Jump to content

Folije za ožičenje - mišljenja, konkretna izrada, izbor materijala i sve drugo što imate za reći (Nova tema na zahtjev)


zerowaf

Preporučeni Komentari

pre 8 minuta, gluv_i_udaren reče

Raduje me oživljavanje kablovske teme, biće zanimljivo dok opet ne zaratimo i moderacija je ne ugasi :)



GiU, prebacio sam tvoje postove u temu o folijama.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde onda da mećemo ideje ovde...

7 Best Flat Speaker Wire

Ovo bi bilo neko rešenje većine muka i štreberski pravilno kad bi umesto ovih žica bile viljuške. Ima li neko ideju kako da laminiramo teflonsku foliju sa dve bakarne unutra?

Jeftino, dobro i ružno rešenje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za zvučnički kabel bih presavio zadnjih npr. 5 cm folije unatrag, tj. preklopio ju tako da dobijem dvostruku debljinu, zalemio rubove da se više ne miču, onda ili izrezao kraj te folije da dobijem ovakav nekakav oblik  I"""U"""I, pa bi taj izrezani dio bio poput vilice na zvučničkom kabelu.
Mogla bi se izbiti rupa promjera recimo 10 do 12 mm, recimo oko 5 mm od kraja tako savijene folije, pa se na zvučničkom terminalu prvo skroz izšarafi onaj dio s kojim se stisne žic, pa navuče folijski kabel kroz tu rupu i zašarafi natrag taj vijak sa terminala.
U oba slučaja bi onda također trebalo fino sa lemom zatvoriti to što je izrezano.


Ako moraju biti banane onda imamo malo veću peripetiju i tada sam sklon, kako je već i rečeno, maloj origami akciji uz prethodnu vježbu postupka na papiru, da se dobije tuljac koji se umetne u bananu i zašarafi kao i svaki drugi kabel.
Moguće je i izrezati kraj folije tako da se sužava prema kraju i dobije "jezik" širok, recimo 5 mm, taj jezik omotati oko možda komadića okruglog drvceta, nešto kao debela čačkalica i kad se sve zajedno umetne u bananu onda se šarafićima pritisne to drvce koje posljedično cijelom svojom širinom i dužinom stisnu bakrenu foliju uz tijelo banane.

Neda mi se sad crtati, pa slikati papir sa žvrljotinama i slati
Kad budem nešto napravio slikat ću, pa objavit.


EDIT: Dugo sam tipkao jer sam bio prekidan kod kuće i u međuvremenu je i Brijač ponovio ono što mi je već savjetovao, a ja za njim u ovom postu ponovio svojim riječima. :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako baš hoćete dašak high end snake oila zamolite Leonarda da izradi elemente poput onog s čime žene ravnaju kosu, tj, dva flaha bakra, srebra, nenađijuma, koji se vijcima, naravno ukrasnim mogu čvrsto stisnuti jedan uz drugoga.
naša folija tada ide između između ta dva komada flaha, a jedan od njih ima već na sebi bananu.
Dakle, banana plug prilagođen za prihvat folije.
Cijena?
Pa ako Mundorf obične prodaje za 200 €, neka ovo bude bar 500 €.
Ipak je to custom i minuciozno pretjerivanje. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, vladd reče

Stega, pa jos bakarna, sa srafovima od bakar berilijuma.

Malo je degradacija sa folije preci na zicku obicnjacu, banderasku.

Da veliki vladd, gospodar nebeskih laboratorija, najlakše je tako. Malo dostojanstva ne bi škodilo, i dati barem svoj stručni stav! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, vladd reče

Stega, pa jos bakarna, sa srafovima od bakar berilijuma.

Malo je degradacija sa folije preci na zicku obicnjacu, banderasku.



Baš sam na to i mislio!
Well.....great minds thinks a like! :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego, nisam mogao zaspati iako sam premoren od radnog turnusa, pa sam išao samo malo razmotati foliju.
Razmotao sam ju preko cijele kuće i niz stubište, pa sam se našao u nevolji.
Stoga sam mudro odlučio preklopiti jedan kraj unatrag i time doći do pola dužine, pa sam ponovio postupak i dobio četiri četvrtine koje su mi bile u ruci i ako ih pustim sve bi se upetljalo. Ta stvar je živa i predlažem da joj ne okrećete leđa!!!! 

Vršcima prstiju sam dohvatio škare i rasjekao te četiri preklopljene dužine i dobio 4 folije od oko 2,5 metra.
Nisam ih mjerio, ali bi cijeli kolut trebao biti 10 metara.

