Jump to content

Linearno napajanje za Intel NUC


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

39 minutes ago, zika said:

USB3.0-XHCI=USB2.0

Evo zanimljive teme (boldovano crveno):

https://community.intel.com/t5/Intel-NUCs/NUC7i3BNH-and-disabling-xhci/td-p/613621

 

NUC7i3BNH and disabling xhci


Hi there,

We have a bunch of NUC7i3BNH intended to be used in production for testing usb (2.0) devices. All NUCs run latest Ubuntu 16.04 LTS. When we connect a 49 port USB hub (which is a usb 2.0 hub) with about 40 devices connected to it, to a NUC, it "accepts" about 26 devices (+ a usb keyboard), creates devices in /dev/ as it should, but then complains:

[ 3867.140383] xhci_hcd 0000:00:14.0: Error while assigning device slot ID

[ 3867.142756] xhci_hcd 0000:00:14.0: Max number of devices this xHCI host supports is 64.

[ 3867.145013] usb 1-2.4.6-port2: couldn't allocate usb_device

So it seems we hit some sort of xHCI limitation. The solution I found on the internet is to disable xHCI mode in BIOS, so that linux would use slower eHCI mode/drivers, which support many more USB devices compared to xHCI. The problem is - there is no such option in BIOS.

I compiled a custom kernel (4.4.6) with disabled "xHCI HCD (USB 3.0) support" and left "EHCI HCD (USB 2.0) support" enabled, but NUC booted without any USB support at all, i.e. usb keyboard/mouse did not work, nor did the wired networking. Any solution to all this ?

Thanks.


Ronny_G_Intel
Moderator
05-15-2018 11:02 AM
1,034 Views

Hi big_nuc_user

NUC USB controller supports 128 end points and/or up to 64 devices, this is something you are already aware of it  [ 3867.142756] xhci_hcd 0000:00:14.0: Max number of devices this xHCI host supports is 64. Each USB device can have up to 16 end points so worst case if each device has 16 endpoints we would only support up to 16 devices.

We don't have any option in BIOS to disable xHCI, this was removed in later devices due to recent operating systems natively supporting USB3.0. and I would assume this NUC is purely xHCI as it provides interfacing for USB 1.x, 2.0, and 3.x compatible devices, I don't believe there is any other default back controller e.g. EHCI to run USB 2.0 devices.

Unfortunately I don't have any recommendation at this point to mitigate this issue as it seems to be a hardware limitation.

Regards,

Ronny G

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CocktailAidioX50.thumb.jpg.f856312368aec0c8d5209129e6a2afc8.jpg

Ovo je nelepo, kablovi nisu konopci.

Ta aljkavost me zulja, a posle se nesto kao pegla mreznim kablovim, pa rastavnim trafoima, filterima...

Uzeti bakarnu ili alu foliju, obmotati kablice napajanja, napraviti distancere, zalepiti za donju plocu i uvezati zicke za njih. Razmaknuti ih od ostalih komunikacionih.

Cvicer da si dobije poklopac, uzemljen...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

@Kuja

sreca treba da je jedini cilj u zabavi

ako si ti svoju nasao, super

i drago mi je da ti jeftini kabel radi bolje od skupog - vise para za muziku , manje na sprave

sve sto sam napisao vredi samo u kontekstu - procitaj razne stavove, imaj ih na umu , odluke donosi sam ........ informisan covek po defaultu ima vise sanse da donese najbolju odluku za sebe

 

Sreću sam možda našao (NUC i sada odlično radi), ali od viška sreće glava ne boli, pa ga (višak) i dalje tražim, možda na pogrešnoj strani. :) 

Od čitanja različitih stavova nemam vajde ako nemam znanja da procenim koji su validni a koji nisu.

Još uvek nemam konkretan odgovor na konkretno pitanje iz prakse (pomenuti kablovi), koji bi možda bacio neko šire svetlo na problem o kojoj ovde pišemo i možda dao nagoveštaj u kojem pravcu u stvari treba ići.

Ali ne izdaleka/iz visine uopšteno, već sa konkretnim primerima/mogućim rešenjima.

Eto @Nesic i @vladd su dali konkretna rešenja/šeme, ako drugi misle da su bolja/dovoljna SMPS napajanja sa filtracijom, dajte konkretne primere, koja napajanja, kakva filtracija, itd. :)

Ako mislite da je sve to isto, "kompjuter je kompjuter", nije, ...možda se samo niste dovoljno bavili time i u praksi probali. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Zen Mod reče

a lose linerano napajanje je jednako lako napraviti kao i lose switchersko

Ama najveća nebuloza je da savršeno linearno ide na uređaj koji ima DC-DC pretvarače - ovo važi i za DAC i za PC.

