Jump to content

HC Citation 12 mosfet


Zbora

Preporučeni Komentari

Moj nazovi projekat.

Ceo projekat nema neki smisleni tok finansijsko opravdanje niti sam ja nesto preterano strucan... 

Cista emnocija, u kategoriji "Voli a ne zna" 

Kao klinac pravio sam klon Citation 12, dobio sam semu nisam znao ni sta je, nikad kako treba u kutiju , elektroliti sta se naslo , nikad pravi trafo ITD....

Ali nisam imao za bolje i kombinaciji sa pravljenim kutijama sa EI Drajverima (Daliborov dvosistemac koji sam nasao na netu) u mojoj "momackoj sobi :) " zapravo sam na tome i u tom periodu najvise i slusao muziku , nije bio najbolji sistem na svetu ali za mene tada bio je neprocenjiliv....

Dosta godina kasnije shvatio sam da je to tada bio Citation 12, nasao sam Pass-ov upgrade i resio da to napravim da bude pristojno, odnosno zena me pogurala jer su klinci porvalili kutiju sa zvucnicima i plocicama odavno napravljenim i krenuli u dezintegraciju istih i kao daaaj zavrsi to ...

Eto tako, krenulo i odmaklo, nije sve gotovo ali slusa se, zapravo smo ponovo poceli da slusamo muziku ... plan je da se to kompletira sa tim istim zvucnicima u nekom prihavtljivom izdanju.

 

Napajanje je sema sa TNT audio.

Trafo Trafco 600w na jezgru od 800, jedna zica  4 x30v

Elektroliti Kemet neka kao audio linija...

Soft start stari iz elektora, ta sema samo malo izmenjena koriscena je za releje za zvucnike.

Elekroliti na plocici pojacala Elna Selmik (tek kad se stigli shvati sam koliki su pa sam nagrdio plocicu :) da ubudzim ) manje vise to je to.

DRIVE.GOOGLE.COM

 

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojacalo je ok zadovoljan sam kako radi onoliko koliko ja mogu da cujem obzirom da se slusa na Yamahama NS50F, nisam voleo taj zvucnik ni kad je bio nov, bas ga nisam voleo a sada su jos preziveli tesko nasilje prilikm odrastanja mojih klinaca, tako da kad sve saberem, zadovoljan sam kako radi.

Trenutno sam zapeo na pretpojacalu, prvo napajanje bilo je APEX activ servo +-15v tu sam ocigledno neto zeznuo pa je imalo zujanje koje se pojacava sa odvrtanjem potenciometra.

Posle sam napravio ono klasicno samo sa LM7815/7915 i LM317/3773 manje vise ok to radi i nema neke zapazene razlike izmedju te dve varijante.

Ali kada je smanjeno skroz uvek se cuje blago "cvrcanje" na visokotoncu koje se ne pojacava sa pojacavanjem volumena i kako se odmices od zvuknika vec na 1m skoro da se ne cuje, privatljivo je .....

U svemu tome probao sam i coper +-15V racunam ima optokpler radi na 100KHz treba da moze, i cini mi se da sa njim cela stvar bolje radi, i to osetno. Ne znam da li napaje prempa moze da utice toliko ali cini mi se da se sada cuje znacajnije vise viskoh ... do duse ono cvrcanje na leru jeste za nijansu glanije ali sve to je raskupusano pa mozda i zato.

20210905_205511.jpg

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vremenom su se svi papiri i seme od prempa pogubili , tako da , nemam pojma :D

Jos jednom da napomenem, snalazim se sa osnovnim pojmovima ali daleko sam od nekog ko poznaje audiotehniku.

 

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Zen Mod said:

lepo ....... ne vidim - si otvorio rupe ispod hladnjaka?

