Jump to content

Pretvarač napona sa punjačem akumulatora


Woland

Preporučeni Komentari

biće mi potreban tokom zime za gasni kotao, ima ih na tržištu, ali ne znam koji valja pa tražim savet za nabavku

da krenemo od ovog:

ANEL.RS

Pretvarač napona 12/220 sa inteligentnim punjačem, za neprekidno napajanje električnih potrošača u slučaju nestanka mrežnog napona

 

nema mnogo podataka, ali možda je neko upoznat sa konkretnim modelom

treba mi i preporuka za akumulator, možda neki suvi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek je bolje imati malo jaci pretvarac, pa makar ga platio malo skuplje. 

Akumulator je najbolje imati SLA (kao onaj za brodove) posto je on predvidjen za duboko praznjenje, za razliku od ovih za auta/kamione (koji ima veliku startnu struju, ali nije predvidjen za duboko praznjenje). 

E sad, kapacitet. Preporucljivo 100 Ah, ili jos bolje 200 Ah.

Mana: Cena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Woland said:

ako restrikcije budu duge i česte, postoji opasnost da tako veliki akumulator neće moći da se napuni

pumpa na mom gasnom kotlu ima 50W

Uvek je veci akumulator bolji. Napunice se, osim ako bude po 12 sati restrikcija.

E sad, vidjao sam sranja i sa SLA akumulatorima. Zezne neka celija, a ostale se prepunjavaju. Nadjoh staru sliku jednog: 

kakumulator.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Vix reče

Napunice se, osim ako bude po 12 sati restrikcija.

WWW.DANAS.RS

U energetskom bilansu Srbije tokom zime nedostajaće oko 500 megavata struje na sat, zbog čega se, prema nekim izvorima, već prave planovi restrikcija.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 časa, Woland reče

biće mi potreban tokom zime za gasni kotao, ima ih na tržištu, ali ne znam koji valja pa tražim savet za nabavku

da krenemo od ovog:

ANEL.RS

Pretvarač napona 12/220 sa inteligentnim punjačem, za neprekidno napajanje električnih potrošača u slučaju nestanka mrežnog napona

 

nema mnogo podataka, ali možda je neko upoznat sa konkretnim modelom

treba mi i preporuka za akumulator, možda neki suvi?

Nemojte zamjeriti, ozbiljno pitam, odgovara li UPS ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumijem se baš u te uređaje ali kod nas UPS-ove masovno koriste za pumpe cent. grijanja, rezerva kod nestanka struje. Ja imam jedan bez baterija ostalo je ispravno, mogao bih Vam ga dati, samo je problem transport, a i podatke od UPS-a Vam mogu dati tek kad odem do rodne kuće jer je tamo u garaži.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam izuzetno zainteresiran za ovu temu. Pumpe za centralno grijanje u kučama su snage 30-50 W. Po nekoj logici ovi UPS-ovi za kompjutere plus akumulator za automobil bi morali pasati, pod uslovom da inverter na UPS radi. Ali koje parametre gledati na UPS? Da li ima neko da to sve malo preračuna? Ja bih bio zadovoljan i sa mogučnošču da pumpa može da radi 8 sati sa akumulatora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim ne daju obično najbitniji podatak, kapacitet baterije. Napišu da radi 48min sa 50VA ili 10min sa 200VA pa preračunavaj.

Ima velikih  industrijskih neprekidnih napajanja ali su ona skupa. Mi ih uglavnom koristimo da nam održi automatiku par minuta dok ne startuje dizel električni agregat, da nam ne staje postrojenje bez potrebe i stvara haos. Znači kao i za PC, sva automatika i bitna merna oprema su uvek na UPS.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:

odgovara, ali koliko znam oni nemaju veliku autonomiju, nisu predviđeni za duži rad.. a možda i grešim

Taj pretverac je u stvari isto sto i UPS. Ali ima jedna bitna razlika. UPS koristi akumulator malog kapaciteta (od 7-14 Ah). Oni su napravljeni da "drze" par sekundi, eventualno koji minut, dok se ne upali generator. I to je ok sto se tice njihove namene. Pricam za ove "malecke" za PC snage do 500w, mada ima i vecih za servere, mada je namena i princip isti. 

E sad, ako se isti spoji recimo na akumulator 12v 70 Ah, on ce raditi, ali je problem sto je njegovo kolo punjenja predvidjeno da puni aku od 7Ah, a ne od 70 Ah.

Tako da, moze ali.. nije to to.

A sto se akumulatora tice, kod olovnih akumulatora, sto je manja struja praznjenja, to ce on duze trajati. Ako recimo imate potrosac koji vuce 10 A (na 12v) i to vuce iz akumulatora koji ima 100 Ah, to mu dodje grubo, 1/10 kapaciteta; Ako isto vuce 10A iz aku koji ima 200 Ah, 1/20 kapaciteta (idealno).

A ako vuce 10A iz aku koji ima 7Ah, to ce ga ubiti ko zeca :laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, LightMatic said:

Ne razumijem se baš u te uređaje ali kod nas UPS-ove masovno koriste za pumpe cent. grijanja, rezerva kod nestanka struje. Ja imam jedan bez baterija ostalo je ispravno, mogao bih Vam ga dati, samo je problem transport, a i podatke od UPS-a Vam mogu dati tek kad odem do rodne kuće jer je tamo u garaži.

hvala na ponudi, ali UPS bih morao da modifikujem da bi mogao da puni veliki akumulator, pa bi trošak bio blizak novom uređaju; iskoristićeš ga jednom za njegovu pravu namenu 👍

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, Vix reče

Taj pretverac je u stvari isto sto i UPS. Ali ima jedna bitna razlika. UPS koristi akumulator malog kapaciteta (od 7-14 Ah). Oni su napravljeni da "drze" par sekundi, eventualno koji minut, dok se ne upali generator. I to je ok sto se tice njihove namene. Pricam za ove "malecke" za PC snage do 500w, mada ima i vecih za servere, mada je namena i princip isti. 

E sad, ako se isti spoji recimo na akumulator 12v 70 Ah, on ce raditi, ali je problem sto je njegovo kolo punjenja predvidjeno da puni aku od 7Ah, a ne od 70 Ah.

Tako da, moze ali.. nije to to.

A sto se akumulatora tice, kod olovnih akumulatora, sto je manja struja praznjenja, to ce on duze trajati. Ako recimo imate potrosac koji vuce 10 A (na 12v) i to vuce iz akumulatora koji ima 100 Ah, to mu dodje grubo, 1/10 kapaciteta; Ako isto vuce 10A iz aku koji ima 200 Ah, 1/20 kapaciteta (idealno).

A ako vuce 10A iz aku koji ima 7Ah, to ce ga ubiti ko zeca :laugh1tooht:

A šta ako UPS koristiš samo kao pretvarač 12-220 V iz automobilskog akumulatora? Kao golu primitivu jer bi se koristio samo povremeno u ekcesnim slučajevima ali da radi 8h!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preporuka je i jedan maleni Honda agregat od jedno par kW, ako nestanak potraje, da bar pumpe vrte vodu ako je gadan minus i akumulatori da se dopune. Upsovi i pretvaraci su za od pola sata do tri cetiri sata.

U institutu ima mocnih upsova, ali i cetiri agregata 40-100kW, upsici su tu da opeglaju udar nestanka i udar prikljucenja agregata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...