Jump to content

Canton Pullman ,sprovesti u delo


2a3

Preporučeni Komentari

Pre sat vremena, NIXIE reče

Zvučnik nije preporučljiv za OB. 

Sa velikim bassreflex kabinetom zapremine oko 200l dobio bi se onako baš "masan" bas za žurke. :D

Šta miš kad bi uno u sobu takve kutije,žena bi kupila kalašnjikov na crno i napravila variovent od mene:Dgledao sam malo kako raditi sa varoventima i šta misliš kad bi uradio 50-60l sa dva varoventa kao sto je Zen predložio jer sam nasao podatkke da  zs kutiju od50 do 80 l idu dva kom što i Zen reko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neka induktiviteti ispred basa budu što manji (0,2oma, na gvožđe motano), napravi kutiju 60-70l i trpaj varioventi. Ne moraš komplikovati, uzmi cev 110 za vodovod i napuni je na uvce poliesterskom vatom i to ti je variovent. Tu cev stavi pozadi naravno. Ne očekuj čuda od Varioventa, imao sam to, nije tako značajno kao što pišu. Malo doda basa i ispegla ga jer napravi prividno veću kutiju. Možda ti se čak svidi više bez varioventa. Sa Varioventom praktično treba vrlo malo dampinga u samoj kutiji, slično kao za bassreflex, samo na zidove. Za pravu kompresiju mora dosta dampinga, znači puna kutija.

200l ili malo više BR kutija dođe 40x60x100cm spolja, misliš da će gospođa da se buni? To ti je otprilike ta prednja ploča što si napravio, samo dodaj dubine koliko treba. BR cev za tu zapreminu  nije ni cev nego samo otvor 100mm u zidu kutije. Ja sam siguran da Čika Brka ne bi ni trepnuo ako to treba tako. :D

PS

Treba ti i neko kutiče za srednjotonac, barem 10l. To se obično radi tako što se srednjotonac stavi u gornji deo kutije, a visokotonac u sredinu. A može i tako kako si stavio, samo dodaj neku kutiju za srednjak.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neću da falim ovaj kalkulator, ali radi u praksi lepo preme njemu. Po toj računici ovo je za moje basove simulacija. Kad sam tražio driver-e kutija mi je bila već postojeća 40l bassreflex, cevka je trenutno 7x17cm, sve probano slušanjem, imam podesivu cev. Sve i da nije savršeno tačno, lako se dotera dužinom cevke odziv. Jako je bitno imati što manji otpor na red sa basom, da se ne uvećava Q faktor i kutija nepotrebno.

Vifa NE225W08 BR kabinet.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušaj Nixi,imam ja već kabinete od preko 120l u sobi a ovo je eto špileraj da vidim jel mož od pullmana nešto napraviti.Pravio bih kabineta od 70 l i to 32x38x60 sa varoventima pa će vidim.Imam stare iverice pa ću probam neke exprimentalne da uradim čim budem ušao u garažu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 26 minuta, 2a3 reče

.Pravio bih kabineta od 70 l i to 32x38x60 sa varoventima

Računica kaže da može, obračunaj i zapreminu za srednjotonac, 10l napamet ili daj TS parametre pa da izračunamo.

PS

Za te dimenzije ti trebaju stalci.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, NIXIE said:

Neka induktiviteti ispred basa budu što manji (0,2oma, na gvožđe motano), napravi kutiju 60-70l i trpaj varioventi. Ne moraš komplikovati, uzmi cev 110 za vodovod i napuni je na uvce poliesterskom vatom i to ti je variovent. Tu cev stavi pozadi naravno. Ne očekuj čuda od Varioventa, imao sam to, nije tako značajno kao što pišu. Malo doda basa i ispegla ga jer napravi prividno veću kutiju. Možda ti se čak svidi više bez varioventa. Sa Varioventom praktično treba vrlo malo dampinga u samoj kutiji, slično kao za bassreflex, samo na zidove. Za pravu kompresiju mora dosta dampinga, znači puna kutija.

200l ili malo više BR kutija dođe 40x60x100cm spolja, misliš da će gospođa da se buni? To ti je otprilike ta prednja ploča što si napravio, samo dodaj dubine koliko treba. BR cev za tu zapreminu  nije ni cev nego samo otvor 100mm u zidu kutije. Ja sam siguran da Čika Brka ne bi ni trepnuo ako to treba tako. :D

PS

Treba ti i neko kutiče za srednjotonac, barem 10l. To se obično radi tako što se srednjotonac stavi u gornji deo kutije, a visokotonac u sredinu. A može i tako kako si stavio, samo dodaj neku kutiju za srednjak.

Ja sam siguran da Čika Brka ne bi ni trepnuo ako to treba tako. 

moj brat blizanac.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, NIXIE reče

Ti driveri sa malo većim Qt, kao ovaj, koji nisu manji od 10",  kad se ture u poveću kutiju ali obavezno BR, to krši i lomi sve okolo. Ne kažem da je savršeno baš za neki audiofilski doživljaj, ali imaju namenu. :shinymj5:

Opravicemo mi njih ima da budu, sto bi ciga reko ko bombone:wink2: Mora nesto da se radi kad se ne radi:sarcastic:.Danas sam ih prikopcao na A klasu pa preamp sa lampama ecc88 jedno 5 sati uz korekciju skretnice.Popodne se malo bas prolepso ili mi se cini ,sad radi sa 80 mf i 2,8mH a visoki u 18 db.Namena je da se ne bace nego da se nesto napravi u sklopu mogucnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma nemoj da shvatis pogresno.

malo kalkulisao u trenucima dosade.

sto se tice materijala za skretnice, pogotovo kalemova

nemoj da stavljas sve i svasta (osim za probu).

imam ja na lopate, dacu ti pa napravi kako treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, чика-Брка reče

ma nemoj da shvatis pogresno.

malo kalkulisao u trenucima dosade.

sto se tice materijala za skretnice, pogotovo kalemova

nemoj da stavljas sve i svasta (osim za probu).

imam ja na lopate, dacu ti pa napravi kako treba.

Ne shvatam pogresno ,pa meni treba pomoc da ovo privedemo kraju zajedno jer nisam ti ja neki strucnjak vec samo prckam po necemu sto imam da se ne baci a moz da se iskoristi jedino evo ovako kao i sto radimo,javno pa ko sta zna da pomogne.Trebace nekom sigurno ovo iskustvo nekad pa nek bude zapisano.:hi:Daklem ,nastavljamo.Slusajuci zvucnike onako u prolazu bice da se prave kompresione kutije sigurno .Sa A klasom se veoma dobro slazu ,gura ih za neverovati 10w snage.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...