Jump to content

Frankenlenco ili kako je zero tražio istinu


zerowaf

Preporučeni Komentari

Napisano (izmenjeno)

 

Otvorit ću temu o gradnji prvog gramofona.
Nisam ni blizu gotovoga niti nazirem kraj, ali sam već pitao na forumu nešto u vezi alata i pohvalio se u "Čime se zanimam ovih dana" sa prvim koracima, pa ću te postove i one koji su za njih vezani premjestiti ovdje čim ih lociram na forumu.
...........................................
Kao što su neki članovi već primjetili, a neki znaju i iz privatne komunikacije, poželio sam postati Vinyl Aficionado....što god to značilo. :rofl: 
Ima sad već godina i pol otkako sam kupio Lenco L75, nabavio sam PTP-6 od Petera Reindersa, nabavio sam i čitavu gomilu izrezanih špreploča momačkih dimenzija 600x450x18 mm.
Osim toga u ladici čekaju na red Bokrand Ortofon ručka RB-309 (valjda sam dobro zapamtio model) u obliku banane, zatim Ortofon SPU sa već ugrađenim trafoima, a imam i MM Pickering XSV 3000.
Nabavljen je i veći ležaj za tanjur, novi idler wheel, nekakav podizač ručke kad dođe do kraja ploče.....i još jedan tanjur - zajedno oko 7 do 8 kg mase u tanjurima.
Niti ne znam napamet reći kakav sam sve grincajg malo po malo naručio za novi/stari Lenco.
Najveća glupost koju sam naručio je elektronska regulacija broja okretaja od Petera Reindersa iz PTP audija.
U sljedećim mjesecima, nadam se ne i godinama, ali nije ni to isključeno, ću ovdje stavljati pokoju sliku, vjerojatno masu pitanja i nedoumica, te mišljenja i stavova kako se što bude razvijalo.
Pa kako bi to rekao moj snimljeni glas na Waze aplikaciji:
"Krenimo!" :D 


.................................................


Zalijepio sam prve tri ploče. Imam ih još devet.
Zapravo imam ih još 11, ali dvije bi trebale još malo obrade sa alatima koje nemam. :) 
Težina 12 ploča je ca 32 kg.
Imam i nekakvu ploču 5 mm aluminija, pa razmišljam da ju grubo obradim sa ubodnom pilom, zalijepim na dva ili tri mjesta u gramofon kao sendvič i kasnije kad kupim vibracionu brusilicu, onu sa šmirgl papirom - "neznam" pojma kako se to uopće zove, to lijepo izbrusim da bude glat.

Svakako će potrajati sve to jer em ne znam, k tome nisam dovoljno kod kuće, a još nemam ni alata.
Usprkos svemu, napravit ću ja njega. :) 

lenco2.thumb.jpg.12fd30a6dab138f6d63cf9ac64399558.jpglenco1.thumb.jpg.d2564cf9a26e9ef74f277536540191aa.jpg


.......................................................................................................

Spojler

Split iz druge teme. Spojen je ovdje sa prvim postom.



Znam da postoji nešto takvo, ali ne znam kako da to tražim.
Kad bih imao trgovinu tog tipa u blizini lako bih pitao trgovca, ali ovako moram naći online.
Da napokon pređem na stvar!
Kupio sam push prekidač kojeg namjeravam staviti na "Lenco inspired" gramofon.
Od milja ga zovem Herbie (Man). Zato što je Push Push prekidač. :D 
Inače, da se pohvalim, mislim da sam skupio skoro sve što mi treba za početak radova (čitaj: Za početak stvaranja neograničene količine frustracija. :D )
Stavit ću ga na gornju ploču, ali mi treba onaj metalni umetak za drvo koji s unutarnje strane ima navoj, u mom slučaju treba M25, a s vanjske strane onaj grubi korak kojeg uvrneš u drvo (šperploču).

Zna li netko neku ključnu riječ kako da online pronađem to što tražim?

Saslušat ću i alternativne prijedloge. Pogotovo ako ih sa svojom razinom neznanja i neimanjem raznih alata mogu ispoštovati.

Fotke prekidača:
herbiemanpushpush3.jpeg
herbiemanpushpush2.jpeg
herbiemanpushpush1.jpeg

Izmenjeno od zerowaf
Bio mi ćeif :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drvo probusis da prekidac upadne

sa zadnje strane zabusis veci precnik, da mozes da zavrnes maticu, a da ostane debljina bazne ploce za dovolno navoja

neces naci umetak za taj navoj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, neskor reče

izbusi sa unutrasnje strane siru rupu da mozes zavrsnuti maticu, a sa prednje strane rupu precnika navoja



Palo mi je i to na pamet, ali ne znam hoće li se šperploča razići ako stegnem tu maticu na tako uzak "zub"?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Zen Mod reče

drvo probusis da prekidac upadne

sa zadnje strane zabusis veci precnik, da mozes da zavrnes maticu, a da ostane debljina bazne ploce za dovolno navoja

neces naci umetak za taj navoj



Istovremeno sam odgovorio Neskoru sa pitanjem.
Znači, majstori znaju da to drži bez greške!
Okej!
Problem riješen!
Hvala ljudi! Najbolji ste! :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, zerowaf said:



