Jump to content

Linearno napajanje za Intel NUC


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

14 hours ago, Nesic said:

Šta ti Peđa predlažeš po ovom pitanju?

Upustio sam se u tu priču svojevremeno sa EMU 0202 USB (opremljen lokalnim DC-DC pretvaračima). Čuo razliku. Onda sam ponovo uporedio hladne glave pa nisam bio siguran da li čujem razliku. Na kraju zaključio da ne vredi novaca i prodao napajanje.

Novi vlasnik zadovoljan, ganja Squeezebox.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da... i to je tačno. ako DAC ima DC-DC pretvarače svejedno kako napajanje ima.  ali nije svejedno da li ima filter ili ne jer DC pretvarač ne sprečava EMI da uđe.ako ništa ućiće kroz minus pol...

oću da kažem da DAC ima da tiltuje kao fliper ako nema neki vid zaštite. ama zajebana stvar. nisam video fabrički DAC koji je otporan na 4G / 5G mrežu na razadaljini od pola metra od telefona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

8 hours ago, Kuja said:

Kapiram da je ploča dvostrana, i da ima komponenti i sa druge strane?

Pa ima tu dosta napona. 5V 3,3V 1,35V za RAM, napajanje procesora (ULV, to mu valjda dođe 1,2V) i valja to i generisati.

Sve zaokruženo miriše na lokalni regulator napona. Slika donje strane je sa neta sa i7 procesorom.

 

NUC_11_Kopie.jpg

nuc5i7ryh_heatsink_removed.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

da... i to je tačno. ako DAC ima DC-DC pretvarače svejedno kako napajanje ima.  ali nije svejedno da li ima filter ili ne jer DC pretvarač ne sprečava EMI da uđe.ako ništa ućiće kroz minus pol...

oću da kažem da DAC ima da tiltuje kao fliper ako nema neki vid zaštite. ama zajebana stvar. nisam video fabrički DAC koji je otporan na 4G / 5G mrežu na razadaljini od pola metra od telefona.

Meni se DAC sa ES9018 resetuje kada se isključi klima :)

Filter nije pomogao al računjam da bi filter i kutija mogli pošto je već 3 godine na dasci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo u proslom veku radili linearce za racunare, 5V/20A je vodjeno sinom. Istina, to je bilo direktno napajanje, bez dc-dc konvertora na ploci.

Ali ceo sistem digitalnog zvuka je zapostavljena prica, ili je onako "audiofilski" spor razvoj, dok se svaki sitan pomak ne naplati hiljadama puta, a sustinske brljotine ispravljaju na pogresnim mestima.

Neka uklone audio sa USB-a, pod jedan, sa tim musavim protokolom, pa onda da se prica dalje...

Ali neee, sada cemo da peglamo djubre i suske po prevazidjenom i konektoru i protokolu...

I zato je analogija MAMA :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje iskustvo (dunstersko, mator sam ali čini mi se da čujem sve sto i mnogo mladi).
Nemam slušaonicu već dnevnu sobu (tako volim) u kojoj je na zidu na kome je i polica sa uređajima i klima uređaj.
Takođe su u sobi na stočićima stalno: MacBook Pro, 2 iPad i 2 iPhone.
Od uređaja, kod mene je sve u/na jednoj polici (velikoj) i: TV, Router i Apple TV i EON Box i trenutna postava audio sistema (menjam relativno često):
1. Naim Supernait 3 (integrisani pojačavač)
2. Kenwood KT-990D (Tjuner)
3. Lenovo ThinkCentre (mikro računar Core I5 sa njegovim originalnim ispravljačem).
4. Linear Power Supply SMSL P2 (pravljen za dac koji imam sa njegovim originalnim ispravljačem)
5. SMSL M8A (DSD dac)
Kablovi su uglavnom (energetski i Interconnect) kupljeni ali ni jedan nije plaćen preko 120€.
Na kupljenim kablovima i originalnim ima feritnih i nekih drugih zaštita (nisam ih razvaljivali pa ne znam) koje sam slikao, možda će nekome pomoći u zaključivanju da zaokruži kako sve to treba profesionalno da izgleda u odnosu va ovu moju konfekciju[emoji16].
Sve ovo pišem zato sto kod mene iako je sve uključeno stalno (telefoni, racunari, TV .......) nema nikakvih smetnji.
Šta više, ljudi koji su bili kod nene kažu da sve to pristojno svira.
0b12a6b42714cb86ff2d3d58df0e92e9.jpg

