Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

pre 17 minuta, vladd reče

Gledao i slusao te neke 3D utiske, prolece avion, protrcavaju ljudi pored tebe, stize lepo od pozadi iz daljine, prodje napred i promeni stranu sa leva na desno, ne moras ni da gledas sliku, cujes film :D

Ne slusam stereo dan dva, da se odviknem.

Sve može da se napravi kad je velik profit u pitanju . Audiofili su 5% populacije. Boli ih briga da se cimaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Srecko said:

............

Duboko verujem da su i Apple i Microsoft i mnogi drugi kreatori OS, sve to što su uradili u okviru svojih OS uradili su na najbolji mogući način pa i AUDIO DEO.

.........

sto bi reko moj Woland Influjenser:

"eskurac"

 

razlog - zabole njih isti za Audio ....... 

pojasnjenje - sve su to oni dobro odradili, ali po sasvim drugom setu kriterijuma; HiEnd Audio masina nije pokrivena tim istim kriterijumima, pocev od hardware resenja pa nadalje

pogledati samo koriscene interface za bilo sta sto je od digitalne tehnologije  u produkciji zvuka - Firewire je jos najmanje ozbiljna stvar koja se tu koristi

a digitalna produkcija zvuka postoji prakticno od 3-eg albuma Steely Dan-a, pa ti vidi 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da ne može nikad bez offa, na moje razmišljanje i pitanje, ima li zvučne razlike između audio PCa, kom je sve pogašeno i koji ne ide na net i PCa koji je za opštu široku upotrebu, jedino mi je Kuja rekao da moram da probam, bez ikakvih predpostavki i teoretisanja. 

Podrazumeva se da PC treba da ima SSD za OS, ali za skladištenje je razlika u novcu barem duplo u odnosu na HDD. Prostim Guglanjem, SSD vs HDD, natrčo sam na Benčmark forumu na temu gde su izneta loša iskustva sa SSDijem i to linkovao i preneo, Zen je dao razložno objašnjenje, Mirkan iskustveno.

Čitao sam ovde još preklane o optimizaciji OS i koriščenju raznih playera, isto Guglajući o tome, naišao sam na onom forumu na par tema, u jednoj, o Album playeru, je čovek spomenuo taj Rewrite program i ja to opet linkovao i preneo.

Kupio sam dva ista NUCa, na jednom je SSD od 240Gb, prebacio sam nekih 110Gb muzike i slušam, drugom se malo čuje ventilator i ostao je kod prijatelja da ga sredi. Pošto mogu da slušam, ne moram da žurim sa kupovinim prostora za skladištenje.

Na sadašnjem desktop PCiju imam za OS SSD od 120Gb kupljen istovremeno sa HDDom od 2Tb, pre jedno 5-6 godina. Po SSDu više pišem i brišem, HDD je skladište, međutim, sada je on pao na 44% zdravlja, a isti program kaže da je SSD 100%, ako je to tačno.

Otuda i dilema šta sada izabrati, jer bi uzeo dva diska od po 2Tb, jedan za komandni, drugi za audio NUC, a pre kupovine treba da razrešim isto dilemu, da li jedan sveopšti NUC sa 4Tb, ili dva NUCa, kako sam već izneo.

Znači, krajnje praktične dileme, za koje još uvek  nisam dobio od društva dovoljno decidiranih odgovora. 

Izvunjavam se što smaram, ali mislim da su ovo sasvim umesna pitanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koliko sam čuo od par njih koji su probali, nema razlike bitne u zvuku između SSD i HDD. Zato uzeh pre par godina HDD 2TB a tad nije ni bilo 2TB SSD bez poveće svote novca. Planirao sam da izbacim CD rezač i tu stavim fijoku za sistemski SSD pa odustao. Velika je razlika u brzini podizanja sistema, ali za kasnije slušanje muzike nije bitno. Naročito su spori ovi mali diskovi, konkretno kod mene je WD Blue. Plejer i onako namestiš da prvo učita barem sledeću numeru u memoriju, i onda tek nema uticaja sam disk.