Da rupa je celom povrsinoim ispod hladnjaka pravougaona, hladnjak se drzi profilima za plocu a kutija je perforirana u tom delu ispod, a na poklopcu celom povresinom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako si uradio Cit po artiklu sa https://www.firstwatt.com/articles.html

article: https://www.firstwatt.com/pdf/art_mos_citation.pdf

 

pojacanje je 10K/470R = 21.27V/V = 26.5db

ako pretpstavimo da mozes dobiti 70Vpp sine, to znaci 35Vpeak, sto je 24.8Vrms (oko 75W/8R)

znaci da ti za full blast treba ulazni signal od 24.8V/21.27 =1.17Vrms, a svi moderni izvori su oko 2Vrms

zakljucak - preamp je dovoljan sa  jedinicnim pojacanjem (buffer), za pokrivanje svih eventualija ( stariji izvori - tuner etc.) 2x pojacanje (6db) je ihaj

daj korektnu makro sliku jednog kanala preampa

ako prepoznamo pozicije, zamena jednog otpora po kanalu resava stvar

btw. regulator ti najverovatnije nije problem - ozicenje i jos koji moguci detalj

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

malo je kompleksniji line stage za citanje sa stampe, bar ne do veceras, kad mi mozak proradi

imas li ideju odakle sema - neki Elektor mozda?

 

vise mi po topologiji lici na pojacalo za sluske nego na line stage

u svakom slucaju, za ovu svrhu bi ti cistije radilo da imas samo OP i filtraciju, sa nekoliko potrebnih otpora, nego sve to

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh da, duga prica semu mi je dao kolega :) pre 20ak godina :D koji jos tada otisao u penziju, tesko da se moze uci u trag, biolo je dosta dokumentacije ali kazem razvuko se. Obzirom da se lozio na Elektor nije iskljuceno da je neki Elektor verovatno doradjen od nejgeove srane. 

I da , svaka cast, jeste on je to koristio kao pojacalo za sluske !

 

Preamp nije zakucan za projekat, napravio sam plocice pre 100god, samo zato sam se odlucio za njega. 

Ovo je uzelo vec dosta vremena, buduci da ja ni ne znam kako bih upario i sta je adekvatan preamp za moj Cit, rado cu poslusati savet i napraviti novi asdekvatan pream, naravno pod uslovom da nije nesto prekomplikovano.

 

Da preformulisem, sta savetujes kao adekvatan preamp za ovo ? 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uletece kolezi koji se vise bave sa konstrukcijama sa OP, da preporuce nesto sto su nabavljivi pcbs

s obzirom da tebi to odgovara - ponavljam - korektan ispravljac/reg ce dati korektne rezultate ..... cak i sa LM317/LM337 ce korektno da radi, ako je pcb dobar

najbitnije je da gain stage bude sa jednim OP, pojacanje ne vece od 6db, a vrednosti otpora u povratnoj sprezi obavezno (relativno) male vrednosti

sto ce reci - u povratu povratne sprege nista vise od ...... 3K9 do 4K7

tako ce najbolje da zvuci, pa makar i sa generickim OP

koji su OP u postojecem preampu?

NE 5532 ima ko kokica po fiokama, zvuci ihaj kad se napravi kako treba ....... a ako se stavi bolji OP, zvucace jos bolje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Zen Mod said:

ja sam stvarno imao na umu minimalisticku konstrukciju, kao preporuku

sad, ako ZBori odgovara da ima boje tona, ne mesam (sto bi rekla madjarica)

 

Kakva crna boja tona, ni iz ovog gotovog nikako da izadjem :D

Sam Citation je jednostavan, zato sam i uspeo da se izvucem na gurku do duse ...

Pravio bih novo ako ovo vec ne moze da se resi, ali to ima smisla samo ako je u pitanju nesto jednostavno. jer samo jednostavno mogu da izguram do kraja.

Iz ovoga apexa se nikad ne bih iszvukao verovatno, kao sto se nisam izvuikao ni iz apexovog Activ Servo UPSa....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eo, od ovoga garant mozemo da napravimo da bude brzo i da svira veselo

 

dual rail regova trenutno nema kod Kelco a mrzxi me da trazim na KP

kako stojis sa realizacijom prostih sklopova na veroboard-u?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledaj na KP šta ima, LM317/337, line pretpojačalo sa nekim operacionim (koji posle baciš i kupiš neki da valja).Toga je bivalo. Najbolje kit verzije da ne moraš odlemljivati shit delove nego nabaviš kvalitetnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...