Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija


Koja

Preporučeni Komentari

Kutije su sklopljene onako kako sam bio naumio:

daščice nisu lepljene jedna za drugu, nego je samo stegnuto navojima. Zato su prednji i zadnji baffle zalepljeni za njih. Dakle, svaka daščica je zalepljena pri početku i kraju, ali ih u sredini samo drži stisak nategnutog navoja.

Dakle, kutije su sad trajno zatvorene, to je to. Vreme je da se pristupi spoljnoj obradi. Treba malo gitovati i šmirglati, sreća imam ovu Bosch smirglericu, kružnu, 18cm prečnik šmirgle unutra. Uvlači vazduh i izbacuje ga u pasivnu kantu, tako da ne praši dok se radi:

u0ZdyUW.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo šmirglanje mašinom prošlo vrlo uspešno, i mnogo lakše nego što se očekivalo, smirgla 60. U pitanju je bilo samo neko početno najgrublje gitovanje i skidanje najgrubljih razlika u širini daščica.

a5K4LGF.jpg

(kutije su okrenute naglavačke)

T7d5kiG.jpg

G4gzju2.jpg

RF5mrQe.jpg

hlhuDNA.jpg

rGNEbDt.jpg

Sad treba detaljnije izgitovati i uraditi drugo šmirglanje tako da kutije dobiju oblik blizak finalnom.

Sve 4 prednje ivice će biti upuštene glodalicom (četvrtina kruga, r=18mm).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda izgleda šareno ali je glatko ko bebina guza.

Obaranje ivica nije bilo jednostavno zbog oblika i zbog ovih rupa za drajvere (tu onda nema oslonac za glodalicu), ali uz dosta snalažljivosti i malo šmirglanja, baš je lepo ispalo.

Na jednoj kutiji, ovde gde je daska koja izoluje visokotonac, na jednom mestu mi je bio propao nož ranije od glodalice (loše rešen graničnik) pa je malo probilo, pa sam dodao i 6mm mdf parče iza, tako da je izolovano kako treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kojo, jesi li planirao samo da ih direkt farbas? Bojim se da će ti bočno vremenom bez obzira koju boju da koristiš da se pojave linije spojeva MDF-a - drvo radi cele godine od promene temperature i vlažnosti vazduha. Ja bih prelepio nešto preko toga pre farbanja... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, biće farbanje, neće biti furnir ili slično. Šta bi još moglo da se prelepi?

Imam dobro iskustvo sa MDF, šta god da sam radio sa spojevima, apsolutno se ne vide nakon više godina ako je lepo ošmirglano i ofarbano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam dobra iskustva sa modernijim farbama na vodenoj bazi.

Znači akrilna osnovna boja, obično stavljam jedan sloj, ali ovde će možda biti i dva sloja, posle toga akrilna farba, verovatno je dovoljno dva sloja, videćemo kako ide.

Nanošenje osnovne boje i farbe ide sa sunđerastim valjkom.

Šmirglanje bih počeo sa nekih 220, posle videti za gradacije kako će da izgleda, verovatno do nekih 800 ili koliko bude potrebno. Poslednji sloj se ne šmirgla, ako je mat ili saten finiš.

Glossy finish još nisam radio. Tu bi išlo sigurno do 2000 vodenom šmirglom, ali onda bi morao neki drugi tip farbe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, lukaluka said:

Kojo, jesi li planirao samo da ih direkt farbas? Bojim se da će ti bočno vremenom bez obzira koju boju da koristiš da se pojave linije spojeva MDF-a - drvo radi cele godine od promene temperature i vlažnosti vazduha. Ja bih prelepio nešto preko toga pre farbanja... 

Morebit i one rupe na gornjoj popunjene kitom. Treba vremena da se tolika količina osuši a kad se osuši ulegne.

Kako rešit, nisam mudar. Predložih onomad da se nalepi ta ploča poslednja, pa sredi kopirnim glodalom u oblik kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasad sve izgleda dobro. Taj git odozgo i mene brine. Mislim da će proći sigurno jedno 15-20 dana pre nego što neko farbanje dođe na red, pa ćemo videti kako se ponaša git. Jednom sam imao loše iskustvo sa gitom koji je malko nabujao posle bajcovanja, a radi se o mnogo manjoj rupi, za šraf.

Verujem da bi bilo lepo na ove kutije turiti furnir sa strane, ali ima jedan problem. Kako su daščice osmišljene tako da baffle ovako upadne unutra, em sam ja još oglodao ivice, ne postoji ni jedna jasna granica do koje bi išao furnir a od koje prednji baffle crne boje. To je onda takođe problem i za dvobojno farbanje. A ove kutije još nisu ni male da idu skroz jednobojno, videćemo kako će ispasti. Nemam čak ni ideju u koju boju da ih farbam. Možda čak bela? Ili da idem na standardnu crnu tj boju drajvera.

Takođe farbanje će morati mat jer za glossy nemam toliko poverenja u te daščice sa strane... to ako na glossy malo pobegne, neće ličiti ni na šta. Mislim, rekao sam da imam dobra iskustva, ali je u ovom slučaju sigurnije ići na mat.