Sad sam ostao sa škarama u jednoj ruci i četiri žive folije u drugoj.
Osjećao sam se kao Perzej sa Meduzinom glavom u rukama, tj. četiri zmije koje se otimaju.
Nije bilo druge nego nastaviti. Odložio sam mMeduzinu kosu na pod i glasno ridao dok mi nije sinulo kako to mogu sam složiti.
 

Folija na podu.jpeg



Preporučujem svakome da to ne radi sam!
Moguće je i sam. Napravio sam to sam, ali vjerujete mi, trebate još jedan par ruku. Na početku sam koristio obje ruke, koljeno i zube. Kako sam se pomalo uhodavao prvo sam prestao koristiti koljeno, pa zatim i zube.
Na slici možete vidjeti kako sam riješio držanje jednog kraja folije. Stisnuo sam ga sa poklopcem od klavira. Ionako ne trebam 2,5 m kabela, pa mogu žrtvovati malo za svoju komociju.
 

Do it (to) yourself.jpeg



Četiri namotane folije. Na slici samo dvije. Neda mi se ići slikati druge dvije.
nastavak slijedi

tefloniziraTo.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema sledeće ture!
Ovo je namotano i ostaje takvo kakvo je.
I meni je to palo na pamet, ali nisam uopće imao namjeru išta raditi. Samo se desilo....
Znaš kao u filmovima kad direktor i tajnica odu na poslovni put i stvari se....samo dese. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, zerowaf said:

Nego, nisam mogao zaspati iako sam premoren od radnog turnusa, pa sam išao samo malo razmotati foliju.
Razmotao sam ju preko cijele kuće i niz stubište, pa sam se našao u nevolji.
Stoga sam mudro odlučio preklopiti jedan kraj unatrag i time doći do pola dužine, pa sam ponovio postupak i dobio četiri četvrtine koje su mi bile u ruci i ako ih pustim sve bi se upetljalo. Ta stvar je živa i predlažem da joj ne okrećete leđa!!!! 

Vršcima prstiju sam dohvatio škare i rasjekao te četiri preklopljene dužine i dobio 4 folije od oko 2,5 metra.
Nisam ih mjerio, ali bi cijeli kolut trebao biti 10 metara.

Sad sam ostao sa škarama u jednoj ruci i četiri žive folije u drugoj.
Osjećao sam se kao Perzej sa Meduzinom glavom u rukama, tj. četiri zmije koje se otimaju.
Nije bilo druge nego nastaviti. Odložio sam mMeduzinu kosu na pod i glasno ridao dok mi nije sinulo kako to mogu sam složiti.
 

Folija na podu.jpeg



Preporučujem svakome da to ne radi sam!
Moguće je i sam. Napravio sam to sam, ali vjerujete mi, trebate još jedan par ruku. Na početku sam koristio obje ruke, koljeno i zube. Kako sam se pomalo uhodavao prvo sam prestao koristiti koljeno, pa zatim i zube.
Na slici možete vidjeti kako sam riješio držanje jednog kraja folije. Stisnuo sam ga sa poklopcem od klavira. Ionako ne trebam 2,5 m kabela, pa mogu žrtvovati malo za svoju komociju.
 

Do it (to) yourself.jpeg



Četiri namotane folije. Na slici samo dvije. Neda mi se ići slikati druge dvije.
nastavak slijedi

tefloniziraTo.jpeg

toliko si zaboravan da si zaboravio da sam najmanje dva puta napisao da cemo viber pozivom pojasniti detalje kako da napravis kablove

msm, nema sanse da to kucam bilo gde, previse sitnarija za kucanje a u razgovoru se svodi na 5 recenica, jer sam svestan da li me pratis ili ne

ene, svodi se na to da si mogao napraviti to daleko lakse a verovatno i bolje

plus sto bi dobio uput i za poboljsanje fizicke jacine kabela , kao i pravilnu terminaciju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, Zen Mod reče

toliko si zaboravan da si zaboravio da sam najmanje dva puta napisao da cemo viber pozivom pojasniti detalje kako da napravis kablove

msm, nema sanse da to kucam bilo gde, previse sitnarija za kucanje a u razgovoru se svodi na 5 recenica, jer sam svestan da li me pratis ili ne

ene, svodi se na to da si mogao napraviti to daleko lakse a verovatno i bolje

plus sto bi dobio uput i za poboljsanje fizicke jacine kabela , kao i pravilnu terminaciju



Nije ništa gotovo. Samo je folija umotana u teflon.
Nema još terminacije i parovi još uvijek nisu spojeni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svojevremeno sam napravio folijske zvucnicke kablove. Folija je bila iz neke od zajecarskih fabrika (ima ih valjda 2-3), neka specijalna mala serija, odredjena kolicina stigla i do mene.

