Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija


Koja

Preporučeni Komentari

pre 9 časa, Koja reče

Moraću da razmislim o ovom predlogu, problem je samo kako sad odvojiti furnirani deo, a kako prednji baffle. Negde moram povući zamišljenu crtu.

Možei kombinacija furnir+koža, ili sve koža u dve boje recimo (crna napred i pozadi+braon stranice na primer) ali na mestima spajanja dve površine mora da se uradi neki žljeb mali, u koji će se posle utisnuti nešto da se ne vide ti spojevi lajsna tanka plasična, drvena, metalna, štatijaznam. Racimo Sonus Fabere koristi mesingane trake.

sonus-faber-minima-amator-ii-pair.jpg

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U krajnjoj liniji može i da se istera samo sa farbanjem, ali moraš da mu posvetiš dosta vremena, najviše u čekanju da se suše kit i lepak.

Drugar stolar mi je pričao kako može da se izbegne to da ase poznaju spojevi MDF-a na većim konstrukcijama: Gde su spojevi, premaže se tutkalom blaže rastvorenim u vodi. Pa kad se osuši blago šmirglanje, pa nanosi se mešavina tutkala i drvene prašine, pa opet šmirglanje kada se osuši, i tako nekoliko puta - koliko se vremena i strpljenja ima. Najvažnije od svega je sušenje između slojeva... ide toplo vreme pa bi to bio manji problem pretpostavljam. Minimum 24 a poželjno i preko 48 sati ostaviti da lepo osuši sloj pre šmirglanja, i nanošenja sledećeg.

Kad se kutija lepo onako "prelije" slojem tutkala koji neće da dozvoli da to sve mrda, onda špric kit, pa šmirgla pa još jednom špric-šmirgla, pa ideš finiš.

Ili izbegneš celu ebadu nekako sa furnirom :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Aleks said:

Opcija: Predji ovaj deo koji sam oznacio tim fineline furnirom, a ostalo ofarbaj u crno.

Prvo furnir, a tako da kada se sve osusi posmirglas pazljivo deo gde prelazi, napravis fini prelaz izmedju furnira i MDF-a, a onda prekrijes furnir trakom i farbanje kompresorom ovaj deo koji nije furnir.

Posle toga sve zajedno lakiranje.

Naravno, spric kit pre svega.

bey7rlu5.jpg

Ovde je opet problem što ne mogu tako da isečem furnir, pod tim uglovima... a i ne znam kako će estetski da ispadne takav dizajn

20220404_154318.thumb.jpg.beea892207debc5f63bcf05b4baa3032.jpg

Ja sam mislio ovako nekako, ali to ne rešava problem, jer opet imaju daščice sa prednje strane. Čak i kad bi se napravio žljeb glodalicom tu na granici itd.

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Možei kombinacija furnir+koža, ili sve koža u dve boje recimo (crna napred i pozadi+braon stranice na primer) ali na mestima spajanja dve površine mora da se uradi neki žljeb mali, u koji će se posle utisnuti nešto da se ne vide ti spojevi lajsna tanka plasična, drvena, metalna, štatijaznam. Racimo Sonus Fabere koristi mesingane trake.

sonus-faber-minima-amator-ii-pair.jpg

Ovo je super, samo šta je problem, rupe za drajvere su knap, da sam planirao da presvlačim sa kožom, trebao sam da napravim nekoliko mm veće rupe, da sve legne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Aleks said:

U krajnjoj liniji može i da se istera samo sa farbanjem, ali moraš da mu posvetiš dosta vremena, najviše u čekanju da se suše kit i lepak.

Drugar stolar mi je pričao kako može da se izbegne to da ase poznaju spojevi MDF-a na većim konstrukcijama: Gde su spojevi, premaže se tutkalom blaže rastvorenim u vodi. Pa kad se osuši blago šmirglanje, pa nanosi se mešavina tutkala i drvene prašine, pa opet šmirglanje kada se osuši, i tako nekoliko puta - koliko se vremena i strpljenja ima. Najvažnije od svega je sušenje između slojeva... ide toplo vreme pa bi to bio manji problem pretpostavljam. Minimum 24 a poželjno i preko 48 sati ostaviti da lepo osuši sloj pre šmirglanja, i nanošenja sledećeg.

Kad se kutija lepo onako "prelije" slojem tutkala koji neće da dozvoli da to sve mrda, onda špric kit, pa šmirgla pa još jednom špric-šmirgla, pa ideš finiš.

