Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

kol'ko ta slicka kosta ?

Trebalo biH biti oko 70 jura, sa sve ciglom naravno, 145W snage. Plus PDV koji nećemo jelte, crko' lapatopa u firmi :)Prvo sam juriJo 'Winmate' pločicu (bez napajanja $29.98 na e-bay, kod proizvođača duplo toliko!) ali problem sa nalaženjem snažne cigle itd. pa transportni troškovi... Naleteo na ovo, kit rešenje, solidno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taman i ja da postavim pitanjce kad se skupise mudre glave na ovom mestu :cheers: Ako se koristi samo SPDIF kao izvor za DAC, da li ima uticaja o kojoj se zvucnoj kartici radei ili ako je integrisana zvucna sa maticnom plocom.kakva su vasa iskustva, da li utice na zvuk obzirom da su u pitanju O i I ;)

Ja sam izbunario neku cisto Spdif muzicku, sa bafferom i 1:1 trafoima na izlazu... Ako se uspe nabaviti javim kakva je.Sad koristim audigy 2zs kojoj sam Spdif skinuo sa pcb direkt na bnc. Toslink sa integrusa mi je uvek bio prosecan skroz...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sto lepo ne turis LAPTOP? :msn-rofl:

Može i laptop, današnje mašine su dovoljno snažne i kapaciteta koji će zadovoljiti (skoro) sve potrebe.Ali opet postoji ograničenje u dodavanju, menjanju komponenti, prenos podataka USB magistralom (makar USB2 standard) nije dovoljno brz itd, itd. PCI (PCI-e) je i ipak u prednosti. Ne vidim kako bi laptop osim prenosivosti bio u prednosti. Da nosim kopiju svoje muzike sa sobom, čemu? Idem da se družim i poslušam nešto novo, šta bih, ovaj, kupio sutra preksutra :headphone::lightbulb:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Intel D510MO Mini-ITX Motherboard

Postavljena slika

velicina 1:1

» Model: D510MO

» Processor: Intel Atom Processor D510 Quad (Dual Core), 1.66GHz

» Chipset: Intel NM10 Express Chipset (TigerPoint)

» L2 Cache: 512 KB x 2 L2 Cashe

» System Memory: Single channel DDR2 800/667 MHz, 2x DIMMs (max 4GB)

» Graphics: Integrated graphic VGA port & on board LVDS (optional)

» Power: 24 Pin ATX

» Connectors (rear):

» 1x D-SUB15 (VGA)

» 1x LAN 10/100/1000MBit (Realtek)

» 3x Sound (Line Out, Line In, Microphone)

» 2x PS2

» 4x USB2.0

» Audio: Realtek High Definition Audio (ALC) Incl multi-stream support

» Connectors (internal):

» 1x PCI

» 1x Mini PCIex

» AUDIO (Front panel)

» AUDIO (SPDIF)

» 3x USB

» 2x SATA (3GBs)

» 2x COM (Serial)

» 1x Parallel

» Included:

» D510MO Main board (with 1.66Ghz Atom N510 CPU)

» I/O ATX rear plate

» SATA cable

» Drivers CD

» Form Factor: mini-ITX (170mm X 170mm)

» Thermal solution: Passive, Z-height 35mm

» Additional comments:

» Windows Vista Basic WHQL certified

» Windows 7 Starter/ Home basic support

+ taman jedan slot za zvucnu :bathroom:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Ako se koristi samo SPDIF kao izvor za DAC, da li ima uticaja o kojoj se zvucnoj kartici radi ili ako je integrisana zvucna sa maticnom plocom.kakva su vasa iskustva, da li utice na zvuk obzirom da su u pitanju O i I :policajac4:...

Da su tu zaista samo prenosi O i I - bila bi čista milina. I ne bi bilo razlike da li je signal sa matične ili neke posebne kartice/uređaja. No tu ima masa problema za rešiti a prvi je kako uskladiti ritam odlaska a onda iprijema tih nulica i kečeva. A u stvari, S/PDIF ti je 'nužno zlo', samo jedan od standarda, mnogo lepše se dišesa I2S signalom. Al' đavola - i on tek ima svoje probleme kod prenosa, oće da se pokvari, očas posla :headphone::air_kiss:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da su tu zaista samo prenosi O i I - bila bi čista milina. I ne bi bilo razlike da li je signal sa matične ili neke posebne kartice/uređaja. No tu ima masa problema za rešiti a prvi je kako uskladiti ritam odlaska a onda iprijema tih nulica i kečeva. A u stvari, S/PDIF ti je 'nužno zlo', samo jedan od standarda, mnogo lepše se dišesa I2S signalom. Al' đavola - i on tek ima svoje probleme kod prenosa, oće da se pokvari, očas posla :rolleyes::rolleyes:

