Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

A zar se ne bi moglo napraviti standardno napajanje jednosmerno na 19V, kao za stara pojačala i sl.:scratch_head:

Moze kako ne. Ali ovde neka ipak dopune odgovor iskusni elektronicari koliki trafo / gretz / kondovi bi odgovarali pa cemolako doci do isplativosti gradnje. Npr ova cigla je predvidjena za izlaz 19V / 7,5A. Skoro sam bio na okupljanju radioamateragde se razmenjuju svakojaka dobra, nudio se ispravljac 13.5V (za CB) i bese mu, ako se ne varam, cena oko 70 ojra :scratch_head::drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem da se napravi ispravljač sa trafoom možda leži u činjenici da čoperi uglavnom daju uvek isti izlazni napon za potrošače, bez obzira koliki je ulazni napon iz mreže. Da bi se to postiglo sa klasičnim ispravljačem, mislim da treba primeniti rešenje kao što se koristi u Šajniju gde se vrši ispravljanje stabilizacijom koja podrazumeva veliki pad napona od inicijalno ispravljenog do konačno stabilizovanog napona. Padne li napon u mreži na recimo 180V kako to ume kod mene da se desi, znači pad od nekih 22%, a trafo sa klasičnim ispravljanjem, ako da 19V na izlazu u normalnim, tj nominalnim uslovima, imaće na izlazu tek nekih 14.8V što može ozbiljno da poremeti uslove rada potrošača. Dakle, trebalo bi konstruisati ispravljač sa dovoljno napona posle greca da se nakon stabilizacije uvek ima potrebnih 19V. (ili 12, 5, koliko god)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...

Zamolio bi nekoga ako moze da mi pojasni :umnik2: dali se sa ugradnjom pasivnih hladnjaka na procesor i graficku moze dobiti boli kvalitet zvuka sa racunara,ili se ugraduju pasivni hladnjaci samo u cilju utisavanja buke samog racunara?Na koji nacin zagaduju ventilatori zvuk u racunaru ,dali stvaraju shum?Primetio sam veliku dozu shuma kada slusham muziku sa racunara, zbog cega bi to moglo biti i dali je mogute nekako bez preteranih investicija odstraniti ga?Izvinjavam se unapred ako sam degradirao temu i pozdrav svima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pasivno hlađenje eliminiše jedan od izvora buke koja nam je neprijatelj. Inače, osim buke kretanja vazduha (šum lopatica + šum strujanja vazduha kroz perforacije na kućištu) ne bi smeo da se javlja nikakakv dodatni zvuk iz ventilatora. Kod mene su komp i muzička oprema udaljeni oko 8 metara i kada slušam muziku, ili moram ugasiti računar(e) ili se konstantno čuje buka od ventilatora, tj buka od cirkulacije vazduha.Slušanje muzike sa računara kao izvora, ako nije čisto informativno/zabavnog karaktera (preslušavanje zarad provere sadržaja, usputno slušanje uz neki rad na računaru i sl.) zahteva dosta petljanja a često i investicije u sam računar. Prvo, eliminišu se svi izvori nepoželjnih zvukova, počevši od ventilatora, a pošto reprodukcija muzike i nije ekstremno zahtevan proces, tu lako može da se odstrani i eksterna grafika sa ventilatorom, dovoljna je integrisana grafika. Poželjno je digitalni signal direktno povući u kvalitetan D/A konverter umesto kroz zvučnu karticu, ili se investira u veoma kvalitetnu zv. karticu koja ima dobar DAC (ekstra investicija)... I onda se vratiš na početak ove teme i pogledaš šta sve može/treba da se uradi da napraviš/preurediš komp da bude kvalitetan izvor za slušanje muzike. Ponekad je mnogo jeftinije kupiti dobar polovan CD plejer za 20-50€ i tako slušati muziku... Naravno, sve ovo ne važi ako slušaš prvenstveno neki od formata sa gubicima (ogg, mp3...)Evo malo na tu temu:http://en.wikipedia.org/wiki/Lossy_compression (nema prevoda)I o lossless formatima:http://sr.wikipedia.org/sr/Kompresija_bez_gubitaka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Stein.Slusam flac muziku trnutno preko Creative Sound Blaster-a mada sam juce narucio ASUS Xonar Essence STX zvucnu, do srede bi trebala stiti.Racunar mi nije bucan tako da mi ne smeta buka kada slusham muziku.

I u toj zvučnoj ne bi bilo loše odmah uraditi poneko poboljšavanje, OP, na slici s leva, može da se zameni boljim...

Postavljena slika

DAC je PCM1792

Postavljena slika

Sve u svemu, mnogo bolja kartica od moje, ali ja ne koristim PC za slušanje muzike, čisto informativno :)

Nadam se da ćeš uživati...

Review Asus kartice http://www.firingsquad.com/hardware/asus_xonar_essence_stx_review/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hint 1: Koga muči buka od ventilatora evo ga poprilično dobro REŠENJE. Cena je doduše audiofilska.

