Jump to content

Povezivanje sekundarnih namotaja trafoa


_fly_

Preporučeni Komentari

Ne preporučujem paralelno vezivanje sekundara, osim ako imaju potpuno isti omski otpor. Od 12VAC dobijaš manje od 18VDC nakon ispravljanja. Najveći DC napon se dobija ako se vežu sekundari tako da imaju centralni izvod (to je minus), a ispravljanje uradi sa po jednom šotki diodom na ostala dva izvoda (to je plus).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovorima. Ponudjeno povezivanje inace i koristim za ovakve trafoe, samo sam razmisljao na koji nacin bi se moglo i drugacije vezati i da li se nesto dobija sa gledista kvaliteta ispravljanog napona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se već pokrenula tema o povezivanju sekundarnih namotaja trafoa, da vas i ja pitam za mišljenje.

Trenutno sam u procesu finalnih radova na PeeCeeBee V4H. Imam dva ista trafoa koja mi je namotao Trafco, sekundari su izvedeni odvojeno (4 zice na sekundaru).

Odlučio sam se za dva trafoa da bi  imao opciju da napravim dual mono. Trenutno imam kondenzatore za napajanje takvog kapaciteta da mogu da napravim jedno napajanje za oba kanala. E sad nisam se još odlučio na koji način da povežem sekundare transformatora. Da li da vežem paralelno sekundare jednog trafoa i paralelno sekundare drugog trafoa (Verzija 1), ili da vežem paralelno prvi namotaj trafoa br.1 sa prvim namotajem trafoa br.2. isto tako za druge namotaje.. Ili predlažete neku treću varijantu ?

Supply trans.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Već sam rekao, izbegavajte povezivanje sekundara trafoa u paralelu. Ako nisu identični biće neke interne struje među njima i grejaće se trafo. Zato je bolja ona šema što sam postovao. I nema greca, samo po dve diode. Šotki recimo, voditi računa o strujama i naponima, sve uzeti puno više nego što treba. Za veće struje od par A, potreban je i neki mali hladnjak na ispravljačkoj diodi.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 minuta, JosipSU reče

Onda bi to ovako trebalo da izgleda ? Hvala na savetu.

Ver 3.jpg

Zavisi šta je iza toga. Možda provući sve odvojeno kroz stabilizatore napona pa tek onda napraviti zajednički GND. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad sam pogledao, to je pojačalo sa +-56VDC napajanjem. Koje su vrednosti napona tih sekundara, ovako kao je vezano neće da valja, to ti nije dual mono. Onda ide svaki trafo sa svojim grecom i elektrolitima na jedno pojačalo.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno mi netreba dual mono, jer nemam odgovarajuće konezatore za dual mono. Sada mi treba jedno napajanje za oba kanala. Transformatori su 300VA, za stereo je potrebno 600VA, zbog toga moram da vezem oba transformatora na jedan Cap Bank.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, NIXIE said:

Zavisi šta je iza toga. Možda provući sve odvojeno kroz stabilizatore napona pa tek onda napraviti zajednički GND. 

Pod "Provući sve kroz stabilizatore napona..." ste mislila na ovako nešto? Ovo sam nabrzaka napravio crtež, izvinjavam se ako nije bas najjasnije. Na crtežu je sema napajanja za oba kanala, i desni i levi. Hvala

PCB Supply.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, zek said:

Pa zar sa toliko elektrolita ne bi bilo bolje da odmah uradiš dual mono konstrukciju napajanja?

Vrv da. No onda bi morao da investiram u još par elektrolita, trenutno imam ovo pri ruci od nekih starih projekata. Pa tražim najbolje rešenje za ovo što imam. A ako mi se svidi pojačalo, onda ću dalje investirati :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Muad'Dib said:

Tako sam se ja vrteo u krug oko povezivanja....Na kraju kupio ponovo kšten torus. :smesna:

Pa od početka je projekat zamišljen kao dual mono, al kako je cifra sve više rasla, tako je zmija u džepu postajala sve besnija, pa sam odlučio da sklepam pojačalo od ovog što imam, za prelazni period, dok se zmija ne smiri.  U prevodu, obmanjujem samog sebe. A i znatiželjan sam sa naučne strane, na koji način iskoristiti dva transformatora u ovakvoj kombinaciji :D.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 49 minuta, JosipSU reče

Pod "Provući sve kroz stabilizatore napona..." ste mislila na ovako nešto? Ovo sam nabrzaka napravio crtež, izvinjavam se ako nije bas najjasnije. Na crtežu je sema napajanja za oba kanala, i desni i levi. Hvala

PCB Supply.jpg

Ma ne, ne treba ti to za ovo pojačalo. Trafoi su taman za dual mono. Znači svaki kanal ovako napojiš, samo se GND na kraju poveže u jednu tačku. Moraš nabaviti barem 4 elektrolita 10000uF 63V ili 80V još bolje.

Zaboravih sliku :D

dual-power-supply-compressed.jpg

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...