Jump to content

Linearno napajanje za Intel NUC


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

10 hours ago, Mikorist said:

Prvo nađite ploču koja nema pretvarače

Ovo nije bitno, kao sto nisu bitni ni oni sonetovi sto graje, a on voli da ih sluša, jbga, stranci su, nisu naši gde se znamo da ne valjamo.B)

Bitno je da spoljno napajanje ne pravi krs po mrezi, pa bilo ono prekidačko ili linearno.

Kod linearnog su 99% šanse da nece praviti probleme cak i da je jeftino, jednostavno, našminkano pričom ili najprostiji trafo grec i kond...ili još lepše, posle konda cap doubler. Onaj 1% može da preostane zarad nekih nekorektnosti, ušteda ili generisanja nekog shot noice-a. Nema dobrog prevoda,  a praskavac je nelep opis.

Dok jeftini cvičeri ima da zvrče i po okolini i po mreži.

Drugo, bitno ali manje primetno i manje pogrešno ako se ne primeti je interakcija spoljnog napajanja i pretvarača na ploči. Mora da odgovori pikovima struje koji se povlače iz napajanja. SMPS može na to da odgovori već u sledećem impulsu, nakon pojave opterećenja, dok kod linearca sve zavisi od i izlaznih kondova, ESR-a i ESL-a, brzine regulacije kojoj kondovi treba da pomognu i premoste pik opterećenja...Spoljni ako obara napon, pretvarač na ploči kreće da širi impuls...u velikoj meri se kompenzuje ali ne i beskrajno....

Ako se mašta prejeftino a dobro, to nigde i nikada nije bilo, pa ni prosto a super dobro...

Mora da se ušanči i privede nameni, inače je još jedna furdica na polici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo link za pomenuti test LPS Vs. SMPS:

https://audiophilestyle.com/forums/topic/31119-power-supply-8-group-test-lps-and-smps/

I gledao sam ove Zero Zone LPS na Aliexpress, pa se pitao jel cemu? Deluje mrvu losije od iFi, ali je on male snage, 18 W max.

Problem je i to sto kada se na cenu doda transport, pa +30% carina i PDV, to i nije tako malo, a opet mora uredjaj da se meri, mozda nesto i koriguje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, vladd reče

Ovo nije bitno, kao sto nisu bitni ni oni sonetovi sto graje,

Ako TO nije bitno onda je nebitno ko kako opisuje zvuk poboljašanjem napajanja na matičnoj. Jer će kvalitet da ode na toplotu u pretvaračima.

Razlika je 0....zvučno. Ali ima razlike u funkcionalnom i stabilnom radu računara. I nema zvuka ventilatora.

 

pre 25 minuta, vladd reče

Ako se mašta prejeftino a dobro, to nigde i nikada nije bilo, pa ni prosto a super dobro...

 

Priča  kako bi ja svoj novac mogao da potrošim je moj problem.:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvuk najviše zavisi od operativnog sistema i od softvera preko koga se upravlja sa DAC. Zavisi i šta je DAC.

Postoje DAC uređaji koji bukvalno kao gramofon imaju RIAA equalization - Filter bandwidth adjusment. Filter Shape adjustment (Fast Roll-Off Linear or Minimum Phase or Hybrid) . THD compensation adjustment. Digital volume, Noise Dither ON-OFF, De-emphasis selector, Jitter Elimation ON-OFF. Master Trim setting, SW check and update, Frequency Calculator, DSD Bandwith set….

A mi što imamo Kineske poluproizvode to je naš problem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, Mikorist said:

Ako TO nije bitno onda je nebitno ko kako opisuje zvuk poboljašanjem napajanja na matičnoj

Nemoguce je naci plocu, niti ima smisla da iko na planeti forsira besmisleni hajp, da nema tzv "post regulatora" za odredjene situacije. Pogotovo ako se krece sa jednog spoljnog napona, tipa te portabl- laptopovske koncepcije. Pa je u tom smislu nebitna situacija

Lejaut, optimizacija softvera, sistem prozivki komponenti i uvecanja naprezanja napajanja, sve to ima neke specificne i udaljeno indirektne mogucnosti uticaja na zvuk, dok je jos u formi digitalnog podatka, i komadica slozenog u nekoj memoriji.