d0080d8b894e778c1164aff54db8fd27.jpg

ba6740706c911bd5400fef4216cc84c4.jpg

af888a5f6af4fc721a443fc03ab5d675.jpg

d5a7e7ede3988b9c27adec2b5fd633ac.jpg

Da li je moguće da ja ne čujem te da nazovem artefakte samo zbog LINEAR POWER SUPPLY koje je sigurno bednog kvaliteta (da isključimo da liše čujem, bilo je poprilično ljudi kod mene)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene je bilo problema kada su zamenili set top box za tv. Postavili su onaj da mogu da snimam, vracam program. Pojavio se brum u sistemu iako nista od toga nije bilo povezano sa sistemom. Interesantno je sto na njega nije mogao da se stavi onaj izolator pa sam vratio stari.
Drugi problem je nastao kada su zamenili stari strujomer novim. Konstantno neki his iz kompa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, prophet reče

Kod mene je bilo problema kada su zamenili set top box za tv. Postavili su onaj da mogu da snimam, vracam program. Pojavio se brum u sistemu iako nista od toga nije bilo povezano sa sistemom. Interesantno je sto na njega nije mogao da se stavi onaj izolator pa sam vratio stari.
Drugi problem je nastao kada su zamenili stari strujomer novim. Konstantno neki his iz kompa.
 

Ima i toga.  Mora da kupim onaj merač za EMI - jednom...Bez toga možemo da gledamo u staklenu kuglu šta je uzrok i gde se nalazi.

 

s-l500.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Au, ni slutio nisam kada sam pokretao temu da ćemo tako teško stići do linearnog napajanja potrošnje 20-60 W. 

Šta sad?  Vladd, možemo li se mi nekako provući do nekog upotrebljivog rešenja, koje nije samo "fency & moderno" a bez funkcije ? :lol:

Da li su ova posebno razvijena rešenja bolja, ili je to sve isto na kraju...?  Auralic Aries Mini

Auralic-Aries-Mini-interior-1024x683.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobar switcher sa post filtracijom i ihaj

linearac za to je slepacka rabota , za dokonjake (ko radi sebi) i otimace para ( ko radi drugome)

uzevsi u obzir koliko integrisanih stepena filtracije i regulacije je u samom uredjaju..........

galvansko odvajanje od mreze i slicne potrebne stvari, to resavati kao poseban problem , sa otvorenim ocima i inzenjerskim pristupom

 

sad, ako neko bas voli da se zabavlja i pravi linearac, ko sam ja  da stajem na put ljudskoj sreci ....... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Mikorist Na moj DAC ne utiče ništa, može telefon da bude na njemu. Ima slika otvorenog na nekoj od ranijih stranica. Ima linearno napajanje k'o omanje pojačalo, na svakom ulazu ima razdvojni trafo, USB je tu samo za fleš memorije.

 

Da li bi u mom slučaju bilo čujnih poboljšanja sa linearnim napjanjem ne znam, pogotovu što USB to SPDIF konverter već napajam preko linearnog.

Opet, neka (pogrešna?) logika govori da ako imamo manje smetnje (ili ih nemamo) koje preko eksterng napajanja unosimo u kompjuter, onda će u zbiru, ako svičeri u kompjuteru prave sr@nje, finalno zbirno sr@nje biti manje? :dubbio:

Kao što već u temi napisah ranije, malo je reći da sam bio zaprepašćen :o kada je fensi skupi strujni kabl potpuno sj*bao zvuk strimera koji ima SMPS napajanje. Ni u ludilu ne bih pomislio da je tako nešto moguće, jer je, jel'te, u pitanju praktično kompjuter, kakve crne veze ima strujni kabl!

Tako da me to iskustvo navodi na pomisao da bi i ovde možda moglo biti razlike? :icon_e_geek:

 

Naravno, možda i ne mora da bude linearno napajanje, eno ona firma Ifi pravi svičerska napajanja za koja kažu da su bolja i unose manje smetnji od linearnih. Jedino što nemaju u ponudi napajanje dovoljne snage za ono što nama treba.

I da, svičersko napajanje u sistemu unosi smetnje u svim pravcima? Ako je uključeno u isti strujni razvodnik ili je na istom vodu, smetnje može posredno preneti na ostale komponente u sistemu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Budite pazljivi sa tim RSO filterima. Ukoliko je uzmeljenje lose, mozda na napravi vise stete nego koristi (kod nas je cesta situacija da je uzemljenje lose izvedeno). Naime pravi se kapacitivni rezdelnik napona i onda mozete cak u nekim trenucima i da "jacate" srcani misic. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...