Jump to content

EI Nikola Tesla WS-310Y


djuma89

Preporučeni Komentari

tako vec moze i to nema veze sa tekstom prethodnog posta :)

naravno, obratiti paznju na pravilno zicenje, ne bukvalno kako si nacrtao, nego voditi na jedan i na drugi kanal sa tacaka koje si oznacio sa naponima

al' to se podrazumeva

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, Zen Mod reče

tako vec moze i to nema veze sa tekstom prethodnog posta :)

Slazem se, subota je mozga bez😊 Slika vredi vise nego 1000 reci.

 

pre 22 minuta, Zen Mod reče

naravno, obratiti paznju na pravilno zicenje, ne bukvalno kako si nacrtao, nego voditi na jedan i na drugi kanal sa tacaka koje si oznacio sa naponima

Da da. Radim uvek tako, nego mi ovako bilo lakse da nacrtam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve GND veze nezavisno u onu jednu tačku između glavnih elektrolita. I minusi od oba zvučnika.  Tu tačku veži na šasiju preko 100nF+10oma+grec.

Oba pola napajanja dovedi nezavisno od glavnih elektrolita do svake PCB.

Zobel R+C (ako ga ima) stavi direktno na buksne zvučnika. A i ako ga nema ja bih stavio 10oma 2W MOX i 100nF min. 100V blok.

Signal sa ulaza dovesti od RCA konektora do PCB upredenom paricom ili širmovanim kablom uzemljenim na PCB.  RCA konektori nek su izolovani od šasije.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 časa, NIXIE reče

Tu tačku veži na šasiju preko 100nF+10oma+grec.

RCA konektori nek su izolovani od šasije.

Šta se dobija ovim dodavanjem u red...? Ima li neki link, da vidim sta da čitam o ovome?!

Ulaz signal RCA su mi izolovani od šasije. 

Dodao kao bonus opciju za zvučnike RCA. Njihov minus je povezan fizicki sa šasijom. Da skinem ove dodatne konektore? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12.3.2022. at 22:33, NIXIE reče

Nije na red nego paralelno. Minus zvučnika odvoji od šasije, oni se vezuju nu central GND između velikih elektrolita. Stavi neke buksne za zvučnike.

uzemljenje.jpg

I dalje ne kontam cemu ovo služi?

Polako zavrsavam, isekao sam izolaciju koja će ići na dno ispod  kondenzatora. 

16474269909748153742136837513741.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 51 minuta, djuma89 reče

I dalje ne kontam cemu ovo služi?

Ako uzemljiš pojačalo direktno na šasiju, a šasiju moraš izemljiti na šuko zbog svoje i tuđe bezbednosti, može ti se javiti ground loop i brum kad prikačiš neki drugi uređaj. Sve će zavisiti od toga kako je uzemljen taj drugi uređaj. A nešto moraš prikačiti. Problem će se javiti recimo sa 90% verovatnoće ako je izvor zvuka PC, koji je po pravilu direktno uzemljen. Čak i kad imaš DAC između PC i pojačala, opet je isti problem.

Može i bez toga, recimo meni je pojačalo direktno uzemljeno na šasiju, ali samo ono. Svi ostali uređaji su posredno uzemljeni. Neki nisu ni uzemljeni na šuko, recimo DVD plejer nema GND nego običan utikač sa dve žice (L+N).  PC mi nije uzemljen direktno, jer je mini verzija i ima eksterno čopersko napajanje. U tim napajanjima obično preko nekog malog kondenzatora uzemlje GND izlaza na šuko GND.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12.3.2022. at 22:33, NIXIE reče

Prvo sam probao sve kako trebaa da povezem i imao sam problem.

Zatim sam za test ostavio samo jedno pojacalo. Na ulaz pojacala sam doveo signal direkt sa telefona. Za test sam probao dva zvucnika od 8oma i 16oma. Problem mi je isti sa potenciometrom i bez njega. 

PROBLEM: Kada je volume na telefonu ispod 20% zvuk je ok i naravno slabo se čuje. Kada pojacavam preko, zvuk je pun distorzije, prenaglasen( krči i bruji)... Šta sam pogrešno mogao da uradim?

 

20220317_101443.jpg

Izmenjeno od djuma89
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam stvarno, odvedi minus zvučnika direktno na central GND. Imali kakav DC offset na izlazu, ulazu? 

PS

Donji elektrolit u napajanju 4700uF si naopako okrenuo, plus ide na GND, minus na minus 30V, biće bum bum uskoro. Nadam se da je još čitav.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam levi kanal direkt i on radi super. Razmisljam mozda da nije na desnom negde hladan lem jer sam pomerao pojačalo dosta.

I još jedna stvar da li sam dobro spojio volume? Na levom kanalu nemam nikakav signal a zujalicom sam probao dolazi signal sa Ulaza skroz do pojačala.

Na levom nemam signal tako da je offset 0 , a na desnom je 3mV ali on ne radi dobro.

 

20220317_154250.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, NIXIE reče

Donji elektrolit u napajanju 4700uF si naopako okrenuo, plus ide na GND, minus na minus 30V, biće bum bum uskoro. Nadam se da je još čitav.

Da pogrešno sam nacrtao🤣 Dobro sam spojio🙈

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, djuma89 reče

Na levom nemam signal tako da je offset 0 , a na desnom je 3mV ali on ne radi dobro.

DC offset nema veze sa signalom. Meri se bez signala. Proveri sve veze, možda i sam čip ne valja, ko će ga znati. Potenciometar deluje OK. Kad gledaš iz pravca osovine, ili ti prednje ploče na koji je montiran, kad ga okreneš skroz levo, kontra od kazaljke sata, klizač-srednji izvod treba da bude spojen na GND i to je minimum gasnoće, nula. Kad ga odvrneš skroz kontra, klizač je vezan na ulazni signal i to je maksimum.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...