Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Naš uvaženi kolega Impuls je već otvorio sličnu temu ali se diskusija okrenula van PC-a kao osnove pa ću

probati da opišem svoja iskustva i razvoj mog sistema.

Ja sam krenuo putem 'posvećenog' računara, nešto što će ličiti na standardni HTPC ali namenjen isključivo

slušanju muzike, ne univerzalnog 'uređaja za multimedijalni sadržaj' (čitaj gledanje filmova).

Osnova jeste PC novije generacije, smešten u prigodno kućište, optimizovan i sa preporučenim računarskim

komponentama. Naravno ovo nije 'moj pronalazak' već praćenje rešenja o kojima se piše na internetu. Po onome

što sam pronašao postoje dva rešenja za vrhunski zvuk na PC-ju: jedan je komercijalni i kreiran za WinVista OS

te njenu WASAPI podršku zvuku, drugi je besplatan i kreiran za WinXP i ASIO podršku zvuku.

Komercijalni za sada ostaje po strani. Više zbog OS nego novca, mada sada ima i verzija za WinXP i Win7

za BitPerfect reprodukciju audio signala. Nekomercijalno rešenje, za dobri stari WinXP je trenutno u

prednosti. Što se PC komponenti tiče, sasvim je moguće preći na drugo rešenje, bez glavobolje.

Evo 'nekomercijalnog' muzičkog PC-a by Dj.Nik:

Softver: cics Memory Player

Autor sistema i softvera je dobro poznat pod pseudonimom 'cics' i ogroman je broj stranica diskusije na Computer Audio Asylum.

Takodje ima posebnu web stranu na kojoj je lakše ispratiti podešavanja računara. Sistem je nazvan cMP²

Šta je interesantno: najmoćniji procesor koji sam posedovao (2 jezgra, 2,8 GHz) 'guram' na manje od 900 MHz

i ekran pokrećem rezolucijom od svega 8 bita - svega 256 boja! Šta audio čini od čoveka ... :confused1:

Hardver

- HTPC ili desktop kućište

- MikroATX matična ploča

- Dvojezgarni procesor E7xxx serije (što više L2 keša)

- 256 MB DDR2 memorije (1 GB tokom podešavanja sistema)

- PCI audio kartica višeg ranga

- Dobro napajanje ~500W (iako podešen sistem troši svega ~20W)

- HDD za OS, HDD za lossless fajlove

- Eksterni DAC

Podržani formati: WAV i FLAC

Koristi CUE fajlove za učitavanje sadržaja

Najskuplji deo hardvera po cics-u je samo kućište ali to naravno nije jedino rešenje niti preduslov. Lepo je

imati 7" monitor na kućištu, ubosti bežičnu tastaturu i uživati ali može i bez toga. Ovde tražim 'el cheapo'

rešenje, možda ekran od gecrkt prenosnog DVD-a.. Moje rešenje je jeftino desktop kućište kome će prednju masku

od debelog aluminijuma uraditi maestro Leonado. Naravno bolje je kompletno aluminijumsko kućište ali ne i

neophodno.

'Abe tatko, s'ga je oskudacija, s'ga su skupe pare!

Moj izbor: Codegen 219. Ružna njuška ali ionako prednja maska ide van. Konstrukcija i poklopac od solidno

debelog lima. Cena: oko 3000 din, sa napajanjem koje je naknadno promenjeno.

post-9-126400445161_thumb.jpg post-9-126400446451_thumb.jpg

Matična ploča: treba da ima što kraće vodove (zato mikroATX) i integrisanu grafičku karticu - manje zagadjenja

signala. Prva preporuka Gigabyte GA-G31M-S2L koje više nema u prodaji, ima GA-G31M-ES2L, oko 3900 din.

Na sajtu ima drugih preporuka, osvežavaju komponente relativno uredno.

Procesor: Intel Core2uo E7400, polovan oko 60-70 EUR

Memorija: 256 MB DDR2 Kingston Value RAM, imam par modula 'zlu netrebalo' Cena: ~800 din

(iz druge mašine pozajmljen 1 GB za rad tokom podešavanja PC-a)

Hladnjak: brr ..

