Jump to content

EL 34 tube poredjenje


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Imam pojacalo Unison Research Simply Four sa 3xECC82 i 4xEL34 lampama.

Imam i dva seta el34: Sovtek i Svetlana.Slusajuci jedne ,pa druge,nisam uocio neku razliku u zvuku(oba seta su izmerena i ispravna).

Da li bi dobio (bolji) zvuk promenom cevi sa Electro Harmoniks,Tungsoul,Mullard...lampama?

Ili su mozda bitnije ecc82?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 47 minuta, Aoxomoxoa reče

Da li bi dobio (bolji) zvuk promenom cevi sa Electro Harmoniks,Tungsoul,Mullard...lampama?

Ili su mozda bitnije ecc82?



Ono što bi dobio je začaran krug kupovanja novih lampi nadajući se da je ona sljedeća pogodak.
Jesam li čuo razlike među lampama? Jesam! Bez sumnje, da!
No, budući da je sve u audiu zapravo rezultat jednadžbe svih elemenata u lancu plus soba plus naš sluh ne vjerujem da će ti itko ozbiljan moći garantirati da će neka lampa tebi, u tvom sistemu i tvojoj sobi biti nedvojbeni pogodak.
Imam preamp sa ECC82 i od svega što sam u njih stavio su mi najbolje NOS Tesle e802cc (mislim da se tako zovu), nakon njih nekoliko Philips miniwatt i sumnjiv par navodno NOS Brimara su mi također dobri, ali nisu na razini tih NOS Tesli. Šteta jer su i one sve rijeđe na ponudi, a i cijena im nije bezazlena. Još uvijek su jeftinije od potpuno prohibitivno skupih Telefunkena na čijim strojevima je svojedobno i Tesla pravila svoje lampe.
Nove Tesle, tzv JJ nisam slušao.
Najlošije što sam u njega upiknuo je NOS Sylvania - jako tanak zvuk kod mene, na mom sistemu i za moje uši/ukus.
Većina ljubitelja će ti reći da jedino valjaju NOS lampe, ali nije ni svaka NOS dobro zvučeća niti je svaka nova loša.
Tehničari će ti reći da upikneš što imaš i da zvuk nije dramatično različit i većinom će biti u pravu.
Lampe su zabavne, ali igranje sa tube rollingom može biti i frustrirajuće, da ne spominjem skupo.
Ja u svom Dynacou ne koristim predviđene EL34 nego ruske 6P3S-e koje nisu ekvivalent, ali su te sa sufiksom "e" jako izdržljive i duraju maltertiranje u ampu koji je složen za EL34.
Da li mogu raditi i kod tebe?
Ne znam! Neću napamet predlagati, ali ako imaš šemu ili bar znaš napone možda ti netko od tube-gurua na forumu može dati točan odgovor.
Mnogi također koriste KT-66 u el-34 ampovima, ali i tu nisam siguran da sve može svuda jer ta lampa ima unutra spojene pinove 1 i 8 dok su, npr. na mom ampu ti pinovi spojeni već na sjedištu lampe u ampu - zato je moguća izmjena.
I naravno, možda ti amp neće moći dobro biasirati drugu vrstu lampe osim EL-34.
Ako se već hoćeš igrati, a ta igra je skupa, većina kaže da NOS EL-34 trče krugove oko novih.
To ne mogu reći iz vlastitog iskustva.
:pS.
Kako nisam nikakav stručnjak sve što si pročitao od mene provjeri s nekim tko stvarno zna.
Ja ti pišem zato da ne čekaš dugo na pravi odgovor. :D 

EDIT: Zaboravih, mnogi biraju radije 6CA7 umjesto EL34 u svojim pojačalima. Provjeri jesu li univerzalno međusobno zamjenjive ili samo u nekim pojačalima!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zerowaf U manualu pise ecc82 ili 12au7...el34 ili 6ca7...nista drugo. 

Sylvania ti se nije svidela...hmmm,znaci da ipak ima razlike u lampama...to da li bi legle u moj sistem je druga prica.

@чика-Брка To je dobra vest...sto znaci da mogu da eksperimentisem sa drugim lampama tek kad se ove potrose...za dve-tri godine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, Aoxomoxoa reče

@чика-Брка To je dobra vest...sto znaci da mogu da eksperimentisem sa drugim lampama tek kad se ove potrose...za dve-tri godine.



Ako Čika-Brka tako kaže onda je to - to! :thumbsup:
Čovjek jednostavno zna znanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aoxomoxoa said:

Imam pojacalo Unison Research Simply Four sa 3xECC82 i 4xEL34 lampama.

