Jump to content

Frankenlenco ili kako je zero tražio istinu


zerowaf

Preporučeni Komentari

  • 2 nedelje kasnije...

Kratak sam s vremenom, a i kad imam vremena nemam dovoljno energije da odradim udarnički jedan dan.
Danas sam nekako uspio izrezati limove. 
Stavit ću dvije alu ploče između špera i to redom brojeći od dolje: Pet ploča špera+ jedna alu ploča 5 mm+pet ploča špera+1 alu ploča 5 mm+2 ploče špera.
Malo ću štukati jer mi alu ploče nisu dovoljno široke, ali je to ionako sakriveno između šperploča.
Dvoumio sam trebam li uopće stavljati slike ovog masakra nad nekada finim aluminijskim pločama, ali red je staviti, pa makar kakve bile.
Nadam se da me pedantni članovi neće razbiti kad vide ovaj urnebes od posla :D
ali budući da od alata imam samo bušilicu i ubodnu pilu sa listom za drvo i da nikad nisam bio vičan alatu, smatram da je moglo i gore.
Prvu ploču sam stvarno izmasakrirao, a s drugom sam bio gotov za možda 15 minuta. Iskustvo se brzo stječe ako je početno iskustvo jednako nuli. :D 
Kako stvari stoje, to je to za ovaj dolazak kući jer sam sutra zauzet odlaskom u Zagreb kod odvjetnika, a prekosutra već idem natrag u Austriju.
Danas ću još dok dovezem klinku iz škole zalijepiti još dvije šperploče i ako budem imao volje izbrusiti aluminij da se lakše zalijepi.
Ljepljenje aluminija će morati čekati moj sljedeći dolazak.
No dosta slova...idu slike! :D 
 

masakr1.jpg

masakr2.jpg

masakr3.jpg

raspoloživi alat.jpg

alu2.jpeg

alu2-dots.jpeg

alu3.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 26.8.2021. at 7:44, black coffe reče

Imaš na Audiofil netu sličnu temu , pogledaj dečko je to fino odradio ;) :) 


Evo danas sam išao pogledati.
Lijepo je čovjek to napravio! Još je i sam sve skrojio i složio - svaka čast!
Ovo u što sam ušao je slično, ali ne i isto....i za mene prilično velik zalogaj.
Zapravo ni ne znam što me čeka i što sve trebam napraviti, ali učit ću usput i, nije tajna, pažljivo čitam sve što mi ljudi ovdje napišu.
Sam plinth bi trebao biti ca 32 kg plus ca 8 kg tanjur(i) i PTP-6, to jest, motor nije više na Lencovoj šasiji nego se vješa na odvojene pločevine.
Ručka, zvučnica i slično se ionako proizvoljno mijenjaju, pa će tako kod mene raditi Ortofon RB309 12" naručena kod nekog nijemca, Alfreda Bokranda.
A napravio sam i jednu pravu ludost, naručio sam elektroničku regulaciju broja okretaja od Petera Raindersa, istog onog što ima PTP Audio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, zerowaf said:


Evo danas sam išao pogledati.
Lijepo je čovjek to napravio! Još je i sam sve skrojio i složio - svaka čast!
Ovo u što sam ušao slično, ali ne i isto .... i za mene prilično velik zalogaj.
Zapravo ne znam što me čeka i što sve trebam napraviti, ali učit ću usput i, nije tajna, pažljivo čitam sve što mi ljudi ovdje napišu.
Sam postolje bi trebalo biti otprilike 32 kg plus otprilike 8 kg tanjura (i) i PTP-6, to jest, motor nije više na Lencovoj šasiji nego se vješa na odvojene ploče.
Ručka, zvučnik i slično se ionako proizvoljno mijenjaju, pa će tako kod mene raditi Ortofon RB309 12 "naručena kod nekog nijemca, Alfreda Bokranda.
A napravio sam i jednu pravu ludost, naručio sam elektroničku regulaciju broja okretaja od Petera Raindersa, istog onog što ima PTP audio.

