Jump to content

predpojacalo neko?


bafi

Preporučeni Komentari

pre 24 minuta, bafi reče

i kako bi na kraju ocenili ovaj preamp?U paru mi je sa hiragom.mozda nije najsrecnije resenje al to je sto je

Možemo šta god želiš da kažemo i pozetivno i negativno. Ali ti sam odlučuješ na kraju šta se tebi sviđa i sa kojim uređajem deliš svoj intimni prostor.

I sve se priče svode na to. Šta se tebi dopada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Operacioni mogu jako dobro da rade kad se dobro i znalacki implementiraju i naravno posveti ogromna paznja napajanju....sad cu reci nesto gde me mogu kamenovati....cak i praistoriski kromanjonac moze lepo da svira tipa NE5534AN.....

ovo elektorovo predpojacalo kao mladic kad je izaslo sam pregledavao i iscitavao vise od erotike 

skupio sam sve delove ali nikad nisam napravio jer su u moj zivot usle lampe tamo s pocetka 90-ih

verujem da to svira jako dobro i da vredi, ako mogu da poredim sa nekim preampima sa op-ampovima koje sam slusao i gde sam se zapanjio.

p.s. nisam siguran da se to moze dobro poterati Hiragu 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može da se kaže ovako, nije loše ali može bolje sigurno. Kutija je odlična, u nju se može svašta ubaciti tako da se reparira ta desna PCB sa napajanjem i automatikom, znači zamene se žice, elektroliti, termo pasta i obnove zalemljeni spojevi.

Umesto line dela može se ubaciti nešto kao moje mini pretpojačalo sa mosfet follower-om ili Elektor Prelude line stepen ili nešto treće poželjno u A klasi. Izbaci se sve nepotrebno, stavi dobar volume pot. i bolje ožičenje (VDH i Dunavkove žice). I to je to.

Mali preamp sa OPA1612+IRF510 je vrlo uspešno radio sa nekim povećim Hiraga pojačalom.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda treba i činčeve zameniti, možda i ne. Ako nisu dugo čišćeni, čačkalica, tanko vate na vrh i malo alkohola pa vrti lagano jer to dovodi do trenutnog poboljšanja zvuka. Spolja alkohol i neka krpica rade poso.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dieter Burmester is supposed to have been the first to produce high end pre-amplifiers based on circuitry with the "new" generation opamps. Stuff like the modular 808, the line amplifier 838, and the model 877.
The top notch quality of the foil capacitors used by Burmester in his 80s gear was responsible for half of the good sound quality.
Burmester used pretty expensive and very accurate Siemens styroflex capacitors for the RIAA section of his pre-amps.
(the Burmester model numbers are derived from the year and month of introduction, 808 is 1980 August. Dieter is fond of Ferrari. )
Elektor cloned the Burmester circuits halfway the 80s and came up with The Preamp, based on....OP27.
The Elektor Pre sounded much better with Burr Brown OP27s instead of PMI versions.
Stepping up from OP27 to OPA627/637 a few years later was again a big improvement for pre-amp circuitry. LT1028 was often used for CD-player applications untill the OPA's arrived.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, bafi said:

i kako bi na kraju ocenili ovaj preamp

Vrhunski DIY rad iz 80-ih, odično predpojačalo sa filozofijom vremena iz kojeg potiče.

Naime, tada su hifi trendovi jednom nogom bili u iracionalnosti, a drugom tek na kori od banane. :)  Do danas je već odavno palo klizanje, pa se na 50mA stavljaju višeamperski strujni baferi, za slučaj da nikada ne zatreba, signali se besomučno pojačavaju pa takođe besomučno prigušuju, to kao popravlja zvuk na neobično. Šum je postao deo boje tona, a fensi komponente su prvenstveni imperativ, bez toga se nije u trendu. 

