Jump to content

Lampizacija DUAL CV 60...da, ne, ako da, kako?


milan p.

Preporučeni Komentari

sto se tice buffer-a sa nekom da kazem normalnom lampom

savetujem ECC88 ili PCC88 ili rusku 6N23P.

6N6P ne savetujem, ne svira lepo sa manjom strujom.

probano.

najbolje svira sa strujom od 15-20 mA, sto je cini malo nezgodnom za rad.

em je ko furuna, em joj treba da prosvira.

pustis popodne i ona najbolje svira kad treba da ides u krevet. :)

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, чика-Брка reče

sto se tice buffer-a sa nekom da kazem normalnom lampom

savetujem ECC88 ili PCC88 ili rusku 6N23P.

6N6P ne savetujem, ne svira lepo sa manjom strujom.

probano.

najbolje svira sa strujom od 15-20 mA, sto je cini malo nezgodnom za rad.

em je ko furuna, em joj treba da prosvira.

pustis popodne i ona najbolje svira kad treba da ides u krevet. :)

:cheers:

Da da, to oko struje za 6n6p mi je poznato...Upravo sa tom strujom je i konstruisana šema koju sam pomenuo na početku(line pre). 

Ovo što si uradio sa 6n23p mi se dopada i upravo je to ono što mi je potrebno za dual frankenštajna, pardon hibrida 🙂.

Tako da za sada ostaje kao najbolje rešenje.

Čekam još, kada Zen bude imao vremena da iskasapi onu šemu od dual-a, da mi kaže di da ga metnem(mislim na buffer).

Čisto da pitam još jednom, pošto je na dualu, ako se ne varam volume pot 100k...Ja bih iskoristio taj pot u celokupnoj izvedbi.S obzirom da je 100k, vezao bih ga na ULAZ buffer-a. Da li se u tom slučaju onda menja neka od vrednosti na nacrtanoj šemi(recimo interstage kond, pot od rešetke ka masi...)?

I sve ostaje kako si nacrtao, samo jednostavno signal sa ulaza dovodim preko pot-a..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može i neki OPA buffer, ili da ima neko malo pojačanje, umesto lampe. U tom slučaju koristiti sekundar postojećeg trafoa sa posebnim napajanjem (grec+kondenzatori+LM317/337). Maksimalno jednostavno i jeftino.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Zen Mod reče

svi putevi vode u Rim

sad, na Milanu je da odabere

Jasno i potpunosti.Inače, sorry, tek sada videh da je šema koju sam postovao okrenuta za 90 stepeni 🙃. U principu daću šansu OS-u koji je  u njemu da se pokaže.Ne bude li zadovoljio, lako će leteti napolje.

Samo jedna stvar...rekoh mislim na početku, zadržao bih PHONO ulaz. To mi je i primarna namena tog ampa, da svira sa dual-om 1229 u B sistemu..E sad, da bih to uradio(ostavio phono), pretpostavljam da od onoga što si ti obrisao, treba da vratim prva dva tranzistora levo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, NIXIE reče

Može i neki OPA buffer, ili da ima neko malo pojačanje, umesto lampe. U tom slučaju koristiti sekundar postojećeg trafoa sa posebnim napajanjem (grec+kondenzatori+LM317/337). Maksimalno jednostavno i jeftino.

Nećem OPA.Namera upravo i jeste LAMPIZACIJA 🙂

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, milan p. said:

Jasno i potpunosti.Inače, sorry, tek sada videh da je šema koju sam postovao okrenuta za 90 stepeni 🙃. U principu daću šansu OS-u koji je  u njemu da se pokaže.Ne bude li zadovoljio, lako će leteti napolje.

Samo jedna stvar...rekoh mislim na početku, zadržao bih PHONO ulaz. To mi je i primarna namena tog ampa, da svira sa dual-om 1229 u B sistemu..E sad, da bih to uradio(ostavio phono), pretpostavljam da od onoga što si ti obrisao, treba da vratim prva dva tranzistora levo?

naravno

treba li ti pomoc za identifikaciiju svih neophodnih delova za Phono?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj phono neće biti na nivou ostatka sprave. Vidi onaj Čika Brkim phono sa NE5532 da ubaciš tu, ostalo sve vadi napolje osim trafoa. Nema vajde od lampizacije ako ostatak sprave to ne prati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

да.

она рија што склапам је одлична за тако штогод.