Thermalright SI-128 pasivni. Oko EUR 46. Dok se ne podesi sistem, mora Intel box kuler sa ventilatorom !

post-9-126400740871_thumb.jpg

Audio kartica: Preporučena 'ESI Juli@'. Ono što je kod nje interesantno je da se kompletan analogni deo

jednostavno odvaja i koristi samo digitalni, za prosledjivanje s/pdif signala. U Player-u (Bgd) je ima,

cena EUR 129, bila 120.

post-9-126400645163_thumb.jpg

Moja kartica je Infrasonic Quartet, cenovno i zvučno u rangu Juli@, ima i Word clock In/Out (!)

post-9-126400689952_thumb.jpg

Nastavak sledi ..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh, da možeš izvesti napajanje bez kulera i imati HDD bez pokretnih delova, gde bi ti bio kraj.... :blackeye:

Ima, ima! Sad već malo preskačemo ali no frks, ionako priča ima na datim linkovima.Napajanje: za sada vrtim LC Power 450W sa 14 cm propelerom .. A pravo rešenje se zove: picoPSU - DC/DC konvertor! post-9-126401342237_thumb.jpgNema buka, nema ništa u stvari! 2-3 kvadratna santimetra pločice nad mobo strujnom konektoromSad sam nešto gledao, stigli su do 200W mada meni toliko ni ne treba. Eve linak za 200W, pogledaj i osnovne ponude (80 - 120W) http://www.mini-box.com/PW-200M-DC-DC-power-supplyHDD za sada 2,5' za lapatopa (skoro nečujan), kad malo opadne cena, eto SDD :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja mašina za lossless i internet je malo drugačije konfigurisana, kućište je Codegen Briza, full perforirano, svi kuleri pasivni, napajanje je dobilo drugi 12cm vent sa Cooler Master Gemini II hladnjaka koji pasivno hladi AMD690G LE1600 2.2GHz procesor (45W max diss.) i 2G 800MHz memorije, 160G 2.5" SATA2 hard za sistem + 500G 3.5" SATA za podatke + 500G 2.5" F-S externi za još podataka...

Kućište:

Postavljena slika

Hladnjak:

Postavljena slika

Matična:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sta ce vam toliko jake masine? Jel ne moze ASUS netbook EEE recimo bez HDa i eksterni disk?

Чуј, јаке машине... Моја није била јака ни када сам је купио пре више од две године. Одакле ти идеја да је интегруша са LE1600 "јака" машина?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja mašina za lossless ... Codegen Briza ...

Isto kućište i kod mene, odlično (za cenu naravno) utroba C2D E4500 2,2G/2G DDR2/Asus P5K Pro/2x300 GB SATA2 kao radna mašina. Std procesor hladnjak, dodat (treći) ventilator za izbacivanje toplog vazduha. Napajanje crklo pa zamenjeno LC Power-om, 12 cm ventilator. Ali samo kao radna mašina. Bez modifikacija sistema tj. podešavanja biosa/isključivanja nepotrebnih servisa/naprednih podešavanja ... Foobar zvuči OK. Samo OK. Podešavanje sitema tek otvara pun kvalitet zvuka. BTW, danas sam nekako izgleda uspeo da spržim audio čip, neki napon (AC) ima na cevnom pretpojačalu :confused1: - inače nisam imao mnogo zamerke ni ugradjenom Azalia čipu na mobo.

A sta ce vam toliko jake masine? Jel ne moze ASUS netbook EEE recimo bez HDa i eksterni disk?

