Jump to content

Frankenlenco ili kako je zero tražio istinu


zerowaf

Preporučeni Komentari

pre 3 minuta, zerowaf reče

ali nemam nigdje 5 V gotovo napajanje za njega

Telefon ti je dobar i tačan za to, podesiš jednom i povremeno proveriš. Što se tog malog uređaja sa NE555 tiče, to ti je zajebancija i zahteva vreme, ali može da radi na bateriju 9v jako dugo ako nemaš nameru stalno da ga koristiš. Ako planiraš da bude stalno uključen, e tada ti treba znaš već šta, trafo, grec, kondenzatori i recimo 7809 stabilizator napona, ili neki gotov ispravljač, recimo za mobilni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, NIXIE reče

Ako planiraš da bude stalno uključen, e tada ti treba znaš već šta, trafo, grec, kondenzatori i recimo 7809 stabilizator napona, ili neki gotov ispravljač, recimo za mobilni.



Nisam znao da može malo raditi na 9 V iz baterije. Tada je to već malo drugačije za mene.
Ovo što sam quotao je baš i razlog zašto nisam htio trošiti vrijeme kojeg imam u jako ograničenoj količini kad dođem kući.
A pogotovo ako je mobilni app dovoljno točan - onda je sve super! :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ovaj dolazak kući je to to.
Nisam stigao napraviti planirano, ali ionako nikad ne stignem, pa je to postalo uobičajeno.  :)
Razmjerio sam centar rupe za bazu ručke, a na drugoj fotki se vidi tanjur na plinthu. Za sad se vrti bez da igdje išta dodiruje. Nisam se sjetio izmjeriti koliki je gap, pa da znam hoće li se smjeti furnirati gornja strana ili ću je smjeti samo obojati ako nemam bar 1,5 mm mjesta do ruba tanjura.
Baza ručke će ići na vlastiti "otok" koji će biti u kontaktu sa ostatkom plintha tek ispod druge aluminijske diletacije i imat će samo četiri dodirne točke sa samim plinthom.
Nije da sam tako planirao, ali sad moram tako napraviti.
Taj "otok" će se sastaviti od ukupno 8 ili 9 komada šperploče sa nekoliko aluminijskih umetaka između. Mislim da će biti alu ploča nakon svake dvije pločice od špera.
Moram još točno razmjeriti visinu na koju je najbolje montirati ručku tako da se može još dovoljno spuštati i podizati VTA ako će dolaziti nekakvi drugi matovi...npr nekakav od bakra koji košta bubreg i ruku, pa nisam baš jako zagrijan, ali nikad ne reci nikad.
Također sam bio nabavio i Ortofon slider za bazu ručke. 
Razmišljam da sve razmjerim tako da se može staviti i klasična SPU G ili kasnije ako poželim i SPU A koja je kraća, pa pomaknuti slider koliko treba da opet imam potreban overhang.
Nadam se da je ovo izvedivo, odnosno da nema nešto što ne znam o geometriji zvučnica/ručki zbog kojih to ne ide tako lako kako sam zamislio. (komentari su dobro došli!)
Odoh sad odvesti klinku u školu, naći se s jednim kumom, pa s drugim, pa malo odsjediti kod kuće i navečer dovesti malu iz škole, pa se zaputiti u bijeli svijet.

centriranje baze ručke.jpg

prvi pogled tanjur na plinthu.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Napokon stigao polijepiti "otok" za ručku. 
Sedam slojeva špera sa dva sloja aliminija. Dio koji se ne vidi je masakr od posla, ali bar sam uspio koliko toliko uredno napraviti vidljivi dio.
Nije savršen, ali za koga je - dobro je.
 

otok ljepljenje1.jpeg

otok ljepljenje2.jpeg

otok vidljivi dio.jpeg

utezi.jpeg

otok druga strana.jpeg

 

Gramofon će stajati na tri noge. Najviše zato što će mi tako biti lakše dobiti ga u vaservagu.
Dvije noge naprijed gdje je veča šansa da će se netko dlanom nasloniti, a jedna noga na zadnjoj strani.
 

Nogice.jpeg

 

Prije furniranja sam htio vidjeti kako će izgledati, pa sam provizorno poslagao elemente na plinth.

prije furnira 1.jpeg

prije furnira 2.jpeg

prije furnira 3.jpeg

prije furnira 4.jpeg

prije furnira 5.jpeg

prije furnira 6.jpeg

prije furnira 7.jpeg

 

Čekam da dođe furnir.
Naručio sam Tulipanovac. Budući da je gramofon prava kvrga nije dolazila u obzir neka tamna nijansa. Ovaj dezen ima jednu tamnu "polovinu" i jednu svijetlu. 
Ako će biti moguće, tamni dio će ići dolje, pa će se prema gore posvjetljavati.
Nadam se da će se tako malo ublažiti monolitnost cijelog sarkofaga i biti oku prihvatljivije u maloj sobici.
 

furnir tulipanovac.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, Zen Mod reče

ta se rucka ukrivila u transportu?

