Jump to content

Ei AZ550/90/B8 & AZ011/73/SK8 - šta sad :D


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

za az011,8 oma  18 db oct , rez 3000 ,stavljali smo 6,8uF,zatim paralelno 0,20mH ,pa 4,7uF ,konacna verzija skretnice

peerles kd 10 su ugradjivale  mnoge renomirane firme pa i AR na primer , sto dovoljno govori o tom zvucniku ,ali ,licno smatram da je neefikasan za HZK 12031 ,iste zvucnike pravi ili koristi iste heco , pa mozes i tako da ih trazis, ima ih prilicno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Beli_Ninja said:

Jurio sam te AZSK 25 ali bez uspeha.

Takve nemam , ali ako ti trebaju tvoji su , imam dva komada EI-Nis DZ 0500/SFP-1 , 4 ohma / 10W , precnik membrane 11,5cm i obe su cele , izvadjeni su iz jednog starog bass kombo pojacala gde su bili vezani kao mislim srednjetonci  , mereni na DC otpor jesu OK ali ukupno stanje mi je zaista nepoznato .

DZ0500-SFP1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Beli_Ninja said:

Hvala @BANAT Ono što mi je sada interesantno a to je da nađemte peerless ko 10 ili heco kopiju. To mi se uklapa u Ei priču jer su sarađivali :)

 

sadtu nastaje problem , impedansa je 4 https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-oprema-i-delovi/heco-visokotonci/oglas/117905270?filter_id=1108318113

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Beli_Ninja said:

Ovaj verovatno misli da smo sisali vesla. Šta je tu ispravno :)

ma samo sam ih pokazao ,naravno da ne dolaze u obzir ,pogotovo sto su krs ,ali ispravi me ako gresim , zar nije gospodin Sava koristio upravo ove visokotonce koje imas

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AZSK25 i AZ011 su praktično isti driveri, sve je isto samo je na AZ011 stanjen magnet a time smanjena i efikasnost. Štednja uvedena 90 tih što bi rekli. AZSK25 je bolji naravno.

Meni lično ni jedan ne valja bez prepravke.

Znači filc na čelo magneta pod obavezno.

U malo težim slučajevima bušenje magneta (fi10mm) i dodavanje pozadi male zapremine sa dampingom.

Treće, jako komplikovano, je uklanjanje hornice na strugu ili čak izrada nove ravne prednje ploče, što je maksimalno komplikovano i smanjije dosta efiksanost i menja Fr krivu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ei vis 40w kalotni, njegova membranica se premazuje razređenim epanolskim lepilom, time je premazana i u fabrici. Mana je što nakon 10god epanol ispari,pa je potrebno ponoviti tretiranje. Manifestacija je utišan rad i gubitak osetljivosti. Svrha je da zatvori rupice textilne membrane. Koriste ga masovno svi proizvođači.

U domaćinstvu epanolski lepak se primenjije kao lepak za miševe,a razređuje se med.benzinom. Zato su membranice onako stalno lepljive i hvataju se dlačice na njih.

Bas membrane ,već sam napisao, razređen polivinilacetat,tako da ne ostavlja sloj,već da ga papir upije. Ako je potrebno tonirati u crnu boju,onda se predhodno doda crni akrilni toner u polivinil acetat.

Ei basove,zbog lošeg fabr.lepka u spoju kalem-membrana je potrebno skinuti i prelepiti epoxi lepkom, kako bi taj spoj bio što kompaktniji.

Od centratora i njegovih osobina će u najvećoj meri zavisiti TS parametri, a mekoća centratora i vešanja će uticati na Fs,a time odrediti da li je pogodna BR ili neka druga konstrukcija.

Uglavnom veliki posao i veliki rad, greota je toliki trud uložiti u zvučnik koji to (po meni) ne zaslužuje,a u startu ima dosta siromašan magnetni sklop.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O potrebi da se na strugu obrađuju polni nastavci i usmeruju....izlišno je pisati, jer zahteva kasniju galvanizaciju, što je u kućnim uslovima neizvodljivo.

Ei zvučnici su "poluproizvod", koji zadovoljava osnovnu namenu. Da bi se od njih napravio zvučnik višeg ranga i klase, potrevno je baš mnogo rada i prerade.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kretni kalem je posebna priča, loš lak,koji obezbeđuje termički rad do 120'c,a ustaljen opseg je 212-350'c.

Izrađen na Al telu, za koje je prijanjanje laka loše ,a zvučno Al je loš izbor.

Pletenice su krajnje lošeg kvaliteta i čest problem kod njih.

Jednom rečju : Zvučnik ima više mana ,nego delova na njemu :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, BrankoBin said:

O potrebi da se na strugu obrađuju polni nastavci i usmeruju....izlišno je pisati, jer zahteva kasniju galvanizaciju, što je u kućnim uslovima neizvodljivo.

Ei zvučnici su "poluproizvod", koji zadovoljava osnovnu namenu. Da bi se od njih napravio zvučnik višeg ranga i klase, potrevno je baš mnogo rada i prerade.

Branko, možetš li da objasniš malo bolje ovaj zahvat jer ima nas koji ne znamo o čemu se radi :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, BrankoBin said:

Kretni kalem je posebna priča, loš lak,koji obezbeđuje termički rad do 120'c,a ustaljen opseg je 212-350'c.

Izrađen na Al telu, za koje je prijanjanje laka loše ,a zvučno Al je loš izbor.

Pletenice su krajnje lošeg kvaliteta i čest problem kod njih.

