Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

5 hours ago, Kuja said:

Zašto insistiraš na Windows-u, kada već postoje gotove, za audio reprodukciju optimizovane, Linux opcije kao što su Volumio, Daphile, SnakeOil?

Instaliraju se u par klikova, u startu su ogoljene, bez nepotrebnih servisa, sa custom kernelima, ne apdejtuju se bez pitanja i potrebe, itd, itd...

Ako koristš Windows, onda audio PC mora da ti bude povezan na monitor što unosi dodatan šum pošto i HDMI kablovi zrače u okolinu. Ne možeš da imaš aktivan samo jedan USB port isključivo za vezu sa DAC-om, pošto ti treba USB i za tastaturu i miš pretpostavljam u bežičnoj varijanti, a, pogodio si, i onaj mali USB dongle za iste takođe zrači... :)

Audio NUCom upravljam sa komandnog PCa,( koji ima svoj monitor, vezan je i na TV dupliciranjem ), preko Anydesktop programčića i mislim da ne mora da ima zakačen poseban monitor, kao ni tastaturu ni miša, za samostalan rad naravno da mora.

Ovo je moje prvo ulaženje u ozbiljan PC audio, kao običan user, na Win. sam od početka i nisam imao potrebe za Linuxom. NUCove sam kupio sa prijateljem, ostadoše kod njega da ih istestira i očisti, u jednom se zateko SSD od 240 giga i on mi upuca Win.10, donese mi posle par dana taj jedan, prebcih 100 giga flacova, da krenem sa slušanjem dok ne kupim hardove, znači, nije insitiranje na Winu. već čista inercija i splet okolnosti.

Uopšte se nisam bavio tematikom izbora programa sa aspekta slušnog rezultata, osim što mi je prijatelj poslao link iz 2018 uz njegov zaključak da mu lepše zvuči Win. zbog drajvera, ali on zbog svoje postavke nije merodavan. Nešto nisam usput ni natrčao na neke zaključke, ili sam ih inertno prenabregavao.

Kad se već nametnulo, pod istim nekim uslovima, audio PC i sa maksimalno ogoljenim softerima, šta je slušno različito-bolje između Winfowsa i Linuxa? ( Pod ovim zanemarujem šta je jednostavnije i brže instslirati? )

PS

Hvala na diskusiji.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 17 minuta, asimze reče

@Mikorist pregledao ovaj gore Zenov video i tvoj link, ekstra igračka. E sad ima jedna molba: možel bar spisak 5-6 servisa koje bi obavezno tebalo ukinuti kako bi se oslobodili resursi za audio.

Skoro sve isto kao ovaj na videu. Ali sam poskidao sve jezike sem maternji i engleski 

 

;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Lemić said:

Audio NUCom upravljam sa komandnog PCa,( koji ima svoj monitor, vezan je i na TV dupliciranjem ), preko Anydesktop programčića i mislim da ne mora da ima zakačen poseban monitor, kao ni tastaturu ni miša, za samostalan rad naravno da mora.

Ovo je moje prvo ulaženje u ozbiljan PC audio, kao običan user, na Win. sam od početka i nisam imao potrebe za Linuxom. NUCove sam kupio sa prijateljem, ostadoše kod njega da ih istestira i očisti, u jednom se zateko SSD od 240 giga i on mi upuca Win.10, donese mi posle par dana taj jedan, prebcih 100 giga flacova, da krenem sa slušanjem dok ne kupim hardove, znači, nije insitiranje na Winu. već čista inercija i splet okolnosti.

Uopšte se nisam bavio tematikom izbora programa sa aspekta slušnog rezultata, osim što mi je prijatelj poslao link iz 2018 uz njegov zaključak da mu lepše zvuči Win. zbog drajvera, ali on zbog svoje postavke nije merodavan. Nešto nisam usput ni natrčao na neke zaključke, ili sam ih inertno prenabregavao.

Kad se već nametnulo, pod istim nekim uslovima, audio PC i sa maksimalno ogoljenim softerima, šta je slušno različito-bolje između Winfowsa i Linuxa? ( Pod ovim zanemarujem šta je jednostavnije i brže instslirati? )

PS

Hvala na diskusiji.

Probaj Remote desktop connection, bolje je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E jeste ga opet ukomplikovali svi odreda. Za pc sto pusta mujsku treba najviše 3 kabla: napajanje, mrežni (opciono) i USB (ili IC ako je interna kartica).

Ako je na vindozi koristiš RDC ili neki daljinski za foobar

Ako je na linuxu (snake, volumio i sl) svakako ne treba displej.

Tastature, monitori i miševi nema šta da traže na fifi polici, sačuvajbože blututi i vajfaji.

Što se servisa tiče, ugasiš neki koji misliš da ne treba, probaš da li sve radi, ako radi gasiš sledeći. Ako ne radi, vratiš kako je bilo i rokaš sledeći. Za nedelju i po imaš minimum dovoljnih :) Ne sećam se stvarno, davno beše, ali je ostalo stvarno malo aktivnih servisa.

