Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

22 minutes ago, Lemić said:

Vrlo prosto sam pitao kako se ponaša sklop memorije i PCija sa navedenim varijacijama. Jel problem da kažeš, ti ili neko, ako znate, umesto što popujute?

 

Evo ja prvi nisam znao tačan odgovor na to pitanje, ali mi nije bilo teško da pitam Google.

Jedan od rezultata pretrage:

https://superuser.com/questions/1582324/if-you-run-fast-ram-at-a-slower-clock-speed-will-the-latency-timings-improve

---=== Timings at Standard Speeds ===---
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2666              19-19-19-43
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2400              17-17-17-39
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2133              15-15-15-35
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-1866              13-13-13-30
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-1600              11-11-11-26

 

Ako sam dobro razumeo ovo gore, spuštanje brzine memorije poboljšava latenciju.

Znači, umesto da se nerviramo i ljutimo na Miku, lepo u Google ukucamo nešto tipa: "does latency change if I use faster RAM in a slower motherboard". :)

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Kuja said:

Ako sam dobro razumeo ovo gore, spuštanje brzine memorije poboljšava latenciju.

Ko što sam kazao, jesam zaključio tako nešto, ali zbog istog tog "ako", smatram da moj zaključak nije merodavan i zato priupitah ovde.

 

8 minutes ago, Kuja said:

Znači, umesto da se nerviramo i ljutimo na Miku,

"Sit gladnom ne veruje", nema potrebe da se ljuti na nekog ko ne zna, a gladan je da sazna tek malo.

Hvala na gore iznetom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 32 minuta, Kuja reče

---=== Timings at Standard Speeds ===---

AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2666              19-19-19-43
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2400              17-17-17-39
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-2133              15-15-15-35
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-1866              13-13-13-30
AA-RCD-RP-RAS (cycles) as DDR4-1600              11-11-11-26

Ovo je sve u nanosekundama. A Toping radi na tipa 22ms - 22000000 Nanoseconds

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, Mikorist said:

Da sam se rodio na Kriptonu pa da čujem razliku. 

Uravo tako. Nikakva razlika se nije čula kada sam menjao RAM module različitih brzina.

Razliku naravno nisam ni tražio, samo sam probao da li sam ih dobro ubo u matičnu. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada čovek recimo pogleda izjutra u krevetu na mobilnom, vremensku prognozu i ako na displayu stoji sunčano, obuzeće ga osećaj vedrine vrlo verovatno, a ako pak stoji oblačno i kišovito, velika šansa da će biti tmurnog raspoloženja. U obe varijante bez gledanja kroz prozor i fizičke percepcije čulima, samo na osnovu saznanja će predefinisati svoje raspoloženje. Zašto ne bi bilo isto i sa audio percepcijom.

Odličan Mikanov edukativni link, takođe i Kujin, ali... Uobičajeni podaci za memoriju sadrže frekvencu i latenciju, iz priložene formule se izračuna prava, "true", koja je u stvri ona prakrična. Tačno je da snižavanje frekvrnce smanjuje latenciju, ali  ne videh da se navode ti podaci, već sam jedna frekvenca i latencija, pa prakrično nije moguće tačno znati koja bi bila prava latencija na sporijoj magustrali. Neka preporuka je da se prvo pokušaju naći memorije koje odgovaraju brzini ploče,  pa onda među njima birati sa što nižom latencijom, granica je novac. Neko slikovito poređenje bi bilo, prevoz broja jedinica Ferarijem i kamionom do nekog odredišta u odeđenom vremenskom intervalu, cilj je da bude što više prevezeno, mali broj iz više puta brzo ili više iz manje puta sporo. 

Pošto moji NUCovi podržavaju svega 2400, najbliže što sam našao je na 2666, među par, jedan Kingston ima nisku latenciju i nižu pravu, nego tamo neki na 3200, spada pod gejmerski RAM, skuplji je ok 15% u odnosu na inače naj jeftiniji mogući modul DDR 4 za laptop i mini PC.

(  Momci, dođem Vam ćevape.:haha:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Možda je nekome interesantno

WWW.AUDIOPHONICS.FR

This USB-A 2.0 male Viborg UA201 connector will allow you to design high quality USB cables. Its contacts are made of a 24k gold-plated copper alloy, ensuring very good conductivity and resistance to oxidation.
WWW.AUDIOPHONICS.FR

Ce câble permet la confection de modèles USB audio numérique de haute qualité

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ni slutio da se od MEMS-ova mogu praviti i zvučnici a ne samo žiroskopi i slične stvari uglavnom za jako ne popularnu upotrebu (nije ih ni najmanje lako nabaviti na tržištu znam iz sopstvenog iskustva doduše od pre 10-tak godina).

Veliko bravo za autore prototipa!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...