Jump to content

Iskra OZ 40 - Što i kako dalje...


mileni16

Preporučeni Komentari

I troels Gravesen se primio na one step baflove i sve ide prvog i drugog reda, zna covek sta radi, on tu ima neke njegove prvog-ipo i drugog-ipo reda po njegovom nekom nacinu, ali stvarno treba uciti od njega ima dobrih stvari tamo da se nauci.

Ove bi voleo da napravim ali nemam sobu za to http://www.troelsgravesen.dk/Faital-3WC-10.htm

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze na uvo da se slozi faza kada je zvucnik pomerljiv, jako tesko je kada je sve u ravni onda dolazi do problema.
Kad vidim zvucnik sa svim drajverima u istoj ravni zeludac mi se okrene. Takvo je 99,99% produkcije. I to i nekako, ali kad pocnu da prodaju maglu pa se raja navuce na hvalospeve.
Doduse postoje i slucajevi gde to drzi vodu, ali veoma retko.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se kompenzuje skretnicom, ne moraju da budu u istoj osi. Kod mene sam tri varijante skretnice imao na ovom poslednjem koji je evo vec dve godine kod mene i sa kojim uzivam, tek trecom verzijom skretnice, 4reda bas, cetvrtog reda mid, i treceg reda tweeter sam dobio flat odaziv i sve faze preklopljene u podrucju srednjetonca. Ima u pure dsd temi kako sviraju ti sa dva basa od 16 ohm to su ti poslednji, koliko to moze da se cuje sa obzirom da sam snimao mobilnim, ali cuju se neki predivni detalji

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ga taj sto ga trenutno imam www.diyaudio.rs/topic/5457-scan-speak-od-sp95-preko-jensen-do-custom-by-shonne/?do=findComment&comment=399224 tu gde je W17RC tu je dva basa paralelno od 16oma stavljeni su kao jedan. Pogledaj rezultat faze koji sam dobio kao i odaziv, ali nije to samo na papiru jako lepo zvuce za ceo dan da ih slusas bez zamora, i od jeftinog moze da se napravi jako dobro nesto. Ta dva Hivi zvucnika su jako dobra dva zvucnika.

 

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se kompenzuje skretnicom, ne moraju da budu u istoj osi. Kod mene sam tri varijante skretnice imao na ovom poslednjem koji je evo vec dve godine kod mene i sa kojim uzivam, tek trecom verzijom skretnice, 4reda bas, cetvrtog reda mid, i treceg reda tweeter sam dobio flat odaziv i sve faze preklopljene u podrucju srednjetonca. Ima u pure dsd temi kako sviraju ti sa dva basa od 16 ohm to su ti poslednji, koliko to moze da se cuje sa obzirom da sam snimao mobilnim, ali cuju se neki predivni detalji
Ne sumnjam da dobro zvuci, pogotovo uzimajuci u obzir na sta si obracao paznju, elaboraciju itd.
Videces vremenom, a potrebno je zaista puno vremena, slusanja, iskustva...kako koji filter utice na zvuk i sta treba izbegavati. Naravno i odabir drajvera, koncepcije..
Nemoj ovo molim te da shvatis kao moje proseravanje, pisem u dobroj nameri jer vidim da si na pravom putu. To sto si napravio daleko prevazilazi konfekciju. Posebno mi je drago sto je u pitanju originalni projekat a ne copy paste. Samo napred i jos puno dobrih zvucnika ti zelim da napravis.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al gledaj ne govorim ovo sa namerom da se hvalim i da promovisem, nije za prodaju tako da ovo kazem jer stvarno brutalno dobar zvuk imaju, pogotovo sa ovom hypex kombinacijom u pure direkt modu bez eq, kad se pojaca to jeza krece i vazda detalja, al stvarno dobro nesto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Pozdravljam gospodu forumase, i zahvaljujem ljudima dobre volje koji dele svoja iskustva i znanje sa svima nama.

Do sada nisam bio aktivan na forumu, no kako sam i ja imao plan da napravim nesto sa ovim Iskrama, podelicu sa vama merenja koja sam uradio.