Elem i tada je bilo neobičnosti, više tehničkih otklizavanja u komplikacije, malo rogobratnih rešenja, i egzotičnih(do unobtanijum) komponenti koje je elektor koristio, a na Balkanu je bio problem naći pristojan tranzistor a da nije BC ili BFX...naša licencna industrija je jezivo štićena, pa stoga nema nekih sklopova u oslikanoj kutiji, verovatno su dupli tranzistori bili unobtanijum, ali ima izvanrednog OP27, koji bi danas da je iz branše novoproizvedenih, dobio prefiks "audio", nizak slu rejt bi bio opravdanje za stabilnost, a 1/f nivo šuma u nf zoni bi bio jedan od najjačih argumenata. Uz naravno ostale karakteristike koje ga i danas čine odličnim pojačavačem, pa za mil potrebe ne baš i jeftinim.

Tada su se komponente pravile da ne smetaju na putu od izvora, gramofona, trakaša, tjunera do zvučnika, i nisu morale da otvaraju ni prostor ni stejdž, samo da proslede signal, bez uticaja, ali uz neke potrebe monitoringa, preklapanja uz određena kašnjenja, minimalno potrebnog pojačanja i atenuacije. Tropinski regulatori napona su bili na vrhuncu uragana marketinga, pa niko nije smeo ni da zucne da nešto nisu audiofilski, ali sve u svemu odradjena je posebna ploča napajanja i pouzdane stare skole logičkih kola.

Sjajan, vrhunski rad primeren vremenu iz kojeg potiče. 

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

S obzirom da nisam imao pojma sta imam prezadovoljan sam.Sa hiragicom zista nije lose.Hvala na savetima ali mislim da za sada necu nista da prepravljam, nek ostane takav u originalu.Sto se tice ciscenja to nije doziveo nikad pa mu nece skoditi.bice uradjeno.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni lično ti preampovi sa operacionim u bilo kom delu loše sviraju, jednostavno nemaju mi dušu. Za uvo priamčljiviji su mi preampovi izrađeni u diskretnoj tehnici, znači sa tranzistorima. Izgleda da je to bilo vreme guranja op ampova gde god se stigne. Ima jedna šema iz Elektora. preamp sa transitorima i to daleko bolje svira!

Ko nađe neka okači.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 40 minuta, bafi reče

S obzirom da nisam imao pojma sta imam prezadovoljan sam.Sa hiragicom zista nije lose.Hvala na savetima ali mislim da za sada necu nista da prepravljam, nek ostane takav u originalu.Sto se tice ciscenja to nije doziveo nikad pa mu nece skoditi.bice uradjeno.

 

 

Ako imaš mogućnosti, zameni elektrolitske kondenzatore. U DIY varijanti to nije skupo.

Izvadi svaki OP27, očisti nožice alkoholom i štapićem za uši , a podnožje alkoholom i vrhom čačkalice pa sačekaj malo da se prosuši i zabodi nazad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, NIXIE reče

zameni elektrolitske kondenzatore. U DIY varijanti to nije skupo.

Ničikoni. Ima da peva kao da je iz radnje izašao.

https://novi.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/kondenzatori/nichicon-specijalno-za-audio-serije-ufw-ufg-itd/oglas/64209038

Posle neko neka menja tamo 2050 godine ako mu se menja :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ne mogu da objavim ništa iz Elektor, daleko sam od baze podataka. Proguglaj da se informišeš, bilo je i gotovih PCB na ebay nekada da se kupi. Tu su i neki nenadijum delovi, MAT02 i 03.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, NIXIE reče

znači zamene se žice, elektroliti, termo pasta i obnove zalemljeni spojevi.

Ja ne bi ni žice menjao ovde. Ovaj kao da je ubacivao avionske žice unutra. Boilje danas nemaju.

Samo elektroliti. Ničikon....Očistiš kontakte oko opampova...Zatvoriš i ne gledaš više unutra

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, Muad'Dib reče

Ja ne bi ni žice menjao ovde. Ovaj kao da je ubacivao avionske žice unutra. Boilje danas nemaju.

Samo elektroliti. Ničikon....Očistiš kontakte oko opampova...Zatvoriš i ne gledaš više unutra



Mika, a oni tvoji diskretni OpAmpovi?
Ili su to kruške i jabuke?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, Muad'Dib reče

Brate to može ali mu treba 320 evra za 4 komada ako su dual. Odnosno duplo manje ako je isngle.

:buehehe:



Ups...
Riječima besmrtnog kapetana Jean Luc Picarda: 
"Computer, disregard my last entry!"

:D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...