Za neki drugi posao sa PC, finansijski je mnogo povoljnije imati manji SSD za sistem (recimo oko 240GB) i veliki HDD za storage (2TB pa naviše). Radni direktorijum je uvek na SSD, i neki programčić koji sam radi backup radnog direktorijuma na HDD. Meni je backup neophodan, ubio bi se ladno da sve moram da crtam i pišem ponovo.:D

Za ogoljeni Win ne znam, koristim kući LTSB 2016 i nisam ga ništa čačkao.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, izgleda da nisam bio dovoljno jasan. 

SSD vs HDD u pogledu bezbednosti i trajnosti.

NUC samo sa jednim USB portom i kolko je moguće pogašenim svim ostalim hardwerom, OS sa maksimalno pogašenim servisima, vs isti NUC ali sa punim OS i setom uobučajenih userskih programa i koji bi putem mreže upravljao audio NUCom. Znači, jedn opšti, vs dva, ima li zvučne razlike, bez obzira na Minirity clean, Fidelizer i sl. programčiće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, Lemić said:

Izgleda da ne može nikad bez offa, na moje razmišljanje i pitanje, ima li zvučne razlike između audio PCa, kom je sve pogašeno i koji ne ide na net i PCa koji je za opštu široku upotrebu, jedino mi je Kuja rekao da moram da probam, bez ikakvih predpostavki i teoretisanja. 

Ne moze niko da uskoci u sve problematicne situacije unutar konfiguracije, koje bi napravile neku razliku u zvuku, da li HW ili SW svejedno. Povrsna procena je neupotrebljiva, tipa ovaj je za ov onaj je za ono, dovoljno je da ima antivirus neki nepodeseni, pa da unese problem

Zato je najjednostavnije probati, pa ako se i ne cuje razlika dobro je, ako se cuje, jos bolje, izaberes lepsu opciju.

P.S.

SSD vs HDD u pogledu bezbednosti i trajnosti.

To nece moci tako simplifikovano, neki skuplji mogu da su trajniji od jeftinijih, ali i neke serije su moguce sa manom kraceg zivota.

Ne mislim apsolutno skupi, ali najskuplji u svojoj klasi kapaciteta (memorije) je svakako najbolja opcija odabira naslepo.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako su tarajali 5 god jesu bili krsevi....

Ozbiljn HDD je veoma pouzdana naprava.

Ali makro poredjenej HDD i SSD je sumanuto....

 

Mislim vozim Fijat 500L, 1000 pota mi je bolji od BMW koji sam ranije vozio .......... samo kazem ....

 

Licno islim da za kucno koriscenje kvaltetan SSD radi posao. kad se svi faktori saberu.

samo gledati neku bolju seiju...

 

Za neki storage tp nekoliko TB i neku sigurnost HDD i to dva u mirror. Two as one one as none.

 

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druga prosta formula bi bila, ako vidis dva diska iste cene, jedan 1TB drugi 2TB, a zanima te trajnost i pouzdanost, izbor se logicno namece, manji je na neki nacin bolje izradjen...

Bar dok neki audiofili ne proglase Saegate da je bolji od Maxtor jerbo ima izrazenije srednje:beach:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, vladd said:

Zato je najjednostavnije probati, pa ako se i ne cuje razlika dobro je, ako se cuje, jos bolje, izaberes lepsu opciju.

Hvala Vladd, to mi je i Kuja odmah rekao. Pošto se ovde vode ozbiljne i kvalitetne diskusije, očekivao sam neki iskutveni zaključak, ili makar prenet sa nekog stranog foruma, nisam valjda prvi koji ima dilemu, ili sam jedina budala. 

2 minutes ago, vladd said:

Druga prosta formula bi bila, ako vidis dva diska iste cene, jedan 1TB drugi 2TB, a zanima te trajnost i pouzdanost, izbor se logicno namece, manji je na neki nacin bolje izradjen...

Bar dok neki audiofili ne proglase Saegate da je bolji od Maxtor jerbo ima izrazenije srednje:beach:

U Srbiji ništa to ne znači, mada jeste logički. 

Zanimljivo je da samo nekad kod Rogića poredili HDD i rezanac sa tog diska, bolje zvučao CD.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je @vladd bas sve rekao.

