Jump to content

Iskra OZ 40 - Što i kako dalje...


mileni16

Preporučeni Komentari

Kao sto sam se vec pohvalio, nedavno sam nabavio dva para ovih zvučnika.

20210805_103540_1.jpg.fe7e7e7a7a024b63e4a2c9e2085707a9.jpg

 

Jedan par kupio sam preko Njuškala prije nekih 15-ak dana, 
i kako mi je on otvorio neku do sada nepoznatu dimenziju zvuka...brže bolje sam "pronjuškao" još jedan par za rezervu,
koji je stigao prije nekoliko dana

Jedan par koji je u izvrsnom stanju, (na slici sa mrežicama), bi ostavio u orginalnom stanju:
DIN konektori, vuna + gaza, tanke žice unutrašnjeg ožičenja.....promijenio bi jedino kondenzatore u skretnicama, i onda bi ih spremio na sigurno :)

Drugom, lošijem paru, sam predvidio sljedeću sudbinu: modifikacije koje je Zen Mod svojedobno preporučio zerowaf-u i izrada novih kutija, obzirom da su ove imale "težak život".
Sa nestrpljenjem je uklonjena skretnica, dodano 3,2 uF na visokotonac (2,2 uF WIMA + 1,0 uF RIFA), loše zalemljemne predebele žice...


20210806_175441_1.thumb.jpg.0eea5c000b232da5c7171807efa11496.jpg

20210807_182801_1.thumb.jpg.187556e8a965da25de455c3e018e7554.jpg


...ali svira i trenutno se tako sluša, na improviziranim stalcima...

20210807_190715_1.thumb.jpg.ca181a86a71ff1f33019888432bc6787.jpg

Uz pomoć dobrih ljudi ispililo se ono što se našlo pri ruci...a malo se i keksalo...priprema za nove stare kutije...

IMG-20210806-WA0000_1.thumb.jpg.1bee56c6a7512d84b4a59ba365e3d66b.jpg

20210807_142449_1.thumb.jpg.b90477e9e34b4a0cd029986e662122b3.jpg

Ali onda se, pročitavši temu by mutayu, pojavila sumnja i pitanje: Može li još bolje ? Mogu li predivni čisti srednji i visoki dobiti još malo visokih i basa ?
Može li bas biti mrvicu čvršći ?U koleginoj temi smo vidjeli da može, samo pitanje je mogu li to ja ... sa kojim driverima...po kojim nacrtima...?


Ukoliko je netko od forumaša voljan dati prijedlog, podijeliti iskustvo, šemu skretnice, predložiti drivere ili kutiju neiskusnom graditelju zvučnika...unaprijed zahvaljujem

 

 

 

Izmenjeno od mileni16
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vijaj neke 12-ke , slicnih k-ka kao Videotoni u Mutayu temi

u stvari - povijaj online da kupis bas iste, (Hu) - dzabaka su a transport unutar EU ne bi trebao biti problem

ja za jeftiniji a bolji recept ne znam

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8.8.2021. at 9:39, mutayu reče

Svakako prvo uradi modifikaciju sa otvorenim kutijama i slusaj ih tako neko vreme.

Sviraju tako već nekoliko dana, i to odlično, uzevši u obzir cijenu :unbelieveble: ...žičani instrumenti mi zvuče...uhhh... ja sjedim u d. boravku, pijucakam pivicu, a pored mene M. Tadić i V. Stefanovski na gitarama....:guitarplayer::guitarplayer:...ali ipak .... besposlen um ....

 

On 8.8.2021. at 0:01, Zen Mod reče

vijaj neke 12-ke , slicnih k-ka kao Videotoni u Mutayu temi

u stvari - povijaj online da kupis bas iste, (Hu) - dzabaka su a transport unutar EU ne bi trebao biti problem

ja za jeftiniji a bolji recept ne znam

Slabo divanim madžarski ... ali to bi valjda bilo to:

http://hangszoroshop.hu/spd/VIMK31/HA31-421-Melykozephangszoro

https://e-d-elektronika.hu/videoton-melykozep-hangszorok/89-ha-31-421.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

snadji se sa guglehromom, pa ukljuci "translatetoengrish"

msm nije dosta sto znamo srpskihrvatskibosnjacki pa jos malo i englenskoga, ko ce znati jos i Hu

ono, znao bi ja, samo da mi moja Madjarica nije dala korpu kad sam imo 16 :rofl: 

druga opcija je da uzmes Sonido 12" pa onda da vremenom avanzujes - da Iskru 8" u Gyurgyevku zamenis sa Sonidom FR 8", i sa tim zvucnjakom slobodno u audiofilsku pemziju ........ 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ja sam ti poliglota u pokusaju

