Jump to content

Folije za ožičenje - mišljenja, konkretna izrada, izbor materijala i sve drugo što imate za reći (Nova tema na zahtjev)


zerowaf

Preporučeni Komentari

ScuMat. 
Ne znam zašto. Sviđa mi se!
Kakav je u usporedbi sa Soundeck matom koji je bio prije njega ne znam jer nisam radio A/B usporedbe, a i sa dolaskom novog pojačala i pretpojačala više ni sam ne znam kako sve zvuči.
Znam da sve zvuči damn good i sretan sam.
 

ScuMat2.jpegScuMat1.jpeg




Osim bakrenog mata su stigli i novi zvučnički kabeli, a i unutarnje ožičenje (ofoliranje? :D )za Mini Kompenzatore koji će se praviti.
Treba ih samo složiti.  :

Nešto kao iz kabelske kuharice Allena Wrighta.

Mundorf Copper foil 44 mm za zvučnjačke kabele (folije?) i unutarnje "foliranje" i 11 mm za unutarnje "foliranje" prema tweeteru. Folije su 0.07 mm tanke.
Teflon traka širine 50 mm i pamučna "cijev", kakvu koriste npr u gipsaonama. Nadam se da će se moći lijepo navući na već složen i teflonizirani kabel.

Trebalo bi ostati ove uže folije i za koji interconnect. Kad mi bude dosadno, a tko zna kad će to biti, ću ih pokušati sa skalpelom i željeznim lenjirom rasjeći po dužini.

 

Cookbook ingredients.jpeg



 

Spojler

Jer je to Asim zaiskao!
Tema samo za folije u audio ožičavanju.
Unaprijed se izvinjavam što neću biti previše aktivan ovdje zbog nedostatka vremena i nemogućnosti predviđanja kad ću se uhvatiti nekog posla. Možda još danas (ma daj, niste valjda stvarno povjerovali???   ), a možda u narednih mjesec dana.
Ispod su postovi iz Novopridošlih skalamerija koje je Mika na Asimovu želju prebacio u temu o kabelima, a ja sada na Asimovu želju prebacujem u zasebnu temu.
Svi članovi su ovdje kao složna obitelj, pa moderatori imaju vremena za prebacivanje od nemila do nedraga. :thumbup:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, vinko reče

Gde nadje tu foliju?



Imaš ovdje:
 

WWW.HIFICOLLECTIVE.CO.UK

Mundorf Copper Foil




I ima ovdje pvdje nešto (skrolaj do pred kraj):
 


 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, gluv_i_udaren reče

Slobodno 17mm Ag u sledećoj turi, to ti je penzionerski kabl 100%



Srebro je stvarno penzionerski kabel. Taman toliko razbistri zvuk koliko se penzionerima zamuti sluh i sve je opet u ravnoteži. :D :D  :D 



 

Spojler

P.S. Nemam predrasude prema srebru niti prema bakru, ali je prilika da se takva predrasuda iskoristi za šalu. :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hahaha, takoe :)

Šalu na stranu, taj mi je kabl dodao trešnju na vrhu šlaga. U principu, sad su mi svi kablovi od zvučnice do zvučnika srebreni, uključujući i USB i SPDIF do DACa, tako da je sa žičurinama pemzija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, iskop’o si poslednje parče bakra :)

Planiram u nekoj budućnosti upgrade skretnice, ozicenja i visokotonaca (čuo sam tako urađene iste k’o moje, numem da se izrazim u kilometri koliko dobro radi), i tu je po preporuci proizvođača predviđeno ožičenje, terminali i kondenzatori od silbera, al’ to će malko da sačeka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zerowaf

Dobrodosao u folija familiju 🤗 Odusevices se kako to zvuci. Samo bih dao jedan savet, ne koristi taj gipsarski rukav, kupi sirovo platno pamucno ne beljeno, bilo koje gramaze, malo je veci cim da se uvije u to duzina kabla ali je daleko bolji rezultat. Sto se tice same konstrukcije, meni se najvise svidelo kada sam ih konstruisao kao sendvic sa 4mm diletacije, i tako su ostali. Isto tako i za naponski. Za interconnect ne, tu sam ih diletirao maksimalno jedno pored drugog a ne kao sendvic. Uvijes posle teflon trakom, usminkas buzirom i toeto :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 43 minuta, Brijac reče

@zerowaf

Dobrodosao u folija familiju 🤗 Odusevices se kako to zvuci. Samo bih dao jedan savet, ne koristi taj gipsarski rukav, kupi sirovo platno pamucno ne beljeno, bilo koje gramaze, malo je veci cim da se uvije u to duzina kabla ali je daleko bolji rezultat. Sto se tice same konstrukcije, meni se najvise svidelo kada sam ih konstruisao kao sendvic sa 4mm diletacije, i tako su ostali. Isto tako i za naponski. Za interconnect ne, tu sam ih diletirao maksimalno jedno pored drugog a ne kao sendvic. Uvijes posle teflon trakom, usminkas buzirom i toeto :)



Hvala! :thumbsup:
U vezi diletacija, čitao sam pisanje lika koji je pravio folije za zvučnjake i kaže da ih je isto morao diletirati, ako se sjećam dobro - 5 mm. Imao je neki ludo visoki kapacitet za svoje 3 m duge kabele.
Zanimljivo je da i ti imaš slično rješenje, tj. 4 mm.
Nego, jesam li dobro razumio, pravio si naponske kabele od folije?**
Možeš li, kad budeš imao volje i vremena, reći malo više o materijalu, načinu slaganja i kako si riješio spajanje na same kontakte. Isto se pitam i za zvučničke kabele i interconnecte - kako to spojiti na banane ili činčeve, a za strujaša kako spojiti na šuko i IEC?