Daj resenje, koju karticu preporucujes :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da su tu zaista samo prenosi O i I - bila bi čista milina. I ne bi bilo razlike da li je signal sa matične ili neke posebne kartice/uređaja. No tu ima masa problema za rešiti a prvi je kako uskladiti ritam odlaska a onda iprijema tih nulica i kečeva. A u stvari, S/PDIF ti je 'nužno zlo', samo jedan od standarda, mnogo lepše se dišesa I2S signalom. Al' đavola - i on tek ima svoje probleme kod prenosa, oće da se pokvari, očas posla :blackeye::coffee:

Tako nekako. A sa USB-a računara još najgore. Ja sam planirao da nabavim M-Audio Audiophile 2496 (ponudite :drinks: ) pa da direktno vučem sa S/PDIF out na S/PDIF ulaz pravljenog DAC-a. I galvansko odvajanje. Za sada mi to deluje najbolje od jednostavnijih rešenja koja nisu skupa.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Daj resenje, koju karticu preporucujes :scratch_head:

Napisah ja jedan post no nestade, sad ga :clap: jurim. A videh i jedan Mikin. Pitam se, pitam se :scratch_head: Miko, abe, tulilisi? :acute:Evo ovako, dva putića:- Audio kartica, možeš je koristiti i kao analogni izlaz (DAC) ili samo za S/PDIF: Aplauz za ESI Juli@. Odvojiv digitalni od analognog dela, odlična zvučno itd. Na njoj se puno ljudi igralo npr baci analogni i sa digitalnog dela odmah skida I2S i pravac Buffalo II DAC (odmah nalemljen na pin). Tu je i moja (teže nabavljiva priznajem) Infrasonic Quartet, slična cenovno i zvučno, plus npr Word Clock In-Out... Juli@ je poskupela, ako se ukaže prilika, pazari. Jedno superiorno rešenje ali (mnogo) više cene je kartica Lynx AES16. Pričamo naravno o PCI sučelju, zaboravi Firewire, ne se guraj tamo.- Konvertor, kojim ćeš dobiti samo S/PDIF (još bolje I2S) signal za u DAC. S/PDIF za sada: Više rešenja postoji, takođe izbor kakav signal želiš, 16bit/44,1kHz ili 24(32)/96 ili 176.4, 192, 384kHz ... Za probati DIY rešenje imam uradak našeg cenjenog plemića SirOma, za format 16/44,1 (i 48) koliko znam. Jeftino (relativno jelte) fabričko rešenje za signal (asinhroni USB) do 24/192 je M2Tech HiFace. Dobar skroz je i 'Musiland' Monitor USD01 i noviji. I još par rešenja, ne mogu ih sve pobrati brzo.Za I2S se komplikuje priča (čitaj poskupljuje) ako želiš dobro USB rešenje. Na velikom DIY zaustaviše (blokiraoproizvođač ili OEM licencer) grupnu nabavku modula koji rešava gomilu stvari za sitne pare (ranga e50) ali tosada nudi M2Tech fino upakovano za cca. 380e (proveram dobavljivost ako nekog interesuje).Gore sam već naveo šta vešti ljudi rade: ESI digitalni deo, lemljenje direktno na ulaz DAC-a (Buffalo II kit,32-bitni ESS ES9018) 'Smešno izgleda, ali mene više ne boli' - ima jedna reklama :good2:Eto predloga za sada. Jeftinije rešenje ne znaem, nemam :dubbio: Meni obavezno igra 24/192 NOS DAC i tu sam na trilemama. Mislim cifreno. Na četiri ne idem nikako! :rolleyes:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da su nestali dok sam cacko po bazi..... :crazyrocker:

Al' si joj srediJo smajlije, hebalo kevu. Cek da vidim, valjda ovo :) jos vredi :) :)Ljudi, samo da se znae: gore sam gi turio dve tačke i desnu zagradu, nema oružje ili guzovi bilo kake sorte! :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...- Konvertor, kojim ćeš dobiti samo S/PDIF (još bolje I2S) signal za u DAC. S/PDIF za sada: Više rešenja postoji, takođe izbor kakav signal želiš, 16bit/44,1kHz ili 24(32)/96 ili 176.4, 192, 384kHz ... Za probati DIY rešenje imam uradak našeg cenjenog plemića SirOma, za format 16/44,1 (i 48) koliko znam. Jeftino (relativno jelte) fabričko rešenje za signal (asinhroni USB) do 24/192 je M2Tech HiFace. Dobar skroz je i 'Musiland' Monitor USD01 i noviji. I još par rešenja, ne mogu ih sve pobrati brzo.Za I2S se komplikuje priča (čitaj poskupljuje) ako želiš dobro USB rešenje. Na velikom DIY zaustaviše (blokiraoproizvođač ili OEM licencer) grupnu nabavku modula koji rešava gomilu stvari za sitne pare (ranga e50) ali tosada nudi M2Tech fino upakovano za cca. 380e (proveram dobavljivost ako nekog interesuje)....

