Jump to content

Koji lepak za lampe?


luckyz

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)

ja sam to lepio super lepkom i nisam imao problema

uzeo spric sa tankom iglom i u njega sipao super lepak i samo napravio krug lepkom izmedju baze i stakla

posle toga spric mozes da bacis

sada da li je to idealno resenje, verovano nije :D

Izmenjeno od neskor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hermetik je bio idealan, sada je problem što se taj naziv pridodaje raznim silikonskim verzijama dihtunga, uglavnom tražiti visokotemperaturnu nesilikonsku zaptivnu masu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u zbirci lampi imam primjerke koje su (neki) ljepili raznoraznim stvarima, uklj. namatanje bakrenom zicom. jednom nasao i neki clanak na radiomuseum o tome...oba prijasnja odgovora su ok, stvar je u tome koja je elektronka u pitanju. ako nisu "nenabavljive" tipa C, K serije ili AD1 😁, ljepljenje se ne isplati...u radu se bas i ne micu, neke moje i tako "sviraju" klimave...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Radice naravno i klimave, ali nekima sa podnozjem, najcesce koje srecemo, su elektrode ulemljene u podnozje, putem bakarisanog kovara, pa lemni spojevi krecu da trpe balon pri vibracijama, stoga je cvrst spoj mehanicki bitan.

 

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Hvala svima na odgovorima. Vidim da se napolju u ovu svrhu koriste Emission Labs, Aleenes Tacky glue pa cak i Gorilla glue. Ja bih možda najpre isao na Saratoga silikon za visoke temperature do 1200 stepeni. I verovatno ne bih aplicirao isti celim obimom podnožja već manjim delom, trebalo bi da bude dovoljno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fabričke formule nisu baš javno dostupne, kombinacije fenola, rezola i rastvarača u određenim proporcijama, ali im je i jedan od ciljeva bio da budu jeftine sirovine za masproizvodnju.

Što za lampe sa podnožjem nekada, što za sijalice dan danas. Mada je trend napuštanja tog delica tehnologije. 

Svakako da će skupi temperaturno izdržljivi silikon da vrhunski odradi posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/8/2022 at 7:36 AM, neskor said:

ja sam to lepio super lepkom i nisam imao problema

uzeo spric sa tankom iglom i u njega sipao super lepak i samo napravio krug lepkom izmedju baze i stakla

posle toga spric mozes da bacis

sada da li je to idealno resenje, verovano nije :D

Uhhh neeee :(

Super lepak moze da osteti i staklo i bakelit. Lepili ovi stariji lljudi sto su mnogo pre nas baratali cevima.

Ja sam dobio u tegli nesto kao tecno staklo. Koristili su casovnicari za popunjavanje ogrebotina na staklu.

Time sam stabilizovao nekoliko starih cevi koje su bile izpravn ali su se klimale...

Ako nadjem dacu ti tu smesu ali mislim da se skroz do sada stvrdnula i da vise nije u tecnom stanju. Nemam pojma da i moze da se necim ponovo rastvori uopste i sta je rastvarac. Potrazi kao tecno staklo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zapravo je vodeno staklo radje nego staklena voda :) 

Interesantna opcija, bilo da je cisto bilo kao vezivna masa  nekog praska.

Telo lampe je borosilikatno, Pyrex staklo, za vece temperature a ovo je rastvoren natrijumov silikat...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...