Ili izbegneš celu ebadu nekako sa furnirom :D

Ovo deluje kao dobra opcija. Šta mu tačno dođe tutkalo, jel to misli da se moment lepak (drvofix) razblaži u vodi i pomeša sa prašinom, ili nešto drugo?

Opet je problem što to nanosi neku debljinu, i moralo bi da ide i preko prednjeg  bafflea. A onda mi kvari dubinu upuštenih rupa za drajvere. Mada se sigurno može rešiti.

A možda mi je najjednostavnija opcija da jednostavno nanesem više slojeva osnovne boje (što ti kažeš spric kit)

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WWW.NAPRAVI-SAM.COM

    Danas se u tim vrstama djelatnosti koriste sintetična ljepila koja su mnogo jednostavnija i jeftinija, ali postoje djelatnosti gdje je tutkalo još u primjeni.   Takove djelatnosti su poslovi restauracije starih slika, fresaka, ikona i kipova u crkvama.   Važno je da se priliko ljepljenja tutkalom poštuju određene zakonitosti.   Vruće tutkalo -   Dolazi u granulama, te...

 

 

SLIKARSKATEHNOLOGIJA.WORDPRESS.COM

Postoje verodostojni podaci da je tutkalo bilo poznato u Egiptu još pre 3500 godina. Plinije spominje tutkalo kao vezivno sredstvo za boje. Mnogi srednjevekovni manuskripti daju detaljnija objašnjenja proizvodnog postupka. Prve radionice za pravljenje tutkala osnovane su u Holandiji, Engleskoj i Francuskoj krajem 17. veka. Tutkalo je protein i osnovna...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Malo se radilo u međuvremenu, prvenstveno oko skretnice. Paralelno sa ovim zvučnikom pravim skretnicu za još jedan, ali nikako nisam zadovoljan, za taj drugi nikako da ubodem baš kako treba.
Srećom, za ovaj zvučnik je sve išlo kao po loju, izmerio odzive, faze i impedanse, ubacio u Boxsim, isprojektovao, napravio probnu i sve je ispalo baš kao isprojektovano, baš kako treba.

Drajveri su mereni on axis, i 20 stepeni horizontalno, i za ta dva sam projektovao skretnicu, da bude pristojno na oba odziva. Sklopljenu probnu skretnicu sam zatim merio on axis, 12 stepeni, 25 stepeni, 45 stepeni, sve horizontalni pomeraj, i naravno svi uglovi su odokativni (naravno, uvek te iste pozicije prilikom dorađivanja detalja).

EYlEvlP.jpg

Postavka za merenje :D

QuvSwCC.jpg

Probna skretnica... prva verzija, finalna je minimalno drugačija.

yLZASYL.png

Skretnica bez zobel filtera.... ispalo je baš baš jednostavno, nema nikakvih dodatnih pomoćnih elemenata. Rez na 2000 Hz. Skretnica je trećeg reda (nisam hteo manje) što zbog Fs visokotonca, što zbog breakupa bass-a.

ejJIB96.png

Skretnica sa dodatnim zobel filterom za ravnanje impedanse.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

H2z4c2o.png

Simulirani odziv, on axis

htMhp0j.png

Izmereni odziv on axis, gate 2.8 ms

jt3cI3G.png

Izmereni odziv on axis, ungated (kad kažem ungated pomerim gate na 70+ms), sa refleksijama i realnim odzivom sobe

5fSKo9S.png

Isto kao gore, ungated ali 1/1 smoothing, vidi se srednja vrednost ungated odziva

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih, kod svih ovih merenja decibeli nisu podešavani, odziv je kao na simulaciji, realnih 85 db. Mereno je uvek sa 1m daljine, visina par cm ispod visine visokotonca.

uzifBMe.png

Simulirani odziv, 20 stepeni

lXANhNk.png

Izmereni odziv 25 stepeni, gate 2.8 ms

be6LNdD.png

Izmereni odziv 25 stepeni, ungated

TKIIN3g.png

Izmereni odziv 25 stepeni, ungated, 1/1 smoothing

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nYaKUJa.png

Kombinovano na jednoj slici odzivi on axis, 12s, 25s, 45s, gate 2.8 ms

4aNy41i.png

Kombinovano na jednoj slici odzivi on axis, 12s, 25s, 45s, ungated, 1/1 smoothing

QuY2N4h.png

Individualni odzivi visokotonca i bass-a, plavo je odziv u kutiji bez skretnice, crveno je odziv posle skretnice, crno ignorisati. Takođe, za sve ove simulacije u Boxsimu, ignorisati sve ispod 500 Hz :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...