Ako vec nudis SS ( Srpsko Sirotinjsko ) resenje na probu, da napomenem da je kod tog mog svajsovanog moguce dobiti i I2S izlaz sto ja licno preferiram. DAC sa time ( I2S u DAC chip CD playera) se moze cuti kod cenjenih forumasa ( ako oni pristanu na to) . :headphone:USB u SPDIF se moze cuti kod tebe ( i kod Pobednika)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- Audio kartica, možeš je koristiti i kao analogni izlaz (DAC) ili samo za S/PDIF: Aplauz za ESI Juli@. Odvojiv digitalni od analognog dela, odlična zvučno itd. Na njoj se puno ljudi igralo npr baci analogni i sa digitalnog dela odmah skida I2S i pravac Buffalo II DAC (odmah nalemljen na pin). Tu je i moja (teže nabavljiva priznajem) Infrasonic Quartet, slična cenovno i zvučno, plus npr Word Clock In-Out... Juli@ je poskupela, ako se ukaže prilika, pazari. Jedno superiorno rešenje ali (mnogo) više cene je kartica Lynx AES16. Pričamo naravno o PCI sučelju, zaboravi Firewire, ne se guraj tamo.

DAC imam, i imam neku staru maticnu sa integrisanom zvucnom koju trenutni koristim kao izvor.Koju bih zvucnu mogao kod nas da nabavim, a da ne moram da cedim drenovinu i dam preko 150e npr :rolleyes:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DAC imam, i imam neku staru maticnu sa integrisanom zvucnom koju trenutni koristim kao izvor.Koju bih zvucnu mogao kod nas da nabavim, a da ne moram da cedim drenovinu i dam preko 150e npr :rolleyes:

Narafski, ne idemo u skuplje vode. ESI Juli@ uvozi 'Player' i cena je 135-140 euro moneta. Pogledao sada icena je 14.190 din, na lageru je. Ranije bila 120e. Nema potrebe za skupljim karticama. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Narafski, ne idemo u skuplje vode. ESI Juli@ uvozi 'Player' i cena je 135-140 euro moneta. Pogledao sada icena je 14.190 din, na lageru je. Ranije bila 120e. Nema potrebe za skupljim karticama. :drinks:

Hvala na pomoci :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DAC imam, i imam neku staru maticnu sa integrisanom zvucnom koju trenutni koristim kao izvor.

Koju bih zvucnu mogao kod nas da nabavim, a da ne moram da cedim drenovinu i dam preko 150e npr :rolleyes:

http://www.player.rs...gory.php?ID=369

imas i M Audio koja je izuzetna isto

a ima i moja - Audiotrak Prodigy 7. HiFi

8690 din (naravno mora da se nadogradi da bi bolje svirala)

http://www.player.rs...uct.php?ID=1785

slusao sam ih sve i ne znam sta da ti kazem sem da je najbolja Audiotrak Prodigy HD2 (za moje uvo)

http://www.audiotrak...cts/prodigyhd2/

model koji nema da se kupi ovde - i skupa je u odnosu na sve ove jer ima samo dva kanala :sarcastic_hand:

Nema bolje kartice koja svira pod Linux-om to mogu da potpisem :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slusno ili merenjem ?

evo ti neka merenja ako ti to znaci :

Objective measurements

RMAA measurements are quite low. It has to do with low Loop values because of the ADC. And the spectrum shows additional noises, when tested via other cards. High noise is registered not only in the test with the E-MU1212m, but also with the E-MU1616m and the Lynx Aurora8 - the latter have external power supply. To check it up, we have run the E-MU1616m >> Lynx Aurora8 test - we've got clear spectrum even with a usual non-balanced cable.

The other cards (X-Fi Elite Pro and Juli@) were also tested in the same system unit. The Juli@ shows a clean spectrum, the X-Fi Elite Pro - dirty.

These noises are most likely caused by non-optimal layout of the ground. When connected to another device, all noises do not go to the ground, but through analog outputs to the ground of the other card. The E-MU1616m has a special ground screw on the external unit to flush all noises down to the ground, by-passing analog inputs. If a tested device does not have a similar ground connector, it won't be able to suppress noises completely. This can be illustrated by plugging computers to different mains sockets. If a mains socket is not grounded, a discharge may burn your card's inputs and outputs, when you hot-plug it. It happens a lot.

You should also pay attention to PC cases - they are often made of riveted thin metal sheets. Grounding in these PC cases is highly inefficient, even if you have a high quality PSU.

We'll review this problem in detail in a separate article.