 

E sad, ako je ovo preprosto, ako treba malo magije i egzotike, onda svoj fifi pc napojis lifepo baterijama. Bez obzira što ima gomilu svičera unutra, nestanu bar one fine vibracije koje se osete kad vučeš prstima po kućištu spolja. I eto ga kul PC da peva do zore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Lemić said:

šta je slušno različito-bolje između Winfowsa i Linuxa?

Ne mogu se stvari generalizovati tipa Windows vs Linux.

Stvar je u optimizaciji, a pitanje je bilo zašto se mučiti sa budženjem Windowsa ako već postoje gotove, za audio optimizovane verzije Linuxa, koje su ujedno i lakše za korišćenje i kontrolu (nisu potrebni remote desktop programi, itd).

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, gluv_i_udaren said:

Ako ne peva dovoljno dobro slediti recepuru: iljadipo glava, iljadipo drška, iljadipo phono, iljadipo ploče, peri i udri.

Ispunjavam sve uslove, zaključno sa perilicim, razlika između neoprane i oprane je ko PGP ploča i neka direktno rezana, pa se ipak majem kineskim dacićem.

19 hours ago, asimze said:

@Mikorist pregledao ovaj gore Zenov video i tvoj link, ekstra igračka. E sad ima jedna molba: možel bar spisak 5-6 servisa koje bi obavezno tebalo ukinuti kako bi se oslobodili resursi za audio.

14 hours ago, Kuja said:

Ne mogu se stvari generalizovati tipa Windows vs Linux.

Stvar je u optimizaciji, a pitanje je bilo zašto se mučiti sa budženjem Windowsa ako već postoje gotove, za audio optimizovane verzije Linuxa, koje su ujedno i lakše za korišćenje i kontrolu (nisu potrebni remote desktop programi, itd).

I mislio sam da oba sistema budu optimizovana, tad je jedino moguće steći zaključak. Rekoh, AIMP sa DirectSound u poređenju sa ASIOom ko da ne može da se sluša. Jednostavnost optimizacije je plus svakako, ali ne čini slušni rezultat. 

Što se tiče kablaže, upravo slušam NUC bez konekcije na monitor, bez miša i tastature, sve preko komandnog PCija i Anydesktopa, znači tri kabla, strujni i UTP, vezana oba na ruter i USB na DAC. Ali ni to nije skroz audio čisto, jer audio NUC ima vezu sa netom i tako PC preko Anydesktop  pristupa audio NUCu.To možda može da se izbegne direktnim povezivanjem PCija i NUCa  preko LAN kabla, ali ne znam jel može tako da se upravlja?  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, Lemić said:

I mislio sam da oba sistema budu optimizovana, tad je jedino moguće steći zaključak. Rekoh, AIMP sa DirectSound u poređenju sa ASIOom ko da ne može da se sluša. Jednostavnost optimizacije je plus svakako, ali ne čini slušni rezultat. 

Rekoh ti onomad - pošto imaš dva identična NUC-a, na drugom instalraj neku custom audio Linux varijantu pa ih sam direktno uporedi.

Bilo šta da ti neko od nas napiše, uvek će to biti tuđe mišljenje/iskustvo sa kojim se ti ne moraš složiti ili koje ne mora važiti u tvom konkretnom slučaju.

Život je kratak, za to vreme koje smo utrošili pišući ovde, mogao si već pet puta da na drugi NUC instaliraš neki audio Linux i da sam dođeš do odgovora na pitanja koja nam postavljaš. :)

Na par stranica unazad imaš uputstva i linkove za SnakeOil. :)

Kada ga instaliraš javi, da ti dam i dalja uputstva za optimizaciju i dodatne tvikove. :)

 

 

 

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da napišem, i na mom NUC-u pod SnakeOil-om različito zvuče MPD i Squeezelite plejeri, a različito zvuče i različite verije Squeezelite-a.

Ja sam izabrao ono što se meni najviše sviđa, ti bi možda izabrao drugačije.

Opet važi isto - moraš sam da probaš. :)

Izbor plejera u SnakeOil-u je veliki:

398865497_ScreenShot2023-01-31at6_45_51PM.thumb.jpg.d9cecc7ea3b925ea67962e942573b60d.jpg

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, tako je. 

Lično ne volim stereotipe, previše ih je i to bezrazložno. Lični ukus, svoj sistem, uši, kriterijumi,...sve to učestvuje pri opredeljenju. 

Nemam nešto vremena, a ni volje, plus zavisim od drugoga i vreme prolazi. Danas sam zvao za diskove na preporuku, misle da se zakopčavam na leđa, pa na dva klika se vidi gde šta košta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Lemić said:

Nemam nešto vremena, a ni volje

OK! Onda da te ne davim sa Linux-om, furaj kako si navikao i znaš. :) :good:

 

27 minutes ago, Lemić said:

plus zavisim od drugoga

Ma sve se da naučiti ako se hoće.

Evo ja nisam nikakav stručnjak za Linux, ali uz Google, mic po mic, sve sam sam instalirao i sredio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spojler

 

Probao sam i "ošišane" Win, probao sam i SnakeOil i vratio se na normalan Win + Fidelizer.

