Jump to content

Iskra OZ 40 - Što i kako dalje...


mileni16

Preporučeni Komentari

3 hours ago, NIXIE said:

Samo su lampe dobro pravili u Ei. Ostalo je za zaborav.

Mislis sonicne:buehehe:

Ma ne, nego sve sto se ikako naslanjalo na vojnu ili medicinsku industriju je imalo povisen rezim kvaliteta i pracenja proizvodnje. Ono sto je islo u publiku je zbrdazdolisano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puno babica - kilavo dijete.
Mileni16, odaberi prijedloge jednog, mozda dvojice koji su radili s tim driverom i koji su bili zadovoljni postignutim, pa vidi sto ce se desiti.
Mozes odabrati i prijedloge ljudi koji kazu da je sve to gubitak vremena i opet dobro.
.................................................
@ostali, svi mi neznalice jako cijenimo vasu volju, trud i vrijeme da nam pomognete, ali kad dodje vrijeme da se prijedje sa rijeci na djela moramo odabrati savjete jednoga od vas. To ne znaci da smo nazahvalni prema ostalima nego da negdje moramo poceti raditi bez "Sto ako".
Tako je bilo kad mi je Banat pomagao oko Dynacoa, tako ce biti i ovdje kad mileni16 nadje vremena, ali ne samo vremena, mi koji nemamo radionice ne mozemo svaki prijedlog odmah isprobati jer nam uglavnom nedostaju elementarne komponente koje ostali imaju po ladicama pomjesane sa hrpom eksera, sarafa i matica.
...................................................
I kako je vec receno, iako je ovo forum koji ponosno njeguje dugu tradiciju oftopicarenja nastojmo ostati unutar podosta siroko postavljenih linija u skladu s temom, a to je Iskra, odnosno izrada ove zvucne kutije u kojoj je Iskra Conditio sine qua non, a ostalo ide po potrebi ili mogucnosti.
Oftopic je izrodio neke od odlicnih tema na forumu tako sto je napravljen split i nova tema. Ovdje nema nicega toliko zanimljivog osim ocitog pomanjkanja strpljenja.
 

download.jpg

Izmenjeno od zerowaf
Malo zbog tipfelera, a malo da pojasnim :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, savan said:

Nikad nisu ni znali da naprave zvucnik kako treba, niti Iskra niti Ei Nis, niti su im audio uredjaji valjali pocevsi od onih starih lampaskih radia, do televizora, nijedan nije valjao, tek kada sam dosao u dodir sa Perles, Dual, Pioneer, Kef,  Quadral, sam imao nesto da valja, sve pre toga je bilo onako. Jedini zvucnik koji je valjao jeste Ei Nisov HSR sa Perlesovim basom od 12", ovo ostalo katastrofa.

Nije tacno ! 

jer kao RTV-mehanicar tvrdim da je u svoje vreme EI-Nis isto kao i Iskra jesu pravili izvanredne uredjaje , trebao bi cuti jedinstveno dobar zvuk kombinacije Niskog 800 ohma FR-zvucnika teran SRPP - 5W OTL pojacalom , ta kombinacija je bila standardno ugradjivana u mnogim EI-Nis starim lampaskim crno-belim TV u audio delu .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi, čovek je napisao da mu se čuje u nekom momentu ssss, ustanovljeno je čak i da je to visoki (i to ne onaj koji je preporučen od strane konstruktora za ovu konstrukciju).

Šta je zaključak forumaša na osnovu toga:

- konstrukcija ne valja

- koncept ne valja

- zvučnik nije dobar

- skretnica nije dobra

- Iskra FR ne valja

- Lowther ne valja

- nijedan FR ne valja

- Iskra kao fabrika ne valja

- Ei Niš kao fabrika isto ne valja

- ustvari samo su lampe pravili da valjaju (Ei)

- FR je zastarela tehnologija

- cevi su zastarela tehnologija

- vinil je zastarela tehnologija

- audio može da se poredi sa traktorima

- Troels Gravesen je dosta jak konstruktor jer je konstruisao 1000 kitova, ali

- Troels Gravesen je tek pre neku godinu upoznao baffle step i time alignment (ovo je ubedljivo najjače :rofl: )

- dosta zaključaka može da se izvede na osnovu jednog merenja drajvera premazanog damarom nakon 10 sati sviranja, a za koga je napomenuto da mu, premazanog damarom, treba 100-nak i više sati da se usvira, itd itd...