Madjarica, Nemica, Šokica ....... 

zaljubljiva priroda, šta li :rofl: 

ova sto mi dosla glave je rodom tamo oko Zrenjanina....... zezam je da je poreklom Rumunska Ciganka ..... pa ti vidi

msm, sjebale mi znanje dok sam bijo mali .... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, mileni16 said:

Sviraju tako već nekoliko dana, i to odlično, uzevši u obzir cijenu :unbelieveble: ...žičani instrumenti mi zvuče...uhhh... ja sjedim u d. boravku, pijucakam pivicu, a pored mene M. Tadić i V. Stefanovski na gitarama....:guitarplayer::guitarplayer:...ali ipak .... besposlen um ....

Poigraj se malo sa usmeravanjem i postavljanjem kutija u prostoru. Uz malo truda postici ces da zvucnici nestanu a da zvuk pocne da dolazi od negde iza...

Vremenom ces se navici i na zvuk samih Iskra drajvera pa ce ti kasnije, uz pomoc basa i tvitera sve to zvucati prilicno savrseno.

Narucuj basove sa linkova , to je to. Cena im je ovde bila 60-70EUR za par tako da je 10-tak hiljada forinti za jedan odlicno.

Za tviter ces isto morati da se snalazis, ja sam koristio FounTek NeoCD1.0 kojih vise prakticno  nema.

Razmisljaj i o nabavci zavojnice i  velikih konddenzatora  za skretnicu, ostalo je manje vise lako naci i/ili napraviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9.8.2021. at 20:11, mutayu reče

Poigraj se malo sa usmeravanjem i postavljanjem kutija u prostoru. Uz malo truda postici ces da zvucnici nestanu a da zvuk pocne da dolazi od negde iza...

Vremenom ces se navici i na zvuk samih Iskra drajvera pa ce ti kasnije, uz pomoc basa i tvitera sve to zvucati prilicno savrseno.

Narucuj basove sa linkova , to je to. Cena im je ovde bila 60-70EUR za par tako da je 10-tak hiljada forinti za jedan odlicno.

Za tviter ces isto morati da se snalazis, ja sam koristio FounTek NeoCD1.0 kojih vise prakticno  nema.

Razmisljaj i o nabavci zavojnice i  velikih konddenzatora  za skretnicu, ostalo je manje vise lako naci i/ili napraviti.

FounTek-i naručeni.... sa mađarima za sada nema sreće.....

Motor run kondenzatore Ducati nisam uspio lokalno pronaći, samo na TME. Lokalno sam pronašao SR Passives i Miflex, ali nisam još ništa kupio.

Zavojnicu planiram naručiti kod nekog lokalnog "motača" ... pretpostavljam da u ovom slučaju air gap nije potreban...ili ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od ovoga sto mi imamo na izbor, Ducati i Icar

biraj sta ces, samo da nisu Kinezi

ne kazem da en valjaju, ali nisma bio u situaciji da probam

zavojnica - mozes naruciti Torobar odgovarajuce vrednosti (toroid) a mozes naci lokalno nekoga ko verovatno radi EI

nije tvoje da razmisljas o procepu - naruci zvucnicku spulnu na gvozdju -a ko neko ima u programu sigurno zna kako se pravi

budi uporan za Hu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

oces menjas za 4 oma , takodje nekoristen par

meni svejedno

u stvari, moram da proverim, 95% sam siguran da imam 4 omske 

al posle 25-og, kad sam kuci

ono, radice ti posao i 8oma, ali najverovatnije bi trebalo malo atenuirati Iskre, sto je greota

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...