Kada dodje do daca, ili dajva za usb, to je druga prica.

 

Smisljati plocu koja ima linearac na 3,3V, ili 1,2V, i ripl ispod milivolta, da ne bi uznemiravao...pa gde ce sve ti kondovi da stanu. Svaki kond vuce svoju induktivnost, a to je problem za brzine rada ploce. Postregulatori, smps, rade sa minimumom tih problema i brzina potrosaca im ne smeta. U ipak limitiranom a dovoljnom opsegu rada.

Iznad svakog cipa je oblacak i EMI i RFI smetnjica...nevezano za izvor...pa i to treba sprovesti...

Besmislene su neke staze. Neka je pomodna, ali je besmislena u smislu izlaganja truda  pokusaja...nespojivo je pratiti vilenjejne hajpera i resavati tehnikom izmisljene pomisli.

A kada je nesto moda i glamur, ode se pa se kupi, ne moze DIY da zameni Pako Rabana ili Kalvin Klajna :) 

Sto ne naprave striming muzike, gde je zabranjeno procesoru da cacka interapte, osmatra sta osmatra i bavi se predikcijama ili cime god sto nije problematika samog prenosa muzickih podataka, do ceksuma...? Pipls ripablik of Chajna, iliti PRC:P

Pa da bude puristicki transfer...al ne mozes da brljas po tastaturi dok sviri.. :D 

Uradimo linearac. stotinak w, ili manje pa neka radi...sta radi 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Eto, nešto sam gledao streamer-e, čisto radi sporta. Ne bih bacao pare na to.

Ali, iskočilo zanimljivo pitanje....Ovo ispod je Melco N1A koji je nov oko 3.000 Evra. Na jednoj ploči sve spakovano, 2 HDD-a, i SMPS napajanje.

N1AH60-2internal.jpg

Pa, rekoh, da mi možda nismo nešto promašili sa ovim Linear regulated power supply ? :lol: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobar linearac je uglavnom bolji od loseg SMPS, ali dobri reonantni i sa ponekim trikom SMPS, su nenadmsni, ali nisu jeftini.

Sa druge strane, zadovoljstvo ima svoje staze i cene...ne mora da ima tehnicku logiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Sa druge strane, zadovoljstvo ima svoje staze i cene...ne mora da ima tehnicku logiku.

Tako je. Al ću da uživam... :lol:

A moj primerak korištenog Intel NUC je stigao. Trebalo je samo 15 dana transporta, unutar iste zemlje.

Isprobano i deluje da sve radi OK. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, BokiTokiVoki said:

Eto, nešto sam gledao streamer-e, čisto radi sporta. Ne bih bacao pare na to.

Ali, iskočilo zanimljivo pitanje....Ovo ispod je Melco N1A koji je nov oko 3.000 Evra. Na jednoj ploči sve spakovano, 2 HDD-a, i SMPS napajanje.

N1AH60-2internal.jpg

Pa, rekoh, da mi možda nismo nešto promašili sa ovim Linear regulated power supply ? :lol: 

 

 

 

Ali zato evo Innuos strimera, svi skuplji modeli od reda imaju linearna napajanja:

36B392DB-FDE5-4DEC-BC0C-37E986A25267.thu

7BCD2673-0490-497F-B8E1-B886896D1C53.thu

 

Taj Melco od 3.000 eur je sića, ovaj naskuplji Innuos košta skoro 14.000 $ i ima dve odvojene kutije, od kojih je jedna linearno napajanje, pa ti sada vidi! :)

eng_pl_Innuos-STATEMENT-black-5143_1.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, da dam još jedan komentar, onako laički, na osnovu slika.

Bez obzira da li su u pitanju uređaji sa SMPS ili LPS, vidi se da svaki ima: mrežni filter na IEC-u, pa odmah posle posebnu pločicu koju ne znam tačno šta radi, pa glavni deo napajanja, pa pločicu sa bankom kondenzatora.

