Jump to content

Old Soul


Zen Mod

Preporučeni Komentari

51 minutes ago, chakija said:

I kako radi stara baba? Jel bolje od gluve babe?

OldSoul/LuDEF? 

nem pojma, meni svira dobro

al' opet - ja nisam merodavan, od onomad kad su mi slonovi na safariju prdnuli u oba uva

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Did mount 1T813 today, in place of 2N1099

fired it up, it set itself exactly at same Iq (as previously 2N1099) , did just minor tweak of output offset

same situation for both channels - everything perfect in static state

then connected old crummy Sigene to input, scope to out, no load, just to check does modulation reaching output

first channel OK

second channel - started , and somewhere at half ( of max) thingie just went South - speaker DC protection dissengaged relays, got 48V across 0R11 resistor group ( where I need to see 110mV)

powered it off, logical check - dead mosfet, dead Ge, two 0R22 resistors dead ( there is a reason why there are 2 or 3W jobbies)

was it 1T813 Dud ? most likely ...... and now I'm thinking what and how to test them if I decide to get them in quantity

it seems test with actual load, fastest way of Ge tossed in 1L container of demi water is easiest way to do it

anyway - replaced what's Dodo, checked rest of circuit and fired it up again

this time everything went good, so did tried both channels with load, up to clipping

IMG_20210424_200659.jpg

IMG_20210424_200704.jpg

IMG_20210424_200711.jpg

IMG_20210424_200722.jpg

IMG_20210424_200643.jpg

IMG_20210424_200648.jpg

IMG_20210424_200654.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nikad nisam skontao šta se gleda od parametara kod tranzistora svih fela kada treba da rade u A klasi. pretpostavljam da je П210Б sa svojih 45 wati discipacije nejačak za ovu primenu? ili ipak ne ? maksimalna struja mu je 12 ampera

mislim nekim čudom imam ova dva komada, ali verovatno nisu odgovarajući...

doduše po onome što si do sada napisao više mi se sviđa LuDEF kao opcija ( a i strpljivo čekam da vidim M25 R2 :ph34r: ) vidim da su LU-ovi dosta jeftini po ebajovima, još sad znati dal su original :hunter:

u svakom slučaju pratimo :clapping:

p210b.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imam ( negde su i na slici) P210, nekih 10-ak komada  ali mi mirise da su malo problematicni po pitanju temperature na 25W disipacije

a manje od toga nece da ide

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

THD, second channel 1T813

just to be sure that there was no heavy weed yesterday, neither for me nor for amp, I made measurements of second channel

didn't bother to match Biguns especially, except with universal measureitallthingie, afterwards Hfe and Ubc are confirmed as similar in T-Bed

8R load

same Wakoosness as first channel

Old Soul 1T813 1W 8R.png

Old Soul 1T813 5W 8R.png

Old Soul 1T813 10W 8R.png

Old Soul 1T813 15W 8R.png

Old Soul 1T813 20W 8R.png

Old Soul 1T813 25W 8R.png

Old Soul 1T813 Freq. 8R.png

Old Soul 1T813 THD vs. Freq. 8R.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Listening
same  holographic sense as with 2N1099

everything else, in short:

-sense of organicity is there, which must be first quality, considering nature of gain aparatus and lack of overall NFB; so, didn't spoiled that 

-mellow, then I tried to observe sense of speed - no lack in that department, too

-Freq. extremes - have no objection

one of my fave albums - see pic - besides MZM liking music on, it is extremely nice tool - spaciousness is exquisite, nothing overproduced or over-edited, and Mile's trumpet is full and detailed ( which isn't the case on some other recordings)

but - one thing especially useful - in enough places, M. trumpet is blasting to the roof, and any weak link in amplification chain ( and yes, even speakers) would run crying in these moments, while you have ears bleeding

well, no with these boring amps .......... aggression of trumpet sound is here, but green is wide, observing that I'm still in same room, and no bleeding ears

IMG_20210425_135109.jpg

IMG_20210425_135115.jpg

IMG_20210425_135126.jpg

IMG_20210425_144415.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, NIXIE said:

but measuring FR range is extremely suspicious to me.

Sta tu ima da je "sumnjivo, ako se ne zna procitati ova postojeca sasvim dovoljna slika merenja.

Pojavljivanje sitnih bocnih lobova na harmonicima je cesto ako je rolof po funkciji sinx/x, posto su jako mali, malo je i x, frekventni odziv je zadovoljavajuc u gornjem opsegu, sigurno preko 60k u ovim uslovima a za dalje sta i koliko treba? 

Pojacalo cuci u svim prirodnim zakonima realne elektronike, bez incidenata...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najsigurnije kad u sumu ides peske, samo sekira u ruci

al nekako se naucismo na prekidac mjku mu, ni drva nam ne trebaju ....... 

a sta mu je danasnji analizator, nego ultradobra i skupa muzicka kartica?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...