NUC je jako sličan laptopovima i tu nikakve velike mudrosti nema. Zna se kako se pravi ispravljač za laptop. I bolji od prosečnog.

Srećom pa si me odgovorio da radim to za DAC.  Nikakvu razliku ne bi čuo sem kad bih izbacio napolje pretvarače. A to je već složenija prepravka.

A tek cela priča za EMI je jako složena. Niko od nas nema merač za EMI. Prvo da ustanovimo gde je problem.

Znam jednog radio amatera u bloku koji ima.  Da vidiš koliko on ima u stanu feritnih jezgara. Mislim da je na klozet dasku stavio balun. :buehehe:

Zato stavljamo na sve redom feritne filtere za kablove jer pojma nemamo odakle vreba EMI.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, vladd said:

Ovo je nelepo, kablovi nisu konopci.

Ta aljkavost me zulja, a posle se nesto kao pegla mreznim kablovim, pa rastavnim trafoima, filterima...

Uzeti bakarnu ili alu foliju, obmotati kablice napajanja, napraviti distancere, zalepiti za donju plocu i uvezati zicke za njih. Razmaknuti ih od ostalih komunikacionih.

Cvicer da si dobije poklopac, uzemljen...

Eto, a taj uređaj košta cca 'iljadu i po evra, a NUC cakum-pakum bombonica polovan 170.

I svira približno (možda čak jednako?) dobro.

i nema kablova/konopaca! :D

1297074363_ScreenShot2021-03-22at4_33_57PM.thumb.jpg.eb2bbd4f04a2f0ee766161298c2fc211.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 časa, BokiTokiVoki reče

Da li su ova posebno razvijena rešenja bolja, ili je to sve isto na kraju...?  Auralic Aries Mini

Možda je jeftinije bolje

Raspberri Pi <> Hifiberri Digi + <> MoOdeAudio softver. Može da se strimuje sa bilo kog izvora na ovo u oblaku Tidal, Qobuz, Google Music, itd., Takođe lokalno sačuvane datoteke preko mreže ili priključene na USB.

https://www.hifiberry.com/shop/bundles/hifiberry-digi-bundle/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, Kuja said:

Eto, a taj uređaj košta cca 'iljadu i po evra, a NUC cakum-pakum bombonica polovan 170.

Ne slaze se audiofilski glamur sa digitalijom, digitaliji pada cena dramaticno na godisnjem nivou, gazi je vreme i tehnologija, zastareva, izumire, a glamur treba da traje i treba ga odrzavati na nivou. Nemere jeftini glamur :) 

Te pare ne idu u razmeru po osnovi kvaliteta izrade niti kvalitet izrade treba da udje u kostanje ....druge su to majstorije.

I onda idu desavanja, desava se se ovo ili ono a skupo je i trebalo bi cudo ovo cudo ono ...trebalo bi sta...treba samo da bude glamur....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, Mikorist said:

Ama najveća nebuloza je da savršeno linearno ide na uređaj koji ima DC-DC pretvarače - ovo važi i za DAC i za PC.

 

4 hours ago, Kuja said:

Opet, neka (pogrešna?) logika govori da ako imamo manje smetnje (ili ih nemamo) koje preko eksterng napajanja unosimo u kompjuter, onda će u zbiru, ako svičeri u kompjuteru prave sr@nje, finalno zbirno sr@nje biti manje? :dubbio:

 

Ok, ima li nekoga da je seo i probao linearno napajanje na laptopu i utvrdio da razlika nema (ili ima)?

Evo ja bih do pre nekoliko meseci, pričajući napamet, :) na pitanje da li strujni kabl može uticati na zvuk strimera koji je ništa drugo do kompjuter, odgovorio "idi begaj, nema šanse!" :D

Godinama sam koristio linearno napajanje na Squeezebox Touch-u, koji takođe ima DC-DC pretvarače i razlika je bila čujna u odnosu ba stock SMPS "wallwart", a sada isto napajanje koristim na HiFace-u koji sigurno takođe ima DC-DC pretvarače i razlika je opet čujna.

 

OK, možda su originalno SB Touch napajanje i smetnje sa USB porta toliko loše, da bi svako kršteno napajanje bilo unapređenje.

Super! Pomozite, vi koji kažete da je linearno napajanje nepotrebno, sa konkretnim predlogom koje SMPS napajanje kupiti, da je lako nabavljivo, bolje i jeftinije od linearnog.

