Jump to content

Pakonja's active system


pakonja

Preporučeni Komentari

Posle teme "Pakonja's floorstander" koji je bio pasivni sistem i koji je izazvao polemiku i prizvao aktivu... sad je vreme za aktivu...

Evo linka pa ko hoce da baci pogled i na tu temu:


Izvor je Mini DSP - NanoSHARC. Njega povezujem sa racunarom preko USB veze preko ASIO drajvera. Iz NanoSHARC-a idem preko I2S protokola ka osmokanalom DAC-u koji je baziran na ES9016 (http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/1...o-dac.html). Za ovu kombinaciju sam se odlucio jer je modularna i lako mogu menjati I2S DAC-ove kako mi se koji svidi.

Sve ovo ce pokretati osmokanalni BatoMM... Posto je cena transformatora u sadasnje vreme dosta jaka, verovatno cu ici sa 2 trafoa... jedan za leve a drugi za desne kanale, no to cu u narednom periodu odluciti.

Drajveri i okvirne rezne frekvencije ce biti ovakve:

Tweeter (od 5kHz i na gore):
Ribbon RAAL 64-10

Midrange (od 900Hz do 5kHz):
https://audio-hi.fi/download/pdf/SB-Acou...drange.pdf
https://hificompass.com/en/reviews/satori-md60n-6

Midbass (od 900Hz do 70Hz):
https://www.wavecor.com/html/wf182bd03_04_07_08.html
https://hificompass.com/en/reviews/wavec...-midwoofer

Woofer (od 70Hz i dole):
https://www.yumpu.com/es/document/view/4...components

Konacne rezne frekvencije ce odrediti merenje i slusanje... videcemo kuda ce sve to da ide...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da je tema bez nekog odjeka,iako ima odredjeni broj lakova. Cinjenica je da je vecina forumasa na pasivnim sistemima, koji su u startu zakopani, jedino eksperimentisanje je sa pozicijom zvucnika, sto je opet pitanje raspolozivog prostora. Naravno, stvar je o akustici protora koje vecina audifila nisu svesni. Opet, sa promenama vrednosti elemenata xo, necu da komentarisem, varijanti ima bezbroj ali zahtevaju vreme koje svima nedostaje. Neki, polazu nadu u akusticni tretman, sto je ok, ali je suludo ako se oslanjaju samo na svoj sluh. Tu je mama, merenje, koje danas nije skupo, na srecu.

BTW, na aktivi sam od 2006-te, bilo je tu svasta, od Apogee Centaur Minor-a, Apogee Stage, do Apogee Duetta Signatures, sto se tice multisuba, od 2 pa do 5. My bad, sto sam navucen na velike ribone ima 20 i vise godina. Elem, moja poruka je, ako primetis ok odziv sistema, OBAVEZNO GA ZAPISI, na papiru. X puta sam mislio da cu to zapamtiti, medjutim, nazalost to se nije desilo.

Kad predjes potpuno na aktivu, totalno je druga prica o room curve, tu cu moci, ako bude potrebe, nesto da ti pomognem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Rekoh mu neko moje mišljenje na drugom forumu, pa reko da se ne ponavljam. Suština je u tome da BatoMM po meni nije merak za bas sekciju, tu treba nešto malo masnije, za sve ostalo može. Osim toga, nemam iskustva sa digitalnim skretnicama, mogu samo da gledam šta radi, i poželeh mu sreću. To je baš onako obiman projekat. :rasta:

PS

Izbor drivera je odličan. Ja bih išao na jedan trafo od 400-500VA za 6xBatoMM, drugi trafo 600VA za 2xbas pojačala. Ili izdeljeno na 4 trafoa ako se ide na ugradnju pojačala u zvučnike, što baš i ne savetujem Eto toliko od mene. 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Damic-u mislim da je vecina ljudi koji su duze u ovom hobiju svesna akustike prostora ali da ne zele da urade nesto po tom pitanju...ili mozda smatraju nepotrebnim.

Lakse je menjati zvucnicke kablove nego naci nekog ko ce izmeriti odziv sobe, pa potom odabrati tretman.

Akustika prostora je imam utisak jako komplikovana tema za mnoge, kad treba uraditi stvarnu realizaciju.

 

P.S. Dodati i mnoge koji to ne mogu uraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Ima tu i do WAF-a

Izgled prostora opada eksponencijalno kako se dodaje akustički tretman :)
Tu mislim više na bass, ne na ukrase da malo rasprše midrange, što je jednostavno.