 

Ae rešavajte čoveku šištanje visokotnca ili ću uskoro da bacam pola teme u OFF..

:D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima




- dosta zaključaka može da se izvede na osnovu jednog merenja drajvera


Upravo to. To je samo jedno, da kazemo od pocetnih merenja. Potrebno je, ali ne i dovoljno da bi se izvela masa zakljucaka prethodno pobrojanih. Sa takvom osnovom i zakljucci su neminovno pogresni.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 časa, Aleks reče

 

- konstrukcija ne valja

- koncept ne valja

- zvučnik nije dobar

- skretnica nije dobra

- Iskra FR ne valja

- Lowther ne valja

- nijedan FR ne valja

- Iskra kao fabrika ne valja

- Ei Niš kao fabrika isto ne valja

- ustvari samo su lampe pravili da valjaju (Ei)

- FR je zastarela tehnologija

- cevi su zastarela tehnologija

- vinil je zastarela tehnologija

- audio može da se poredi sa traktorima

- Troels Gravesen je dosta jak konstruktor jer je konstruisao 1000 kitova, ali.......

:D 

Dobro kaže Ridley Scott

Screenshot_2021-11-24_17-36-34.png

Samo slušalice i telefon valjaju :smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 časa, Zen Mod reče

nema sanse da se covek vrati u temu, a vala ni na forum

Tu sam :)

 

Mali update od zadnji put:

- Fountek odspojen, Iskra ostala utišana L-padom na - 3db. Nagornju stranu kutija zalijepljena dva jednokratna papirna metra i sljedećih 10-tak dana se igralo pomicanjem cm naprijed-nazad dok nisam našao poziciju u kojoj mi najbolje zvuči. Ovako nekako:

20211123_184848_1.thumb.jpg.c10a163dd8b5ed241016c5fe0901e72d.jpg

- nakon toga sam po prijedlogu Zen Mod-a, (# 163), na internetu pronašao nekakav kalkulator i "izračunao" filter 12db.

Prijedlog je bio između 12 i 15 kHz, ja sam to podijelio i napravio izračun na 13,5 kHz. 

20211111_112810_1.thumb.jpg.e452441fed669429109ba00da45312be.jpg

Nakon toga sam pomoću par letvica, šarafa i magneta, starog Casia,......napravio pakleni stroj:

20211123_184833_1.thumb.jpg.eed11886690cdd68197f67b09dbe299f.jpg

Nešto se smotalo:

20211123_205201_1.thumb.jpg.96e43f5226f6c146a7f2b9e5813bf118.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sada skretnica izgleda ovako:

20211124_172831_1.thumb.jpg.1bfb1107b98c938b6b3ef6124d7e1e2d.jpg

* greškom sam zadnji put napisao 8,2 mH

 

 

Visoki su se utišali i postali uhu ugodni, detaljni, zadnjih dana preslušavam sve što sam ikad slušao i rijetke su situacije kad ne čujem neke nove detalje....zvuk je opet svuda oko mene......

Zanimljivo je kutija koja je starija, (svira 10-ak dana duže), nekako ljepše zvuči...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

70% odgovora u temi od ljudi koji uopste nemaju iskustva sa FR, niti kako izgleda i meri tipicni predstavnik vrste

pustis ga da radi sto moze, pomognes od dole i od gore - ako ti je do toga, ako hoces malo da popeglas, i to je to 

kome to ne odgovara, pravi drugacije zvucnike

simple as that

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...