Jump to content

Poređenje XA30.5 vs. XA30.8 a bogumi i XA60.8


shonne

Preporučeni Komentari

8 hours ago, shonne said:

Gledajte malo kako je Papa radio

Papa je to malcice njemu zgodno radio, a može bolje od toga. I lako se može sračunati fluks(teško ga je meriti) kroz presek alu L profila odnosno termički otpor tog dela. To je legitimna, ali stara škola, još od nastanka snažnih poluprovodnika ali sa malom gustinom izračene energije. Tehnika sa prapočetaka.

Nekada je hladjenje bila malčice zapostavljena  i nezamarajuća zona u energetskoj elektronici, korišćena su samo razgažena i uhodana rešenja, sada sam iskreno zadivljen sa koliko znanja vi momci raspolažete.:D

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prosto bi mi bilo neverovatno da neko ko ulazi u seriju ampova (Nele) nije uradio termičku analizu, za tako prost slučaj kao sto je ovaj-red tačkastih izvora toplote) da bi odredio dimenzije i masu hladnjaka ili još bolje koliko je predimezionisao hladnjak za slučaj ako je kupio-imao neku količinu hladnjaka sa tržišta (kao kad je kupio one trandze za deficit).
Dakle, siguran sam da je to Nele uradio, da bi optimizovao radnu temperaturu trandži.
To i Zen stalno radi. Ima iskustvene-merene podatke sa X stvari koje je realizovao i ZATO NE MENJA KUĆIŠTA MODUŠOP (masa hladnjaka, materijal-koeficijent prelaza toplote, geometrija-razvođenje fluksa……) jer zna rezultat unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nele je naručio (ogromnu količinu, ili ugovorenu količinu) specijalno ekstrudirane hladnjake sa standardizovanim dimenzijama, a tako da mu zadovolji granični slučaj. To je uradio da bi optimizovao trošak za hladnjake. Ovo je normalno kod svake serijske proizvodnje. A tranzistore je kupovao na velike količine da bi na vreme obezbedio stock jer uglavnom takvi tranzistori brzo budu nenabavljivi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da svaki tranzistor u nekoj shemi ima optimalnu temperaturu-radnu tačku (ne znam ali verujem da to utiče na zvuk) te bi hladnjak morao biti proračunat da tranzistori budu upravo na toj radnoj temperaturi.
Naravno da bi svaki hladnjak (različita geometrija, različita legura ili šarža Al …….) trebalo da bude proračunat (veličina hladnjaka).
Takođe sam siguran da su kod hladnjaka raznih proizvođača: legure Al slične, geometrije približne (na veliku količinu siguran sam da ih rade kovanjem u alatu), ……. te da bi i te razlike temperatura tranzistora bile relativno male a koliko bi to uticalo u konačnici na rezultat-zvuk nemam pojma.
Možda je skuplje ali mi se čini da je najpametnije iskoristiti Zenovo ogromno iskustvo (koje je on uvek bio spreman da nesebično podeli) i držati se njegovog izbora MODUŠOP.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

Prosto bi mi bilo neverovatno da neko ko ulazi u seriju ampova (Nele) nije uradio termičku analizu

Radio je sigurno, pride radi sa FET -ovima pa ima manje glavobolje da li će biti strujno pojačanje veće, da li će u P verziji biti manji priraštaj pojačanja...i sl glavobilje..

Ne rade se precizne analize već se odabira paušalno dovoljno, i ne prati se pothlađivanje i variranje temperature hladnjaka tokom uobičajenog rada.

 

Davno pre 30+ god, kada je prezentovana moja neka analiza hlađenja bakrom i alu na IEEE konferenciji, osecao sam se kao mali mačak koji šapom bocka u rebra velike lavove iz Simensa i SGS-a, i pokazuje neke mrve...srećom dobro je prošlo, dobio sam pretplatu par godina kao nagradu, ali je i primećeno baš to da se nije previše detaljisalo sa tom zonom.:D

Sada su raširene vrlo detaljne simulacije i analize paketa IGBT poluporovodnika na hladnjaku, i uzbuđenje oko energetske efikasnosti je značajno veće, naravno i oko troškova izrade uređaja. 

 

Tako da analiza rada pojačala, isijavanje toplote, očekivana temperatura hladnjaka i okoline slabo doživljavaju ulaz u detaljniju analizu(daleko manje nego izolacija kablova :) ), a mogu da utiču i na linearnost i na nivo šuma. Gleda se da bude dovoljno ili previše.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedna od većih knedli u grlu, pogotvo što sam slušao primedbe tipa "gde si ti u profi uređajima video bakarni hladnjak". Nebitno za hlađenje, meni je bilo uf, ako prođe dobro je ako potone, potonuo i ja.

Posle su ubacivani bakrići gde god je bilo velikih impulsnih arčenja toplote, ipak je bakar jeftiniji od vodene instalacije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, vladd reče

...Gleda se da bude dovoljno ili previše.