Palo mi je i to na pamet, ali ne znam hoće li se šperploča razići ako stegnem tu maticu na tako uzak "zub"?

ne stezes centralnu maticu tocka na Ducati-ju, nego vrljavi prekidac

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Zen Mod reče

ne stezes centralnu maticu tocka na Ducati-ju, nego vrljavi prekidac

:smesna:



Pa i ovo će imati mono vilicu! :rofl: 

EDIT:
Upravo guglam da nađem cjevasti ključ 25 mm da mogu stegnuti kad sve polijepim i nakon što dam furnirati. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, neskor reče

moze i gedora ;)



Guglam i to.
Majku mu ljutu, svaki set s normalnom cijenom taman preskače veličinu 25. Idu 20-22-24-26.... 
I ja nailazim na probleme tamo gdje ih nitko drugi nema. :D 
Hvala obojici!
Sad kad znam da može i direkt na drvo ću se snaći. 
Još nađem gedoru/cjevasti ključ i nađem s čime izbušiti 35 mm do pola i 25 mm skroz, pa sam korak bliže ljepljenju.
E i ja si nađem ćoravog posla umjesto da uživam u dokolici. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, vinko reče

Burgija za sarke 35mm

I one leptir burgije njih imas 25



Ništa nisam razumio dok nisam napravio C/P, pa vidio slike!
Tenx!
Sad i to znam kako se zove! :thumbup:
Moguće je da će se ova tema kasnije spojiti sa temom o frustracijama uzrokovanih pravljenjem gramofona.
Mislim da sam ja jedini na ovom forumu koji ide u projekte o kojima ne zna ništa, nema alata, ne zna čak ni kako treba izgledati kad je gotovo i upravo zahvaljujući forumu i ljudima ovdje ponekad dovršim neko od svojih krštenja jarića.
Nadam se da vas, osim što vam neznanjem dignem tlak, ponekad i zabavim. Kraj mene s alatom u rukama i inspektor Clousseau djeluje kao Bond....James Bond. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izbuši tesnu rupu onako da jedva ide uvrtanjem, ili malo manju pa doteraj okruglom turpijom tako da se može lagano rukom uvrnuti u drvo. Sa zadnje strane ga fiksiraj lepkom da se ne odvrne. Neće to nikuda jer se samo pritiska, znači minimalna količina lepka da se može kasnije demontirati ako zatreba, recimo termo lepak je dobar za to. Može i  ceo navoj da se namaže nekim lepkom, ali neće moći da se demontira. Skini O-ring obavezno. da lepo legne venac na drvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima još opcija, izbušiš ili isturpijaš malkice  veću rupu, staviš termobužir na navoj i (s oproštenjem) nabiješ u rupu. :hammer:

Termobužir ima dobar koeficijent trenja, neće da se mrda.

Treća opcija je da ti neko na strugu napravi metalni umetak koji ćeš uvrnuti u drvo, a u njega prekidač. Gotov nećeš naći jer je to veliko a sitan navoj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, NIXIE reče

Ima još opcija, izbušiš ili isturpijaš malkice  veću rupu, staviš tedrmobužir na navoj i (s oproštenjem) nabiješ u rupu. :hammer:



Jbt....koliko sam ja glup u usporedbi sa svima vama!!!!
Meni bi trebalo desetak reinkarnacija da dođem do svega ovoga! 
Alal vera! :phil_04:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Nixie!
Sad već imam pregled preko zida.
Prvo moram pokupovati malo alata, pa ću se igrati kako ću imati vremena. Imao sam dvojicu prijatelja koji su imali stolarskih alata i podosta znanja iz gradiva. Jedan je, na žalost umro pred Novu godinu.  Prokleti rak.
Kod njega su pravljene kutije za Iskre ako ih se netko još sjeća, a s drugim sam se nekako razišao da ni sam ne znam kako. Počeo je čovjek piti i odlučio je da mu nisam dobro društvo.
A i nisam. Ja sam nakon dva tri pića za kinderbet. :D 
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, vinko said:

Burgija za sarke 35mm

I one leptir burgije njih imas 25

Ja bi ovim putem. Forstner burgija ima u ihaj dimenzija a u hobi radnjama ima jeftinijih za 2-3 eura.

Uz to neka špic klešta za zavijanje i rešen problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 48 minuta, ManicP reče

Forstner burgija

Tnx!
Isto sam ukucao u Google, pa pogledao slike. Pa toga ima čak i u Lidlu u mojoj maloj vukojebinici!
Odoh u shoping! :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ManicP said:

Ja bi ovim putem. Forstner burgija ima u ihaj dimenzija a u hobi radnjama ima jeftinijih za 2-3 eura.

Uz to neka špic klešta za zavijanje i rešen problem.

s obzirom koliko sile zavijanja je realno potrebno - dovoljno je da vrti odozgo prekidac a da od dole drzi maticu srafcigerom

na kraju malo giglivigli srafcigerom sa donje strane i stegnuto

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...