:Viannen_loungelizard:



Yup!
Kao da ju je Pantelić ispucao s gola u protivnički šesnaesterac! :rofl: 

Ma šala...
A sad za ozbiljno,
Ručka nije stala u kutiju, pa ju je senilni Alfred B. savio da može stati unutra. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, zerowaf said:



Yup!
Kao da ju je Pantelić ispucao s gola u protivnički šesnaesterac! :rofl: 

Ma šala...
A sad za ozbiljno,
Ručka nije stala u kutiju, pa ju je senilni Alfred B. savio da može stati unutra. :D 

Ručka nije stala u kutiju, pa ju je senilni Alfred B. savio da može stati unutra.

e jebi ga.

:crying:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da zaključim unose za ovaj dolazak kući.
Kad bude novosti napisat ću što i kako.
Nije mi dao vrag mira, pa sam išao izvagati.
Na kućnoj vagi sumnjive točnosti, ali dovoljne za ovu namjenu stoji da je sam plinth težak 38 kg, a plinth sa motorom, matom, utegom i tanjurima 48 kg.
Točnost procjenjujem na +/- 1 kg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
pre 13 minuta, Vix reče

Sreca pa ne treba DAC :D ;)



Evo ga na slici! :D 
Mogu ga preporučiti svakome tko nije zaražen s nekim žešćim hifilitisom.
Treba mi Phono stage kojeg još nemam. Naručen je za izradu ruski Ampearl LCR. Zamolio sam da stavi na izbor nekoliko impedancija i kapacitivnosti. Neka se nađe.
I zamolio da napravi sa GZ34 ispravljačicom. Možda overkill, ali neka se isto nađe.

 

Spojler

Nadam se da će ga stići poslati prije nego što se, ne daj Bože, obistine zloguke pretpostavke o Putinovoj aspiraciji za novim ratom.Stavio sam u spojler zato što ne želim da se razvije rasprava o vanjskoj politici. Spominjem to samo kao mogući rizik jer sam već uplatio izradu phono stagea, pa ako se izjalovi ostajem bez love i bez uređaja.

 

ares.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam početničko pitanje za forumske znalce.
Originalni Lenco je imao dvožilni kabel. Dakle, nema uzemljenja.
Bi li bilo dobro da upotrijebim trožilni kabel, tj. da ga nekako uzemljim?
Ako da, a nekako mislim da ne bi trebalo štetiti, no tko sam ja da znam, gdje da spojim masu?
Na kučište elektromotora, tj. na neki od dostupnih šarafa na elektromotoru?
Ili da uzemljenje nekako spojim na samu PTP ploču na kojoj je motor?
Ili da napravim "račvu" i spojim obje PTP ploče na masu?
Naime, na jednoj ploči visi motor, a na drugoj je ležaj i osovina tanjura.
Motor, odnosno ploča na koju je ovješen ima jedini kontakt sa skalamerijom na kojoj je ležaj tanjura i njegova osovina preko gumenog idler wheel-a.
Kakvo je vaše mišljenje?
Zatim, struja u gramofon i do motora dolazi iz vanjske jedinice za regulaciju vrtnje motora koja u sebi ima osigurač. Moram li staviti nekakav osigurač i u sam gramofon?
Ta ista vanjska jedinica ima svoje uzemljenje i spojena je sa gramofonom preko trožilnog kabela. (Valjda je trožilni. Nisam ga otvarao jer je zaliven)
Postoji li šansa da stvorim nekakvu petlju koja će smetati radu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem jedno : imas dodatnu jedinicu za regulaciju brzine i ako sam dobro shvatio taj aparat napaja Lencov motor...?

Ako je ovo gore tacno sta ce ti dodatni kabl / zamena originalnog tj. zar on nije sada visak ?

Ili sam pogresno razumeo ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može li neko da generalno raščisti kada su u pitanju stariji uređaji ( integralna pojačala, Cd pleyerI) koji imalu dvožilno napajanje šta raditi ako hočeš da promjeniš naponji kabl. Dvožilni ostaviti, trožilni , gdje spojiti uzemljenje. I koji presjek žice staviti!!! Bez kablomanske krhačine, plz!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...