Jednom rečju : Zvučnik ima više mana ,nego delova na njemu :D

perfektan primerak da se momcovi uce

jos kad im das po koji detalj, ihaj, kud ces veceg zadovoljstva od nauke

ene, smejala se fukara onomad kad sam ja tretirao Tannoy surround sa lepkom za pacove

psi laju, karavane uče nešto novo svaki dan 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, Zen Mod reče

 

ene, smejala se fukara onomad kad sam ja tretirao Tannoy surround sa lepkom za pacove

Epanolsko lepilo ima široku primenu, jedno od njih je i lepak za mišovi :D ,a nalazi se i na svim lepljivim trakama,tapetima i sl. Može se naći u raznim oblicima tvrdoće.

Smejati se tome ,je ravno traženju razblažene Sone kiseline, za izradu štanpanih pločica,a nalazi se u svakoj trgovini pod nazivom wc-higijenik :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obrada pol.nastavaka magneta:

Najvažnije nisko ugljenično gvožđe, dovoljna debljina u gepu,koja srazmerno koraku kalema,obezbeđuje ekskurziju kretnog kalema ,tako da u 90% slučajeva kr.kalem ostaje u opsegu magnetnog polja.

Precizna obrada, na strugu, u gepu,sa strogom tilerancijom,obezbeđuje maximalan prirast magnetnog fluxa...većina komercijalnih ima vrednost 1 - 1,2 T, a Lowther čak do 2,1 Tesla.

Donji pol.nastavak takođe debljinom treba da podrži gor.pol.nastavak, da ivicama i oblikom usmerava mag.flux.

Polni klin ,oblik pečurke,sa otvorom u sredini-takođe oblika pečurke.....

Nemoguće je samo jednom prostom radnjom na zvučniku, postići značajan pomak u zvuku, ali skupom od 20 -30 prostih dorada, ti mali pomaci se sabiraju i tako čine značajan pomak u zvuku.

Prečica,fora i fazona NEMA, samo velika količina rada i entuzijazam, kao i učenje kroz rad (ne samo teorija). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@BrankoBin

Možeš li da mi daš tačnu oznaku legure, predpostavljam da je to neki čelik (niskougljenični) ali sa druge strane ne verujem da je tu bitan samo procenat ugljenika?

Šta to znači obraditi što preciznije, koje su to tolerancije, koja je najoptimalnija dimenzija zazora (gep)?

Kako bi trebao da izgleda taj klin oblika pečurke i utvor oblika pečurke?

Kako to donji p. nastavak podržava debljinim gornji p. nastavak?

Galvanizacija nije problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sad, tesko ce da ti kaze pa da ti prenese tacno sto je mislio , mislim da ti razumes sta je on mislio

znas i sam da takve stvari ne idu bez tehnickog crteza i ostale dokumentacije

zadnjih deceniju dve , stvari u mnogome olaksavaju programi za simulaciju magnetnog kola

naravno, papak kao ja - i da naucim nesto oko programa - sta ce to meni kad nemam pojma o magnetima niti imam ideju sta bih radio sa tim

 

coveku koji vec ima znanje o problematici , taj program dodje super alat

 

ukratko - tesko ce imas koristi od opisa

kao i uvek - definisani projektni zadatak u mnogome olaksava dalji rad .......... primer - za jednu vrstu zvucnika ultratesan procep je pozeljan i koristan, za drugu vrstu zvucnika nije cak ni pozeljan

dakle - drzi se konkretnog primerka i trazi savete za njega, da se ne pogubis u informacijama  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Zen Mod said:

pa sad, tesko ce da ti kaze pa da ti prenese tacno sto je mislio , mislim da ti razumes sta je on mislio

znas i sam da takve stvari ne idu bez tehnickog crteza i ostale dokumentacije

zadnjih deceniju dve , stvari u mnogome olaksavaju programi za simulaciju magnetnog kola

naravno, papak kao ja - i da naucim nesto oko programa - sta ce to meni kad nemam pojma o magnetima niti imam ideju sta bih radio sa tim

 

coveku koji vec ima znanje o problematici , taj program dodje super alat

 

ukratko - tesko ce imas koristi od opisa

kao i uvek - definisani projektni zadatak u mnogome olaksava dalji rad .......... primer - za jednu vrstu zvucnika ultratesan procep je pozeljan i koristan, za drugu vrstu zvucnika nije cak ni pozeljan

dakle - drzi se konkretnog primerka i trazi savete za njega, da se ne pogubis u informacijama  

Mislim da si razumeo moja pitanja. Ali pošto su saveti bili uopšteni ja sam precizirao pitanja, mislim da tu nema ništa loše. Naravno, valjda se podrazumeva da su moja pitanja isključivo u vezi predmetnih drajvera.

Nemam znanje o magnetima, i da se razumemo nemam neku želju da imam znanje o magnetima. Tako da softveri otpadaju.

Cilj ove teme nije da ja steknem diplomu inženjera elektrotehnike i elektronike (stvarno mi ne treba treća inženjerska diploma u životu) niti da otvorim firmu za proizvodnju zvučnika i da postanem milioner.

Nigde nisam postavio cilj Hi End zvučne kutije sa predmetnim drajverima.

Cilj ove teme je da zajednički nešto uradimo sa ovim drajverima i da se izvuče nekakakv maksimum. 

Nadam se da nisam promašio forum i da ne kršim neka pravila ovog foruma.

Neki su uskočili sa jasnim savetima, neki pokušavaju da me vrate na ispravan put :D , a neki pokušavaju da me navode na rešenja. 

Svima sam zahvalan na angažovanju.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...