Ipak je neophodna procesorska snaga za obradu signala. Sistem se spušta na svega 900 MHz ili još niže (koliko dozvoli matična ploča i memorija) ali procesor mora da bude sposoban da obradi ogromnu količinu podataka u realnom vremenu. Intel E7 serija sa 3MB cash 45 nm tehnologijom se pokazala kao vrlo moćna a sposobna da radi sa manje od 20W snage. Naravno ne bih da izigravam hiper stručnjaka PC tehnologije ali je Cisc i ovo objasnio. Može slabiji procesor naravno, njemu je koncept pre godinu dana bio malo drugačiji, ovo jeste memorijski plejer i ranije se tražila memorija od 1GB gde se on učitava, takodje i kompletan album. Zato na disku (HDD) nema nikakvih aktivnosti koje će utrčavati svojim IRQ zahevom itd.Na sajtu ima par korisnih linkova za besplatne pomoćne aplikacije kao što je DPC Checker, CUEcreator itd. DPC proverava latencije sistema (moraju da budu što niže) Na radnoj mašini kada nema mnogo aktivnosti u proseku imam 60-80uS latencija. Na muzičkoj makini svega 6-7 uS a to može još bolje. post-9-126402123758_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nastavak o hardveru:Nabrojani su osnovni elementi. Ostatak HDD 2,5" od 250GB i CD/DVD rezač koji se zatekao u rezervi. I to je to.Za sada mašina stoji goluždrava i nema se šta lepo pokazati. Gvojze. Perforirano.Povezivanje:Iz audio kartice signal ide na DAC - obe kartice imaju optički i koaksijalni RCA izlaz. Meni se dopada optičkorešenje radi galvanskog odvajanja uredjaja. Razlika u signalu ne bi smelo da bude. Softver:cMP ima predvidjenu mogućnost da se ubaci original CD i klikom na dugme presnimi na HDD. Nije lep na oko kaonpr Foobar-Amaro-JRiver ... ali je predvidjeno da se svim funkcijama može upravljati preko tastature ili mišakome to više odgovara. Dalje razmišljam o rešenjima ala Sir Oliver, komandovanje mobilnim ili slično. Može sevezati na TV izlaz umesto monitora i eto krupnih naslova pesama - za starije naravno :confused1: Zvuk:Nemam još uvek neko super referentno rešenje - biće biće, ima ovde majstora! Za sada je tu Cambridge Audio DAC3. Uredjaj starije generacije ali vrlo dobar. Verujem da vam je sprava poznata.Ideja mi je da ipak dobijem mogućnost slušanja 24/96, 24/176,4 i 24/192 materijala. Zv. kartica ima DAC 24/192 ioseti se razlika u zvuku. Ovo je mnogo bliže analogiji, kako sam je ja zapamtio. A sad, vreme za :blackeye:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh, da možeš izvesti napajanje bez kulera

SilverStone NightJar Fanless 300W / 400W. Stize u BG sredinom februara.

i imati HDD bez pokretnih delova, gde bi ti bio kraj.... :confused1:

Dve jeftine opcije:1. http://www.mini-box.com/s.nl/it.A/id.294/.f?sc=8&category=973 [$7 + CF kartica].2. http://www.scythe-usa.com/product/hdd/008/sqd251000_detail.html [$30 + 2.5" HDD].Ja sam ishao na #2. :blackeye:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zanimljiva temameni je to konfigurisanje pc malo preteranomeni moj laptop sluzi za sve.i za mjuzu i za filmove i za igranje i za radi nista ne falicak ni asio i foobar vise ne koristim jer mi je aimp2 boljine znam, lepa je to zanimacija ko voli i ima vremena, ali ja bih za bolji zvuk ulagao u daca kad bih imao para onda bi uzeo ili dao nekom da mi napravi stvarno dobar dac+mac laptop i sa time bih stavio tackuali dobro, sve ovo je hobi a u hobiju treba nesto i raditi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... ja bih za bolji zvuk ulagao u dac ...

To je cilj igre. Iz PC-a ideš na DAC. Dobijaš obradjen signal, prosledjuješ DAC-u i dalje. Što bolji DAC po mogućstvu.Ali mora se ubiti gomila nepotrebnih procesa i dobro podesiti mašina za visok kvalitet zvuka. Nema laga, nema prevara.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хвала за линкове!Предивни су, поготову они Слим-Лајн!Ево само још једно питање и нећу више :А цена?стоН_Колд

Ko te tero' to da pitaš :confused1: Sad propade sva lepota.. Ima tamo ono 'Case Order Form' al' ne preporučujem klik bez 2-3 piveta / rakijice. Samo smireno :blackeye:Edit: HeatSync 2500 Mini-Client Case ... $569 + options (a moras jos masu toga...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko te tero' to da pitaš :confused1: Sad propade sva lepota.. Ima tamo ono 'Case Order Form' al' ne preporučujem klik bez 2-3 piveta / rakijice. Samo smireno :blackeye:

