Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

7 minutes ago, vladd said:

I mladji

WWW.USPON.RS

Mini PC Zeus GK3 Celeron QC J4125 2.70 GHz/DDR4 8GB/m.2 128GB/LAN/Dual WiFi/BT/2xHDMI/VGA

 

Ovaj drugi nije Intel NUC.

Nije bitna samo veličina već i kvalitet implementacije USB-a koji je kod NUC-a potvrđen.

Doduše ne mogu da garantujem ni da su svi NUC-ovi isti i jednako dobri, Roon je objavio listu poželjnih, ovaj moj se nalazi na istoj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, vladd said:

Za USB ne postoji rec "kvalitet" kada se odnosi na audio, jerbo je doticni protokol blagi uzas.

Kako god! :) Nazovimo to višim kvalitetom ili manjim nekvalitetom, suština je ista. :)

Uglavnom, meni NUC sa USB to SPDIF konvertorom ubodenim u DAC, svira primetno bolje nego CD plejer u ulozi transporta, uboden sa istim coax kablom u u isti taj DAC.

Naravno, poređeni su CD i fajlovi ripovani sa njega.

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Kuja said:

Disk sa muzikom se nalazi u kompjuteru koji ti je povezan na DAC, fajlove ne vučeš preko mreže sa drugog komjutera.

A softwerski player je isto na komandnom PCu, ili ne? Potpuni sam duduk, pa molim za razumevanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih ti preporučio Mac Mini umesto dva PC-a, i to tražiti one starije gde možeš da zameniš HDD i ubaciš SSD, osetno brže radi sa SSD a može i da se zadrži HDD za muziku (mogu dva harda od 2,5” da se instaliraju).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Lemić said:

A softwerski player je isto na komandnom PCu, ili ne? Potpuni sam duduk, pa molim za razumevanje.

Ne, softverski plejer je na NUC-u.

Samo se komande šalju preko "komandnog" PC-a, a za tu svrhu ne mora ni PC, može i bilo koji smart telefon ili tablet (Android ili Apple) uz odgovarajuću aplikaciju.

Kao ovde na slici (klik na istu za punu veličinu):

IMG_9077-NUC-u-akciji.jpg

Sve se nalazi u ovom NUC-u desno od gramofona. I 2TB SSD sa muzikom i sav potreban softver uključujući i plejer.

Biranje muzike i puštanje se kontroliše preko ove aplikacije koju vidiš na ekranu Android tableta.

NUC nije povezan na monitor niti mu je isti potreban, pali se i gasi na dugme kao bilo koja audio komponenta, a sva kotrola ide preko tableta/telefona ili bilo kog kompjutera koji je povezan na kućnu mrežu.

Pored puštanja muzike koja se nalazi na SSD-u, moguće je i slušanje internet radija, kao i muzike sa streaming servisa kao što su Deezer, Tidal, Qobuz i ostali.

Ja recimo koristim Qobuz, koji važi za "najaudiofilskiji" pošto se dosta albuma može naći i u 24bit / 96 ili čak 192kHz razoluciji.

Za softver koji ja koristim (LMS) postoji dosta dodataka, koji recimo omogućavaju da dok slušaš neki album na ekranu tableta čitaš prikaz istog ili biografiju izvođača/autora.

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Kuja je "morao" dodatno da mi pojašnjava, veliko hvala! 

Sad, nekoliko pitanja:

-Vidim da Roon podržava najniže NUC5i3xxx, da li to znači da stariji modeli nisu prihvatljivi, kao ni Celeroni i Pentium?

-Koliko je potrebno memorije, 8, 16 ili 32 giga?

-Ideja je Hdd od 4Tb, pošto je od 2.5" redak i skup, plus je pitanje jel staje zbog debljine od 15mm, pa je opcija klasičan 3.5" u "fioci" i onda preko USB-a, da li je to dobra ili loša opcija?

