Jump to content

Alexove FR avanture


Aleks

Preporučeni Komentari

Biće naravno ništa bez toga ,frekv. odziv će da sačeka neki mic da pribavim jer mi je muka više od skalabudženja raznoraznih varijanti, a TS, noćas do duboko u noć kad nisam zapalio laptop, onda neću nikad... A možda i do umora bilo, danas probam opet natenane, ili će da gori laptop ili dobijamo TS, videćemo :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 41 minuta, savan reče

Jel mekaniji centrator od onog standardnog krpenog?

Jeste. Odatle toliki Cms, Vas i nizak Fs. Zapravo sam i hteo niži Fs, ali se eto ništa posebno ne dobija ovakvom konfiguracijom. Magnet je malo slabiji, ebo ga, to je magnet od Ei Niš 12-ice, no top plate je 8mm pa se savršeno uklopilo za kalem visine 4mm da bude konstantno u magnetnom polju. Tako se dobije manje distorzije, al treba veći magnet za krući centrator, manji Cms, manji Vas itd itd

Fullrange zvučnik = niz kompromisa :D  Jbg kao i za svaki drajver, ali za FR kompromisi dolaze do posebnog izražaja.

Mereno laptopom, nemam external card al kanda za kućni diy projekat kad se sve lepo kalibriše, pije vodu. Softver REW, a posle on pukao pa sam drugi drajver premerio Limp-om. Odstupanja su tačno onakva kako sam predvideo, jer je kod ovog drugog još mekši centrator:

image.png

Ka'em, sve u svemu nije baš najbolje, al ja zadovoljan, taman sam i u praksi potvrdio neke moje teorije :mrgreen:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skoro sam gledao nesto na youtube i naletim na nekog brazilca kako pravi zvucnik za 15 minuta, nadjem njihov sajt https://www.conecomp.com.br/conjuntos-magneticos-imas , juce sam guglao sat vremena da nadjem nisam uspeo evo sad nadje za 10 minuta, imaju i korpi i magneta i membrana, ima na youtube o njima. Ne znam dali bi magneti i membrane mogli da se narucuju preko njih a bilo bi dobro naruciti pa napraviti korpe na cnc laseru po principu audiotehnology :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, savan reče

Ne znam dali bi magneti i membrane mogli da se narucuju preko njih a bilo bi dobro naruciti pa napraviti korpe na cnc laseru po principu audiotehnology :D

To je baš za zaljubljenike. Imam par nekih Seas drivera, stari su ali bi mogla da se iskoriste korpa i magnet, a udene nova mebrana, kalem i vešanje. Ne da bude baš full range (slab je magnet za to)  nego midbass ali lep i dobar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma imam i ja neke Ciare 8" sa ogromnim magnetima 4 oma ali mi se nesto ne da da ih motam na 8 oma i da im menjam centrator i vesanje, vise bi voleo da od toga iskoristim magnet i da napravim kao Aleks sto eksperimentise sa mekanim vesanjimma da dobijem ekstra dinamike pa to spakovati na nesto kao ovo http://images.modifikasi.com/2014/03/03/83778_1393853177.jpg da neko isece laserom od aluminijuma 10mm obruce i te dole zvezde pa isto tako dodati par sipki, urezati navoj i napraviti sve na rasklapanje, to je izvodljivo, sam treba volje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Seas (8") su 4oma, ako ništa drugo, barem ću ih premotati na 8 oma i  zameniti kalote da malo lepše izgledaju. 

Zašto od Ciare samo magnete, zar nije lakše iskoristiti i korpe? Kakve su korpe, presovane čelične ili livene?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Aco, opis - sta si ocekivao i sta si dobio?

planovi za dalje ?

ene - imas uvida u dobru grupu tamo, ima se odakle videti - udri ga u glavu i pravi Field Coil

ili nabavljaj magnete od dobrih kompresionih drivera i pravi dalje, od frlj magneta nema vajde

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ehem, hteo da otvaram temu, al iskreno mrzelo me mnogo... pa ajd ukratko (malo opširnije :D ). Da ne dužim otkud to Aleksa sa FR, ali krivi su ovim redosledom: drugar Oleg iz PN-a (1999-a godina i moja spoznaja FR i tube amp), Ei Niš, Audio Technology, Fostex, @BrankoBin, Cube Audio i Coronavirus (karantin) :D.

Pre sat vremena, Zen Mod reče

Aco, opis - sta si ocekivao i sta si dobio?

Iskreno očekivao sam mnogo manje nego što sam dobio. Najiskrenije, mnogo sam se pozitivno iznenadio, mislio sam da ću sa ovom kombinacijom magnet/papir/spajder da dobijem mnogo manje nego što jesam. Ideja je generalno da se dobije FR drajver, koji to nije, mislim ono, da ispada iz okvira klasike dakle da nema shouta, da ima visokih, da ima basa, da nije "kratko ćebe" a da je ipak živ drajver... Da nema ono nešto njegovo "tubavo" u zvuku nego da zvuči kao rasni trosistemac - a opet jednostavnije, punije, bolje i življe od njega. Da bude mešavina Lowther, Cube Audio, Fostex a opet da bude neka moja filozofija zvuka. Ono baš moja lična :)

Magneti korišćeni su od Ei Niš 12-ica, ako se neko seti korpi iz Project Shurak:

On 3.4.2020. at 0:12, Aleks reče

Odnekude :laugh1tooht: se pojavilo par korpi 12" od Ei Niš baseva AZ1201/120

 20200402_204154.jpg

te korpe su zapravo bile "višak", zapravo je cilj bio par finih magneta od tih 12-ica

20200322_205745.jpg

20200322_205751.jpg

Procep 1.35mm, 120x20mm magnet i ono najvažnije 8mm top plate bili su "dupe na nošu" za početnički experiment.

Onda ide ona priča kako je mnogim glodalicama za drvo život lak ali ne i ovima kod Aleksa:

https://www.diyaudio.rs/topic/1081-čime-se-zanimam-ovih-dana/page/318/?tab=comments#comment-348115

:D

A od toga se napravilo finih korpi za FR komada dva

20200504_173958_resize.jpg

20200504_174007_resize.jpg

A onda je iznenada krenulo posla kao nikada pre i sačekalo je sve u tamnoj kutiji... godinu ipo. Sve do skoro :)

Pre sat vremena, Zen Mod reče

planovi za dalje ?

Pa zna se, 10" :D  

Field coil mi ne pada na pamet, ali znači mene stvarno baš mnogo smara kada pored plus i minus kablova za zvuk iz kutije štrči još neki kabel, još za u struju, mnogo to meni prekomplikovano - iako stvarno nije, i iako u potpunosti razumem i svestan sam dobrobiti elektromagneta namesto stalnog, ne mogu... Pored ovog malog pipavog coila mora moram još jedan povelik da motam maidibrebegaj eve sve trčim :D

Gotova rešenja od kompresionih drajvera ne nikako, sopstveno rešenje da naravno, kako pa lako ne tako teško kao što se čini ;) :P  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...