Jump to content

Restauracija starih kutija


krca44

Preporučeni Komentari

Jedno pitanje - kazu furnir je oiled walnut.

Ja bih to presao sam necim, bez promene boje, samo da kao "osvezim"... da li postoji neko sredstvo za to i koje tacno ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, krca44 reče

Ja bih to presao sam necim, bez promene boje, samo da kao "osvezim"... da li postoji neko sredstvo za to i koje tacno ?

U prodavnicama "Galerija podova" postoji sredstvo za negu Tarkett parketa koji su fabrički obrađeni uljanim premazom i to :

  • OSMO Liquid Wax Cleaner za povremeno, intenzivno čišćenje i osvežavanje
  • OSMO Polyx Oli  - za očuvanje i obnovu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, krca44 said:

Pa kazu samo to su u Pioneer-u majstorski uklopili horne, cesto se iznenadim koliko sam glasno otpanjio... sa onim francuzima je horna od navodno 93dB bukvalno vrsila jak pritisak na bubne opne.

Neka i nije bas 96dB, ne znam, sem da sam veoma zadovoljan.

Mada ako budem mogao nabavio bih neki cevni amp sa 6L6, to je oko 24 Watta.

Bas nije sigurno na tom nivou. Ali to se da rešiti. U principu je problematičan opseg od 250 - 1k. Trebalo bi ga spustiti niže. Visoki ukoliko se sluša pod uglom mogu doći na potreban nivo. Uz dobro pozicioniranje bas se može spustiti do 45Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam neki stručnjak, ali kontam te kutije su stajale duže. Od tog ulja u zaštiti mislim da nema ništa više. Ja bih isao lagano smirglanje da se skine stroka, masnoća nakupljena na samo drvo pa onda neki finiš. Ulje, vosak. Vosak ima da se uzme na KP (barem je imalo), smešno para koštalo.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kutije su zaista stajale duze, da li je ostalo ulja stvarno ne znam...

Furnir je ocuvan sem jedne gornje ploce koja je malo izbledela od sunca, klasika.

Stroka je vrlo moguce usla u materijal, ne bi me cudilo posle skoro pola veka.

Stvar je u tome da nikad nisam radio smirglanje, nemam rezervu za probu i ne zelim da upropastim dobar izgled koji je ostao...zato bih izveo samo minimalne radnje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A donja strana kutije, koja ide na patos? Ako se odlučis probaj sa sitnijim smirglama reda 240, 280, 320. Na onom mekanom držaču za smirglu i samo u pravcu šare furnira. Posle 50god original zaštita se ispostila. Tu nema šta.

Posle tretiranja drveta čak i to izbledelo od sunca bi trebalo da nestane pa da bude kao fabričko :)

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa onim sredstvima koja sam ti predložio nema šmirglanja, samo natopiš krpu i utrljavanje. 
Izvinjavam se. Nisam video poruku sa preporučenim proizvodima :(

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neznam sa čime bi mogao skinuti predhodnu prljavštinu, ali nakon toga samo ulje za drvo u prodavnici boja i lakova. Neko stransko od bolje firme. Ikad ga uglancaš sa lanenom krpom kao da je lakirano. Ja sam tako na novoj radnoj površini stola radio u dvije ruke i ispalo fascinantno. Svo ovo ulje koje se nanese se na kraju obriše, samo minimalno ostaje na drvu. Meni je radni sto izdržao dvije godine, a onda samo malo obnovio. To je inače hit kod ovih ekologa, a ja trenutno maltretiram svoju okolinu da kad god mogu koriste ulje za drvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krco, ne postoji nacin da tu gornju plocu izjednacis sa npr prednjom plocom; opcije su da sve ismirglas, pa nekako toniras, pa zastitis lakom ili voskom (sto je za velike kutije strava posao i nije za zimu ako nemas neku radionicu) i druga opcija da nista ne diras. Postoji jos jedna opcija (na tvom mestu ja bi nju odabrao), sa neizvesnim ishodom : vlaznom spuzvicom za sudove ocisti tu gornju povrsinu, pa dooobro osusi. Sacekaj do sutra, pa lagano nabaci ovu zm eral kremu i utrljavaj do iznemoglosti. Mozes probati i ova ulja, mislim da je ovo iz Ikee sasvim dobro, ali krema je za dz i minimalno ce ti potamneti furnir. Ne znam gde se nabavljaju pigmenti, ako jos postoje, oni bi bili najbolje resenje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zahvaljujem

Bez smirgle cu probati, kremu i ono sa linkova za parket, imam i stari namestaj koji bi trebalo preci nekim sredstvom, radi odrzavanja.

 

P.S. nije velika razlika izmedju gornje ploce i ostatka, to je desna kutija sa prve slike, cini mi se.

 

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I kako brišete prašinu kad ta krema je fino prihvati? A vlažna krpa?!!! Shvatite ljudi radna površina koja je svakodnevno korištena, prosipala se i voda i nakon dvije godine samo malo osvježenje po istoj tehnici. Ne hvata se prašina sama od sebe, a površina glatka i sjaji se kao da je lakirana. Samo ulje za drvo ali od dobre firme. Vrijedi!!! To je posla 2 x 2 sata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krema slična vosku se utrlja u drvo. Sav višak posle se briše krpom. Proces traje, ruke se umore. Bila je tema na forumu, Disco-M. Te kutije su rađene voskom.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...