Ух ово без два Џека није могуће заспати.Но ваљда ће бити јефтиније, надајмо се!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav ekipi i par reči od nekoga ko PC koristi kao primarni i gotovo ekskluzivni izvor zvuka već 2-3 godine. Osnovna konfiguracija je sledeća:CPU : Intel Celeron 420MB : Intel D945GCCRRAM : Kingston DDR2 1024MB 533MHzSSD : Transcend TS2GDOM40VPSU : CoolerMaster ExtremePower RS-430-PCAPCeleron se hladi pasivno (Scythe Ninja) i jedini vent u mašini je 12ica u napajanju, mašina je praktično nečujna. Temp procesora je cca 35c u fullu, hard diskovi u zoni 30-40c. Iz kucista je razvezano i izbačeno sve osim najneophodnijeg tj. power switcha, stranice su dampirane blu-tackom a unutar kućišta su smeštene i neke kutije sa peskom itd. Hardovi (trenutno 2 kom) su montirani uz pomoć Scythe HDD stabilizera. Sistemska particija je smeštena na IDE flash modul pa se ne čuje a sam playback se odvija iz RAM-a pa su i hardovi nečujni dok se sluša muzika. Mašinom se upravlja preko wireless miša i 15" TFT monitora. Instaliran je XP SP3 i odradjena ekstremna softverska optimizacija za koju je već pomenuti Cics odličan vodič. Podizanje mašine se meri sekundama, aktivnost procesora 0-1%, footprint minimalan, memorija slobodna. Playback se odvija iz pažljivo podešenog Foobara 0.9.6.9 sa USB ASIO drajverima a unutar cMP shella što je za mene optimalna kombinacija jer uživam cMP optimizaciju ali uz neprevazidjen FB konfor i konfigurabilnost. Glavni feature Cplaya tj. RAM playback je u potpunosti moguće realizovati i u samom Foobaru podešavanjem jedne proste opcije. Svaka pesma se pre playbacka kompletno "učita" u RAM i svira bez aktivnosti HDD. Uz pravilno podešene latencije ovo je potpuno nečujno tj. playback je apsolutno gapless. Kućište je dodatno dampirano odozgo kutijama sa peskom itd, stoji na gumenim nožicama i mdf-u. Inače, PC gura signal u Trends Audio UD-10.1 konvertor sa custom externim napajanjem koji generiše S/PDIF signal pa onda Stereovox XV2 coax kablom do Cambridge 840c konvertora. Sve u svemu ja sam veoma zadovoljan postignutim ali i dalje pratim problematiku spreman da se pozabavim daljim optimizacijama ako ne koštaju ništa, ne koštaju puno ili ne zalaze u domen nekog sumanutog preterivanja.Što se tiče Pico PSU i te priče koju pominjete, princip je moguće primeniti i na drugačiji način. Montira se drugi PSU (standardni) koji se adekvatnim (a jednostavnim) zahvatom sinhronizuje sa primarnim PSU i na njega se prebace "prljavi" potrošači tj. ventovi, hard diskovi, USB miš itd a primarnom ostaje samo napajanje MB tj. CPU. U ovu proceduru nisam ušao zato što u kućištu i nemam fanova koji su najgori prljači, a hardovi ionako nisu aktivni tokom reprodukcije. Imam utisak da bi uvođenje još jednog prljavog napajanja u istu strujnu granu imalo više negativnih nego pozitivnih efekata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opako.. 'A-Tech Fabrication' : http://atechfabrication.com/index.htm

Ja sam imao A-Tech HeatSync 6000, njihov originalni "fanless" proizvod, zajedno sa Antec Phantom 350 fanless napajanju.

Skupo bilo jeste. Tiho bilo jeste. Trajno? Nije.

Najvechi je problem bilo napajanje. Skoro sve firme koje su dizajnirale takva napajanja su prestale zbog visokog stepena otkazivanja. Moj je Antec crkao nakon 2 meseca. Onda mi i oni iz Antec-a i oni iz A-Tech-a savetovali da smestim uredjaj u "ventilirani rack". Ma nemoj. Koji mi qrac onda "fanless"?

Mini-Box napajanje [picoPSU recimo] je sasvim u redu, ali 150W? To je OK samo za Mini-ITX, i to ne sve od njih.

Ja trenutno sklapam ovo:

1. Intel D945GCLF2 MB.

2. Zalman ZM-NBF47 Chipset Cooler.

3. Scythe Quiet Drive 2.5".

4. Western Digital Scorpio Blue SATA 320Gb 2.5" HDD.

5. Kingston ValueRam 1GB DDR2.

6. E-MU 1212m PCI [Digital Only].

7. SilverStone LC-10B.

8. SilverStone Strider ST350.

9. Lenovo Multimedia Remote Keyboard.

Sve nabavljeno lokalno, osim E-MU [imao sam prije] i Lenovo tastature [dolazi iz USA]. Sve ukupno [ako dodate i E-MU i daljinac] negde manje od 450EUR. Najskuplji elementi su svakako kutija i napajanje.

Hteo sam uzeti SilverStone fanless PSU, ali bih hteo [za sada] bar jedan ventilator u kutiji. Ubuduche, zamenim HDD sa SSD i to je to.

A da... storage je na 2 x 4TB NAS-a, povezanog na mrezu - unutrashnji HDD je samo za sistem i za eventualni vremeni storage kad ripujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...