Jump to content

Iskra OZ 40 - Što i kako dalje...


mileni16

Preporučeni Komentari

52 minutes ago, NIXIE said:

Ih ne bi pustila, koga to briga čak i danas. Evo nešto vrlo slično, Lowther EX3.

. . . 

Da li si ikada imao prilike cuti Lowther EX3 ( nedajboze EX4 ) u nekoj "krstenoj" kutiji ( TQWT npr. ) ?

Msm, dajte malo, uozbiljite se. Davno rekoh sebi da se necu pecati na ove fore "meraca" svega i svacega, ali zaista . . .  too much. :bad:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, JosipSU said:

Ja sam misljenja da Iskra ipak nebi pustila da ovako nesto nakaradno izadje iz fabrike.

Gledaj to ovako, da je Iskra OZ 40 audiofilska danas bi imala cenu kao audiofilski zvucnik i na to jos nadodaj cenu kao raritet, ali posto nema to, to ti onda sve kaze o kakvom zvucniku se radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Doktor said:

Da li si ikada imao prilike cuti Lowther EX3 ( nedajboze EX4 ) u nekoj "krstenoj" kutiji ( TQWT npr. ) ?

Msm, dajte malo, uozbiljite se. Davno rekoh sebi da se necu pecati na ove fore "meraca" svega i svacega, ali zaista . . .  too much. :bad:

 

Specijalnim developmentom, specijanom kutijom, se moze dobiti da svira kako treba, drajver kao drajver nije linearan i to je cinjenica, ali taj koji pravi te drajvere zna i kako da napravi kutiju da dobije priblizno linearno, zato ne moze svako da pravi Lowthera. Neko to zna da napravi bez skretnice i da svira brutalno, tu nema matematike, nije to za svakoga. Za mene nije Lowther.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, savan said:

Specijalnim developmentom, specijanom kutijom, se moze dobiti da svira kako treba, drajver kao drajver nije linearan i to je cinjenica, ali taj koji pravi te drajvere zna i kako da napravi kutiju da dobije priblizno linearno, zato ne moze svako da pravi Lowthera.

Slusao Accolade  . . .  Academy . . . naravno origigi ?

IMO , "smrt u boji" je njihov TP1.

Imao srece pre 20+ godina to cuti u jednom audio salonu u Londonu. Nezaboravno iskustvo. :worship:

Njega da @NIXIE izmeri, ko zna sta bi se dobilo ??? :msn-rofl:

tp1.jpg

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, prophet said:

S tom razlikom sto ovde nije nista slupano. Jednostavno dat je drajver sa ogromnim potecijalom, ostalo zavisi od umeca.

Pa dobro, ja u ovo merenje androidom ili kako vec, bez bazdarenog mikrofona nesto bas i ne verujem da mu je ovako katastrofalan respons, ali ako je i priblizno tome sa ovim pikovima od +-15db, sto nije nimalo malo, onda je to obicna gologuzija od zvucnika, kazem ako je merenje priblizno dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I taj frekventni raspon, u log skali da smanji prostor, govori poprilicno malo, o nekoj vrsti preciznosti reprodukcije simplifikovanog signala, ne govori nista o impulsnim i kompleksnim signalima, tako da su vaznije osobine impulsni odziv i relaksacija, odnosno nemanje zaostalih energija.

I tu treba loviti zvucnik, izvlaciti maksimum iz njega a ne daviti ga da bi vestacki bio linearan i zadovoljio najmanje znacajan kriterijum...ne kazem beznacajan, vec mora da bude kompromisno uklopljen u ostale osobine, elemente, a ne dominantna vodilja. Makar losije izgledao zarad nekog drugog benefita.