 

Da zvuci "drugacije" CD vs HDD to ima smisla ...

Dok hdd vs ssd u identucnom sistemu, 

Ako bi i postojala razlika zbog neceg ... ....vece potrisnje struje hdd u odnosu na ssd ili tako nekog slicnog X faktora... Koji utice na nesto na ploci ....

Negde sam ubedjen da ta razlika ne bi smela biti mnogo znacanja cak i za istancane sluhiste.

Opet samo laicko misljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, Lemić said:

Hvala, izgleda da nisam bio dovoljno jasan. 

SSD vs HDD u pogledu bezbednosti i trajnosti.

NUC samo sa jednim USB portom i kolko je moguće pogašenim svim ostalim hardwerom, OS sa maksimalno pogašenim servisima, vs isti NUC ali sa punim OS i setom uobučajenih userskih programa i koji bi putem mreže upravljao audio NUCom. Znači, jedn opšti, vs dva, ima li zvučne razlike, bez obzira na Minirity clean, Fidelizer i sl. programčiće.

naravno da se cuje kad imas minimizirane servise i kad masinu koristis samo za audio, te se price razglabaju jos od W98 naovamo, a vaze i za linuxe i osove.....

dakle, ili imas jednu masinu koju za sve koristis i boli te uvo, ili imas posebnu masinu za audio, a posebnu za sve ostalo

ako imas potrebe da youtubiras, radi to sa masinom za sve

ako imas manjka ulaza na DACu, dodaj jos jedan dac - pa imas DAC za audio masinu i DAC za masinu za sve, bar na preampu ima ulaza

ako ti je sve to previse, upali motor i provozaj se, sto da se akas sa spravama

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zbora said:

Za neki storage tp nekoliko TB i neku sigurnost HDD i to dva u mirror. Two as one one as none.

NUC ima priključke M2 i 2.5" SATA 3, dva različita priključka, ne znam jel može mirror sa SSDijem i HDDom?

 

17 minutes ago, Zen Mod said:

naravno da se cuje kad imas minimizirane servise i kad masinu koristis samo za audio, te se price razglabaju jos od W98 naovamo, a vaze i za linuxe i osove.....

dakle, ili imas jednu masinu koju za sve koristis i boli te uvo, ili imas posebnu masinu za audio, a posebnu za sve ostalo

ako imas potrebe da youtubiras, radi to sa masinom za sve

ako imas manjka ulaza na DACu, dodaj jos jedan dac - pa imas DAC za audio masinu i DAC za masinu za sve, bar na preampu ima ulaza

ako ti je sve to previse, upali motor i provozaj se, sto da se akas sa spravama

 

"VRLO DOBROOO! 

NUC valjda treba da ima samo neki meni stran izlaz za zvučnjake, sa tim ne može u DAC, ali može predpostavljam u preamp, ili pak da se menja preko ulaznog USB kabla u DAC i to je rešenje u krajnjoj liniji.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WWW.ZZYZXPHILE.COM

Femto NVMe M2 SSD designed for audiophiles and music lovers

 

Specijalan SSD za audiofile 

Citat

Revelation Audio SSD
Introducing the world's first NVMe M2 SSD designed by audiophiles for audiophiles and serious music lovers. 3D NAND flash in pseudo SLC mode, paired with audio grade ultra-precision external oscillator, 8-layer milspec PCB with 2oz (200% more) copper isolation, 300% more grounding surface, 45u (900%) more gold-plated connectors, external linear power supply input, paired with super high-end audiophile grade Audionote Kaisei capacitors for high frequency noise filtration.

:buehehe:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Lemić said:

NUC ima priključke M2 i 2.5" SATA 3, dva različita priključka, ne znam jel može mirror sa SSDijem i HDDom?

 

Ma to sam dao kao extreman primer za sta bih ja licno uzeo HDD vs SSD.

Nije za razmatranje u ovom slucaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Mikorist said:
WWW.ZZYZXPHILE.COM

Femto NVMe M2 SSD designed for audiophiles and music lovers

 

Specijalan SSD za audiofile 

:buehehe:

 

 

Gde sve iskopaš, da mi je znati.

 

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...