Jump to content

Radio akustika RP 5025 s


djuma89

Preporučeni Komentari

Mirna struja se podesava bez signala miliampermetrom, a sa signalom osciloskopom, da se ispeglaju tranzijentna izoblicenja pri prolasku sinusoide kroz nulu.

Na hladno treba da je 10-15mA mirna struja, kako se greje hladnjak trebalo bi da opada. Ako je tranzistor za kompenzaciju mirne struje blizu zagrejanog hladnjaka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, mutayu reče

Jesi mu doveo ulazni signal, kako je navedeno u uputstvu?

 

Nisam, nemam osciloskop.

 

pre 8 časa, vladd reče

 Ako je tranzistor za kompenzaciju mirne struje blizu zagrejanog hladnjaka.

Nekim epoksi lepkom su na hladnjaku zalepljeni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Jedva docekah da dodjem u Crvenku da spojim na zvucnike pojačalo. I reko prvo cu desni kanal. I koliko sam bio nestrpljiv odmah na 90%. Radi super, i onda prebacujem na levi na 50% isto okrećem brzo😊 i zvuk nestaje takodje sam mojom odusevljenoscu😑

Znam da su zvucnici 20w ali u tom trenutku pogledam na njihovu nalepnicu i oni su 4 oma😤

Srecom stavio sam ranije osigurace od 1 A za testiranje. Kontam da ovi MJE imaju vecu potrosnju, ili grešim... A i zvucnici nisu odgovarajuci, pojacalo podrzava 8 oma. Svakako cu staviti osigurace od 1.6A. Na brzinu sam premerio tranzistore i deluje sve ok. Ima li neko ideju zasto se ovo desilo, i neki savet za prvo ukljucenje? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nikako ne valja, to nisu sprave za ozvučenje i pijane žurke, i 90% odvrtanja i preterivanja.

To je za slušanje fine muzikice pristojne glasnoće u sobi.

Nikako ne "pojačavati" osigurače, ili izvoditi neke olake zaključke, MJE su tranzistori veće snage i većih struja, pa mogu kratkotrajno više maltretiranja da izdrže, ali to ne raditi, prosto će posle svakog divljanja sa jačinom zvuka slediti generalna zamena komponenti. Ta vrsta ojačala naglo uvećava distorzije pri maksimalnim snagama, pa može u jednom trenutku i da spali zvučnike. To što se radilo je sigurna staza u propast.

Efikasnije je odmah uzeti sekiru i udri po komponentama, bar nema troška i naknadnog lemljenja ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1A RMS je 4W na 4oma odnosno 8W na 8 oma. Nisi ti puštao sinus jedne frekvencije, nego muziku gde je srednja snaga manja, ali mislim da je ipak bilo previše za to pojačalo. Maksimum snage nije na kraju hoda potenciometra nego mnogo ranije. Tako da se pojačala ne testiraju odvrtanjem potenciometra do kraja. Treba i te zvučnike proveriti.

Nemo nipošto povećavati osigurače u odnosu ma fabričke i vodi računa da budu istog tipa, brzi, spori itd.

Plus ovo što ti je @vladd rekao, to je slabašno za odvrtanje. Radiće normalno i na 4oma ako ne preteruješ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 55 minuta, vladd reče

To nikako ne valja, to nisu sprave za ozvučenje i pijane žurke, i 90% odvrtanja i preterivanja.

To je za slušanje fine muzikice pristojne glasnoće u sobi.

Nikako ne "pojačavati" osigurače, ili izvoditi neke olake zaključke, MJE su tranzistori veće snage i većih struja, pa mogu kratkotrajno više maltretiranja da izdrže, ali to ne raditi, prosto će posle svakog divljanja sa jačinom zvuka slediti generalna zamena komponenti.  ;)

To sam uradio samo za test, naravno da necu slušati na 90%.

Napisao sam da sam za test stavio F1A, fabricki su 1.6A. Nisam ni planirao da povecavam osigurace.

pre 38 minuta, NIXIE reče

Maksimum snage nije na kraju hoda potenciometra nego mnogo ranije. Tako da se pojačala ne testiraju odvrtanjem potenciometra do kraja. 

Jasno.  Nisam racunao da ce maksimum snage biti mnogo ranije. Ali mi sad deluje logicno kad bolje razmislim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Maksimum snage zavisi od napona na izvoru i pojačanja pojačala. Tu uobičajeno postoji velika rezerva. Nekad je kraj već na pola skale potenciometra. Znači lagano sa tom spravom i služiće te godinama. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekada je standard bio takav, osetljivost ulaza 150-250mV, maksimalna snaga pojacala uz deklarisana izoblicenja pri oko 0,75V, retko su neki izbegavali normu i dobacivali do 1 ili 1,5V na ulazu.

Tadasnji izvori muzike su imali izlaze oko 1-1,5V, neki i 2-2,5V..danasnji i ne bas vintage izvori su dobacili(sa potencijalnim kapacitetom i prebacili) do 4V p-p...

Ako je nekada max bio na 70-90% hoda potenciometra, sada je to u 50-70%, a ako je izvor malo mocniji i u prvoj trecini je dovoljno za max nazivnu snagu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, vladd reče

Nekada je standard bio takav, osetljivost ulaza 150-250mV, maksimalna snaga pojacala uz deklarisana izoblicenja pri oko 0,75V, retko su neki izbegavali normu i dobacivali do 1 ili 1,5V na ulazu.

Tadasnji izvori muzike su imali izlaze oko 1-1,5V, neki i 2-2,5V..danasnji i ne bas vintage izvori su dobacili(sa potencijalnim kapacitetom i prebacili) do 4V p-p...

Ako je nekada max bio na 70-90% hoda potenciometra, sada je to u 50-70%, a ako je izvor malo mocniji i u prvoj trecini je dovoljno za max nazivnu snagu




Osim ako se ne ide na custom made komponente teško da se danas može kupiti gotov setup da poštuje normu da svaki prethodni stage daje taman toliko napona/struje da ga sljedeći može potpuno iskoristiti na svojih 75% maksimuma uz zadržavanje napisanih THD k-ka.
Priča podsjeća na loudness war u produkciji nosača zvuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, mutayu reče

Vreme ti je za nabavku osciloskopa. :D

Daa, gledam po oglasima stalno... Treba mi i za satove posto i njih popravljam.

Kupio sam neki casovnicarski alat, a sve je skupo. Vise bi mi odgovarao digitalni osciloskop.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ofarbao sam oklop mat crnom bojom sa prskanim komadicima. Odlično baš izgleda.

IBB.CO

Image 20220110-130117 hosted in ImgBB

 

IBB.CO

Image 20220110-130104 hosted in ImgBB

 

IBB.CO

Image 20220110-125955 hosted in ImgBB

 

IBB.CO

Image 20220110-130006 hosted in ImgBB

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
1 hour ago, djuma89 said:

Jednom rečju, sranje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...