Jump to content

* (Mal)tretiranje audio uređaja od strane audiofila koji srafove, buksne i drugo zavrcu kao sivonje.


NIXIE

Preporučeni Komentari

Jednu stvar sam primetio kod mnogih audiofila - srafove, buksne i drugo zavrcu kao sivonje.

Na headshell-u za gramofonsku glavu ne treba zavrtati do daske - onaj cova koji proizvodi Lyra zvucnice je lepo objasnio - zavrnes do kraja i vratic 1/4 kruga...i to je kraj, nema potrebe da se ludacki zavrce.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, krca44 reče

Jednu stvar sam primetio kod mnogih audiofila - srafove, buksne i drugo zavrcu kao sivonje.

Na headshell-u za gramofonsku glavu ne treba zavrtati do daske - onaj cova koji proizvodi Lyra zvucnice je lepo objasnio - zavrnes do kraja i vratic 1/4 kruga...i to je kraj, nema potrebe da se ludacki zavrce.



Nisam tako radio, ali headshell sam zavrtao sa minijaturnim (plavim) šarafcigerom - sa dva prsta ne do skroz tvrdog.

Kučišta sa šarafcigerom ili koji je već pogodan alat primjerene veličine opet sa dva prsta - ne koliko mogu.

Naučio davno da sa 50 Nm 40 stupnjeva, pa još 4 puta po 90 stupnjeva baš ne dobijem servisibilno kučište. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, krca44 reče

zavrnes do kraja i vratic 1/4 kruga

Tako će se odvrnuti. Zavrneš sa osećajem, posle minut trunku dotegneš i to je to. Povremeno se proveri da nije otpustilo malo. Zavisi i od meterijala vijaka, navrtki i delova koji se spajaju. Ako nem elestičnosti u spoju da drži vijke nategnute, a ima vibracija, odvrtaće se. Sitan navoj je tu zakon, em je jači od krupnog em ima veću silu trenja koja ga koči da se ne odvrće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A još bolje vijke blago namazati grafitnom masti i neče da zalijepi! Naravno kad je headshel u pitanju ni pjan! Mpžda neko poznaje neku bolju mast na srbijanskom tržištu.

I nemoj da mi kvarite temu!!!

A ti @NIXIE unaš onaj vic: nahrani ščenad i nediraj ništa! I dobro kako zmajček svira sa tranzistori?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, NIXIE reče

Tako će se odvrnuti. Zavrneš sa osećajem, posle minut trunku dotegneš i to je to. Povremeno se proveri da nije otpustilo malo. Zavisi i od meterijala vijaka, navrtki i delova koji se spajaju. Ako nem elestičnosti u spoju da drži vijke nategnute, a ima vibracija, odvrtaće se. Sitan navoj je tu zakon, em je jači od krupnog em ima veću silu trenja koja ga koči da se ne odvrće.

U pravu si nego ono je bila preporuka kad zavrtanje srafa na shell-u radi "sivonja".

:D

Recimo da prema nameni nikad ne zatezem kao ludak, samo koliko je dovoljno, da tako kazem.

Usput bas ne volim one rca konektore na zavrtanj spolja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 10 časa, vladd reče

a receptura kao za konusni lager na fici

Normalna procedura za podešavanje zazora. Ta navrtka ima osiguranje od odvrtanja, rascepku ili onaj lim zvezdasti ili šta već. Ne sećam se kako beše na G2 pozadi, tu su takođe bili dvostruki konusni ležajevi, 1/4 kruga valjda.

Ali ako zategnut šraf popustiš, sva je prilika da će se odvrnuti. Zategnut šraf treba obično posle nekog vremena dotegnuti trunku, osim ako se spajaju čelični delovi. Kod Al, plastike i drugih mekanih materijala sa malim modulom elastičnosti postoji malo puzanje materijala u zoni visokog pritiska ispod glave i navrtke, ali i u samom navoju. 

NIkad mi se nije desilo u životu da stegnem tako da ne može više da se odvrne. Problem je mekan vijak i mekan unutrašnji navoj, preterana sila i došlo je do deformacije. Popodne još jedan pokušaj, ako neće milom, ide lagano bušenje, imam saglasnost administracije. :D

Jedini problem ovdi je što sprava nije moja, i što postoji mogućnost da se predivnobrušene i eloksirana površina poklopca ogrebe ako poskoči šrafenciger. I to baš napred gde se najviše primećuje. Inače ne bi bilo milosti.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...