Onaj lowther tako prelepo prati nase logaritamsko opadanje osetljivosti na visim frekvencijama...da ne zaboravimo da ih slusamo usima a ne mikrofonima, i svako je gluv na svoj nacin, ali smo zajednicki nagluvi po logaritmu :D 

A pride mu je impulsni odziv munjevit sa brzom relaksacijom, zato je i dampiran bazicno. kako to svira, sigurno nece reci linija frekventnog SPL-a

Govorim u grubim crtama, da se ne shvati prebukvalno, a u finesama su detalji lepote i modelovanjima mogucih a ne zeljenih opsega rada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskra ne valja i s razlogom je cijena niska.
Ipak ju je steta baciti i vi sto ste nabasali na ovu stranicu ne bi li odredili cijenu Iskri koje hocete staviti na Kupujem-Prodajem ili na Njuskalo shvatite da ju necete prodati za vise od 20 € za par i to ako su u mint New Old Stock stanju.
Eto toliko od mene!
Pa cak sam ju i ja batalio zarad onih sranja od Tann HPD315 i MG15......a Zen ju je otkantao zbog onih drivera sa sve zakrpama po sebi, a papir na Iskrama mu nije imao zakrpa. Tako da, Sapienti sat! :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdravljam gospodu forumase, i zahvaljujem ljudima dobre volje koji dele svoja iskustva i znanje sa svima nama.
Do sada nisam bio aktivan na forumu, no kako sam i ja imao plan da napravim nesto sa ovim Iskrama, podelicu sa vama merenja koja sam uradio.
Oprema:
-Luxman l410 - izvor zvuka , Behringer U-phoria um2- zvucna kartica, Behringer ecm8000- mikrofon (nekalibrisan), REW Room software.
Iskre su premazane sa dva sloja dammar laka. Merenje je rađeno bez skretnice, u Iskra OZ40 kutiji sa otvorenom zanjim stranom. Impedansa je izmerena nekom usb creative zvucnom karticom.
Merenje je radjeno u sobnim uslovima, oba drajvera imaju vrlo slican odziv, IR Window= 4mS, Osetljivost uzeti sa rezervom, pošto je SPL Cal radjena mobilnom telefonom, jedno merenje je radjeno sa udaljenosti od 1m a drugo sa 0,5m, napon na izlazu pojacala 2Vrms i 1 Vrms.
Sustina je da se skok u ozivu jasno čuje kada podižete frekvenciju od 3kHz-10kHz, i bez merenja.
Napomena: Iskre su kod mene svirale efektivno 10ak sati, postoji mogućnost da još nisu usvirane...
REW file merenja na linku: https://drive.google.com/file/d/14FvDTFowUAv5vEAgvBjEMMzH3GF73NXu/view?usp=sharing
 
 
SPL_Impedance.thumb.jpg.a93da06d845abea085180038c1a2b7fc.jpg
Ko sto vec rekoh, naglo pada posle 10k, poput brick wall filtera. Nezgodno za ukrstanje sa filterom nizeg reda na supertweet. Nadam se i da je jasnije zbog cega pomenuh atenuaciju. Ostaje nedoreceno, ovo su merenja u akustickom kratkom spoju?



Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

The problem with these Lowthers is that the overall response raises some 10-15 dB above the upper bass/lower midrange/middle midrange where most fundamentals are found, thus we have a fairly bright sound. You may play some music with a calm intro and think this doesn't sound bad at all, but then some solo guitar sets in, a sax, a clarinet or female vocal and it immediately appears something is seriously wrong. Anything with some energy in the 1-3 kHz range is just way out of proportion. It may sometimes be even painful listening to these drivers on-axis. Having a 15 dB peak at 2 kHz and a 180 deg. phase shift at 3.5 kHz is simply not pleasing to the ear. Quite frankly, it sounds dreadful!

Izvor -> http://www.troelsgravesen.dk/Lowther.htm Covek koji je napravio 1000 zvucnika, evo ja mu verujem jer znam sta znaci imati samo 1db nelinearnosti u nekom opsegu recimo 2k do 3k i da mi to bode usi a da ne pricam o nelinearnosti koju imaju sirokopojasni zvucnici, ma daj nemojte mi pricati da sirokopojasni zvucnici bolje sviraju od recimo nekog studijskog trosistemskog monitora koji je maksimalno linearizovan, neuitralan i produkuje trodimenzialnu zvucnu sliku da ti se sva kosa na glavi podigne. Ovi tradicionalisti koji i dalje tvrde da lampa jeste zakon, da je vinil i dalje najbolja stvar, ma daj nemojte me zajebavati. Zastarela tehnologija, to je kao da se poredi traktor na paru i najnoviji Dzon Dir, onaj koji ima i dalje na paru pa da ga hvali kako je bolji on novog Dzon Dira, ma daj.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Doktor reče

Da li si ikada imao prilike cuti Lowther EX3 ( nedajboze EX4 ) u nekoj "krstenoj" kutiji ( TQWT npr. ) ?

