Jump to content
dj.nik

PC kao izvor zvuka - tema MK II

Recommended Posts

Pozdrav ekipi i par reči od nekoga ko PC koristi kao primarni i gotovo ekskluzivni izvor zvuka već 2-3 godine. Osnovna konfiguracija je sledeća:CPU : Intel Celeron 420MB : Intel D945GCCRRAM : Kingston DDR2 1024MB 533MHzSSD : Transcend TS2GDOM40VPSU : CoolerMaster ExtremePower RS-430-PCAPCeleron se hladi pasivno (Scythe Ninja) i jedini vent u mašini je 12ica u napajanju, mašina je praktično nečujna. Temp procesora je cca 35c u fullu, hard diskovi u zoni 30-40c. Iz kucista je razvezano i izbačeno sve osim najneophodnijeg tj. power switcha, stranice su dampirane blu-tackom a unutar kućišta su smeštene i neke kutije sa peskom itd. Hardovi (trenutno 2 kom) su montirani uz pomoć Scythe HDD stabilizera. Sistemska particija je smeštena na IDE flash modul pa se ne čuje a sam playback se odvija iz RAM-a pa su i hardovi nečujni dok se sluša muzika. Mašinom se upravlja preko wireless miša i 15" TFT monitora. Instaliran je XP SP3 i odradjena ekstremna softverska optimizacija za koju je već pomenuti Cics odličan vodič. Podizanje mašine se meri sekundama, aktivnost procesora 0-1%, footprint minimalan, memorija slobodna. Playback se odvija iz pažljivo podešenog Foobara 0.9.6.9 sa USB ASIO drajverima a unutar cMP shella što je za mene optimalna kombinacija jer uživam cMP optimizaciju ali uz neprevazidjen FB konfor i konfigurabilnost. Glavni feature Cplaya tj. RAM playback je u potpunosti moguće realizovati i u samom Foobaru podešavanjem jedne proste opcije. Svaka pesma se pre playbacka kompletno "učita" u RAM i svira bez aktivnosti HDD. Uz pravilno podešene latencije ovo je potpuno nečujno tj. playback je apsolutno gapless. Kućište je dodatno dampirano odozgo kutijama sa peskom itd, stoji na gumenim nožicama i mdf-u. Inače, PC gura signal u Trends Audio UD-10.1 konvertor sa custom externim napajanjem koji generiše S/PDIF signal pa onda Stereovox XV2 coax kablom do Cambridge 840c konvertora. Sve u svemu ja sam veoma zadovoljan postignutim ali i dalje pratim problematiku spreman da se pozabavim daljim optimizacijama ako ne koštaju ništa, ne koštaju puno ili ne zalaze u domen nekog sumanutog preterivanja.Što se tiče Pico PSU i te priče koju pominjete, princip je moguće primeniti i na drugačiji način. Montira se drugi PSU (standardni) koji se adekvatnim (a jednostavnim) zahvatom sinhronizuje sa primarnim PSU i na njega se prebace "prljavi" potrošači tj. ventovi, hard diskovi, USB miš itd a primarnom ostaje samo napajanje MB tj. CPU. U ovu proceduru nisam ušao zato što u kućištu i nemam fanova koji su najgori prljači, a hardovi ionako nisu aktivni tokom reprodukcije. Imam utisak da bi uvođenje još jednog prljavog napajanja u istu strujnu granu imalo više negativnih nego pozitivnih efekata.

Opako.. 'A-Tech Fabrication' : http://atechfabrication.com/index.htm

Ja sam imao A-Tech HeatSync 6000, njihov originalni "fanless" proizvod, zajedno sa Antec Phantom 350 fanless napajanju.

Skupo bilo jeste. Tiho bilo jeste. Trajno? Nije.

Najvechi je problem bilo napajanje. Skoro sve firme koje su dizajnirale takva napajanja su prestale zbog visokog stepena otkazivanja. Moj je Antec crkao nakon 2 meseca. Onda mi i oni iz Antec-a i oni iz A-Tech-a savetovali da smestim uredjaj u "ventilirani rack". Ma nemoj. Koji mi qrac onda "fanless"?

Mini-Box napajanje [picoPSU recimo] je sasvim u redu, ali 150W? To je OK samo za Mini-ITX, i to ne sve od njih.