мала плочица, бомбона, уклапа се свуда.

само се стави стабилисано 9 волти и вози мишко.

потрошња је пар милиампреа, смешно.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sorry za upad/nevezano za naslov ali samo opaska u vezi posta #21 i #22:

ECH81=ECH83

detalji ovdje: 

WWW.RADIOMUSEUM.ORG

ANTIQUE RADIOS: 329 403 OLD RADIOS, 2 493 307 Pictures and Schematics, RADIO Catalogues, RADIO MUSEUM.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 50 minuta, чика-Брка reče

она рија што склапам је одлична за тако штогод.

Sad je pitanje dal uz Phono preamp treba i nešto naponskog pojačanja ili može ići buffer bez pojačanja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

zna se max snaga, proracunato iz railova , zna se pojacanje ( koje se podesi ) izlaznog stepena

zna se da je line buffer

izabere se phono, pa se vidi da li gain istog odgovara ili treba nesto podesavati

racuna se na 4-5mV na 1KHz ulaznog signala

dovoljan je digitron, nije potrebno "mozda"

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajmo ovako momci...Sada već ima isuviše predloga.Jedna struja vuče da se sve izbaci, ostavi se samo kutija(radi estetike jel te) i trafo(sa solidnih +/- 20V koji može da se iskoristi za izlaz i phono.

Druga strana(tu sam ja i eventualno Zen 😄, mada je i on preporučio vađenje svega) je za to da se ostavi makar njegov OS. Jer, koliko su loše mogli da ga naprave tada? Nije DUAL bio tako loš brend(moje skromno mišljenje na osnovu par sprava).

Za buffer i napajanje sam siguran da će se naći mesta, sad, ako trpam i drugi phono, plus njegovo stabilisano napajanje..postavlja se pitanje da li će sve moći da se rasporedi unutra a da ne smeta jedno drugome(između ostalog moram da pazim na šta će uticati toplota lampe)...Dakle mnogo je promenjivih a ja pojačalo nemam ispred sebe.Kao što rekoh, sve je sada na nivou razmišljanja i razrade nekoliko varijanti.

Kada dođem kući(kraj Aprila) i otvorim pojačalo ispred sebe, utvrdim gde šta može stati, znaću više..

Do tada, imam dovoljno smernica za razmišljanje.

Hvala svima na diskusiji. Ohladio bih temu za sada...dok se ne dograbim uređaja.

Naravno, ne zatvaram je.I ukoliko neko smatra da ima još šta pametno predložiti, tu sam da saslušam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije  bas jednostavno praviti kiborga od ove simpa arhaicne koncepcije, Lakse je sve pobacati i ubaciti savremene "lego" kockice blokova.

Inace, prvi stepen, riaa ili mic ulazi u preamp paralelno sa ostalim neatenuisanim izvorima, znaci da se ocekuje 300mV, sto bi bio gaim 40+2,3 ili 4dB, ili bar jedno 150puta. Tranzistori rade u a klasi, ali su jezivo velikog pojacanja, sto bi se reklo superbeta selekcija. Treba ga poslusati zarad ukusa, zna to da radi umilnije od suvoparnog cipampa u b klasi.

Posle toga ide u amp koji ima gain jedno 20ak puta, ili 25 dB, jerbo signal upada u odredjena slabljenja, pa se na kraju to svede na sest do deset dB na ulazu u pojacalo, do nekih volt i malo vise...

Izlazno pojacalce je 12-estak do 15 finih W(racunam na 10-15 V izlazne amplitude), lici da je plitka AB klasa, tako se to radilo 70 i neke, u Evropi, u toj snazi verstarkera.

Sada treba racunati sa savremenim izvorima koji vitlaju par V amplitude izlaza. 

Ako je za Dualov gramofon, najbolje da ostane kako jeste, uraditi refres, zameniti kondove, trimere, zamenti obavezno nategnuti grec, prebaciti na 240V i pesma. Naci neke Iskra ili Dual zvucnike iz tog vremena i napraviti malu vremeplov liniju.

 

Ako se bas insistira na lampizaciji, umesto uA 709 ubaciti lampionski preamp, promenljivog gaina, da se moze uklopiti prema potrebi riaa preampa a balans odraditi drugacijim prevezivanjem na ulazu u power amp.

Ostale ulaze atenuirati po potrebi, i sprovesti po zelji, na preamp ili na potenciometre za jacinu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...