Odlično je to ( Ti si cnc na žgance ;) :) ) . Neko pametan je reko da je put interesantniji od cilja ili neš slično . Biti će to odlično ,  sam se potrudiš oko "face liftinga" tehnikalije su odlično zamišljene ! :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, NIXIE reče

Ma dobro, to unutra se ne vidi. Ako baš ne zagledaš. :shinymj5:



Baš to sam i sam sebi rekao kad sam bio na pola masakra sa prvom pločom aluminija. :D 
..............
@All,
Nego, za odmašćivanje tog lima, imam par litara alkohola izopropila. Postoji li ijedan razlog zašto ne bih trebao s njim očistiti aluminij prije ljepljenja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Očisti čime bilo, nitro razređivač, aceton, može malo da se nahrapavi finom šmirglom, aluminijum nije baš nešto dobar za lepljenje. Čime to lepiš?

PS

Ja koristim lepak na bazi kaučuka, kao za gumu, taj drži na aluminijumu sigurno.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izbrusio sam jučer sa vibro brusilicom. Kupio sam baš radi ovog gramofona vibro brusilicu i ekscentar brusilicu - jer ne znam što je što, pa da se nađe. :D 
Plan je ljepiti sa dvokomponentnim ljepilom.
...................
Imam i nekakvo bitumensko (EDIT: zapravo PU). Evo ga na slici. 

poli ljepilo.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, NIXIE reče

zato mislim da treba jednom premazati drvo i ostaviti da se osuši, pa onda sutradan finalni sloj lepka i samo lepljenje.



Jesam li dobro razumio?
Da npr. danas namažem ljepilo na drvo i ostavim da se osuši, ali da ništa ne ljepim na njega?
I onda tek sutra pristupim ljepljenju?
Tako da se površina drveta "izlakira" s ljepilom, pa da ne popije svo ljepilo u sebe kad budem ljepio?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Mikorist reče

Jedva čekam da vidim ovaj stolovrt da radi :happy64:



Boga mi, i ja!
Da ne pričam kakve povezane probleme sad imam jer mi jedva sve stane na policu. Pojačalo će morati više u jednu stranu umjesto da stoji na sredini između zvučnika, pa će mi zvučnički kabel  najednom postati kratak. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da podelim moje iskustvo na ovu temu. Kombinacije metal-drvo uvek lepim dvokomponentnim BISON lepkom.

Drvo nisam tretirao ničim posebno. Očmirlano i DOBRO očišćeno od prašine. Metal ( Alu ) šmirglan i oriban "FROŠ ŽAPCEM" dok ne vidim da se kapljica vode na metalu ne drži kao loptica već da se razliva u film. To znači da je potpuno odmašćen. Zatim osušen fenom i u najkraćem vremenu površina dodatno nagrebana grubljom šmirglom (80, 100). Premazano BISONOM i spojeno na čistu drvenu površinu. Obezbedi da eventualno ne dođe do klizanja slojeva dok se lepak ne upije u materijal i sasvim ne slegne.

Epoxi kapilari u materijal i stvarna dodirna površina bude veća od  a x b izmerene veličine. 

Spremi jednu kesu ili manju vreću peska koju možeš spustiti preko površina da teretom ravnomerno pritisne sendvič koji lepiš. Verujem da će rezultat biti odličan.     

bison_2K_lepak.jpg.9402a04c2f3c8dfc710191600036bd62.jpg

Izmenjeno od Leonardo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Leo! :thumbsup:
Nemam Bison. Našao sam lokalno ovo na slici, ali ako ne valja potražit ću on line baš Bison, pa da budem siguran da je prava stvar.

Što se tiče pritiska, namjeravam aluminij odozgora prekriti s jednom od šperploča, pa onda sa stegama pritisnuti. Tako će čitava površina lima biti pritisnuta. Nadam se. :) 
 

dvokomponentno ljepilo.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK. Više će ti odgovarati epoxi čije vreme reakcije je duže, jer ima vremena da se zavuče u sve mikroneravnine i sasvim slegne.

Možeš potražiti i bilo koji drugi epoxi, meni je ovaj lako dostupan, sa njim sam dosta radio i nije mi pravio nikakve probleme.