Što se IC tiče, isto sam razmišljao nije li bolje staviti lajtunge jedan pored drugog, onako kao trag skija umjesto jedan na drugog - zbog kapaciteta....a vidim da su komercijalna rješenja većinom jedan na drugom. Pa i sam A. Wright ih je složio jedan na drugom.

EDIT:
**Nije li opasno sam praviti izolaciju za mrežni napon?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je zvucalo na 4mm najbolje, ne secam se kolika je bila kapacitivnost. Dosta je bitan pamuk tu kao izolator. Svakako nije guralo pojacalo iz 79. godine u oscilacije, niti sam imao osecaj da je filtriralo audio frekvencije. Ne mogu da se setim tacno za terminaciju, ali znam da sam koristio neku origami tehniku i tako ubacim u konektore. Neko je radio i po principu nasecka krajeve u tracice, pa to uvije u dimenziju konektora. Sad kada bih radio, verovatno bih terminisao deugacije. Tj. na levom i desnom kraju bih ostavio po rupu i pozlatio, da se tako montira na zvucne konektore (slicno poput viljuski).

Naponske sam isto radio, ne mogu da se setim diletacija koja je bila, ali mi se cini da je bila manja. S tim sto je za naponski folija bila iz sevojna, deblja i sira, mislim 55x0.15mm. 

Za interconnect ne znam iskreno, ja nisam radio sendvic tu jer jednostavno pravi se kapacitivnost koja pocinje da radi kao hp filter. Ako te ne bude mrzelo pravi i jedno i drugo, pa javi rezultat. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Brijac reče

Meni je zvucalo na 4mm najbolje, ne secam se kolika je bila kapacitivnost. Dosta je bitan pamuk tu kao izolator. Svakako nije guralo pojacalo iz 79. godine u oscilacije, niti sam imao osecaj da je filtriralo audio frekvencije. Ne mogu da se setim tacno za terminaciju, ali znam da sam koristio neku origami tehniku i tako ubacim u konektore. Neko je radio i po principu nasecka krajeve u tracice, pa to uvije u dimenziju konektora. Sad kada bih radio, verovatno bih terminisao deugacije. Tj. na levom i desnom kraju bih ostavio po rupu i pozlatio, da se tako montira na zvucne konektore (slicno poput viljuski).

Naponske sam isto radio, ne mogu da se setim diletacija koja je bila, ali mi se cini da je bila manja. S tim sto je za naponski folija bila iz sevojna, deblja i sira, mislim 55x0.15mm. 

Za interconnect ne znam iskreno, ja nisam radio sendvic tu jer jednostavno pravi se kapacitivnost koja pocinje da radi kao hp filter. Ako te ne bude mrzelo pravi i jedno i drugo, pa javi rezultat. 



TenX!
Što se strujaša tiče, ne znam koliko je pametno, tj. znam da nije pametno da ja određujem debljinu i vrstu izolacije, pa mislim da neću praviti strujaše od folije, mada jesam znatiželjan.
Hvala za ovo ostalo!
Znači, ono što sam pronašao na netu i što sam i sam sumnjao se poklapa s tvojim iskustvom. :thumbsup:
Kad me uhvati neizdrž ću nešto napraviti. Za sada, želim odmarati na kauču nekoliko dana, pa ako mi ostane vremena dok opet ne odem od kuće ću složiti prvo zvučničke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 33 minuta, gluv_i_udaren reče

Nemo’ sendvič majke ti, pravi il’ jedan do drugog, il’ posebne, skroz odvojene vodove za + i -. Ne treba ti kapacitet tu



To kažeš za zvučničke?
U knjizi Allena Wrighta je napravljen sendvič. Kaže da krštenom pojačalu ne smeta kapacitet u zvučničkom kabelu što se tiče oscilacija (Čitaj: Nije za Naim), a da se profitira sa minimalnom induktivnošću koje, valjda, takvo slaganje stvara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bože moj dragi, opet kretaivne pizdarije! Mada bih ovo trebalo izdvojiti kao posebnu temu i da bude zaokružena cjelina, poslije kad neko bude tražio da ima sve na svom mjestu.

Molio bih @Brijac i @gluv_i_udaren i da se malo jasnije izjasne.  Jedan pored drugog, jedan iznad drugog? Kolika je distanca i čime da se obezbjedi? Kolika dimenzija folije za IC a kolika za zvučnike. Ručno flomasterom to nacrtate, snimite i pošaljete da bi nama bilo jasnije. Gdje onda dolazi pamuk u oba slučaja??? Jel to ono pamučno platno čadarbez?? I tuce ostalih detalja Ima li koji link da nemoramo svi iz početka otkrivati otkriveno?!!! Hvala unapred!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Brijac said:

@asimze evo ovako. Sendvic varijanta za zvucne.

Notes_220912_110851.thumb.jpg.7f65c7e8f3616908e8e5abeaf3513fb5.jpg

@gluv_i_udaren nema to neku kapacitivnost na 2m, red velicina 0.0001uf ili u tom rangu.

Za IC je druga prica, tu mora jedno pored drugog ne sendvic, mali signal, kapacitivnost tu pravi jaci problem. 

Onda je bar zgodnije za manipulaciju kad su odvojeni :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...