Jump to content

Vintage alnico horna


крокодил

Preporučeni Komentari

Svi drajveri su predstavljeni u "cime se trenutno zanimam", pa da ne bi davio previse, evo osnovnih, fabrickih podataka:

Alniko, v magnet, zavojnica duraluminijum,

snaga 25 vati, 8 oma, frekvencija od 2000 do 15000 Hz; horna je, usta horne su cca 14 cm x 7,5 cm, dubina 25, grlo 1,4 inca..Disperzija 90 stepeni horizontalno i 45 vertikalno. U kutiji je tropojasna skretnica prvog reda, rez na 800 i 2200 ...

Originalno je preko horne bila debela tkanina, a sada je izuzetno tanko "triko" sinteticko platno. Horna zvoni, ne mnogo, ali se cuje.  Probacu da je prekrijem jos jednim slojem ove tkanine, i montiram sa unutrasnje strane prednje ploce, iako je originalno stavljena sa prednje strane.

Zna li neko, ima li smisla dampirati ovu hornu, ima li smisla umesto nje staviti veliku hornu, mozda i visecelijsku, ili mozda drvenu, i da li bi ista sa tim dobio?

IMG_20210609_185912_copy_800x600.jpg

IMG_20210609_185928_copy_800x600.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve pokusavam da izbegnem merenja, mator sam, mrzi me da se sad mlatim sa tim, ali ako budem morao....

Evo malo logicki: zvucnici su svirali bez skretnice, nije toliko lose, ali svi su svirali sve, kao na dobrom radio aparatu. Osetljivi su toliko da nisam uopste mogao da ih slusam na malo Regi Brio, jedva na prvi podeok. Zato sam odlucio da ubacim nesto kao najjednostavniju skretnicu; sad, ako sam ubacio zavojnice , trebalo bi da sam ih prigusio, ali na horni nema zavojnice, sto znaci da bi i nju trebalo prigusiti za isti nivo i tako ih ujednaciti? Sad moze da se slusa na Regi, ali ne mogu tacno da procenim sta nije u redu. Drugi dan ih slusam, horna se dere i zvoni, videcemo sta dalje posle zive gume i dampiranja....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bice da je tako a ko bi ga znao ... 

prvo treba na bilo koji nacin da odredis dokle su ti tzv. bassovi sposobni da sviraju, onda da skontas odakle ces da pustis visoki, ako je u stanju da se spusti dovoljno nisko

poslusaj basove FR , oceni dokle idu - da li ti nedostaju samo visoki ili ti nedostaje i glasa/srednjih

tek onda mozes dalje

 

ako ce horna da radi samo kao tweet helper, moze 1 do 2uF kond, dakle 6db/oct

ako mora nize , onda minimalno 12db/oct

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas sam sve razvezao, izbacio skretnicu i povezao drajvere kako je jedino moglo da bude u originalnoj postavci, pod uslovom da nista nije izbaceno:  jedan zvucnik povezao kao bas, drugi kao srednji ( na zvucnicima su po dva para klema, zbog 2 zavojnice ), i kond koji je bio tu, na hornu....i radi. Cini mi se da horna ne vristi i zvoni, ali cu tek sutra probati na pravo pojacalo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...