NUC je inače isključivo namijenjen za Audio, prvenstveno zato što sam konformista. 

Također ni ne primećujem neke razlike-ne ostane mi u sećanju (jer ne mogu da slušam paralelno različite konfiguracije) a i nisam sposoban da ih uočim jer se nisam bavio muzikom ni profesionalno ni privatno već samo volim da slušam muziku.

Rekoh da sam konformista pa da objasnim šta pod tim mislim.

Smatram da je mobilni telefon meni dovoljan za 99% mojih potreba te je neminovno moj zahtjev bio da mobilni telefon bude moja produžena ruka u mom HiFi sustavu. Zato je NUC morao biti priključen na mrežu (eternet kabl CAT 7 uz HDMI 3 na LG Oled).

Upravljačka aplikacija na mobilnom uređaju je MConnect i korištenjem BEZ UKLJUČIVANJA TV-a vidim svoje audio foldere iz kojih reprodukuje muziku player-om Foobar200 ili strimujem TIDAL, Qobuz.

Posto sam rekoh HiFi dunster ne trudim se PRETERANO da primijetim pa valjda zato ni ne primećujem razliku između flacova, waw .... sa NUC iz audio foldera (player Foobar2000 rekoh) i npr. striminga Tidala.

Razumem prave znalce i zaljubljenike i njihovu potragu za najboljim no verovali ili ne i ovo sto napisah jakoooo dobro radi.

Naravno da primjećujem razlike u zvuku (sta god da promenite u sistemu to se vije) ali mi se često više svidi strimovani master snimak sa TIDAL nego waw ili flac iz moje medijateke na NUC.

 

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tek sad primetih da mi post obiluje hrvatskim rečima (sustav, glazbeni .....).

Mnogi znaju da sam iz BG pa se izvinjavam sto nisam prekontrolisao post i ispravio korektor telefona.

Razlog greske je sto pišem postove (u poslednje vreme) ne sa "iPhone" već sa "Samsung Galaxy S22+" a "Google Chrome" kada podesim na srpski jezik-latinica malo malo pa mi prikazuje neke sajtove u cirilici (ne znam zašto, i nisam uspeo da to sredim a cirilicu odavno ne koristim zbog engleskog i nekako mi fontovi nisu kompaktni-kitnjasta mi je što mi smeta za čitljivost-mator sam) te sam jezik u Chrome setovao na hrvatski (zbog latinice).

Dakle ja sam iz proslog vremena (srpskohrvatskog jezika) i meni to ne smeta.

Onima kojima je zasmetalo izvinjavam se, nije mi bila namera da ikoga dovedem u zabludu sobzirom da sam Beograđanin - Srbin.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, Kuja said:

OK! Onda da te ne davim sa Linux-om, furaj kako si navikao i znaš. :) :good:

 

Ma sve se da naučiti ako se hoće.

Evo ja nisam nikakav stručnjak za Linux, ali uz Google, mic po mic, sve sam sam instalirao i sredio.

Ne,ne, ne daviš me, nego meni jednostavno ne ide i onda inertna linija manjeg otpora.

15 hours ago, Srecko said:

Naravno da primjećujem razlike u zvuku (sta god da promenite u sistemu to se vije) ali mi se često više svidi strimovani master snimak sa TIDAL nego waw ili flac iz moje medijateke na NUC.

Nije ni čudno, ni neobično, ima flacova koji su napravljeni od mp3, a i kad su ripovani sa vinila ne znači da će dobro da zvuče, naravno, ni svi snimci nisu dobro urađeni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Srecko said:

Tek sad primetih da mi post obiluje hrvatskim rečima (sustav, glazbeni .....).

Mnogi znaju da sam iz BG pa se izvinjavam sto nisam prekontrolisao post i ispravio korektor telefona.

Razlog greske je sto pišem postove (u poslednje vreme) ne sa "iPhone" već sa "Samsung Galaxy S22+" a "Google Chrome" kada podesim na srpski jezik-latinica malo malo pa mi prikazuje neke sajtove u cirilici (ne znam zašto, i nisam uspeo da to sredim a cirilicu odavno ne koristim zbog engleskog i nekako mi fontovi nisu kompaktni-kitnjasta mi je što mi smeta za čitljivost-mator sam) te sam jezik u Chrome setovao na hrvatski (zbog latinice).

Dakle ja sam iz proslog vremena (srpskohrvatskog jezika) i meni to ne smeta.

Onima kojima je zasmetalo izvinjavam se, nije mi bila namera da ikoga dovedem u zabludu sobzirom da sam Beograđanin - Srbin.

nista ne brigaj

mi ovde i Srbe trpimo, dje necemo bracu Hrvate

:smesna: 

 

(ekavica, ikavica, jekavica, ijekavica, latinica, cirilica - ja i ne primecujem razliku kad citam ...... samo da je pismeno)

 

na pametan podset @LightMatic , dodah ikavicu

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...