Jump to content

Folije za ožičenje - mišljenja, konkretna izrada, izbor materijala i sve drugo što imate za reći (Nova tema na zahtjev)


zerowaf

Preporučeni Komentari

6 minutes ago, Vix said:

Razveselila me ova tema.:D

Verovali ili ne, bas sam nesto razmisljao o folijama za kablove, mislim kuj ce mi k... kad ono ugledah temu... :buehehe:

Ali ozbiljno, probao bih.

Jos nesto: Da li je nekom palo na pamet da proba bakarne cevi? :)

 

Sa sve kolenima na mestima gde treba da se savijaju, onako steampunk do koske?

Ne, nikada :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, gluv_i_udaren reče

Sa sve kolenima na mestima gde treba da se savijaju, onako steampunk do koske?

Ne, nikada :)



Znači, ipak si razmišljao o cijevima! 
To što si odbacio ideju je drugi par rukava. :rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Sa sve kolenima na mestima gde treba da se savijaju, onako steampunk do koske?

Ne, nikada :)

E to. To. Steampunk. Do koske :shinymj5:

Jos i pojacalo po mogucnosti polu-golo, sa sijalicama (tipa Zen lite).

A na zidu ovakav prekidac: 

P. S. Nema veze sto bi sve to biko prilicno staticno, pa vecini TV i zvucnici stoje na istom mestu... ;)

IMG_20220913_004611.jpg

Izmenjeno od Vix
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Draza said:

40x0,25mm

10 kvadrata?! Da nije malo mnogo?

17x0.07mm kod mene radi na 88dB kutijama 8Ohm i amp od ~180W zastrašujuće dinamično, bas je dubok i zategnut, sredina gde treba, ni jedan kabl većeg preseka mi nije ovo pružio. 1.2mm2 folija (svejedno bakarna ili srebrna) je dovoljna za 90% naših sistema ovde. Real world sistema koji se slušaju po kućama i stanovima…

Druga stvar je fizička manipulacija kablovima. Četvrt milimetra je flah više nego folija :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 časa, gluv_i_udaren reče

10 kvadrata?! Da nije malo mnogo?

Poznat je on po preterivanju svake vrste. :D

Elem, ja kad biih dovoljno poludeo, za bas bi išla deblja i šira folija, recimo 4-6mm2, za srednje i visoke tanja i uža 1-1,5mm2. Mom pojačalu kapacitet ne smeta, tako da bih svakako išao na paralelnu sandwich varijantu sa razmakom od par mm. Tako se dobije mala induktivnost kablova, što i jeste glavna prednost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Vix said:

 

Jos nesto: Da li je nekom palo na pamet da proba bakarne cevi? :)

 

Suština diy akcije je obezbediti provodnik koji je nadmoćan u geometriji sa jedne i čistoći bakra sa druge.

Prevoditi foliju u kružni presek je .... lakša opcija posla a deformacija geometrije očigledna... čemu? Da bi se dodala neka pljosnata viljuška?

Koristiti pri tom običnu žicu gubi logiku, čemu degradacija kvaliteta materijala.

U sve to uvesti bakarnu cev koja po čistoći ne može i ne treba da prilazi žicama, zbog druge namene, tek je pitanje čemu dosetka, povod, ili ideja, ili samo što liči na okruglu žicu, a od nekog bakra je.

Dobra je Dražina opaska u vezi izolatora, odabarati pažljivo, prema ukusu i mogućnostima. Struja ne de kroz žicu kao voda kroz cev kako je mislio lord Kelvin, nego polje ide oko provodnika kako reče Hevisajd. 

I vremenom se ocrtaju jasni otisci prstiju gde se dodirivalo. Malo deblja folija je mirnija, manje divlja i manje osetljiva prema statičkom elektricitetu oko nas, što se tiče uvijanja bez vidljivog povoda.

Terminacija folije može da bude igra mašte, i jedna od opcija je da se podeblja sa nekoliko komada istih folija i ureže otvor kao papučica sa bočnim prolazom, otvorom za kontaktni šraf.

 

Poenta je početnu ideju sprovesti do kraja maksimalno po želji maksimalizma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, vladd reče

Pomaže i da se uzemlji diyer, mada je za neke kasno, ili bar poveže sa gnd:mrgreen:

Minimizacija zmijuljanja i deformacija folija

Da se podsetimo mrve fizike iz osnovne




Nemoj baš sve bukvalno shvaćati. Nije to bilo uopće tako strašno kako sam opisao, ali ako dozvolim da istina stane na put dobroj priči onda će priča o  pravljenju folijskog kabela biti dosadna.
Publika traži uzbuđenje, dvojbu na pola puta, unutarnju dramu i na koncu trijumf. ;) 

Vi ostali koji sve znate ionako ne čitate da nešto čujete. Post poput moga je orijentiran na nas ostale sa dvije lijeve ruke koji se preznojavamo od straha hoćemo li opet uhvatiti pogrešan kraj lemilice i hoće li se opet osjetiti miris pečene slanine kad idemo lemiti.



:D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interconect kabal! Koja dimenzija folije? Ako su jedna pored druge kao to izvest? Da li se smije koristiti neka od samoljepivih traka? A onda vidiš ljudi rade kao sendvić!

 

WWW.SOLIDCOREAUDIO.COM

♫ This foil interconnect opens up new a sound world. By an outstanding plug- & ground approach it achieves absolutely direct signal transmission.

ps://www.solidcoreaudio.com/audiointerconnect.html

A evo i materijal koji se koristi za izradu istog.

WWW.SOLIDCOREAUDIO.COM

✂ DIYer who like to do it yourself, will find the basic ingredients for selfmade high-end audio cables here.
WWW.SOLIDCOREAUDIO.COM

✂ DIYer who like to do it yourself, will find the basic ingredients for selfmade high-end audio cables here.

Da li neko ima dovoljno mašte i znanja da skonta kako je to izvedeno?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 46 minuta, asimze reče

Interconect kabal! Koja dimenzija folije? Ako su jedna pored druge kao to izvest? Da li se smije koristiti neka od samoljepivih traka? A onda vidiš ljudi rade kao sendvić!



Ne znam.
Pisat ću nešto tek da podijelim u kom smjeru razmišljam.
Mislim da je folija od 3 mm skroz dovoljna, a da ona od 5 mm ne bi trebala biti overkill. Ne znam zašto to mislim - samo špurijus.
Kao i uvijek neka bude što tanja jer upravo u debljini i je stvar. Prema A.W idealan vodić je najtanji mogući, a foliju koristimo jer nam nekad treba više presjeka, pa nam npr. žica od 0,07 mm nema dovoljno kvadrata za nešto, ali ako tu debljinu raširimo u foliju dobit ćemo best of both worlds - minimalno kašnjenje dubljih frekvencija i dovoljan presjek.

Ako su jedna pored druge, kao npr. trag skija, onda je ljepljiva folija najlakše rješenje za izvesti.
Ako ide kao sendvič imaš poveliki kapacitivnost. Kažu da negdje smeta, a negdje ne. Sam Allen Wright je kazao da treba probati jer ne sjedne svuda. Osim toga rekao je i da vrijedi napraviti jedan folijski IC i jedan od paučinastih niti. Svaki će negdje dobro sjesti u setup.
Folije možeš isprobati i skroz razdvojene, pa usporediti sa sendvičem.
Osim toga, u knjizi je sve ili skoro sve rečeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...