Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija


Koja

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)

mLFRiHN.png

Simulirani odziv on axis, gde je obrnuta faza visokotonca, da se dobije null na frekvenciji sečenja

8r9YQ1P.png

Izmereni null, on axis, sa 1m daljine (sve isto kao prethodna merenja). Odlično je ispalo, baš na slušnoj visini.

Još jednom da napomenem da sam izuzetno zadovoljan kako je ispala skretnica. Milina je ovako kad se napravi bez potrebe dodavanja raznih pomoćnih elemenata na postojeće kaleme i kondove, notch filtera na veliki kalem da se pegla ozdiv, dodatnih filtera za ravnanje ozdiva visokotonca koji previše raste ka višim frekvencijama itd.
Vidi se koliko je sve bolje kada je visokotonac u waveguideu. Odziv milina. Pored svega, bude pomeren malo u nazad pa nema potrebe da se krivi zvučnik ka nazad, lakše mnogo uraditi fazu...

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

H2z4c2o.png

Simulirana skretnica, impedansa bez zobel filtera

TgqwvtQ.png

Simulirana skretnica, impedansa sa zobel filterom

Šeme skretnica sa i bez zobela su date gore u postu #80

Q4WO3qA.png

Izmerena impedansa, bez zobela (plava linija)

ih27FwQ.png

Izmerena impedansa, sa zobel filterom (plava linija)

Da li mi treba zobel filter? Nisam siguran. Za solid state pojačalo valjda uopšte ne treba, a za lampaša valjda treba? Opet, u pitanju je samo filter za srednje frekvencije, dok ostaje ono na bass-u. Mislim da bi za ravnanje  toga trebao poveliki kalem i elkon.

Nameravam da slušam samo na tranzistorskim pojačalima (uključujući i D klasu).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radim pomalo i stalke :)

Evo kako napreduje, iskopirao sam neki dizajn koji sam video na netu koji mi se svideo. Sad treba farbanje (da farbam zajedno sa kutijama, lakše sve odjednom). Videćemo na šta će ličiti posle farbanja. Ne znam ni u koju boju, kako bi ispalo sve u crno....

KjiR1IR.jpg

g0NNyiD.jpg

9t5u6ub.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, shonne said:

na koliko si ove grafike radio smooth? nesto ne vidim...

image.thumb.png.54c6da7768f0e3c1036e481e91d6e126.png

Ovi ravni su 1/1 smoothing, ostali su 1/12, mada kod ostalih vrlo slično izgleda i bez

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4/4/2022 at 11:38 PM, Aleks said:

Pa ne moraš ceo, ovako mnogo lepo:

o_1bevfnbuj1big1coi1mp6i0phqai.jpg o_1bevfnbuj1d3m1uqf16oqe9rgfok.jpg o_1bevfnbuj1ap0r4m164s15lrlmbm.jpg o_1bevfnbuj18uu1lib1fro7spnijp.jpg

Ostalo u crno mat npr.

Auu koji je ovo zvučnik?? 

@Koja šta si odlučio na kraju za finiš? i mene mori slična muka - kako da napravim razliku izmedju front baffla i ostatka... padalo mi je na pamet da prošlicujem tanak kanalčić cirkularčićem pa da on bude linija razgraničavanja....dovde gloss odatle bajc...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, michabass said:

Auu koji je ovo zvučnik?? 

@Koja šta si odlučio na kraju za finiš? i mene mori slična muka - kako da napravim razliku izmedju front baffla i ostatka... padalo mi je na pamet da prošlicujem tanak kanalčić cirkularčićem pa da on bude linija razgraničavanja....dovde gloss odatle bajc...

Nisam još odlučio :D Biće samo farba u svakom slučaju. Možda ću da probam kanalčić. Meni kutija nije ravna pa u svakom slučaju će teško ići mašinom. Jedino lenjir i skalper. Mada bih najradije preskočio zezanciju i drmno sve istom bojom....

Ako budem radio u dve boje, pošto je MDF, biće sve neka obična polumat akrilna boja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Prođe 3 meseca. Srećom, kutije nisam ofarbao niti završio. Primetio sam da je git ispucao oko prednje i zadnje daske, valja kad su počele vrućine. Sa strane na slojevitim daskama nema nikakve promene.

Ne znam tačno šta može da bude uzrok, ali pretpostavljam da su se duge šipke sa navojem produžile usled temperature, a da je MDF ostao konstantnih dimenzija.

CfyHgn2.jpg

w3j6RLA.jpg

Dakle, ovo sa strane je ok. Sad slede slike oko prednje i zadnje daske:

Q8jIGyO.jpg

6kqY42y.jpg

ACRqrpJ.jpg

4NYHW4i.jpg

5q0Syaz.jpg

N4kvjy0.jpg

dqCmHZd.jpg

Najveći rascep je gore i dole, ali na nekim mestima je prednja daska malo i otišla spolja. Možda se i lepak raširio kad se osušio?

Ne znam šta sad dalje da radim. Zagitovao sam ponovo kutiju na tim mestima. Da li farbati ovako sad kad se git osuši i ošmirgla, ili ostaviti kutije da dočekaju zimu, da vidimo kako će ispasti :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zenova preporuka je apsolutno najbolja, ali ako to misliš farbati razmisli o onoj tankoj mrežici koju koriste za spojeve kod rigips ploča. Naravno od bolje firme je tanja i izdržljivija. Knauf mrežica i njegovo ljepilo je zgodno i izdržljivo. Možda na prvi pogled izgleda ludo, ali razmisli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...