Jump to content

AD1865 / AD1862 / PCM63P NOS USB DAC (blast from the past)


NIXIE

Preporučeni Komentari

Kako je Miro PCM63 prilično nov uređaj, koliko znam Mika je napravio prvi primerak odnosno bio beta tester, jedino što preostaje je da neko zabode PCM1702 u takvu spravu pa da čujemo rezultat. Može biti povoljna opcija kad ponestane onih na bigdiy ako nije prevelika razlika u zvuku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Predubedjenje je da bas sparkos koji spominjes sa silnom mA kida lomi itd :) To je svugde po netu, nema mnogo mesta ostalim da se uglave tu. Hajpuje se jako, verovatno i sa razlogom ali kao sto rekoh, internet gurui sa dozom sarkazma, jer na kraju dana verujem svojim usima. Moj izbor za opamp koji sam pazario, je bas iz razloga sto ga nema da se hajpuje, nigde videi, nigde reklame, nista. Coveka boli dupe da se bavi drustvenim medijima, cak i svojim sajtom, fokusira se na uredjaje koje proizvodi. Nema ni up to date informacije za proizvod. Ja nisam dovoljno "nacitan" a ni ispraksan da mogu da prozborim koju kao ti na tu temu ali ucim vremenom, i ulazem u to (do nutube-a nisam znao ni najosnovnije informacije, i zen mi je jednom recenicom promenio tok razmisljanja). Ako je neko ko ima dokazanu istoriju kvalitetnih uredjaja (npr njegov clock uredjaj), onda necu u startu da posumnjam u njegov izbor komponenti, kola i topologije, i da vrsim analizu jer mogu da verujem sa velikom verovatnocom, da je covek probao poprilicno "siroku" kombinaciju raznih ideja i mogucnosti, koje su kulminirale proizvodom poslednje revizije. 

No, da ne palamudim previse, sto mi rece jedan od najuticajnijih ljudi background scene Srbije 😅 Zenov komentar " treba trikova ako hoces da zvuci ista drugacije od by the book - sto ce reci max neutralno" je ono sto bih hteo da proverim sa OP koji bi valjalo da se odradi uskoro, pa se kuckamo na PM. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja nikada necu reci da li nesto kida ili lomi jerbo je to terminologija za loznjavu. Sta se to i gde npr kida?:beach:

Raspravljamo koncepte i sta je isto i sta je uslovljeno, okolnostima, pozicijom i zadacima(I/V pozicija) ulazom i izlazom...povoljnim ili nepovoljnim, za zadatke pokrivanja i pomodnosti i realnih funkcija.

Nece sparkos praviti razliku u zvuku dokle god ne dobije nezgodnog potrosaca, tipa slusalice, a tada ce ipak da radi bolje i duze u A klasi u odnosu na neke druge sa manjim potencijalom za taj rad.

Da li je nesto dobro, bolje ili najbolje, je ipak zona ukusa, pokusava se korelisati forma harmonika, metoda rada...a bosti i probati je ipak neka treca opcija zabave. Opsti konsenzus je da je inicijalni zadatak neutralnosti ipak neka vrsta imperativa, ostalo su devijacije ukusa.

Meni je recimo nebitno da li se neko reklamira ili ne, bitno je da ne davi signal da bi terao modu i sakupljao sumu pomodnih termina...taj koncept je za mene zona nezadovoljstva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao info, nisu se pokazale razlike medju klasicnim opampovima uvedenim u A klasu strujnim opterecenjem izlaza sa malo preko 2mA i sa znacajno vise mA, ali drajvovanjem narednih stepena visoke impedanse 10-20koma, potvrdjeno od vise onih koji su bas to ciljno probavali..

Ja sam svestan da nekome ove info nece puno znaciti, ali neka stoji kao smernica za istrazivanje i proveru..

Za zelju rada u A klasi, ne opterecivati preko nivoa boravka u A klasi.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet se ne razumemo, taj zargon koriste internet gurui u hvalospevama necega 😁 I poenta moje price zasto bas nisam isao na njega. 

Ja slusalice koristiti necu, nisam neki fan istih. Nije mi bass dok mi telo ne rezoluje, ne samo usni sklop :) Videcu koliko opampi prave razliku na sistemu koji koristim, tu je par komada razlicitih. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se mozda i svidi, ne znam, nisam probao :) Zato ne sudim nicemu dokle ne probam. Ali me odbija jako zbog navedenih stvari. Poenta je da se osudjuju stvari bez da se probaju, ma kakvo god znanje stoji iza toga. To ne volim. Kako se vazda napredovalo, tako sto su se probavale nekonvencionalne stvari, pa kud puklo. 

Inace svi rade jedno te isto. 

Izmenjeno od Brijac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko ne mora da proba ne mora, proba nije uslov dobitka informacije ako se unapred zna da je nesto van opsega prihvatljivog.