Imao sam priliku da pre izrade testiram razlicite debljine i sirine, i u sustini, pravi odabir folije je kljucan za kvalitet zvuka (u datom sistemu).

Neki generalni zakljucak jeste da deblja folija daje dubok, masan ali i pomalo muljav bas. Sto je folija tanja, to donji opseg dobija definiciju, ali gubi volumen. Kada su visoki u pitanju, situacija je obratna - sto je folija tanja, to su izrazeniji, ali opet meki i suptilni (vrlo kvaliteni), dok se sa povecanjem debljine oni jednostavno gube. Ono gde folija u odnosu na zicu definitivno donosi dodatni kvalitet, jeste srednji opseg, koji se tesko moze cuti sa zvucnickim kablovima (poredio sam moje folijske zv. kablove sa desetak brendiranih skupih kablova, neki su bili i ranga od nepunih 1000 evra (polovni).

A kada je sirina trake u pitanju, opet postoje razlike, ali ne toliko cujne, kao razlike koje donosi debljina folije. Meni licno se na kraju najvise dopala varijanta 40x0,25mm. A probavao sam i ovakve kombinacije : 40x0,45, 45x0,38, 30x0,32, 35x0,15 i 40x0,08mm (mislim da su bile bas te debljine, ali sirine tako nekako, negde sam i zapisao, ali trenutno nemam pojma gde). Te probe sam izvodio vise od mesec dana, dok nisam izabrao (meni) odgovarajuci presek. Potom sam pristupio izradi.

Prvo sam testirao izolacije - teflon, cisti pamuk, i sirovu netretiranu svilu. Na kraju sam izabrao svilu, kao najupecatljiviju za moj ukus (preporucujem da se proba vise izolatora, jer svaki ima neke prednosti (i mane)). Dakle, prvi izolator su dva sloja sirove svile, pa sam potom sve umotao u dva sloja pamuka, i na kraju sve stegao sirokom (19mm) teflonskom trakom. Sa ovoliko slojeva sam malo "osnazio" foliju, jer kod nje uvek postoji rizik od nekog prelamanja, ako stoji na podu, motate se nogama oko nje... Zavrsni estetski sloj je 70mm siroko pamucno crevo naruceno sa hificollectiva.

Sto se tice terminacija, po Micanovom savetu (ovde u nekoj od tema datom), poslednjih 30-tak cm folije sam makazam iseckao na trakice sirine priblicno 2mm, i onda medjusobnim uvijanjem trakica napravio kruzni presek. Ovo ako se radi (secenje i motanje), obavezno u rukavicama, ja sam poceo bez, i za 10 min ruke su mi bile prilicno krvave.

Na kraju, taj prelaz folije, sa pljosnatog na kruzni presek, dobro sam ojacao slojevima tekstila i teflona, i na kraju presvukao mekom svinjskom kozom, uz rucno sivenje pamucnim koncem.

Sve u svemu, vrlo vrlo zahtevan posao, desetine i desetine sati sam potrosio na izradu (ne racunajuci probe folija i izolacija), te ne verujem da bih ikada ponovio sve to. No, folije su me za taj trud visetruko nagradile - takav zvuk jednostavno necete dobiti ni sa jednom zicom (bilo licnasta ili solid-core).

I da, ne znam sta se tacno tehnicki desava priblizavanjem/odaljavanjem polariteta, ali znam da i to utice na zvuk (probavao sam slepljene, odaljene 5, 10, 20mm (raznim distancerima). Na kraju sam polaritete skroz razdvojio, i to je bilo najbolje zvucno (unelo odredjenu dodatnu mirnocu u zvuk, kao i zvucnu slojevitost).

Vise ne koristim te folije (napravio sam bolje kablove od domace monokristalne zice), prodao sam ih, ali prvom komsiji (ispod svake cene), kako bih uvek mogao da ih poslusam ponovo. :)

Evo slicki izrade:

image.thumb.jpeg.d27e06fbf92d3242df39099dcd7f28eb.jpeg

image.thumb.jpeg.5920cd68dc656e8283223d8a8bdd97e3.jpeg

image.thumb.jpeg.e86f7efef2ebbebbda9136676fe5195e.jpeg

image.thumb.jpeg.9dfa572d200a1717bb300bd0f1d28a67.jpeg

image.thumb.jpeg.29918f77c2a525d078e9b085a3cdf253.jpeg

image.thumb.jpeg.80ca17b458a8a470f30d4451e92cfe5d.jpeg

image.thumb.jpeg.0004dfc4acb1b274ff82238ebfb03f3d.jpeg

image.thumb.jpeg.c75fd32751b430b97d8cb1c01598625d.jpeg

 image.thumb.jpeg.f14db2c5872609aa2da4b94564ce4036.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...