Dalje, ne zaboravite da je bitan i off-axis odziv, nije samo poenta ispeglati digitalno on-axis

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 minuta, Koja reče

Ima tu i do WAF-a



Moja "WAF" je zadovoljna dok god ne stavim tepih....zato stavljam svud drugdje. Čekam novi setup, pa da vidim što će ići na strop. :rofl: 
Znam da je Off topic, ali se nametnula teza da ljudi ne razmišljaju o akustici nego samo o žicama što je djelom i točno i netočno... kao Šredingerova mačka.
Ipak, mislim da mnogi svjesno rade na izboru i razmještaju namještaja u svojim sobama kako bi kompenzirali akustiku.
Budući da nemam mjerenja nego sam išao sa zaključcima onako kako je meni laiku izgledalo da ima smisla, sam odlučio imati suprotstavljene "žive" i "umrtvljene" stranice kvadra u kojeg zovem sobom, a čoškove umrtviti sa koliko je moguće debelim apsorberima. Kad budu gotove kutije sa 15" lavorima ću vidjeti hoće li u njih doći još apsorpcije u obliku valjaka ili poduplanih postojećih apsorbera u kutevima.
Funkcionira li? Da!
Zadovoljan sam. Finalni touch ću napraviti kad završim setup ako ću osjetiti želju da nešto promjenim.

Malo je komentara jer također mislim da je malo ljudi sa iskustvom u aktivi.


P.S. Ovo na slici je najbolje uloženo vrijeme i novac u opremu (ne računam nabavku muzike, to je van kategorije!) otkad sam počeo primjećivati razlike u zvuku muzike koju slušam.

akusti-ka.PNG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
13 minutes ago, zerowaf said:

Malo je komentara jer također mislim da je malo ljudi sa iskustvom u aktivi.

Isao kod mladjarije da slusam aktivni Sonos komplet, sub, centralni, i sateliti, pustili demo, grmljavina i kisa u sumi, i sve na meni mokro i prepadnut od groma:character13: Macak zdimio negde nije ga bilo satima.:D

Elem, taj nivo nije bas moguce odraditi  all around DIY zahvatima, da to bude masovno zanimljivo,  aktivna korekcija zvuka u vremenu i adaptivni striming podataka. 

Takav tip zvuka za relativno male pare ne videh ...

Aktiva je ozbiljan i ciljani trud gde sugestivnost ili brendomanija nemaju nikakakav uticaj na zvucni efekat.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aktiva je interesannta za vufere, i to vrlo. Taj deo da se odradi sa njim, dok mid high sa pasivom. 

Eliminise se problem sa impedansom i ukoliko se stavi na papir deluje mnogo jeftinije nego bilo koje gvozdje 🤗

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima interesantan yt snimak "Greg Timbers chat", ne ide se duboko ali ipak Greg Timbers govori zanimljive stvari o zvucnicima i aktivnoj amplifikaciji sa digitalno kontrolisanim filterima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ukoliko se razmislja u aktivi i za bass , D klasa je neprevazidjena za to. Ne bih ja magiju dirao sto se tice mid high...D klasa sama po sebi jede bassove za dorucak i u tom rangu koliko ukapirao veliki broj izlaznih tranz je potreban da bi bio ekvivalent sa njom. my 5 cents... :)

sa druge3 strane smanjuje se potreba za pasivnim komponentama, koja znaju da budu mnogo skupa...a uskladjivanje bassa u aktivi sa mid mu onda bude softverski igranjac :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

takodje podrazavam ideju da aktiva ide samo na basove do nekih max 180Hz imho

sve preko toga dramaticno utice na kvalitet zvuka

probao, igrao se sa vrhunskim analognim i digitalnim skretnicima par godina i odustao

sve je to bilo lepo na papiru i merenjima ali ubio srz muzike

vratih se na pasivu i opet uzivam u muzici

verovatno to ide sa ukusom, ja npr. ribone nikad nisam mogao da slusam

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma to se uglavnom zna da ovi jeftiniji DSP rade dobro za SUB podučje, tako da je  @neskor u pravu.

Ova predviđena digitalna skretnica i prateći dakovi koji se mogu kasnije menjati, biće verovatno znatno bolja kombinacija od Mini DSP koji nije baš za vrhunske sisteme, ali jeste odličan za manje zahtevne primene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Do 200 Hz okvirno nema direktivnosti basa, ne moze da se odredi odakle je izvor, neko osetljiv moze da prepozna i nesto nize od te pausalne granice.

Ima tu ozbiljnih problema, paleta frekvencija koje su karakteristicne za sobu, ili prostor... fazna uskladjivanja signala, vremena trajanja impulsa u sobi...amplituda + duzina trajanja=proistice energija signala, kao povrsina ispod krive.

Zato i mora Digiralni SP, ne moze analogija da okasnjava toliko signale.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...