Jump to content

Folije za ožičenje - mišljenja, konkretna izrada, izbor materijala i sve drugo što imate za reći (Nova tema na zahtjev)


zerowaf

Preporučeni Komentari

pre 5 časa, krca44 reče

Duelund DCA koji broj i zasta, zvucnike ?

Mogami isto pitanje, zanima me, hteo bih da probam mozda neki drugi solid core kao zvucnicke kablove a vala treba mi nesto i za unutar kutija.

 

I poneki IC.



DCA12 za zvučničke i DCA20 za IC. Bez shielda!

Mogami 2549 za IC od DAC-a do pre, a 2497 za sve ostalo. Zvučnički 3104.

Usporedba u zvuku?
Kod mene je IC sa 2549 sjeo na digitaliju pomalo ju popunjujući, tj. manje je šiljila s njim. IC sa 2497 bih nazvao transparentnim i usporedbi sa 2549.
Zvučnički 3104 daje masivan zvuk što ne znači da imam osjećaj kako je nešto odrezano, pa da je zato masivan.

Duelund DCA bih u svim verzijama u usporedbi sa Mogamijem generalno nazvao prozračnim sa malo kremastim prizvukom koji mi se svidio. Ispočetka jako oštar i treba mu vremena da se opusti.


Nemam ništa za dodati u vezi toga.

 

pre 3 časa, shonne reče

 sto volim trenutak, kada se pravi pauza pa ne pisete nekoliko dana 😁😛

Manje droge sa kablovima 🤗

 




Uvijek možeš čitati nešto drugo. :D 
Ono što ti nitko od nas ne radi je to da ti govori da moraš imati/probati bilo što što netko od nas radi.
Uvjerenje o našim psihičkim stanjima slobodno razvij, ali ako to i podijeliš s nama nećeš ništa promjeniti. Mi ćemo i dalje laprdati o folijskim kabelima. Ova kratka stranputica sa folijskih kabela je tipična za naš forum i privremnog je karaktera u ovoj temi.
Tema za ostale žnjore već ima.


 

pre 3 časa, Brijac reče

Cuti, ovo je jos jeftina rabota u odnosu na miro dac 😅




Na brzinu se nabere prilično love u tim isprobavanjima, ali nitko ne određuje tempo niti ikoga tjera da radi isto.
Na koncu, što god netko od nas ovdje zaključi ne mora uopće biti dobro za nečiji drugi sistem, sobu, uši, naviku u zvuku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, zerowaf said:

 

 

Za probu sam prije dvije godine spojio po jednu 0,20 mm srebrnu žicu za plus i minus na zvučnike.

Meni je to radilo super, a bas je bio baš dobar. 

No, možda na IC nije tako, a možda je nešto specifično bilo u mom tadašnjem setupu.

Ja sam probao 0.3mm po metar za zvučnjake i od tad ne verujem u debele kablove. Očekivao sam da vrišti i da bas bude njanjav, ali sam se pošteno iznenadio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 48 minuta, gluv_i_udaren reče

Ja sam probao 0.3mm po metar za zvučnjake i od tad ne verujem u debele kablove. Očekivao sam da vrišti i da bas bude njanjav, ali sam se pošteno iznenadio...



Baš to!
Da sam tada napravio za nekoga slijepi test sa tim žicama od 0.2 mm i sa nekim brandname od recimo bar 3 ili više kvadrata, siguran sam da bi tvrdio da svira kroz debelu žicu kad bih spojio tu "smijuriju" koju sam tad složio (bio sam 14 dana u karanteni tada, pa nisam imao drugog posla nego pomicati zvučnike vamo-tamo i stavljati kakve sam god žice našao na katu svoje kuće gdje sam bio "zatočen". Da sam imao ofingere od žice i njih bih probao! :D ) 
E da, tada mi je Zen rekao da je 0,2 mm predebelo. Ne znam je li se zezao, ali možda i nije! :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Ja sam probao 0.3mm po metar za zvučnjake i od tad ne verujem u debele kablove. Očekivao sam da vrišti i da bas bude njanjav, ali sam se pošteno iznenadio...