Ja trenutno sklapam ovo:

1. Intel D945GCLF2 MB.

2. Zalman ZM-NBF47 Chipset Cooler.

3. Scythe Quiet Drive 2.5".

4. Western Digital Scorpio Blue SATA 320Gb 2.5" HDD.

5. Kingston ValueRam 1GB DDR2.

6. E-MU 1212m PCI [Digital Only].

7. SilverStone LC-10B.

8. SilverStone Strider ST350.

9. Lenovo Multimedia Remote Keyboard.

Sve nabavljeno lokalno, osim E-MU [imao sam prije] i Lenovo tastature [dolazi iz USA]. Sve ukupno [ako dodate i E-MU i daljinac] negde manje od 450EUR. Najskuplji elementi su svakako kutija i napajanje.

Hteo sam uzeti SilverStone fanless PSU, ali bih hteo [za sada] bar jedan ventilator u kutiji. Ubuduche, zamenim HDD sa SSD i to je to.

A da... storage je na 2 x 4TB NAS-a, povezanog na mrezu - unutrashnji HDD je samo za sistem i za eventualni vremeni storage kad ripujem.

Glavni feature Cplaya tj. RAM playback je u potpunosti moguće realizovati i u samom Foobaru podešavanjem jedne proste opcije. Svaka pesma se pre playbacka kompletno "učita" u RAM i svira bez aktivnosti HDD. Uz pravilno podešene latencije ovo je potpuno nečujno tj. playback je apsolutno gapless.

Mozete li nam rechi koja je to opcija u foobar2000-u?Nisam hteo ichi na cMP shell, ali ako je to jedina opcija, onda... za E-MU 1212m, moram koristiti PatchMix DSP [kX drajveri mi nisu bash stabilni], gde snimam sesije za svaki sample rate, pa to onda foobar2000 automatski uchita. Hteo bih ostati sa foobar-om.

Mozete li nam rechi koja je to opcija u foobar2000-u?

Nisam hteo ichi na cMP shell, ali ako je to jedina opcija, onda... za E-MU 1212m, moram koristiti PatchMix DSP [kX drajveri mi nisu bash stabilni], gde snimam sesije za svaki sample rate, pa to onda foobar2000 automatski uchita. Hteo bih ostati sa foobar-om.

cMP je bukvalno samo shell koji omogućava dalju optimizaciju okruženja koja nije moguća ako se PC diže u standardnom shellu. cMP nije obavezan ali je korak u dobrom pravcu. Cplay je nešto drugo, softverski plejer poput Foobar, Winamp itd. cMP+Cplay čine navodno optimalnu celinu ali je umesto Cplay uz odredjeno tweakovanje moguće koristiti i drugi plejer, u mom slučaju Foobar.

Priča o RAM playbacku u Foobaru je potpuno nevezana za prethodnu a opcija se otprilike zove FULL FILE BUFFERING, nalazi se u preferences/advanced/playback. Tamo valja uključiti opciju i definisati veličinu buffera u KB, kod mene stoji 700000 odnosno 700MB što prevazilazi i teoretsku maximalnu veličinu jedne pesme. Ukoliko je optimizacija PC propisno izvrsena u sistemu koji ima 1GB memorije, oko 850MB će biti slobodno dakle ima lufta i preko onih 700. Ako imate manje memorije, razmislite o veličini buffera. Pesme koje su manje od vrednosti definisane ovom opcijom učitavaju se u celosti u RAM, veće od zadate vrednosti sviraju sa HDD.

Priča o RAM playbacku u Foobaru je potpuno nevezana za prethodnu a opcija se otprilike zove FULL FILE BUFFERING, nalazi se u preferences/advanced/playback. Tamo valja uključiti opciju i definisati veličinu buffera u KB, kod mene stoji 700000 odnosno 700MB što prevazilazi i teoretsku maximalnu veličinu jedne pesme.

Hvala! :confused1:

Biće tu lepe priče... PCM to PWM... Jedva čekam.Ljubitelj A-class-e koji misli o D-class...

Pa da turim ja ovo post-39-126410858476_thumb.jpgu neki DAC i eto resenja

Može ali sa nekim jaaaaako osetljivim zujama :confused1: Kolika beše cena ??? Oko 400 evra ???

Ne, nisam na to mislio. Direct-na pcm>pwm pretvorba...