Nemam nikakav linearni fetiš, ako imamo SMPS napajanje koje je bolje, manje, jeftinije, ja sam za! :)

Za sada, od ponuđenih rešenja, sa jedne strane imamo samo @Nesic-a optuženog da ugađa željama audionaivčina :) i @vladd-a sa svojom šemom i savetima (hvala obojici!), a sa druge strane nemamo ništa konkretno?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Kuja said:

........

Ali ne izdaleka/iz visine uopšteno, već sa konkretnim primerima/mogućim rešenjima.

........

 

sa visine ili ne, to mu je vec diskutabilno ..... 

s obzirom na vec doprineseno na ovom forumu i ono sto jos imam u planu, nemam takav projekat na spisku

a za konstrukciju krstenog CLC filtera koji bi se nakacio na krsten switcher ne treba tim to da resi, dovoljan je jedan voljan od rezidenata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samo mogu da obecam da cu da sastavim nesto od prisutnih komponenti, a egzotike ionako nameravam da potucim ovijh dana, tipa LT cipova i superreference, pa neka dalje primedbe idu u smeru poboljsanja u primeni 

 

P.s.

Mozda mi u domet dodje i neki krsteni SMPS, ceka se vec dugo da stigne,...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Zen Mod said:

a za konstrukciju krstenog CLC filtera koji bi se nakacio na krsten switcher ne treba tim to da resi, dovoljan je jedan voljan od rezidenata

Čekamo onda voljnog rezidenta! :)

...ili Resident-a ;)

the_residents_reviewed_video_c.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, vladd said:

Ja samo mogu da obecam da cu da sastavim nesto od prisutnih komponenti, a egzotike ionako nameravam da potucim ovijh dana, tipa LT cipova i superreference, pa neka dalje primedbe idu u smeru poboljsanja u primeni 

 

P.s.

Mozda mi u domet dodje i neki krsteni SMPS, ceka se vec dugo da stigne,...

To deluje kao dobar put, da se možda nešto provizorno sklopi, pa da se vidi (čuje! :) ) da li razlika ima ili nema. :good:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 57 minuta, Kuja reče

Ok, ima li nekoga da je seo i probao linearno napajanje na laptopu i utvrdio da razlika nema (ili ima)?

Ja sam već napisao da ne čujem nikakvu razliku. Šta god da zakačim za svoj DAC. Čak i android telefon. TAČKA.

Dižem ruke od teme. Pošto ne vredi jebote:D

Probao sam na baterije razne uređaje. Laptopove i PC... Oće neko da kaže da je linearno bolje od baterija i akumulatora.....ma samo nastavite...odoh ja.:buehehe:

Bolje UPS svira od linearnog. Provereno na zver mašini - serveru  -koji ima linearno :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li bi ovakvo svičersko bilo dovoljno dobro za  NUC?  Connex Electronic SMPS300RE je namenski razvijen za audio primenu, nudi 300W snage, malošumno, prihvatljiva cena. Može se dogovoriti  izlazni napon 19V, i ima dodatno napajanje +/-12 ili 15V za neke druge potrošače.   https://connexelectronic.com/product/smps300re/

smps300re.jpg.2ef5a740adbb58750973cb3e06a3e841.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Leonardo reče

Da li bi ovakvo svičersko bilo dovoljno dobro za  NUC?  Connex Electronic SMPS300RE je namenski razvijen za audio primenu, nudi 300W snage, malošumno, prihvatljiva cena. Može se dogovoriti  izlazni napon 19V, i ima dodatno napajanje +/-12 ili 15V za neke druge potrošače.   https://connexelectronic.com/product/smps300re/

smps300re.jpg.2ef5a740adbb58750973cb3e06a3e841.jpg

Ne znam da li je njima dobro ali ja ovo uzimam :buehehe: hvala Leo:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Leonardo said:

Da li bi ovakvo svičersko bilo dovoljno dobro za  NUC?  Connex Electronic SMPS300RE je namenski razvijen za audio primenu, nudi 300W snage, malošumno, prihvatljiva cena. Može se dogovoriti  izlazni napon 19V, i ima dodatno napajanje +/-12 ili 15V za neke druge potrošače.   https://connexelectronic.com/product/smps300re/

smps300re.jpg.2ef5a740adbb58750973cb3e06a3e841.jpg

Ovo izgleda odlično, hvala! :)

Ima tih audiofilskih SMPS napajanja tip Ifi koje sam već pomenuo, koja su navodno bolja od linearnih:

https://ifi-audio.com/products/ipowerx/

Evo i nacrtali su da su bolji :D :

Ifi_Table_V2-Hires_2.jpg

 

Jedini problem je što nemaju napajanje odgovarajuće snage za ovo što nama treba.

Zato ovo Leonardovo deluje obećavajuće! :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...