Bas zbog toga su kablovi od folije top (subjektiva) :) Imas taj benefit tankog provodnika, a opet imas masivan presek, i to je ujedno mono provodnik a ne licna :)

@zerowaf o da, zanesemo se i skupi se solidna cifrica :D Ali sto kazes, lagano, po mogucnosti. Ja sam spucao 25k jura u poslednja 4 meseca i sad lagano, zurbe bez cinculiram igrariju sa ovom nasom bolesti 😁

Izmenjeno od Brijac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 minuta, Brijac reče

Bas zbog toga su kablovi od folije top (subjektiva) :) Imas taj benefit tankog provodnika, a opet imas masivan presek, i to je ujedno mono provodnik a ne licna :)



Upravo si rekao zašto hoću probati foliju.
Ne bude li mi se svidjelo opet ću složiti nešto od tankog srebra kao i onaj eksperiment kojeg sam opisao.


Zanimljivo mi je jedino to što Nixie kaže da mu IC sa tako tankom licnom nije bio dobar. Nisam isprobao licnu za IC, ali bit će i to. Zapravo relativno skoro jer sam sa egaya još prije 5-6 dana naručio 0,20 mm srebro. Nema nikakav izolator na sebi. Mislim da ću ga namotati na pamučnu špagu, pa na to omotati sloj teflona kao izolator i onda namotati drugu žicu u kontra smjeru. Ne znam ima li veze koliki "korak" namotavanja odaberem, pa ću odabrati onako kako će mi žica sam htjeti. Nakon toga sve opet omotati teflonom i terminirati sa ETI činčevima. Imam nekoliko setova koji čame čekajući.
Moguće da ću staviti možda dva ili tri sloja heat shrink-a na krajeve da malo pojačam konstrukciju gdje će biti najlomljivija, tj. na činčevima.
Što me podsjetilo....trebam kupiti heat shrink u boji! :) 

 

pre 12 minuta, Brijac reče

@zerowaf o da, zanesemo se i skupi se solidna cifrica :D Ali sto kazes, lagano, po mogucnosti. Ja sam spucao 25k jura u poslednja 4 meseca i sad lagano, zurbe bez cinculiram igrariju sa ovom nasom bolesti 😁



 

Ups.... Ovo je ozbiljan iznos! 
Ali kad familija ne trpi, a tebe (nadam se i ostale u kući) veseli, a znamo da veseli, onda :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj da mesas dielektrike, ne valja da ima isti provosnik i pamuk i teflon, ili jos gore jedan provosnik jedno a drugi drugo. Probaj ovu konstrukciju. 

Cilindricno jezgro je pamucni kanap, imas ga u vrcini pozamanterija. 8mm ili 10mm precnik, sta ti vise odgovara. Motas provodnike ovako, ali prvi provodnik kada zavrsis (primer plavi), predjes sa pamukom, onda krenes drugi provodnik (primer crveni) i njega opet pamukom predjes. Kada obmotas i provosnike i pamuk, onda obavijes jako teflon trakom da stegne. Znaci kompletan dielektrik je pamuk u dodiru sa provodnicima. Ovako nemas skoro nikakvu kapacitivnost, a smetnje ne kupi osim ako si u jako "bucnom" okruzenju. Terminacija na eti je obavezna, sto manja kontaktna povrsina. 

Notes_220914_202825.thumb.jpg.a950dce3b22b7b3402b8ba555b352ec7.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 59 minuta, Brijac reče

Nemoj da mesas dielektrike, ne valja da ima isti provosnik i pamuk i teflon, ili jos gore jedan provosnik jedno a drugi drugo. Probaj ovu konstrukciju. 

Cilindricno jezgro je pamucni kanap, imas ga u vrcini pozamanterija. 8mm ili 10mm precnik, sta ti vise odgovara. Motas provodnike ovako, ali prvi provodnik kada zavrsis (primer plavi), predjes sa pamukom, onda krenes drugi provodnik (primer crveni) i njega opet pamukom predjes. Kada obmotas i provosnike i pamuk, onda obavijes jako teflon trakom da stegne. Znaci kompletan dielektrik je pamuk u dodiru sa provodnicima. Ovako nemas skoro nikakvu kapacitivnost, a smetnje ne kupi osim ako si u jako "bucnom" okruzenju. Terminacija na eti je obavezna, sto manja kontaktna povrsina. 

Notes_220914_202825.thumb.jpg.a950dce3b22b7b3402b8ba555b352ec7.jpg




Baš ti hvala!!!!
U principu sam i sam tako smislio, ali nisam znao da ne valja miješati dielektrike. Valjda kao što ne valja miješati gradivo, kako je lijepo djecu savjetovao onaj seljak iz vica. :D 
Onda ću napraviti ovako, pa vidjeti. 