Hint 2: Ventilator ne šrafiti na kućište. Moji su na kutiju zapertlani onim elastičnim kanapčićima što se uvlače npr u jakne, da se stegnu oko struka (ima ih u radnjama sa dugmićima i sl.) + podloška od neke penaste gume (stari mouse pad od eva sunđera, od onih najjeftinijih sa platnom).

Hint 3: Neke matične ploče imaju na sebi kontrolu brzine dodatnih ventilatora na kućištu, pa kad se kupuje mož da se baci pogled i na to. Instaliraš programčić i on vodi računa o temperaturama, brzinama i sl.

Slikaću moj PC kad ga otvorim da ga usisam, pošto sam ga sređivao da mi ne skače po živcima sa brundanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U vezi sa asus xonar karticama...Resio sam sebe da obradujem sa jednom od ovih kartica jer mi se to trenutno cini kao najbrze(a samim tim i najbolje) resenje. Na netu sam cuo samo reci hvale na racun ovih kartica(naravno s obzirom na cenu kostanja). Ja sam se odlucio sa sirotunjsku verziju ove kartice, samo ne mogu da se odlucim koju od njih, DG, DS ili DX odnosno D1 ?Ima li nekog da je probao neke od ovih kartica ? Meni bi prvenstveno sluzila za stereo slusanje muzike(igre, suraund i slicno me ne zanima). Takodje bih probao da se poigram modovanjem iste.Procitao sam dosta testova za sve tri kartice i svaka ima neku svoju prednost. Znam da sve tri imaju razlicite receiver cipove i DAC-ove, da DG za cenu od 3k dinara dobije se i izlaz za sluske, da DS ima podnozje za lako igranje sa opampima i da je DX najkrcatija delovima i kojekakvim 3d standardima koji me uopste ne zanimaju... Za sada mi je favorit DS, ali tek za dlaku od DX odnosno D1 varijante.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo jednog elegantnog resenja za one koji bi zeleli da probaju aktivan set up. Normalno to podrazumeva da imate audio karticu ili interface sa 6 izlaza, a sto je manje vise standard za audio interface.http://www.thuneau.com/allocator.htmOvaj software omogucava kompletnu eliminaciju dodatnih crossovers kao sto je Behringer i dodtnog problema sa volume control. Tako da se jednim potezom obore tri vrlo velike muve - audio kartica/interface i crossover sa volume control. Kako stvari trenutno stoje, mislim da ce sva muzika uskoro biti prodavana iskljucivo u digitalnoj formi, tako da ce se investicija u dobar audio interface u svakom slucaju isplatiti. Ukoliko ima mogucnosti, prednost treba dati za audio interface u odnosu na audio karticu, koji bi bio ili firewire ili USB. Preporuka za low end -m M Audio a za high end RME, Apogee ili SSL.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je mnogo korisna stvar! Hvala na informaciji! :good2: Medjutim, ja niti imam externi DAC na koji bih mogao povezati usb interfejs, niti planiram da pravim ozbiljan sistem. Trenutno mi je potrebno budget reshenje sa ne puno cimanja, koje ce da zadovolji jedan gainclone, odnosno iskra FR u lancu. Moram napomenuti da imam veliki problem sa prostorom tako da svaka dodatna komponenta komplikuje situaciju :frusty:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je mnogo korisna stvar! Hvala na informaciji! :good2: Medjutim, ja niti imam externi DAC na koji bih mogao povezati usb interfejs, niti planiram da pravim ozbiljan sistem. Trenutno mi je potrebno budget reshenje sa ne puno cimanja, koje ce da zadovolji jedan gainclone, odnosno iskra FR u lancu. Moram napomenuti da imam veliki problem sa prostorom tako da svaka dodatna komponenta komplikuje situaciju :frusty:

Ko će to da bude tata? :blush:Kada se dođe do priče o stiskanju na još manje mesta, onda slutim da se razmišlja o kolevci, a gde ima kolevka... :baby:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo jednog elegantnog resenja za one koji bi zeleli da probaju aktivan set up. Normalno to podrazumeva da imate audio karticu ili interface sa 6 izlaza, a sto je manje vise standard za audio interface.http://www.thuneau.com/allocator.htmOvaj software omogucava kompletnu eliminaciju dodatnih crossovers kao sto je Behringer i dodtnog problema sa volume control. Tako da se jednim potezom obore tri vrlo velike muve - audio kartica/interface i crossover sa volume control. Kako stvari trenutno stoje, mislim da ce sva muzika uskoro biti prodavana iskljucivo u digitalnoj formi, tako da ce se investicija u dobar audio interface u svakom slucaju isplatiti. Ukoliko ima mogucnosti, prednost treba dati za audio interface u odnosu na audio karticu, koji bi bio ili firewire ili USB. Preporuka za low end -m M Audio a za high end RME, Apogee ili SSL.

Ima to i besplatno:http://xover.sourceforge.net/
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...