Imao sam prilike čuti neke, ne znam ni koje od obilja modela, pre 10-15 god.  u nekoj ogromnoj horni. Za mene dovoljno. Da li ta kriva Drina može da se ispravi, možda i može ali je malo tih primera i koštaju poprilično. Neko i kupi to, zezne se i ne priznaje da se prešao. Sa Iskrom je verovatno puno lakše. I ako nešto zezneš, skineš trubicu pa ne valja, nije skupo, a i lako je naći isti ili neki bolji driver.  A posle videh, onaj dijagram Lautera što sam okačio je korigovan driver, original je tiha jeza.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Već napisah, potrebno je puno vremena kvalitetno upotrebljenog u sticanju iskustva. Tada se ne bi pisali ovakvi komentari glede vakuum cevi, gramofona i ovakvih zvučničkih jedinica.

Drugo, ovo ovde je implementacija u 3-way nije FR.

Treće, pod peglanjem se može svašta podrazumevati a iz iznetih predloga se vidi već pominjan nedostatak iskustva. 

Da ponovim još jednom, ovaj Iskra drajver je odličan. Adekvatno priveden nameni u 2 ili 3-way svira mnogo mnogo bolje od svega što je recimo pomenuti Troels pravio. Dakle moguće je ostvariti kvalitativni nivo jednog izuzetnog mastering monitora, lako pokretljivog i pogodnog za prostore od 15-100m2. Izuzetno verno prenosi duvačke instrumente, možda i najbolje od svega što sam bio u prilici da čujem od klasičnih drajvera. Sve što je potrebno je adekvatna elaboracija, dosta merenja i slušanja da bi se ekstrahovalo ono u čemu je najbolji.  Odlično se uklapa sa ribonima.  Zahteva malo ozbiljniji pristup i rad. 

Zen je s pravom skrenuo pažnju na njega. 

Izmenjeno od prophet
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nebi ja reko da je ovde implementacija u 3 way, ovde je iskra u ovom slucaju sa ovom spulnom i sa onim kondenzatorom i dalje FR! I stvarno ne zelim da komentarisem dalje niti u vezi sirokopojasnih zvucnika, gramofona, lampi, vaznosti linearnosti... itd, svako ima svoje vidjenje stvari i svako cuje drugacije, neko voli da to puca sa sirokopojasnih zvucnika, ja vise volim neutralan zvucnik i o ukusu ne treba dalje polemisati. Uostalom ima na vikipediji pojam idealan zvucnik, u prevodu ovo 20_______________20k

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od Troels-a sam pravio ProAc 2.95 Clone - to je 2.5 clone sa SS 9500 visokotoncem, taj zvucnik mi nikada nije legao. Dok mi se njegov projekat C17mk4 dopao, nije savrsen zvucnik, ali je vrlo prijatan za slusanje, pogotovo kada se uzme u obzir ulozen novac. Kod prijatelja sam imao priliku da slusam Living Voice OBX-RW3, iz tog razloga sam se i odlucio na projekat C17mk4.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, savan said:

Covek koji je napravio 1000 zvucnika,

Moze da napravi i 200x vise, to je low level izrada, diy za mase, lego kockiranje uz pomoc ekskluzivnih jedinica. Sto jeste jedan specifican pravac u diy, lako i prihvatljivo, ali ne i referentnog ili ugledno vrednog dizajna. Nije Biblija, vise je Bukvar.

Za lowthera bih se radje obratio Ming Leongu, nego Troelsu, npr.

Fazne pomake i grupna kasnjenja ne znam kako zanemariti(i lako hendlovati) ako se utrpaju silne reaktivne komponente, FR je od svega toga poprilicno distanciran. I to je specificna prednost koju bi bilo blesavo ispustiti.

Sa druge strane, konstrukcija viseg nivoa treba da ima prioritete viseg reda, osim par bazicnih.

Kao kada bi poredili kompozitora decijih pesmica sa nekim dzezerom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...