 

Spojler

Došla TV ekipa u selo da snimi prilog o kulturnim potrebama ljudi koji žive na selu. I pristane čiča Miloje da ga intervjuišu. I krene novinarka "Recite nam kako izgleda vaš dan?" I čiča Miloje počne: 

"Pa, ništa, ustanem ja tako oko 5, popijem 2 rakijice. Za to vreme moja baba spremi doručak. Uz doručak popijem još jedno 2 rakijice..."

Kaže novinarka "Stop! Stop! Isključite kameru. Deda Miloje... nemojte to s tom rakijicom... nezgodno je... ovo će deca da gledaju.

Nego, zamenite tu rakijicu, na primer.... knjigom".

Kaže čiča "Može, sine, nema problema".

Uključi se kamera i krene čiča Miloje ispočetka. "Ustanem tako ujutro oko pet i odma’ pročitam dve knjige! Za to vreme moja baba spremi doručak. Dok doručkujem, pročitam još jedno dve-tri knjige. Onda odemo moja baba i ja na njivu. Negde oko podne, moja baba izvadi ručak i jedan tom knjiga. Tu ručamo, ja pročitam pola tog toma, malo se odmorimo i nastavimo da radimo do uveče. Kad padne mrak, ima tu jedna biblioteka u selu, tu se svi skupljamo. Sedimo i čitamo sve dok nas bibliotekarka ne izbaci napolje. E, onda odemo kod mog komšije Radeta - on ima ŠTAMPARIJU! I tu se ubijemo od čitanja".

Novinarka, vidi, propao joj prilog, al’, ko veli, daj da spase šta se spasti može, pita čiča Miloja "Je l’ imate nešto što biste poručili mladima koji će gledati ovu emisiju?"

Kaže čiča: "IMAM! Deco, nemojte NIKAD da mešate gradivo!"

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 49 minuta, Brijac reče

Nemam sumnji u to :) Posle mi jos zvucnici dolaze na red sa raal i purifi drajverima i mirna backa neko vreme. 

Posle ovoga DAC mož da pređeš samo na ovo sa točkovima  - veruj mi. :)

a.jpeg

 

Nema kompezacije ovde. Mora da ideš na full-throttle:dance2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni estetika mnogo znaci (jedan od razloga zasto me i lozi diy, vecina resenja na trzistu su mi ruzna do zla boga), ovi jbl su jedno veliko ne (a i finansijski😁). Ako aca raal bude voljan da mi pomogne sa dizajnom zvucnika poput njegovih koje je doneo na hifiles sajam, to mi je endgame za velicinu/dizajn sobe u kojoj ce se slusati. Ako bude promena u velicini nekretnine, bice izmena, ali za sada dvosistemac sa radijatorima, nema dalje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, Brijac reče

Meni estetika mnogo znaci (jedan od razloga zasto me i lozi diy, vecina resenja na trzistu su mi ruzna do zla boga), ovi jbl su jedno veliko ne (a i finansijski😁). Ako aca raal bude voljan da mi pomogne sa dizajnom zvucnika poput njegovih koje je doneo na hifiles sajam, to mi je endgame za velicinu/dizajn sobe u kojoj ce se slusati. Ako bude promena u velicini nekretnine, bice izmena, ali za sada dvosistemac sa radijatorima, nema dalje :)

4bb6aff5d8fcb02523d5566ea3989c2e.jpeg

Pa sam pravis JBL. Meni se licno ne svidja plava boja. Ja bi klavir crno :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Vrijeme da i ja kažem svoje iskustvo. 

Zvučnički su Munodorf 17 mm folija, a IC polovio po dužini. 4 puta omotao teflon trakom 19x0.25 mm. Na mom vintage sistemu rezultat više nego odličan. Predhodni zvučnilki je VDH Skyline. Sve ono što sam ulagao u DAC D10s, Sparkos, vanjsko napajanje, Supra USB kabal, Supra LoRad kabal na napajanju, je ovim potezom pokazalo svu svoju veličinu. Zvuk koji sam dobio je za moje uslove više nego odličan!

Toplo preporučujem svim da probaju foliju, u krajnjoj instanci nije skupa igra više je problem rad. Pročitajte sve ovdje objavljeno tri puta a evo i jedan dobar link

WWW.STEREONET.COM

I am a recent convert to thin wide diy copper foil speaker cables which I built to complement my CloneNote LDR passive preamp. There seem to be varying theories about cable spacing and termination but I had no idea which was the best way to construct them. My 2x 3 metre cables were purchased from...

I da ne zaboravim @gluv_i_udaren i @Brijac svojim mentorisanjem su pomogli da sve ostvarim. Thx!

Citat

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...