Imam i dva seta el34: Sovtek i Svetlana.Slusajuci jedne ,pa druge,nisam uocio neku razliku u zvuku(oba seta su izmerena i ispravna).

Da li bi dobio (bolji) zvuk promenom cevi sa Electro Harmoniks,Tungsoul,Mullard...lampama?

Ili su mozda bitnije ecc82?

odes na YT,ubacis u traznju neku od cefki koje si zaciljao,naci ce se vec sigurno audio uporedni testovi,kako koja sviri,pa vidis otprilike kojim pravcem plovi,koji brod...ali sve to treba posmatrati u kontekstu celog pojacala,sistema i licnog ukusa...to ti je ko pitanje gde su najbolji cevapi u gradu,ili pica, -_-...inace sam vise pristalica ideje,da najvecu promenu u zvuku,unosi ona cefka,koja se prva nadje na putu signala (barem mi se vise svidja ta ideja,jer su pretpojacivacko/pobudne cefke jeftinije od izlaznih,mada se i tu moze utuci para,do besvesti :D )...ako nisi cuo neku bitniju razliku izmedju 2 seta EL34-ki,vidi ovu varijantu sa promenama malih cefki...

ja imam Mullard EL34 kod sebe,njih nezvanicno bije glas da su malo na tvrdjoj strani,ali i unutar ovog,imas varijacije,kolko hoces..moja je ovakva...:punk:

IMG_20201219_174353.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vukusic mi je govorio da je najmanja promena na izlaznim cevima i obrtacu faze a najveca na stepenu pojacanja napona sto obicno biva prvi.

Nesto malo sam eksperimentisao u Korato preampu, ECC82 Sylvania su stavljene original, ubacio sam cini mi se Mullard i bilo je promene na bolje u srednjem opsegu -  u tadasnjem sistemu je to bilo na nivou finesa.

Od iste firme ( UK ) sam nabavio Siemens ECL82 za napajanje, NOS, te cevi nisu mogle da se koriste od shuma koji su unosile, vratio sam original.

Menjao sam cevi u phono-u i ampu.... elem cini mi se najbitnije da su cevi ispravne, dobro napravljene ( da nisu losi komadi ) i da rade tako da ne razmisljas o tome.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aoxomoxoa said:

AudioPro ima Electro Harmonix 12au7 po 2.300din komad...x3 = 55e.

Ima li ko misljenje o ovoj lampi?

ne kupuj ovako lampu...daj nadji neku sliku o njoj,postavi je ovde pa nek se strucno osoblje izjasni o njoj...i unutar istog proizvodjaca,sa istim oznakama,mogu postojati razne serije,sa razlicitim tonskim karakterima...nisam ti ja verziran tolko za ovo,ali 4x EL34 u izlazu,ovo jasno,jel to dalje sema :1 cefka u pretpojacalu,gde se deli levi-desni kanal  unutar te jedne cefke,i to mu je pretpojacalo,a druge 2 su drajverice vec za EL34 ?.....ako je ovo,treba ti za pocetak jedna (!) cefka,gde je minimalna razlika izmedju levog-desnog kanala,i to lepo ubodes u pretpojacivacki deo,i krenes sa slusanjem....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve su duple triode na tim pozicijama je bitno da im interne triode budu sto prbliznije sa karakteristikama. A rastur kod random kupljene lampe moze da bude znacajan.

Probaj  pride da nadjes "cleartop", vole ih ljubitelji muzikalnih komponenti, inace su pocetne verzije 12AU7, sa bocnim geterom.

Ovima sto prodaju delove za muzikante nisu te finese bitne, bitno je da kada crkne na terenu moze da zameni lampu i nastavi posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Cevka je ova

Electro-Harmonix_12AU7_photo_1.jpg.29c176fe2c06473383c7eb5410a9d09c.jpg

 

a tri cevke su ovde

IMG_1058.thumb.JPG.1d1fe4bab641b5e0c2936c076621b432.JPG

 

Ako sam dobro protumacio,menjam samo ovu u sredini?

ovo bi trebalo da potvrde vec verzirani ljudi,ali mi se cini logicnim,pod uslovom da je moja seljacka evaluacija tacna...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, Aoxomoxoa reče

da mala srednja ne treba da se uparuje.



Ako tjeraš mak na konac i ako imaš mogućnost, traži za tu lampu jednu koja je uparena unutar balona.
Kako je Vladd već rekao, riječ je o dvostrukoj triodi i jedan kanal ti koristi jednu polovinu lampe, a drugi kanal drugu polovinu lampe. (IMVHO)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...