My point is that you can take readings with minimal noises, but it does not mean that the problem is gone on its own. Have a look at the Prodigy HD2 >> E-MU1212m readings. The noise level rises at 5 kHz.

Postavljena slika

Then we plugged the Behringer A500 amplifier to the cards with it volume set to maximum. It was a non-balanced connection for both cards. The microphone registered noises generated by the cards.

Postavljena slika

We can see the same rise in the spectrum. The E-MU1212m catches fewer interferences. You can hear them only in gaps at high signal amplification. You won't hear the interferences in a common situation.

That's the case when numbers do not reflect characteristics directly. So you should pay attention to spectrums only. When we tested the ProdigyHD2 with the E-MU1616m, we managed to squeeze 110 dB versus official 120 dB. It's a good result.

Audiotrak notes that the card uses the PNK technology (PCI Noise Killer). We can see that it does not work well, perhaps this optimization works better in Japan and Korea. :)

It must be also mentioned that the card was redesigned a little after the first revision. It may be a tad simplified.

We also come to a conclusion that power filtering is implemented better in the E-MU1212m and Juli@, which do not use advertised technologies.

You must understand that signal-independent noise does not affect signal quality.

RightMark Audio Analyzer Report

DeviceProdigy HD2 >> E-MU1616m Dock A/BMode24-bit, 44 kHzAudio interface Signal pathExternal loopback (line-out - line-in)RMAA Version6.0.5 PRO 20 Hz - 20 kHz filter YESSignal normalizationYESDeviation-0.1 dB / -0.1 dBMONONOFrequency of the calibration signal, Hz1000Polarityright/wrong

General results

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB

+0.01, -0.17

Very good

Noise level, dB (A)

-110.3

Excellent

Dynamic range, dB (A)

110.4

Excellent

THD, %

0.0012

Excellent

Harmonic distortion + noise, dB(A)

-92.4

Very good

Intermodulation distortion + noise, %

0.0024

Excellent

Channel crosstalk, dB

-111.2

Excellent

IMD at 10 kHz, %

0.0018

Excellent

General performance

Excellent

RightMark Audio Analyzer Report

DeviceProdigy HD2 >> E-MU1616m Dock A/BMode24-bit, 192 kHzAudio interface Signal pathExternal loopback (line-out - line-in)RMAA Version6.0.5 PRO 20 Hz - 20 kHz filter YESSignal normalizationYESDeviation-0.1 dB / -0.1 dBMONONOFrequency of the calibration signal, Hz1000Polarityright/wrong

General results

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB

+0.02, -0.15

Very good

Noise level, dB (A)

-109.1

Excellent

Dynamic range, dB (A)

109.1

Excellent

THD, %

0.0012

Excellent

Harmonic distortion + noise, dB(A)

-92.3

Very good

Intermodulation distortion + noise, %

0.0022

Excellent

Channel crosstalk, dB

-104.4

Excellent

IMD at 10 kHz, %

0.0017

Excellent

General performance

Excellent

Subjective audition

E-MU1616m vs Prodigy HD2 Gold vs Aurora8

The E-MU1616m is a multi-channel professional card. Its audio quality is similar to that of the E-MU1212m, which has fewer input and output channels. So results of the E-MU1616m vs ProdigyHD2 comparison will be similar to that of E-MU1212m vs ProdigyHD2. The LynxStudio Aurora8 + LynxStudio AES16 is a complex solution - "digital card" + "external multi-channel DAC+ADC". The price is high owing to specific studio functions. Approximation of sound quality and price is not a good idea for professional cards.

The LynxStudio Aurora 8 was used as a reference device and a switchboard to re-route signals to the ADAM S2.5A monitors.

Tests were conducted by Maxim Liadov and Roman Kuznetsov.

The DBT (double-blind test) shows that the E-MU1616m and ProdigyHD2 play on the same level. The difference in audio quality is insignificant. The Aurora8 sounds better, offering more details and a better attack.

However, the difference between the Aurora8, the E-MU1616m, and the ProdigyHD2 is clearly noticeable only in some tracks. So does it really make sense to hunt after higher quality in hardly noticeable nuances? It's up to our readers to decide.

Conclusions

This card is a high quality top product from Audiotrak. There is weak competition in the Hi-End market of sound cards, so the direct rivals are only the X-Fi Elite Pro and the E-MU1212m. Unlike the X-Fi Elite Pro, drivers of the Prodigy HD2 are more professional, and have a simpler control panel than for the E-MU1212m. What concerns games, the card fares in between high quality sound processing in the X-Fi and no 3D audio support in the E-MU1212m. Unlike the E-MU1212m and X-Fi Elite Pro, the ProdigyHD2 is a low-profile card, so it can be used in compact HTPCs. Another advantage of this card versus the 1212m is its built-in preamp for headphones.

http://ixbtlabs.com/...test-page4.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...