Oprema:

-Luxman l410 - izvor zvuka , Behringer U-phoria um2- zvucna kartica, Behringer ecm8000- mikrofon (nekalibrisan), REW Room software.

Iskre su premazane sa dva sloja dammar laka. Merenje je rađeno bez skretnice, u Iskra OZ40 kutiji sa otvorenom zanjim stranom. Impedansa je izmerena nekom usb creative zvucnom karticom.

Merenje je radjeno u sobnim uslovima, oba drajvera imaju vrlo slican odziv, IR Window= 4mS, Osetljivost uzeti sa rezervom, pošto je SPL Cal radjena mobilnom telefonom, jedno merenje je radjeno sa udaljenosti od 1m a drugo sa 0,5m, napon na izlazu pojacala 2Vrms i 1 Vrms.

Sustina je da se skok u ozivu jasno čuje kada podižete frekvenciju od 3kHz-10kHz, i bez merenja.

Napomena: Iskre su kod mene svirale efektivno 10ak sati, postoji mogućnost da još nisu usvirane...

REW file merenja na linku: https://drive.google.com/file/d/14FvDTFowUAv5vEAgvBjEMMzH3GF73NXu/view?usp=sharing

 

 

SPL_Impedance.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad je malo jasnije otkuda problemi kad se dodaje supertweeter. Pitanje je šta bi bilo da se ukloni trubica i stavi phase plug. Uklanjanje tog brda od 10-tak dB iznad 3kHz ne bi smelo da se uradi previše, jer tu Iskra ima uzanu polarnu karakteristiku, pa ako se skroz poravna to parče može zvučati previše tamno, tako da bi trebalo naći neki balans da dobro zvuči na uvce. Znači prvo linearizacija Iskre iznad 3kHz sa L+C paralelno, a nakon toga ja bih odradio rez oko 5kHz sa skretnicom trećeg reda na Fountek ribonu i drugog reda na Iskri.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze da se EQ a i ne mora

sa druge strane, ako je premazivano Dammarom, treba i njima bar 100-ak sati rada ( vrlo verovatno i znatno vise) da se usvira

kod Iskre konkretno ja sam svasta probao, i na kraju mi je u tadasnjoj kutiji sa varioventom ostao samo BSC filter - sve sto sam probao gore je samo vise stetilo nego koristilo

sve u svemu - Iskra je takav driver da je take it or leave it - dzaba je, uzmi sve sto ti pruza ali ga ne popravljaj (električki) jer ces da mu ubijes žilu, što bi rekli muzičari

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je ovo dobro izmereno realno ova iskra bi isla od 450 do 2.5k ili 2.8k, sve preko toga je katastrofa. I filter lagano na cetvrtog reda nista ispod toga.Trubicu skloniti jer ona daje ovaj katastrofalan pik od 15db razlike preko 3k, i sve ponovo izmeriti bez trubice. U principu, onaj kalem sto je Mileni turio na bas reze frekvenciju na 150Hz sto se ne uklapa sa ovom iskrom. Isto tako i onaj kondenzator bi trebao manje vrednosti da bi se rez pomerio na 450Hz. U principu ova iskra je jako losa ovako i trebalo bi je modifikovati pa probati merenje iz pocetka.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj predlog je da g. mileni16 instalira REW Room ili neki drugi software koji ima generator frekvencije, mozda moze da posluzi i neki video sa YT tipa: https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k&ab_channel=adminofthissite

 

I da na uvo poslusa da li i kod njega postoji taj nagli skok u odzivu iznad 3kHz.

Kod mene se to cak i bez merenja jasno cuje.

Svakako imam u planu, kada bude slobodnog vremena, da ubacim phase plug, pa cu uraditi ponovo merenja.

A dacu im i jos malo vremena da se usviraju, mozda se nesto desi.

Ja sam misljenja da Iskra ipak nebi pustila da ovako nesto nakaradno izadje iz fabrike.

Izvinjavam se ako sam nekog zbunio ili razocarao, ideja je bila da doprinesem resavanju problema.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...