Testirao sam i spoj metal-metal, 3 x 3cm  i bio veoma iznenađen jačinom spoja. Preopteretio sam spoj sa više od  50x u odnosu na režim korišćenja i to je držalo bez problema.  

Izmenjeno od Leonardo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Leonardo reče

OK. Više će ti odgovarati epoxi čije vreme reakcije je duže, jer ima vremena da se zavuče u sve mikroneravnine i sasvim slegne.

Možeš potražiti i bilo koji drugi epoxi, meni je ovaj lako dostupan, sa njim sam dosta radio i nije mi pravio nikakve probleme.

Testirao sam i spoj metal-metal, 3 x 3cm  i bio veoma iznenađen jačinom spoja. Preopteretio sam spoj sa više od  50x u odnosu na režim korišćenja i to je držalo bez problema.  



To znači da ću sa, npr. Bisonom imati priliku namjestiti limo na drvo i nakon prvog kontakta? Što hoću reći, sa epoksi ću moći napraviti male korekcije pozicioniranja i nakon što se površine dotaknu, a sa ovim mojim neću imati tu privilegiju?
Ako je tako svakako naručujem Bison.
Upravo sam ga našao u Bauhausu kod nas.
Ako si radio neke veće površine, koliko procjenjuješ da će mi trebati pakiranja Bisona ako je bruto površina 60 x 45 cm, pa onda dvije ploče i obje se obostrano lijepe?
Ako nemaš takvo iskustvo, nemoj se sekirati oko odgovora. Ovo tek usput pitam.
Planiram uzeti deset pakiranja. Valjda će dostajati, ali ako se zna da je potrošnja daleko manja nego što sam ovako procjenio da uzmem manje.
Ili ako je potrošnja veća da ne naručujem dva puta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da će 4 biti sasvim dovoljna.  Ne moraš mazati obe dodirne površine, kao što se radi sa Sintelanom. Ti uzmi i više ako želiš, nećeš ga baciti a nije kvarljiva roba. Upotrebićeš ga na sledećem projektu. Lepak je odličan.

Istisneš duet-špric na nešto zgodno za mešanje i dobro zamešaš obe komponente. Boja će mu postati mlečna ili boje putera i postaće osetno tečniji.  Namažeš celu količinu na jednu površinu a drugu površinu (komad) samo prisloniš i opteretiš da se što bolje priljubi. Ako si i stavio više lepka procuriće sa strane, što nije tragedija prenećeš ga na sledeći sloj.  Mislim da je bolje da slojeve lepiš  sa pauzom dok se prethodni ne slepi potpuno... za 24h. Na kraju krajeva, nigde ne žuriš i cilj ti je da ovo odradiš jednom za sva vremena. 

Izmenjeno od Leonardo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 minuta, Leonardo reče

Pretpostavljam da će 4 biti sasvim dovoljna.  Ne moraš mazati obe dodirne površine, kao što se radi sa Sintelanom. Ti uzmi i više ako želiš, nećeš ga baciti a nije kvarljiva roba. Upotrebićeš ga na sledećem projektu. Lepak je odličan.

Istisneš duet-špric na nešto zgodno za mešanje i dobro zamešaš obe komponente. Boja će mu postati mlečna ili boje putera i postaće osetno tečniji.  Namažeš celu količinu na jednu površinu a drugu površinu (komad) samo prisloniš i opteretiš da se što bolje priljubi. Ako si i stavio više lepka procuriće sa strane, što nije tragedija prenećeš ga na sledeći sloj.  Mislim da je bolje da slojeve lepiš  sa pauzom dok se prethodni ne slepi potpuno... za 24h. Na kraju krajeva, nigde ne žuriš i cilj ti je da ovo odradiš jednom za sva vremena. 

 

 

:phil_04::respect:
Hvala ti!!!! 
Zbog nedostatka stega i znanja i šperploče lijepim jednu po jednu, pa će i lim ići tim tempom.
Onda ću svoj sljedeći dolazak kući rezervirati za ljepljenje aluminija.
Mogu reći da mi je lijepo vidjeti ova dva bloka od po pet šperploča zaljepljene. Plinth će stvarno biti Lenczila po svojim dimenzijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...