

Taj vrh ima malo udubljenje koje kapilarno uvuče kalaj da “poravna” prostor u vrhu. Onda na pinovima ostavlja samo dovoljnu količinu. Ovaj koristi flomaster sa fluxom, ja sam uvek koristio flux u gelu jer lepo formira izolaciju kalajnog kupatila (na mikro nivou) pa lemovi ostaju sjajni i ne hlade se prebrzo. Rezervoar u vrhi isto može da “usisa” višak tinola sa pinova kao što je i ovaj baja radio kad usere poslednja tri pina u redu. Kad se malo uđe u fazon, ispadne kao da je fabrički zalemljeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam koristio pljosnati vrh (običan onaj ko šrafenciger). Nije tako fino kao sa ovijem vrhom ali nisu mnogo sitni bili ni oni šift registri. Za ovu siću to verovatno ne bi prošlo, ili bi prošlo ali bi bilo grdno na oko pa bi se moralo popravljati nečim što srče višak tinola. Osim toga lemilicom je 5x bolje lemiti SMD nego duvaljkom, otprilike toliko puta je manje zagrevanje čipa. E kad ima onu metalnu rashladnu površinu ispod, ili ide na kontakte sa kuglicama, tu mora duvaljka, nema izbora.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...