Jump to content

Uzemljenje gamofona na pojačavač koji ima plivajuću masu


Srle

Preporučeni Komentari

Mislim na onaj šraf pozadi na kućištu pojačala ispod koga se šrafi viljuškica na žici kojom se spaja masa ručice i masa metalnih delova gramofona (čaura ležaja, metalna subšasija na kojoj leži motor...). 

Koja je svrha toga ako pojačalo ima plivajuću masu tj.nema uzemljenje preko IEC šuko konektora ?. Drugim rečima ima samo dva pina u IEC konektoru i duplu izolaciju trafoa.

Koja je svrha tog šrafa na kućištu ako on nije u galvanskoj vezi sa mrežnim uzemljenjem ?

Širm u kablu sa glave, ako je kabl simetričan, vezuje se za masu chincha. Da li su mase chincheva u phono preampu u kontaktu sa kućištem pojačala i sa tim šrafom ?. Šta je svrha toga ako nema gde da se sve uzemlji ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ništa brate ne pomaže ako je uzemljenje u zgradi ne valja ili je preterano zagađeno sa EMI.

1644941926360.jpg1644941949140.jpg

 

Šta sve nisam probao...Imam uzemljenje  naravno i provereno kroz IEC...Ali kad držim računar blizu Irona - počinje da se čuje ...Krokodilka na ventil od radijatora - krokodilka na PC i 0 brum. Znači ne u zvučniku nego u slušalicama...

Elem...ti šrafovi su ostavljeni za slične stvari. Da posebno vežeš neki uređaj na neku drugu masu...Slavina mi je predaleko ali radijator nije niđe...:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 minuta, Srle reče

Koja je svrha tog šrafa na kućištu ako on nije u galvanskoj vezi sa mrežnim uzemljenjem ?

Metalni deo gramofona mora biti povezan sa kučištem pojačala. Kad trafo ima pojačanu izolaciju onda uređaj ne mora (ali može) da se vezuje na spoljašnje uzemljenje. Tako se izbegava GND loop. Ako se vezuje na kućno uzemljenje onda sme biti uzemljen samo jedan uređaj, najbolje pojačalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 minuta, Miko reče

Ništa brate ne pomaže ako je uzemljenje u zgradi ne valja ili je preterano zagađeno sa EMI.

Da. Em su dugačke žice uzemljenja,  em je u svakom trećem stanu pogrešno povezan trofazni priključak šporeta (zamenjene nula i zemlja). I onda nema čemu da se nadaš. A na radijator si verovatno samo ti uzemljen.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, NIXIE reče

Metalni deo gramofona mora biti povezan sa kučištem pojačala. Kad trafo ima pojačanu izolaciju onda uređaj ne mora (ali može) da se vezuje na spoljašnje uzemljenje. Tako se izbegava GND loop. Ako se vezuje na kućno uzemljenje onda sme biti uzemljen samo jedan uređaj, najbolje pojačalo.

Ja moram da povežem jedan metalni deo od uređaja na radijator bez zobzira...Inače čujem smetnje. Dal je gramofon ili DAC izvor - svejedno :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bitno je da audiofila nema puno u zgradi. I onda možete lepo da se graundujete mimo sive mase glasačke. :haha:

 

Evo kod mene ima samo jedan u zgradi. Ostali i ne znaju da tako nešto postoji, šum brum smetnje. :grino:

 

Doduše nemam radijator, vodovodne cevi su plastične ali nemam problema od kad je ugrađen nov razvodni orman.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, NIXIE said:

Metalni deo gramofona mora biti povezan sa kučištem pojačala. Kad trafo ima pojačanu izolaciju onda uređaj ne mora (ali može) da se vezuje na spoljašnje uzemljenje. Tako se izbegava GND loop. Ako se vezuje na kućno uzemljenje onda sme biti uzemljen samo jedan uređaj, najbolje pojačalo.