-Za komandnu i opštu upotrebu, net blejanje i Youtube, jel bi mogao isto neki NUC, sa nekim SSDijem i Hddom, ali sa adapterom HDMI na VGA i HDMI, da mogu istovremeno da koristim monitor i veliki TV?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Lemić said:

-Vidim da Roon podržava najniže NUC5i3xxx, da li to znači da stariji modeli nisu prihvatljivi, kao ni Celeroni i Pentium?

Ako planiraš da koristiš Roon onda mora da bude neki od modela sa spiska, pošto kažu da Roon zna da bude hardverski zahtevan.

Ako ne, onda pretpostavljam da može i neki slabiji NUC, mada iskustva nekih korisnika kažu da jači modeli sviraju bolje. Za istinitost te tvrdnje ne mogu da garantujem.

Ne znam da li je ROON taj spisak napravio samo iz aspekta dovoljno jakog hardvera koji je potreban za indeksiranje velikih muzičkih kolekcija, ili isti ima uticaj i na kvalitet zvuka.

Moj NUC je 5i5RYH: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/83255/intel-nuc-kit-nuc5i5ryh.html i nalazi se na ROON spisku.

 

2 hours ago, Lemić said:

-Koliko je potrebno memorije, 8, 16 ili 32 giga?

Ja koristim 8 GB RAM-a i to je za moju softversku kombinaciju više nego dovoljno.

 

2 hours ago, Lemić said:

-Ideja je Hdd od 4Tb, pošto je od 2.5" redak i skup, plus je pitanje jel staje zbog debljine od 15mm, pa je opcija klasičan 3.5" u "fioci" i onda preko USB-a, da li je to dobra ili loša opcija?

Prihvatljiva/kompromisna opcija ako ne može drugačije, ... ali nije idealna.

Idealno bi bilo da se USB koristi isključivo za povezivanje na DAC. Ja sam u BIOS-u poisključivao sve USB portove sem tog jednog.

Kao što sam ti u telefonskom razgovoru već rekao, nije neophodno da ti je sva kolekcija muzike sve vreme povezana na NUC. Možeš da na interni manji SSD prebaciš samo omiljene albume ili one koje intenzivnije slušaš u nekom trenutku. Ja sam tako radio dok nisam kupio veći SSD.

 

Da ne zaboravim, kod kupovine NUC-a obratiti pažnju da to bude "deblja" varijanta koja pored M.2 prihvata i 2,5" disk, pošto postoje i tanji modeli u čije kućište staje samo jedan M.2 SSD.

Recimo moj model je 5i5RYH, dok postoji i 5i5RYK u koji staje samo jedan M.2 SSD:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/83255/intel-nuc-kit-nuc5i5ryh.html

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/83254/intel-nuc-kit-nuc5i5ryk.html

 

2 hours ago, Lemić said:

-Za komandnu i opštu upotrebu, net blejanje i Youtube, jel bi mogao isto neki NUC, sa nekim SSDijem i Hddom, ali sa adapterom HDMI na VGA i HDMI, da mogu istovremeno da koristim monitor i veliki TV?

Zašto ne bi?

...Ili da za tu svrhu koristiš već neki kompjuter koji imaš, a da novac koji bi dao za taj dodatni NUC uložiš u neki veći SSD koji bi mogao da uguraš u "muzički" NUC?

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala puno, javno sam postavio pitanja, da bi tvoj odgovor bio vodilja auditorijumu.

Postojeći PC mator je 14 godina, vrši posao ali ne može da isprati Youtube, ide tečno slika u rezoluciji 720, ne secka, zvuk isto dobar, ništa  ne štuca, ali nije sinhrono, treba jači procesor, ne mora NUC naravno, ali mi se dopada kao ideja, plus je skroman trošadžija struje.

