Jump to content

Projekat talasasta zakrivljena kutija


Koja

Preporučeni Komentari

Pozdrav društvo,

Stoje mi od 2013. daske koje je Nešić sekao na CNC, za krive kutije. Vreme je da se sa tim nešto radi, greota da stoji.

Na žalost nemam jasnu koncepciju kakve bi jedinice bile idealne za ovo, moda ideja sve ove godine je bila SB Satori MW-16P. Međutim, pogledam parametre koje sam premerio za drajvere, i ispada da im treba 30ak litara za bass reflex. Drvenarija omogućava max 20 litara, ili manje ako se skinu neki slojevi. Može to da se nagura, poveća se F3 i dobije decibel, radilo bi, ali mi greota. Sačuvaću Satori midbase i napraviti drugom prilikom neke pogodnije kutije (možda TL koji bi bio 50ak litara).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je. Nepravilna (zakrivljena) kutija povoljno utiče na midbass frekvencije, odnosno manji su stojeći talasi na frekvencijama koje odgovaraju širini, dubini (ostaje po visini samo). Talasići unutra u principu ne služe ničemu, jer frekvencija koju bi tih 1cm raspršivalo je veća od onoga što svira midbass unutra, a visokotonac je izolovan i bije samo spolja.

Aleks, damping ide kao i kod bilo kojih drugih bass reflex kutija, znači neka izolacija po zidovima, npr bitumenske trake ili filc (presovani konci) ili koflin (vata). Gledaću da ne preteram. Možda gore i dole po sloj dva bitumena, imam neku samolepljivu traku za hidroizolaciju iz lidla, možda da se malo i prikuca da se ne odlepi. Sa strana okolo verovatno sloj filca u krug.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za drajvere imam dve varijante:

5" Seas W15CY001 kome treba oko 14 litara u BR,

6,5" Peerless 830875, kome treba oko 15 litara u BR.

Uz mali Seas bi išao SS Discovery / Peerless D2608/913000 što bi bila lepa ali i skupa kombinacija. Dva razloga su da se ne opredelim za ovu varijantu:
Prvo, estetski je to manji drajver u veću kutiju, što možda bude izgledalo ok, možda ne, ne znam
Drugo, nešto mi se ne stavljaju skupi drajveri negde bez nekog baš jasnog koncepta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

90% sam odlučio da idem na Peerless midbass. Evo ih čak i merenja na netu:

HIFICOMPASS.COM

U pitanju je drajver kvaliteteta sličnog kao recimo Seas ER18RNX. Breakup se donekle ogleda kroz H3 i H5 distorziju na odgovarajućim frekvencijama, ali nije strašno, dok je u niskom području odličan. Kao i navedeni Seas, ima nešto bakra u motoru, ali ne izdašno na svakom potrebnom mestu kao neki high end drajveri.

7wAW7Z5.jpg

khoegSc.jpg

Oko 89,5 db. U poređenju sa tim navedenim Seas ER18RNX, ima možda decibel više, ali traži nešto manju kutiju. Ja sam izbacio jedan sloj daščica sa kutije, što odgovara prednjem i zadnjem baffleu koji sam bio dobio u paketu od Nešića, pa ne moram da pravim novi, višlji baffle. Tako da kutija ima 19 litara, da kažemo kad se ubaci cev, ojačanja i skretnica, ostaće 18L. Malo više nego što drajveru treba, ali neće biti problema.

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za visokotonce ima tri varijante:

Prva varijanta, Polovni Vifa visokotonci u Visaton 5" waveguideu, pašu ko dupe na nošu:

Y3V8dud.jpg

kBImHuQ.jpg

ePHQCqh.jpg

Peerless midbass je širok 164 mm, dok je Visaton waveguide 148 mm. Ipak, vizuelno deluje da se dosta dobro uklapaju.
Mislim da je doduše bolje uklapati ovaj WG sa nekim 5" midbassom, zbog matchovanja directivity-ja. Opet, mislim da u realnom svetu i nema neke bitne razlike. Ja sam WG i visokotonce planirao uz moje polovne 5" Visaton AL130 midbasseve. Jednom je membrana malo ulubljena šrafcigerom, tako da je možda bolje da ih iskoristim za Peerless sada?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druga i treća varijanta su Dayton ND28F visokotonac i SB 29 RDCN ring radiator visokotonac.

DP8xcsX.jpg

990wQee.jpg

Oba visokotonca su manjih dimenzija, maske su im prečnika 65mm i 72mm, redom. Standardni visokotonci obično imaju masku prečnika 104mm.

Dayton je tehnički baš potpuno odgovarajući za ovaj projekat (skretnica bi išla na 2500 ili malo više), ali je možda malo ružan. Ima ove dve žičice oko membrane kao oldschool visokotonci, i plastika mu je nešto tamnije nijanse (tj možda se samo drugačije presijava pa deluje malo crnje).

SB acoustic je nešto lepši, može da se seče niže, generalno je kvalitetniji i možda i malo overkill u ovom slučaju (ali kao da je bitno jer nije da je nešto preskup).

EuzUG89.jpg

Inače, SB je istog spoljnog prečnika kao i bass reflex cevka, što bi moglo lepo da se iskoristi estetski ako cevka bude išla napred (a verovatno hoće). Ideje?

ARGomT2.jpg

Na koju varijantu visokotonaca da idem? Glasajte :drinks:

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iako nemam dokumentaciju za tačno ove Vifa visikotonce, izgleda da su svi iz tih serija imali 90db i FS=1500 Hz. Da li bi im prijalo da ih sečem na 2500, ili tako nešto, možda i niže? Waveguide naravno menja odziv.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Glup sam, imam mernu opremu, a guglam bajate pdfove po netu

image.thumb.png.8a5a8de8484bbaf8062a66d2bda24522.png

image.thumb.png.ce54331d7daf32a9a9a7a7d163db54c3.png

Znači oko 1100 Hz fs za ove Vifa DT25F

Kad stavim WG na njih, smanji se fs za nekoliko herca... :D

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Zen Mod said:

izbegavaj simetriju

uvek pomeraj od vertikalne simetrale i od centra boxa

to vazi i za drivere i za BR otvor

Da, za ovaj desni primer ima dosta simetrija koje bih mogao da izbegnem.

Za levi primer nema baš mnogo mesta da se pomera, ali biće WG i ivice će biti zaobljene glodalicom, r=18mm. Midbass nije centriran po vertikali. Po horizontali, uska je kutija pa ne može bass nešto da se pomera levo desno. Ostalo ću morati da rešavam u skretnici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...