Jump to content

Ei AZ550/90/B8 & AZ011/73/SK8 - šta sad :D


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

Poenta je da imas par staza. Blanko da uradis unapredjenja koja zelis, da izmeris karakteristiku zvucnika i da to uklopis u gotov proizvod.

Ili da proveravas da li je svako unapredjenje unapredjenje ili ko zna sta, pa se meri pre i posle zahvata.

Merenja nisu problem, problem je tumacenja, i implementacije, odnosno odabir cilja.

Da li efikasnost, da li linearnost da li spl, da li ovo ili ono dobija prioritet. 

Svakako ce biti neefikasni i bez basa, sve ispod 150Hz je da se casti :) 

Ostaje tacnost reprodukcije u nekom opsegu za slusanje, van tog opsega ce poiskakati neprijatne distorzije

Pa se onda uradi linearan mikro zvucnik u kompresiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd

Ih, 150Hz :)

Ja sam malo otimističniji. Ok, efikasnost će biti mršava ali neće biti ni prvi ni poslednji neefikasni. Pa ne mora pojačalo da ima najviše 10W, može i malo jače da bude :D

Kompresiju "forsiram" jer mi taj bas najviše odgovara. Bas reflex mi do sada nikada nije odgovarao. Slušao sam dvosistemce transmisione Totem Acoustic sa takodje malim basovima bilo je basa za ne verovati. Ali to je klasa koja košta ko Sv. Petra omlet sa čedar sirom i njeguškom pršutom :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DY 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.madisoundspeakerstore.com/pdf/Dynaudio%20Driver%20Catalog.pdf&ved=2ahUKEwjZkK6J8djxAhXihf0HHTMPDXQQFjAFegQIBRAC&usg=AOvVaw187fFz50HX0-rx13ZL65Ll

 

Obrati pažnju na  oblik polnih nastavaka,kao i klin :umnik2:

Ok, ja sam te samo usmeravao na rad sa sticanjem nekog iskustva, kako bi to mogao da ponoviš sutra  na nekom izdašnijem  zvučniku, a još značajnije da znaš šta ćeš sa kojim zahvatom dobiti.

Zvučnik je jedna velika "klackalica",ako nešto dobiješ-nešto drugo si izgubio, samo je bitno koliko ti je važan dobitak od gubitka.:)

Puno sreće u radu , pratićemo objave i inpresije :good:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@BrankoBin

Hvala za dokument, svašta se tu vidi o čemu pojma nisam imao jer me nije ni interesovalo :D

I sada mi je interesovanje na nivou unapredjenja Ei drajvera i tu da bude kraj. Usput da naučim nešto što će mi biti neophodni pri budućoj kupovini zvučnika kad za to dodje vreme.

"A,već sam ti napisao,da od mehaničkih osobina  centratora zavisi Fs, a od toga za koju koncepciju kutije je pogodan."

Možeš li malo konkretnije ovo da mi razjasniš, tj. koje mehaničke osobine daju viši a koje niži Fs?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Beli_Ninja reče

Možeš li malo konkretnije ovo da mi razjasniš, tj. koje mehaničke osobine daju viši a koje niži Fs?

To ti je mašinstvo, ili ti fizika (mislim sve je fizika). Kombinacija krutosti opruge (gornjeg i donjeg vešanja) i ukupne pokretne mase. To sve na free air mereno naravno. Vazduh u kutiji je dodatna opruga, pa se rez. frekvencija povećava. Zato je bolji BR za taj tvoj driver od kompresije, da je manji magnet bilo bi obrnuto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nema tu tacnog odgovora. Mora da se meri. Teoretsko naklapanje se svodi da bi veci magnet znacio jaci motor, ali s obzirom koliko je ta fela zvucnika aljkavo radjena, ne mora da znaci nista. Zato bi se merila jacina u procepu, korigovao procep, fokusiralo polje, odradio drugaciji kalem...

 

Izmeris komplijansu i rezonantnu "free air" podelis sa tim, pa je to kao kriterijum sta je bolje, jel preko 100 pa ide BR ili oko 60 pa ajd u kompresiju, ali ne mora. Nisi ti duzan da fasciniras kupca kako mali bas cini cuda.

Mala je to povrsina i uz kratak hod, mala zapremina vazduha koju nosi zvucnik, pa zatvorena kutija ne utice primetno na komplijansu 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bili u kutiji (žao mi što isekoh kutiju od novih Salomon-ki :D )

Bas vezan direktno, visoki preko 4uF. Nema basa ni za lek. Kutija oko 7.4l sa ovom rupom napred. Visoki definitivno dosta glasniji. Idu na merenje zajedno sa par NOS AZ 770/90/B8. 

 

20210711_141700.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Beli_Ninja reče

Kako veličina magneta utiče na to?

Veličina magneta ne utiče na rezonantnu frekvenciju, samo na manji Q faktor. Ako je onaj sa 72mm magnetom imao Q=0.6 taj tvoj primerak bi trebalo da ima oko 0.4, znači može u kompresiju, BR, TL, TQWT. U pricipu može u kompresiju da ide i zvučnik sa jako malim Qt (0,2-0,3) samo se dobije baš mala kutija i jako malo basa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nsimo nervozni, nego cedis informacije od BBina, koje su na nivou Apprentice-inga, koje moraju da se saznaju u kontinuitetu i logicno, prenesene pokaznim radovima i slicno

nisi ni ti dosao do svoje diplome zbrdazdola, nego koliko-toliko kontinuiranim radom, a tek si posle morao da zapnes da i u praxi budes imzenjer

hocu samo da kazem da nema vajde od strp na strp

ono - ako hoces da pravis driver - kreni ......... pa ce vidis i sam da bez studioznog pristupa nema nista

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...