Što se tiče harda, šta znam, nekako mi se više sviđa da imam jedan magacin za sve, pored muzike, ali nije nužno, čisto su oči gladne, da imam puno prostora i da ne mislim kolko trpam, ali uopšte nije loše imati razdvojenu diskoteku od svega drugog, tim pre jer su u ugri dva PCja. Razumnija opcija je u oba staviti po 2gb, nego 4 u audio NUCU a u komandni samo  SSD, a i jeftinije je to osetno.

I još nešto, bojim se da te nisam dobro razumeo, previše si mi izneo odjedared. Za i proriv Hdd vs SSD u audio NUCu?

Drugar čito ROON, kažu da za kolekciju od 100.000 numera treba i5, to je 10.000 diskova recimo, što je nepotrebno, osim ako se ne juri kolekcijijska brojnost.

Pored brzine, napomenuo si da broj jezgara ima uticaj, zbog raspodele delanja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, Lemić said:

Postojeći PC mator je 14 godina, vrši posao ali ne može da isprati Youtube, ide tečno slika u rezoluciji 720, ne secka, zvuk isto dobar, ništa  ne štuca, ali nije sinhrono, treba jači procesor, ne mora NUC naravno, ali mi se dopada kao ideja, plus je skroman trošadžija struje.

Možda ta konfiguracija može prilično bezbolno da se pojača...
Koja je matična ploča i procesor?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Lemić said:

I još nešto, bojim se da te nisam dobro razumeo, previše si mi izneo odjedared. Za i proriv Hdd vs SSD u audio NUCu?

Ja sam se odlučio za SSD zato što nema pokretnih delova.

NUC mi je uključen po ceo dan, a modeli HDD-ova koji su kod nas najzastupljeniji u prodaji nisu šampioni izdržljivosti.

Sa druge strane, neki kažu da SSD-ovi potencijalno više zrače i možda unose više smetnji, ali ja to nisam primetio kada sam SSD bio ubacio u moj MacMini.

2 hours ago, Lemić said:

Pored brzine, napomenuo si da broj jezgara ima uticaj, zbog raspodele delanja?

Da. Moguće je svakom jezgru procesora dodeliti poseban zadatak, npr. jedno vrti plejer a drugo sistem. Tako je kod mene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/15/2022 at 9:10 PM, vladd said:

Za USB ne postoji rec "kvalitet" kada se odnosi na audio, jerbo je doticni protokol blagi uzas.

Da, nije NYC vec mini PC

Bacio sam jedan DAC sa AK4490 jer sam ga iskljucivo slusao kao USB...i mislio sam da posle veoma milozvucnog AK4396...treba da se AK4490 cuje jos bolje....nisam ni slutio da mi je vodu pomutio USB adapter koji je isprljao stvar....sad idem ispocetka ali cu USB koristiti kao i Bluetooth kao informativni kanal.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 hours ago, Kuja said:

Ako planiraš da koristiš Roon onda mora da bude neki od modela sa spiska, pošto kažu da Roon zna da bude hardverski zahtevan.

 

Ovo važi ako ćeš instalirati ROCK verziju Roon-a. Ako instaliraš Win / Linux na Nuc pa Roon, može bilo koji model.

Takođe obrati pažnju da za ROCK (što je svakako najbolja opcija za Nuc) moraš imati dva diska. Na jednom će biti OS i Roon baza (64 GB je dovoljno) a na drugom muzika. Ako se ništa nije promenilo, postojalo je ograničenje za interni mehanički disk od 2TB a za ssd od 8TB. Interni disk za muziku se mora formatirati iz ROCK-a što znači da nije moguće uzeti postojeći disk i "podmetnuti" muziku nego se posle formatiranja mora sve ponovo kopirati. Za disk vezan preko usb-a ovo ne važi.

