Jump to content

Ei AZ550/90/B8 & AZ011/73/SK8 - šta sad :D


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

ako hoces da probas kompresiju ,stavi ga u 8 do 9 litara .Inace sam drajver je nesto modifikovan DZ 0500 N1 ,izvorno namenjen za zvucnu kutiju Ei ZK 20 ,za receiver HSR 30 .Original skretnica za 4oma   je rezana na 2 kHz , a sam drajver bez premazivanja ide do 5 KHz i pokazao se vrlo dobro ,premda mu efikasnost nije jaca strana .Da napomenem da je kutija bila prilicno ispunjena ,prvo vatom , zatim su stavljali sundjer i manje ispune .AZSK bi trebalo da je 3 do 5 db efikasniji od basa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ljuba Grozni

Da li si siguran da je to baš taj drajver. Ovaj ima magnet od 90mm. Nešto mi se čini da je u ZK 20 išao drajver sa megnetom prečnika 72mm. Onaj koji pominje @Zen Mod

Inače, prekjuče sam probao drajvere onako gole bez ikakve kutije na lampašu od 4W i to ispušta zanimljivo nizak bas. Proba je bila radi ispitivanja ispravnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

apsolutno su isti sto se tice papira , vesanja ,pletenice ,trepereceg kalema .Modifikaciju je uradio Lola Audio iz Zeleznika  , a prvenstveno se odnosi na magnet i donji centrator kako bi drajver primio 30 umesto 10 w sinusne snage ,iako sam namotaj trpi do 80 w ako se dobro secam .Inace , moji prijatelji i ja smo uradili jedan par u kutiji kao Sonus Faber concertino ,dakle , kutija , bas reflex otvor , samo smo za visoki koristili  az 530 sfp 1 , slicno kao u originalnoj kutiji ZK 20 i to je bilo odlicno , a kutije su jos uvek kod prvog vlasnika koji je poprilicno zagrizen zvukoljubac 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad pokušavam da izmerim i mislim da je 25mm. Ali poprilično neprecizno merenje. U prvom postu je link ss opisom Savovih kutija Differo gde piše da su špulne 30mm. To me buni.

Imaš li možda karakteristike tog visokotonca?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ustvari 25,4 mm bi trebalo da bude ,a sto se tice teksta ,greske se uvek potkradu ,za azsk se secam da je 40 w na 2Khz ,100 W na 5 Khz 12 db skretnica , rezonantna frekvencija 1, 2 KHz ,Fo 2Khz do 22 KHz ,pogonska snaga za pritisak od 96 db na 1m je valjda 1,6 ili 1,8 w ,dakle nesto oko 91 db za 1W ,mozda vrlo malo manje .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Beli_Ninja said:

Zvuk u odnosu na AZ011?

I da li je postojala varijanta na 8R?

da naravno , svi hi fi driveri su radjeni za 4 i 8 oma ,a stari bogme i na 15 oma 

Azsk je robustniji sto se tice frekventnog odziva i lepo radi u dvosistemskih kutija ,az 011 radi od 3 khz i tu mu je snaga 50 w .ja licno , vise volim azsk ,pogotovu kad mu se stavi parce filca na magnet , bez drugih modifikacija uz ruski papir u ulju 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da,skines srafove ,polako skines treperici kalem ,zatim filc ili filcanu kalotu iz starih visokotonaca ,zalepis na sredinu magneta ,tako da ne kaci kalotu i sam kalem, vratis sve nazad a sa nekog pojacivaca preko kondenzatora pustis ton od 1 khz i lagano centriras trepereci kalem , tako da ne cujes nikakav drugi ton osim osnovnog i u tom polozaju pritegnes srafove .Sve to ide lagano ,pogotovo danas,kad  svaki PC moze da posluzi kao signal generator 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bojim se da ne kontam. Pričaš o doradi AZSK 0530, ili AZ011? Na AZSK ne vidim nikakve šrafove :)

ja licno , vise volim azsk ,pogotovu kad mu se stavi parce filca na magnet , bez drugih modifikacija uz ruski papir u ulju 

Screenshot_20210705-192154_KupujemProdajem.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Beli_Ninja said:

Bojim se da ne kontam. Pričaš o doradi AZSK 0530, ili AZ011? Na AZSK ne vidim nikakve šrafove :)

ja licno , vise volim azsk ,pogotovu kad mu se stavi parce filca na magnet , bez drugih modifikacija uz ruski papir u ulju 

Screenshot_20210705-192154_KupujemProdajem.jpg

Edit: Pomešao sam ovo je AZ 0530... Greška

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ćemo da vidimo. Imam dojavu da na 10kHz imaju pik od 10dB. Mereni neki primerci, ne moji. Videćemo šta kažu moji. Sad razmišljam da vidoke prvo premerim, pa doradim, pa opet premerim. Šta taj filc konkretno doprinosi, da li je izmereno to unapredjenje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

smanjuje refleksiju sa zadnje strane membrane prema kucistu , malo smanjuje efikasnost ,smanjuje sibilante pri pogonu u dvosistemskim kutijama , mereno je to sve nakad davno ,ali tacne podatke ne mogu da kazem ,uglavnom razlika je cujna u pozitivnom smislu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...