Ja vise verujem koncepcijama obrade signala, i proverenim principima kvaliteta, nego sto bih probom mogao, realno, i da primetim razliku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svakako uzeh da malo listam literaturu :)

Полупроводниковая схемотехника. 12-е изд. Том 1 (Титце У., Шенк К. 2008)
Полупроводниковая схемотехника. 12-е изд. Том 2 (Титце У., Шенк К. 2007)
Bob Pease Troubleshooting Analog Circuits

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem bas poentu, Doktor nije paljevina i ne koristi "word salad" terminologiju, ali reci cu na drugi nacin poentu. Ako ona konfiguracija opampa sa gusenjem signala da bi se primenila prica bez povratne sprege, ima andjeoski zvuk, protivno ostalim aplikacijama ove oblasti, sildovanjem kablova(daleko manji uticaji), biranjem komponenti(takodje daleko manji uticaji) onda ili DIY nema nikakvog smisla, ili bodi i pricaj pricu nema nikakvog smisla niti je moguce ustanoviti korelaciju, Onda su tek MK2 ili MK3 verzije jos andjeoskijeg zvuka.?

 

P.S

Edukativna literatura, namenjena studiranju odredjenih tema, kao i cela nauka, barata sa vrlo uslovljenim okolnostima i (mogucim po matematicki model)izborima opsega funkcionisanja pojava, da bi se steklo znanje o pojavama i uticajima na te pojave, cesto ne moze direktno da uzvrati spoznaju ili odgovore na pojave van pojasnjenih detalja, da predikciju desavanjima izvan obradjenih uslova.

Realan zivot i priroda unose nove opsege i veliki broj uticaja, sto se narocito odnosi na komponente koje prelaze u nelinearne rezime, proizvode razlicite harmonike signala zavisno od visine napona napajanja, strukture peleta, geometrije elemenata kristala, pozicija bazne elektrode, ili geometrija gejta...npr 

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto ne probate neki proveren dizajn primenjiv za datu svrhu sa BC tranzistorima ?

Mislim na izlazni stepen.

Nije to nista fancy ali ima ih jos uvek i dovoljno su jeftini da se za male pare kupi gomila za uparivanje.

 

Npr ja sam skinuo service manual za Tandberg ta3002 predpojacalo, uz neke male izmene mogu da uradim phono MM ili MC i line stepen bez ton kontrola.

Ima i solidnu stabilizaciju samo tu nema vise oridji tranzistora ali princip je mislim zdrav.

Vec duze vreme polako skupljam potrebne delove za taj preamp, iz radoznalosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bice relativno uskoro nesto sklepano u kini, pa kako bidne :) Vecina diskretnih je bjt - bc i bcx, tu i tamo bd. Neki imaju jfet input kao burson. 

Oznaka cipa na ploci => model

XL => 2SK2145 (dual J-FET input)

LG => 2SC2712

NY => 2SA1213 (output driver)

MY => 2SC2873 (output driver)

SG => 2SA1162

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Brijac reče

Jbg, teorija mi je da su komplet proizvodnju bacili u Kinu. Gde samo u fabrici urade manufakturu, ali ne i fino podesavanje tj. offset sa trimpotom. Trebali su da kuciste dizajniraju bar da moze lako da se skida, da ne mora dremel da radi. 

Razmišljam onako, kad bih znao tačnu poziciju trimera na V6 Classic, jedna rupica za šrafcigerčić bi bila dovoljna. Mada to bušenje na slepo je rizično. Morao bih verovatno prvo da ga rasturim, pa da bušim, pa ponovo da sastavim. A možda je i bolje ne sastavljati ga zbog hlađenja. Sačuvaj me bože posla oko toga. :D

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Predpostavka je da je maska gimick, nema flow odozdo vazduha da sprovede temperaturu sa cipova na gornji otvor. Posto je na v5 koriscen i bakarni shield koji je isao okolo, verovatno mu je to bila svrha, pride, izgledaju drugacije od konkurencije. Kada bi busnuo tu rupu, verovatno bi i poboljsao termalne osobine 😅 Svakako ne bih preporucio busenje direkt dok je opamp unutra. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 18 minuta, Brijac reče

Svakako ne bih preporucio busenje direkt dok je opamp unutra. 

To ne smem nikako i ako deluje jednostavno. Jedino kod Leonarda da nosim na glodalicu, tu ne može da proleti dalje od zadate vrednosti. :D

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Razmišljam onako, kad bih znao tačnu poziciju trimera na V6 Classic, jedna rupica za šrafcigerčić bi bila dovoljna. Mada to bušenje na slepo je rizično. Morao bih verovatno prvo da ga rasturim, pa da bušim, pa ponovo da sastavim. A možda je i bolje ne sastavljati ga zbog hlađenja. Sačuvaj me bože posla oko toga. :D

Ja bih ugrejao slalpel i otvorio ga k'o konzervu, daj boze da ima dva minuta posla :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   1 član

×
×
  • Kreiraj novo...