Podsjetio si me na nesto, ne nuzno povezano s temom...
Tako nastaje prica o komercijalnom high endu. "Previse" svega je taman dovoljno dobro. :) 
Ne sjecam se vise za koju firmu niti za koji proizvod.....niti kako je tocno to glasilo (ja sam kao onaj sto je pricao vic, pa ga zaboravio, ali je objasnio da je nash chovjek na kraju sve nadmudrio :rofl: ), ali sam negdje vidio dobar slogan.
Nesto tipa "Unecesary good audio". To je ono sto kupci zele. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja stvarno ne razumem zasto se toliko prica o hladnjacima. Prosta racunica. Prema velicine kucista koju zelite da koristite primer 400 dubina, dodate 2 hladnaka od po 200 visine i po zelji sa 85 ili 60 mm.I to je to.Kucuste vam diktira odgovarajuci hladnja ali naravno i trans sto stavljate na njemu.Izvinite ali ja vidim jednu malu stvar sto ne bih uradeo.To sto je Aleksandar uradio po slike nije imao u planu ako crkne jedan tranzistor i treba da se menja.To je prva stvar o cemu treba da se misli.Ta konstrukcija, to po prvi put vidim na forum.Ako pogledam velicine sajme i visine zavrtnice, nije moguce izvuciti transistora/pcb.Na nijedno fabricko pojacalo nema to da se vidi.Prosto.Izbusis hladnjak, obradis rupu i zavises.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zamisli tek price o zicama, uzmes 2,5 kvadrata i miran si do 200W:D

Pokusava se optimizacija, pokusava se da ne unese problem u rad sprave, da ima sto manje variranja temperature, naravno tamo gde je to bitno u srazmernoj meri, da ne bude uradjeno ofrlje, komercijalno ili prekriveno bajkama marketinga.

Radna temperatura treba da je na optimumu, brzine i kapaciteta rada i suma generisanog toplotom. Svaka sprava voli ekvilibrijum i konstantne uslove rada. Drugacije su temperature i drugaciji fluksevi kod tranzistora u sredini i kod tranzistora blizu ivice hladnjaka.

Radimo kao za sebe, ali i da se ne rasipa novac na prekomerne hladnjake.

I ne uci se sa, niti su za preveliki ugled, primeri sa komercijalnih sprava, to su partikularna resenja i odabiri kompromisa, svako na trzistu ima neku svoju ideju vodilju...a nisu sve iste, pa je izbor stvar ukusa i afiniteta.

Nije sporan kopi pejst, i berba ideja, ali je dobro znati i bekgraund.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vid vako - tu vazi samo ona imzenjerska - samo da se ja njoj primaknem dovoljno blizu, ko posle mari za polovinu rastojanja .......

sto ce reci - bitno je da tvoje mogucnosti nabavke i platezna moc predju prag na kome je dovoljno dobar hladnjak...... ne mari ako preteras

dokazano je odavno da sto se tice hladnjaka, tesko da ima overkill-a .......... kad dodjes do praga od 80W po kanalu i vise toplote, pasivno hladjenje dobija dimenzije koje opterecuju i novcanik i smestajnu logistiku 

sad, naravno da pravi razliku da li pravis jedan primerak ili pripremas proizvodnju u nekom manejm ili vecem obimu ....... 

primer ozbiljnosti, pomenuta firma :

"Pass Laboratories, Inc. was founded in 1991 by Nelson Pass. Operating out of his shop at home, Pass developed prototypes of a single-ended Class A amplifier design. At the same time, he and Mike Burley were constructing an in-house machine shop with three home-built CNC milling machines with which to produce the amplifiers when the design was finished."

 

i opet, recept za uspesnu forumsku komunikaciju, bar kad je resavanje nekog "problema" u pitanju ( a ne generalna razbibriga) je - konkretizacija pristupa i dijaloga

sto ce reci - uzmes i napravis, pokazes na forumu posle  :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na ovoj slici moze se videti da je konstrukcija stvarno fenomenalna.Ploca od 15 mm dodatna.Moguce da su Fisher 580.Mozda je moglo da se izbaci psu na prednjoj strani kao po drugoj slici.Dobilo bi se nesto vise snage u a klasi.Sa 2x24v totalno odgovarajuce.

20191130-201623.jpg

16022102302739758.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Zen Mod said:

vid vako - tu vazi samo ona imzenjerska - samo da se ja njoj primaknem dovoljno blizu, ko posle mari za polovinu rastojanja .......

sto ce reci - bitno je da tvoje mogucnosti nabavke i platezna moc predju prag na kome je dovoljno dobar hladnjak...... ne mari ako preteras

dokazano je odavno da sto se tice hladnjaka, tesko da ima overkill-a .......... kad dodjes do praga od 80W po kanalu i vise toplote, pasivno hladjenje dobija dimenzije koje opterecuju i novcanik i smestajnu logistiku 

sad, naravno da pravi razliku da li pravis jedan primerak ili pripremas proizvodnju u nekom manejm ili vecem obimu ....... 

primer ozbiljnosti, pomenuta firma :

"Pass Laboratories, Inc. was founded in 1991 by Nelson Pass. Operating out of his shop at home, Pass developed prototypes of a single-ended Class A amplifier design. At the same time, he and Mike Burley were constructing an in-house machine shop with three home-built CNC milling machines with which to produce the amplifiers when the design was finished."

 

i opet, recept za uspesnu forumsku komunikaciju, bar kad je resavanje nekog "problema" u pitanju ( a ne generalna razbibriga) je - konkretizacija pristupa i dijaloga

sto ce reci - uzmes i napravis, pokazes na forumu posle  :smesna:

sa ovim ampom sigurno nemam nameru da radim serisku proizvodnju, jer nije moje, sve se svodi za moju dusu i zadovoljstvo u zvuku. Ende...

sto se tice para, nije problem kod nas seljaka u vezi love, vec pamet koju nemamo :D

kad smo vec kod hladnjaka, odnosi se sve na sk 580...mozda si i primetio kada radio sa njima da imaju blago udubljenje...

Untitled.jpg.b7630c8f5b9499a34d189de3dda0b261.jpg

kad je vladd vec spomenuo tu pricu ( a on ne zna da stane kad "zagrize" ) i ja se nadovezao,  radi se samo o prakticnom resenju sta i kako. Malo se naglas razmisljalo. :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...