Da li neko može da prokomentariše celu ovu "napajačku liniju"...? Vidi se naročito na Melco, i ovom najskupljem Innuos.

Dodatak.

Interesantno je da deluje kao da su Melco i Naim posebno razvijene (custom) matične ploče, dok je Innuos "pokupio" nešto postojeće, mislim da je MB od SuperMicro kompanije. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da bi napravili extra skup uredjaj, moraju da imaju opravdanje koje ce pokazati na slikama

 

go figure

msm, ovo mu dodje komentar od nekoga ko smatra da proper shunt reg ne moze da zameni nista na ovom belom svetu, kad je u pitanju analogni stage sve do line level-a

al kad je u pitanju skalamerija koja u sebi ima zillion prekidackih lokalnih regulatora, nema razlike da li napajas switcherom industrial kvaliteta ili linearcem industrial kvaliteta

 

ene , W ima Nagre RIAA i Line - imaju switcher napajanja

a Nagra je vrhunac inzinjeringa, svidjao se nekome zvuk ili ne, kvalitet ne moze biti upitan

e sad, kad se batalimo razmisljanja sta je bolje, onda slobodno praviti sto je srcu drago, bez trazenja opravdanja gde se  ne moze naci

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino tu interesantno moz da bude sto su pravili kastom maderborde, e tu moze najvise vucica da se dobije, i boljitka i rasta i...svee:sarcastic_hand:

 

Na masenom spektrometru, u labu, je SMPS, srednje klase, sto bi se reklo, ripl u milivoltima, spajkovi par desetina mv,  mere se jako niski nivoi naelektrisanja, visoki kriterijumi merenja i kontrole procesa, ima visokog napona, smetnji od motora vakuum pumpi,  kojecega, sprava kosta preko 240k$, dolari onda nisu kriterijum, nego potreba. Sve je to opsluzio i odvojio smps od 300$.

Ostaje stvar, po meni prvenstveno nekih potreba, a odmah zatim ukusa i afiniteta...i nije zakonom zabranjena izmena redosleda kriterijuma :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvin'te što sam neupućen, al' bih rado nešto priupitao:
Nema li više smisla samo odvojiti od napajanja koje je zajedničko cijelom kompjuteru jedino USB port? 
Hoću reću, napraviti vanjsko (ma može i unutarnje, ali da nije povezano sa ostatkom PC-a) napajanje koje će napajati jedino USB port, a onda negdje još tijekom procesa sve te nule i jedinice koje bi htjeli da odu u DAC od ostatka PC-a odvojiti nekakvim bezveznim trafoom...onako da se može reći da je audiofilski galvanski odvojeno ono što nam je važno, a za PC "'ko te pita"?
Zasigurno sam nabrojao niz gluposti u samom pitanju, ali se nadam da će netko od dobronamjernih znalaca razumjeti moj neinženjerski dijalekt.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta priča je prilično komplikovana. Zato se mi bavimo sa nečim što je jednostavnije, i ne popravlja stvari baš mnogo. :lol:

Ima dosta treadova po netu o USB Galvanic isolation. Evo, samo radi primera, tema gde se dvojica znalaca raspravljaju o tome:

https://www.whatsbestforum.com/threads/optimal-usb-isolation.25012/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/20/2021 at 11:20 PM, Nesic said:

Dodato. Svakako nije loše ubaciti i RCRC filtraciju, dovoljni su i 0.1R da sve ode više po pitanju PSRR-a. Isti će se grejati dosta, posebno prvi koji je na udaru, pa je predlog 10W keramika. Emitorski mogu 5W, isto keramika.

Druga slika predstavlja situaciju kada opadne struja potrošača za 2x - napon se gotovo ne menja.

SC_0417.png.29319f4bcbd9931100b3575342ac67b8.png

SC_0418.png.6adb870ea15a26390a0445fc07ecd374.png

Mislim da ne treba ništa bolje za ovu svrhu, čak je i ovo preterivanje, pozitivno :).

 

Ovde moram da se ispravim i pomenem da bi za više napone izlazne TL431 referenca trebala imati i viši napon. Izneto ću potvrditi za neki dan...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...