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje iskustvo sa sličnom konstrukcijom je da se vremenom zbog vibracija iskažu tanke pukotine na spojevima između slojeva MDF, bez obzira na sve gitovanje i farbanje. Površina se mora prekriti nekim tankim materijalom koji će pokriti celu površinu tako da se pukotine ne iskažu. 

Ja bih obložio fajn lajn furnirom upravno na slojeve MDF. Taj furnir se lako prilagođava talasastoj formi, pošto je nastao lepljenjem više slojeva furnira obično različitih tonova,  a onda upravnim rezovima iz tih komada sečeni listovi furnira koji izgledaju kao išpartana površina. Zbog takvog sastava su veoma pogodni za oblaganje zakrivljenih površina. ima ga naprimer u Alpofurniri u Batajnici, u JAF....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aleks, odličan dizajn ali primeti šta je problem... on ima to sve sklapano od odvojenih dasaka, gde svaka ima poseban finiš, pa je sve posle spojeno.

Meni je ovo sad sve kao jedan komad i nema deljenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, predragm said:

Moje iskustvo sa sličnom konstrukcijom je da se vremenom zbog vibracija iskažu tanke pukotine na spojevima između slojeva MDF, bez obzira na sve gitovanje i farbanje. Površina se mora prekriti nekim tankim materijalom koji će pokriti celu površinu tako da se pukotine ne iskažu. 

Ja bih obložio fajn lajn furnirom upravno na slojeve MDF. Taj furnir se lako prilagođava talasastoj formi, pošto je nastao lepljenjem više slojeva furnira obično različitih tonova,  a onda upravnim rezovima iz tih komada sečeni listovi furnira koji izgledaju kao išpartana površina. Zbog takvog sastava su veoma pogodni za oblaganje zakrivljenih površina. ima ga naprimer u Alpofurniri u Batajnici, u JAF....

Moraću da razmislim o ovom predlogu, problem je samo kako sad odvojiti furnirani deo, a kako prednji baffle. Negde moram povući zamišljenu crtu.

Mada može i cela kutija komplet furnir, ali nema šanse ja sada bez iskustva lepljenja da ga zalepim preko ovih prednjih zaobljenih ivica... uprskaću. Plus ima komplikacija zbog pregiba kod zaobljenja, na sva četiri prednja ćoška. Moralo bi jako precizno da se skroji-iseče, nema šanse da pogodim....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opcija: Predji ovaj deo koji sam oznacio tim fineline furnirom, a ostalo ofarbaj u crno.

Prvo furnir, a tako da kada se sve osusi posmirglas pazljivo deo gde prelazi, napravis fini prelaz izmedju furnira i MDF-a, a onda prekrijes furnir trakom i farbanje kompresorom ovaj deo koji nije furnir.

Posle toga sve zajedno lakiranje.

Naravno, spric kit pre svega.

bey7rlu5.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Koja said:

Moraću da razmislim o ovom predlogu, problem je samo kako sad odvojiti furnirani deo, a kako prednji baffle. Negde moram povući zamišljenu crtu.

Mada može i cela kutija komplet furnir, ali nema šanse ja sada bez iskustva lepljenja da ga zalepim preko ovih prednjih zaobljenih ivica... uprskaću. Plus ima komplikacija zbog pregiba kod zaobljenja, na sva četiri prednja ćoška. Moralo bi jako precizno da se skroji-iseče, nema šanse da pogodim....

Ima na "SOS auto" (Britanska serija) kako repariraju one mahagonij furnirane kao drvene umetke u Rage Roveru ? ;) :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Koja said:

Zasad sve izgleda dobro. Taj git odozgo i mene brine. Mislim da će proći sigurno jedno 15-20 dana pre nego što neko farbanje dođe na red, pa ćemo videti kako se ponaša git. Jednom sam imao loše iskustvo sa gitom koji je malko nabujao posle bajcovanja, a radi se o mnogo manjoj rupi, za šraf.

Verujem da bi bilo lepo na ove kutije turiti furnir sa strane, ali ima jedan problem. Kako su daščice osmišljene tako da baffle ovako upadne unutra, em sam ja još oglodao ivice, ne postoji ni jedna jasna granica do koje bi išao furnir a od koje prednji baffle crne boje. To je onda takođe problem i za dvobojno farbanje. A ove kutije još nisu ni male da idu skroz jednobojno, videćemo kako će ispasti. Nemam čak ni ideju u koju boju da ih farbam. Možda čak bela? Ili da idem na standardnu crnu tj boju drajvera.

Takođe farbanje će morati mat jer za glossy nemam toliko poverenja u te daščice sa strane... to ako na glossy malo pobegne, neće ličiti ni na šta. Mislim, rekao sam da imam dobra iskustva, ali je u ovom slučaju sigurnije ići na mat.

Video sam kutije farbane belo mat, kod Zvua. Vodena boja i valjak. Odlično izgleda, ima i neku vrlo finu teksturu.

Ono što mi pada na pamet je i neka elastična boja ako to postoji. Tipa Motip Sprayplast, ima ga u lokalu samo nije jeftin. Ofarbaš bilo čim, išmirglaš i preko taj Sprayplast.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...