Ja sam koristio Nuc sa i3 7. generacije, 8GB Rama i 128 GB ssd-om za ROCK i to je radilo zadovoljavajuće. Mislim da Roon učitava bazu u memoriju pa za iole veću kolekciju treba uzeti 8GB Rama. Muzika (oko 10000 albuma) je bila na NAS-u ili na 10TB disku preko usb-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/27/2022 at 11:59 PM, zocky said:

Možda ta konfiguracija može prilično bezbolno da se pojača...
Koja je matična ploča i procesor?

GA-MA78G-DS3H 

Athlon II X2 240

4Gb memorije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na sličnoj matičnoj imam Athlon II X4 630, 8GB RAM i 120GB SSD za operativni sistem.
Za sada nemam potrebu za nečim jačim - muzika, film u 1080p rezoluciji, EDA programi... sve to može da gura istovremeno i da ne štuca :)

- podigni RAM na 8GB
- SSD 120GB
- CPU sa 4 jezgra
----------------------
Ukupno će to izaći oko 50 eur i imaš mašinu za svašta a višak planiranih para za obnovu preusmeri na muzički komp i uživaj ;) 

Podržani procesori

https://novi.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/procesori/am3-amd-athlon-ii-x4-640/oglas/140519389
https://novi.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/procesori/amd-athlon-ii-x4-procesori-x4-630-x4-640/oglas/144706783

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, imam već SSD od 120 Giga, a jesam razmišljao o više memorije i drugom procesoru, ali nisam bio siguran da to dalo rezultat, jer ko što rekoh, YT, slika i zvuk ko da nisu sinhronizovani, šta ukazuje da sadašnji procesor ne može da gura.

Da, imam neku prijateljsku opciju za 120e, Intel 6 i5, 8 giga rama, 2Tb hdd, moj SSD, jel bi to bilo jače nego sadašnja konfiguracija sa navedenim jačim procesorom?

Šti se tiče NUCa, šta je bolje, recimo gen.7 i7, ili gen.8 i5, oba podržava ROON?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Lemić said:

Da, imam neku prijateljsku opciju za 120e, Intel 6 i5, 8 giga rama, 2Tb hdd, moj SSD, jel bi to bilo jače nego sadašnja konfiguracija sa navedenim jačim procesorom?

Taj Intel je sigurno jači ali se to ne bi osetilo pri gledanju YT.
Ostaje samo razlika u ceni kao faktor: 120€ prema 30€ ali ako to zapravo nije poenta onda svakako bolje uzeti Intel jer je mlađi sistem i može da se nadogradi nekada ako ima potrebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, zocky said:

Taj Intel je sigurno jači ali se to ne bi osetilo pri gledanju YT.
Ostaje samo razlika u ceni kao faktor: 120€ prema 30€ ali ako to zapravo nije poenta onda svakako bolje uzeti Intel jer je mlađi sistem i može da se nadogradi nekada ako ima potrebe.

Manja je razlika u parama jer sadašnji hdd od 2tb je na 44% i mora da se menja, što je na pomenutih 30e još jedno 30-40 za polovan. Ispada ipak da Intel opcija možda vredi više nego što se vidi kroz novac, plus moguća dalja nadogradnja, uz to, mislim da se radi o Fudžitsu mašini.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se tiče NUCa, neke dve polovne opcije su se iskristalizovala, znatno jeftinija 7i3, ili 8i5, trojka ima 2 jezgra a petica četiri, ostale performanse CPUa nisam gledao nit mi šta znače, jel 8i5 vredi baš dosta veću cenu, za ovu namenu, oba  podržava Roon?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se uzima Intel NUC dobra opcija je prebaciti ga u Akasa ili slicno kuciste sa pasivnim hladjenjem. Ja sam to uradio sa NUC 7i5 ali za te starije nema  vise nigde tih kucista. Meni je to dovoljan razlog da se uzme noviji za koji postoji i moze da se nadje. Konacno imam PC potpuno tih.

Akasa pravi jedan model za vise NUC verzija iste serije pa nije bas sve idealno ali uz malo improvizacije ispadne odlicno. 

spacer.png

spacer.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...