Šta se postiže time što se svi metalni delovi gramofona vezuju sa kućištem pojačala ? Uzemeljenje u jednoj tački ? A ako se odatle nigde ne sprovodi jer kućište nije u vezi sa mrežnim uzemljenjem ?. Može da se spoji sa radijatorom.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa imaće verovatno bruma ili drugih smetnji ako pojačalo i gramofon nisu na istom potencijalu. Ovako ako pokupe neku smetnju iz okoline oba su na istoj smetnji ako su povezane šasije pa se to ne čuje. Uzemljenje na radijator može i da ne bude dobro, ko zna dole u podstanici kako je to uzemljeno.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 4.1.2022. at 0:51, Zen Mod reče

cika koji ti je napravio rucku treba da te savetuje

elem, kako se to uobiocajeno radi -  jedno je GND od same zvucnice - signalno kolo  - dakle minusi od oba coila spojeni na audio GND

drugo je umasavanje tela rucke - obicno metalna baza rucke ima sraf , na koji se spoji zica i onda vodi do onog famoznog GND post na phono preampu

sa te tacke na bazi rucke spojiti jos jednu zicu i istu odvuci na plocu lezaja tanjira

pogl;edaj iznutricu bilo kog postenog granafora koji ima elektricno izolovanu rucku i bazu tanjira (dakle baza elektricki neprovodna) - uvek ces videti tu dodatnu zicu

najlakse videti recimo na Thorens TD316, 318, 320

srecom pa postoje forumi, kao i uvek, pa dobijes savete i od onih koji znaju sta pricaju i od onih koji su ....... sigurni da znaju sta pricaju ........ :rofl: 

 

Pre sat vremena, Srle reče

Mislim na onaj šraf pozadi na kućištu pojačala ispod koga se šrafi viljuškica na žici kojom se spaja masa ručice i masa metalnih delova gramofona (čaura ležaja, metalna subšasija na kojoj leži motor...). 

Koja je svrha toga ako pojačalo ima plivajuću masu tj.nema uzemljenje preko IEC šuko konektora ?. Drugim rečima ima samo dva pina u IEC konektoru i duplu izolaciju trafoa.

Koja je svrha tog šrafa na kućištu ako on nije u galvanskoj vezi sa mrežnim uzemljenjem ?

Širm u kablu sa glave, ako je kabl simetričan, vezuje se za masu chincha. Da li su mase chincheva u phono preampu u kontaktu sa kućištem pojačala i sa tim šrafom ?. Šta je svrha toga ako nema gde da se sve uzemlji ?


Mozda baci malo svjetla na situaciju.
Vidi gore sto mi je Zen odgovorio u vezi GND rucke i gramofona. 
Dva nacina povezivanja.
Audio GND, tj. masa sa zvucnice i masa samog uredjaja nisu uvijek spojeni. 
Zapravo, sto vise gledam to mi vise izgleda da se nastoji odvojiti te mase, ali ih istovremeno i odvesti u zemlju.
Ispitaj sa Unimerom je li ti GND zvucnice samostalan ili je spojen na GND uredjaja.

https://www.diyaudio.rs/topic/10284-frankenlenco-ili-kako-je-zero-tražio-istinu/?do=findComment&comment=407068

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, zerowaf said:

Audio GND, tj. masa sa zvucnice i masa samog uredjaja nisu uvijek spojeni. 
Zapravo, sto vise gledam to mi vise izgleda da se nastoji odvojiti te mase, ali ih istovremeno i odvesti u zemlju.
Ispitaj sa Unimerom je li ti GND zvucnice samostalan ili je spojen na GND uredjaja.
 

Znam da se mogu odvojiti te dve mase, ali i ako masu ručke vodiš kablom za uzemljenje pod šraf, a Audio GND preko mase chicha, opet je sve to spojeno na pojačalu na isti potencijal jer masa chincha i šraf na kućištu pojačala su u galvanskom spoju. Za mene je to isto kao i da si ih spojio u jednu tačku ali na gramofonu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I onda ako je GND odvojen na uredjaju na kojeg si spojio zicu onda je odvojen GND i na tvom gramofonu.
Bas se maloprije pisalo o GND u temi o Citationu....ako se ne varam.
GND tijela rucke (svega sto si spojio na nju) se tako spaja na sasiju preampa/ampa, a audio GND ce u tom uredjaju nakon RCA vec nekako biti galvanski odvojen - onako kako je to u tom uredjaju napravljeno.

Neka me netko izgrdi ako sam rekao pogresno, ali neka usput kaze i Srletu ono sto ga zanima.
Ja sam stvari shvatio ovako kako sam pokusao opisati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 15.2.2022. at 19:04, Miko reče

Pumpe su jako dobro uzemljene -  a cevi idu direkt na njih. Gledao ja. Imaju poseban uzemljivač zakopan u temelj:D

Ako su nove pumpe i oprema, možda imaju frekventne regulatore za promenu frekvencije odnosno broja obrtaja motora. To proizvodi mnogobrojne smetnje, pogotovu ako su jači motori. Nekad stave filtere harmonika, nekad i ne jer to je skupo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...